Sayfa 2/2 İlkİlk 12
17 sonuçtan 11 ile 17 arası
    Senior Member turkisheagle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Yeri hakikaten çok güzel.2 saatlik PIC ucusları icin genelde malkara git gel yapıyor bizim okul.Bu meydan faal olsa, oraya inip ordan geri gelmek güzel olabilirdi.2 iniş le biterdi uçuş.
    Burak

Burak hocam ve egitimlerini alan veya ucan Abiler/Arkadaslar kendilerini gercekten sansli hissedebilirler. Cografi güzelleklerle dolu bir ülkede egitim alabilmek herkese nasip olmuyor. Genel Havacilikda o kadar potansiyele sahip olan bir ülkede neden bu kadar sinirlama var anlamis degilim.
    Senol Aydogan/EDSB

Aviate - Navigate - Communicate

Senior Member erkal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Bülent hocam iyi ki yolladın tesekkurler..bu Kesan gibi nice tarihe gömülmüş meydan var Alaçatı ,Terme . Tulga vs.. aslında bu gibi ufak ve arazi bakımından da kapasite arttırımına müsait alanlarımızı düzenleyip hizmete sunabilsek en azından Genel Havacılık ucakları ile lokal yolcu tasımacılığı geliştirilebilse son derece iyi olur.. Mal kıymeti bilmiyoruz niye yapıldı zamanında süs işte iki helikopter ucsun... yunana itele iki günde LG 'ı koyar bizde saman arası yazık

Senior Member turkisheagle - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Senol hocam, açıkçası havacılık aşığı herkes gibi bende bunu çok anlamıyorum.Ama ucundan biraz olsun işin içine girmiş birisi olarak benim nacizane tespitim şudur.Türkiyede ki en büyük eksik bana göre havaparkı diyebileceğimiz ufak havaalanı eksikliğidir.Bu tarz ufak havaparklarının yapımı konusunda çok fazla bürokratik engel ve bununla beraber vizyonsuzluk engeli olmasa herşey bir anda değişebilir.Rahmetli Murat Öztürk hoca, herkesi Hezarfeni çağırırdı.Burası ufak bir meydan ve dolayısıyla samimi bir meydan.Havacılığın sadece havayolu uçuşlarından ibaret olmadığını insanlara anlatabilen bir meydan.Ancak Türkiyede çok fazla benzeri yok.Dolayısıyla ,maddi rekabet ettiği bir ufak havaalanı olmadığı için, tarifesi de ona göre.Burda model uçak uçurmak için bile belli bir bedel ödemek zorundasınız.Ancak yurdun büyük bir kesiminde kimisi beton kimisi asfalt, kimisi çim pistlerden oluşan ufak meydanlar olsa, inanıyorumki bu ufak havaalanlarında çeşitli havacılık şenlikleri yapılsa, bir şekilde bu meydanlarda yavaş yavaş uçaklarla, ultalightlarla, planörlerle, gyrokopterlerle dolmaya başlayacaktır kamuoyununda desteği ile.

Genel havacılık uçaklarının büyük ve trafiği yoğun meydanlara gelmesi nasıl hoş karşılanmıyorsa, bence pilotlar içinde bu hoş bir durum olmamalı.Açıkçası, çorlunun 3000'e 45 metrelik pistine yapıcağım 100 inişin hazzı ancak Hezarfen in 23 pistine yapıcağım 1 inişe bedeldir benim için.Ufak, kimi zaman çim,kimi zaman toprak, kimi zaman kontrol kulesi olmayan bir piste iniyor olmak bir genel havaclık pilotuna daha çok haz vericektir eminim, hemde işin maliyetini de bir miktar düşürerek, genel ve sportif havacılığı daha ulaşılabilir bir hobi haline getirecektir.
    Burak

Senior Member tk1550 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Burak nefis fotoğraflar!!! Bayıldım ve devamını mutlaka bekliyoruz...

Bülent abi, bizim memleketteki meydandan bahsetmişsin. Keşan'daki pist askeri bölge içerisinde yer alıyor. Ama tam korumalı bir bölge olmadığı için memleketin büyük ve küçükbaş hayvanlarına hizmet veriyor şimdilik Pistin bulunduğu yer inanılmaz müsait bir coğrafyada. Pistin bulunduğu doğrultuda tahminimce yaklaşık bir 7-8km (hatta daha fazla olabilir) herhangi bir yükselti yok...

Meydan pisti ve çevresi düzenlenerek en fazla 2 ay içerisinde hizmete bile alınabilir.. Tabii onun için önce "sportif havacılık ve havacılık eğitimi" mantığı lazım

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Arkadaşlar bunun için tabandan gelen bir organizasyon ve talep gerekli. Senelerdir biliyorsunuz bu konuda yazıp çizerim. Sportif havacılıktan geldiğim için bunca yıldır beklentim, geleceğin çok parlak olması yönündeydi. Zaman içinde görebildiğim ancak bir arpa boyu kadar yol katedilmiş olması. Ticari havacılık konusunda çok büyük ilerlemeler kaydedildiği halde, ticari uçuş okulları haricinde klüp havacılığı ve klüp uçuş okullarına destek nerdeyse hiç yok gibi. Sportif motorlu veya motorsuz havacılık ise tam manası ile sahipsiz veya bir grubun iyi yada kötü liderliğinde bir arada tutunmaya çalışıyor. Oysa aynen yazıldığı gibi birçok küçük "meydan" veya "pist" elden geçirilerek "hava parkı" haline rahatlıkla getirilebilir. Hafif motorlu hava araçları (ultraligt, ev yapımı uçaklar, microlightlar vs) için beton veya asfalt pist yerine doğru düzgün bakımı yapılan düzenlenmiş toprak pist bile iş görür. YEterki disipline edilmiş bir organizasyon çerçevesinde olsun, bu ülkenin sivil havacılık kurallaır içinede "çok hafif hava araçları" ile "klüp havacılığı" girebilsin. Daha sınırsınız olanaklar var. Karada belki havaalanları yüzünden bazı teknik imkansızlıklar söz konusu olabilir ama deniz, göl ve göletler sportfi denzi havacılığı için biçilmiş kaftan.

Bu işi temeli üniversite havacılık kollarının yoğun talebi, destek olacak bazı sponsorlar, havacılık klüpleri (bölgesel veya kurumsal)nin talepleri, temel havacılık için idari bir altyapı oluşturması için gerekli yasal destek.

Ne yazıkki havacılık özürlü ülkemizde bu tip işlerin "meydana gelebilmesi" için mucizevi olayların olması gerekiyor. Oysa kooooossssskoca bu ülke için havacılık, denizcilik her açıdan vizyonun gelişmesi için çok büyük ama maalesef değelendirilmeyen kaynaklar. Ultralight ve microlightların fiyatları ortalama 15-20.000Dolar veya Euro civarında. DEnize inip kalkabilen amfibik sportif hava araçlarının bazılarının fiyatları el yakacak cinsten olsada, hala makul fiyatlara edinilebilecek (C152,C172 türevi uçakların saatlik, aylık ve yıllık idamesi ile karşılaştırıldığında) hava araçları var.

Gönül isterki, bu işler yapılabilisn. Ben havaalanlarının trafiğinin bu tip faaliyetlere imkan vermeyeceğine en azından dünyadaki örneklere-ki en bilineni ABD olduğu için inanmıyorum. LAX üzerinden bile VFR uçuş koridoru verebilen bir havacılık kültürü ve disiplini varsa, bu heryede birşekilde bir yolunu bulup yapılabilir.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Kesan meydanini cok gordum, askeri birligin icinde kaliyor, geliboludaki kolordunun hava taburu statusunde ama inanin ne zaman nicin kullanildi hic anlamadim, ne bir helikopter nede bir u-17 inisi gordum, askeri birlik oldugundan ziraii ucaklarin orayi kullanmasi soz konusu degil cunku zaten cevrede bircok toprak pist var onlar icin,gerci yasaklardan sonra sayilari sadece 1-2 adet olarak kaldi onlarinda..meydan Yunan sinirina Ipsala tarafina dogru 27 km uzaklikta. Ayrica bir ilginc not daha Yunan A-7 leri yine bu sinir boyunda Turk hava sahasina yaklasik 1 km girerek sinir ihlalinde bulunmuslar zamaninda..
    Bu arada Samandiradaki Hava alayinin kapatilicagini ve yerine dev bir hastane kompleksi yapilacagini duymustum, alay kisa kalmadan tasiniyormus Corlu meydanina
    Semih Numan\\ istanbul

SEMPER FI
    IN GOD WE TRUST,OTHERS MUST SHOW ID