Sayfa 1/2 12 SonSon
14 sonuçtan 1 ile 10 arası

özel uçuş okulu tavsiyesi

Merhaba herkese,
    Arkadaşlar hayallerimin peşinden koşmayı seçip, yapabildiğim herşeyi yapıp, feda edebileceğim herşeyi feda edip biraz da risk alıp özel uçuş dersi almak ve ticari pilot olmak
    üzere bir yola çıkıyorum.
    Sizlerden naçizane ricam bu konuda bana verebileceğiniz tavsiyeler. Özel uçuş kursu için nereyi tercih etmeliyim sizce? İstanbul'da ayjet aklıma en çok yatan ancak buraya
    yazıp siz değerli üyeler ve büyüklerimin fikirlerini almak çok önemli benim için.
    Şimdiden çok teşekkürler.
    \"Bir Spittfire ile uçmak,balodaki en güzel kızla dans etmek gibidir.\"
    Mustafa KARAPINAR
    29.09.1987
    LTBU/ÇORLU

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Mustafa Bey Selamlar,

Anladığım kadarıyla Eğitiminizi Türkiye'de alıcaksınız.Bu durumda aslında zaten alternatifleriniz belli.Şuan için 4 seçenek var gibi önünüzde.AYJET, AFA(Atlasjet Flight Academy), Tarkim, THK.Öncelikle çok iyi araştırıp mümkünse okulları tek tek ziyaret edip kararınızı o şekilde verin.Kısaca bilgi vermek gerekirse,

AFA: Diğer okullardan farklı, A320Type artı line eğitimide veriyor ATPL yanında (line eğitiminden artık şirketler para alamıyacak SHGM ye göre bu yüzden sadece TYPE desek daha doğru) ve medyada biraz iş garantili pilotluk diye reklamını yapmıştı.Aslında durum tam da öyle değil.Hiç kurum size iş garantisi vermez.Burdada ATPL i başka bir okuldan TYPE ı da kendi imkanlarınızla aldığınızda AFA ile aranızda 10000 euro dan fazla fark olmuş oluyor.Yani kurs epey pahalı AFA da.Ve sizi kendi pilot havuzuna atıyor mezun olunca ve sırası geleni açık durumuna göre alıyor.Ama zaten elinizde ATPL frozen+Geçerli bir tip olursa nerdeyse aynı sürede işe girmiş oluyorsunuz.AFA nın avantajı, süreciniz belli.ATPL sonrası THY yi bekliyim yada kendi imkanlarımla tipi alayım, hangi tipi alsam? falan gibi bir durumla vakit kaybetmiyorsunuz.Eğitim süreciniz hızlı işliyor, kesinti olmuyor.

Tarkim ve THK ile görüşmedim bu konuda yorum yapamıcam.

AYJET:Ayjet öncelikle havayollarından geri beslemesi yüksek olan bir okul.Mezunları nispeten daha rahat iş buluyor diğer okullara göre.(AFA yı durumu farklı olduğu için ve yeni bir okul olduğu için bunun dışında tutuyorum)Tabi ki bunda kaptan çocuklarının neredeyse hepsinin AYJET i tercih etmesi de rol oynuyordur illaki.Ayjet in en iyi özelliği gerçekten eğitim için biçilmiş kaftan diyebilieceğiniz, DA 20 uçaklarını , Hezarfen gibi ufak bir meydanda kullandırtıyor oluşu.Gerçekten el melekelerini geliştiren bir ortam sunuyor eğitimin pratik kısmı için.Teori kısmı zaten aslında self trainingle alakalı.Yani hangi okula giderseniz gidin iş sizde bitiyor.Maddi anlamda sıkıntısı olmayan bir okul.Yani yarın bişey olurda şirket iflas edermi, yada uçuşlarımı zamanında tamamlarmıyım gibi soru işaretleri oluşmuyor kafanızda.Eğitim ücreti 41.dönem ile zamlandı maalesef , KDV dahil 59400EURO ve pazarlık payı 0!Hiç bir şekilde pazarlık olmuyor ve zaten kontratlarınız herkesle aynı anda önünüze sunuluyor eğitime başladıktan sonra ve herkesin aynı bedeli ödeyerek geldiğini görüyorsunuz.Zaten okul müdürüyle görüşürseniz dediğimi anlıcaksınız, biraz tok satıcıyı oynuyorlar görüşmedede .Yani istemiyosan girme, yada ingilizcen kötüyse hiç başlama gibi şeyleri duyunca şaşırmayın..

Açıkçası bunun dışında çok fazla şey yazmam diğer uçuş okullarına haksızlık gibi olur, çünkü bende Ayjet 41.Dönem ATPL frozen eğitimime henüz başladım.Yani her ne kadar tarafsız gözlemlerimi yazmaya çalışsamda ayjet bünyesinde olduğum için yazacağım bişey yanlış anlaşılabilir.

Benim size nacizane tavsiyelerim,

Kötü senaryoları göz önünde bulundurarak, iyi düşünerek bu yola girin.İngilizce önemli ama kursa girerken sizi bir sınava alıyorlar zaten ama intermediate seviyede falan da olsanız o sınavı geçiyorsunuz.Ama ilerleyen bölümde , işe giriş aşamasında dil yeterlilik beklenicek sizden ve istenilen sınavlarda iyi puanlar yapmanız gerekicek.ATPL safhasında kafamızı kaşıcak vakit bulamıyacağımzdan bahsediyorlar bu yüzden ingilizce işini çok ertelemeden halletmek en mantıklısı.Okullara gidin görüşün, kafanıza takılanı sorun ancak çok tos pembe tablolar çizenlere de fazla inanmayın(şöyle açık var, böyle açık var falan diyenlere).Ama yinede İstanbul' da 3.Havalimanının yapılışı pegasusun 100 uçaklık siparişi, THY nin geniş gövde siparişlerinin yanında pegasus gibi benzer bir sipariş hazırlığında olması gibi durumlar, en azından sektörün belli bir ivmede devam edeciğini gösteriyor.Çok da karamsar tablo çizmiyim size

Hayatınızın en zor kararlarından birisi olucak, hayatınızın yönünü tamamen değiştirecek bir karar olucak.Bunun bilincinde bu yola çıkın.

Umuyorum sizin için en hayırlı kararı verir, en hayırlı olucak okula kaydolursunuz..Bol şanslar..
    Burak

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    60bin€+type rating 10~15bin€

yurtdşına gidin, ingilizcenizi de geliştirirsiniz, ingilizce olarak eğiitm alırsınız. Ödeyeceğiniz para hemen hemen aynı olabilir zira idame içinde para ödeyeceksiniz. yurtdışında bu en fazla birkaçbin€ yada $farkeder toplamda. BalticAviationSchool yanılmıyorsam Litvan'yada, Oxford Aviation school İngilterede, devamlı intrnette reklamı çıkan ibertour İspanyada, yine aynı şekilde internette reklamı çok çıkan flyeasa ABD'de (burada da bahsi geçti). DAha bir çok uçuş okulu araştırdığınızda hemen hemen aynı veya Türkiye'den daha ucuz fiyata yurtdışında bulabilirsiniz. Size avantajı şu olur; daha "havacılık" merkezli, çalışma sahaları ve crosscountry olanakları olan uçuş eğiitmi ve mecburi olarak ingilizce aldığınız eğitimin, havacılık ingilizcesi olarak size katkısı. Tip eğitiminizi buradada alabilirsiniz yurtdışında da önemli olan tip eğitimi almış olmanız. Bu işe girmek konusunda "tercih edilme" nedeniniz olur.
    Buraya göre dezavantajı, JAR/JAA standartlarında eğitim almış olsanız dahi lisansınızı SHGM nezdinde Türkiye lisansına çevirttirmek. (bunu hiç anlamış değilim! FAA/FAR tipini çevirtmeyi anlarımda, zaten JAA/JAR üyesi bir ülke olan Türkiye'nin aynı şartlarda alınmış lisansı çevirmesini hiç anlamam yada prosedürlerini uzatmasını)

Tabi bu ne imkansız nede olmayacak bir durum. Yüzlerce kişi eğitimi yurtdışında alıyor ve gelip çevrimini yaptırıyor. SAdece gereksiz bir bürokrasi hepsi bu.

Profesyonel havacılık forumlarından yada varsa yurtdışında eğitim almış pilotlardan deneyimlerini ve tavsiyelerini almanızı öneririm. Türkiyede alternatifiniz THK. THK'nın eğitimi herzamanki gibi. Tek "problemleri" , avuç dolusu para ödediğiniz halde sizi memurları veya askerleri gibi görmeleri hala! ne yazıkki bu noktada hala "kurumsallaşma" problemi yaşıyor THK, kamp mantığının ötesine geçip bu uçuş okulu işini gerektiği gibi ele alsa, talep çok olur. Eğitimleri eğer THK Ünversitesi dışarıyada eğitim veriyorsa Çorlu'da, değilse Türkkuşu Etimesgut yada Selçuk meydanlarında. (oralarda kalmanız gerekli eğitim süreci boyunca). Üniversitenin uçakları çok iyi lakin Türkkuşu uçakları T67(artık yaşlandılar) tabi C172 varsa onu bilemiyorum.

TArkim Adana ve İstanbul'da. İstanbul'da nerede uçuyorlar gerçekten bilmiyorum. Okulu var ama uçakları nerede fikrim yok zira HEzarfen tamamen ayjet olmak üzere. Çorluya götürüyor olabilirler uçuş için. (yurtdışını hala düşünün derim!!!!)

Antalya da ER-HA var ama derin bir bilgim yok.

Bende bol şans dilerim, umarım en kısa zamanda kararınızı verip bir an önce arzu ettiğiniz noktaya ulaşırsınız.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member
    Yer
    Eskishehir, Turkey.
    Peki diyelim ki yurtdışında gereken okulu seçdik. Kendim adına söyleyeyim, çok uzun zamandır araşdırıyorum. Şuan için bana en uygun olanı Florida daki Aviator College. www.aviator.edu buda siteleri. Ancak hala sonuca ulaşamadığım bir durum var. Amerikadaki okulların tümüne yakını PPL+IR+CPL+ME + 250 saat uçuş sunuyorlar. Lisans doğal olarak FAA lisansı oluyor. ATPL sınavlarına ayrıca giriyorsunuz. Türkiyede olduğu gibi Type Ratingli full paket sunmuyorlar. Diyelim ki bu programı bitiren bir pilotun, ATPL sınavlarına kendisi girip, Type Ratingsiz hava yoluna işe girme olasılığı ne kadar? Örnek olarak, Rusiyada frozen ATPL olup olmaması kimseyi ilgilendirmiyor. Ancak Türkiyede iş ilanlarına baktığımız zaman hepsinde frozen ATPL şart.

Diğer bir soru ise havayoluna işe kabul olunduktan sonra Type Ratingi bitirip, Line eğitimine başlamam ne kadar zaman sürecek ve bu süre zarfında havayolu tarafından bana maaş ödenecekmi ?

Murad Baghirov ESK /1982 www.aviasiya.com

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    ABD'de FAA lisansı veren okullarda var-ki zaten hepsi FAA lisansı verir-, JAA/JAR lisans verenlerde. JAA/JAR lisansı için iki opsiyon var. Ya bu sınavları ABD de vermek için yetkilendirilmiş bir uçuş okulu, yada bu kursun yer derslerini verip, anlaşmalı olduğu Avrupa'daki bir uçuş okulu yolu ile (ingiltere, İspanya vb) uçuş sahfasını tamamlatıp lisans vermesi.

Türkiye'de type ratingli full paket eğitim veren tek yer Burağın yazdığı gibi AFA. THYnin kendi uçuş akademisini ayrı tutuyorum. PEgasus havayolları uçuş akademiside type rating veriyor yalnız Pegasus uçuş akademisi "sıfırdan" pilot yetiştirmiyor bildiğim kadarıyla.

Type rating'siz havayoluna girmek, piyango gibi birşey. Bu eskiden pilot açığının gerçekten fazla olduğu zamanlarda mümkün olan bir durumdu. CPL lisansı olan kişileri havayolları alıp tüm eğitimlerini karşılar, bunları maaşlarından düşerlerdi taksit taksit. Uçuş okullaır ve type rating olanakları arttıkça havayolları, eğitim için harcayacakları zaman yerine elinde tip lisansı olan kişileri haklı olarak tercih etmeye başladılar. Bu seferde tek sorun line training aşaması idi. (bu konuda süreci Oytun kaptan bir başka başlık altında anlatmıştı yakın zamanda). Line training mecburen gerçek uçak ve uçuş şartlarında yapılabildiği için bununpek kaçarı yok. İki seçenek var, ya bununda bedelini ödemek veya line training sürecine razı olmak.

Buradan sonrasına meslek olarak havayolu pilotluğu yapanların cevap vermesi lazım. O yüzden yine Oytun kaptanı veya cevap vermek isteyen diğer pilot arkadaşlarımızı veya camianın içindeki en yakın kişilerden olan Fatih Koz'un cevabını beklememiz lazım.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member skydiver737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Mustafa selamlar,
    Öncelikle sana bu yolda başarılar diliyorum. Umarım istediğin noktalara gelirsin. Ben sana biraz kendi izlediğim yollardan bahsedeyim. Ben eğitime 2009 yılı sonunda başladım. İş ile birlikte olduğundan dolayı PPL saffası biraz uzun sürdü. Ben çalışmamdan dolayı entegre eğitim yerine modüler olarak başladım. İstanbul Havacılık Kulübünde PPL ve bir miktar PIC (Pilot in Command) uçuşu yaptım. Ardından Tarkim'den ATPL teori aldım şuan da sınavlara hazırlanıyorum. Sonrasında da kalan uçuşlarımı yapacağım.

Bu noktaya gelene kadar PPL den sonra kalan eğitimi nasıl yapayım diye düşündüm. İlk oalrak Amerika seçeneğine baktım. Amerikada eğitim çok güzel gibi görünüyor fakat bazı riskleri var. Bunlardan bazıları şöyle. Güzel bir okul seçmek gerekiyor. Amerikada pilotluk eğitimi veren yüzlerce okul var bunların bazıları Avrupada ki okullar ile anlaşmalı ve entegre eğitimler veriyorlar. Uçuşların hepsini Amerikada yapıyorsunuz. ATPL teori kısmını da uzaktan eğitim ile gerçekleştirip sınavlara Avrupa da giriyorsunuz. Sınavlar dışında Avrupa da yapmanız gerek uçuşlar var lisansının JAA yada EASA olabilmesi için belli bir miktar uçuşun Avrupa da yapılması gerekiyor. Amerikada fiyatlar uygun gibi gözükse de "gizli ödeme" denilen ekstra masrafların çıkma ihtimali var. Örnek verecek olursak mesela check ride a gireceksin ve check hocası senin o günkü uçuşundan memnun kalmadı. Uçuşu itpal edip geri dönüyorsunuz ve o check ride ın parasını ödemiş oluyorsun ve diğer check ride da tekrar ödeme yapman gerekiyor. Bu aklıma gelen ilk örnek buna benzer başka şeylerde var o yüzden Amerika da bu işi yapmak için okulu çok iyi araştırıp ona göre karar vermek gerekiyor.

Avrupaya gelecek olursak. Ben Amerika seçeneğini devre dışı bıraktıktan sonra Avrupa da ki okulları araştırdım. İspanya da Hakan hocanın da bahsettiği ibertour var ona baktım bir balka okulda komşumuz Yunanistan da olan Egnatia Aviation. Ben bu okulla uzun süre yazıştım. En son olarakta kendilerini ziyarete gittim. Okul Kavala da buradan otobüs ile gidebiliyorsunuz. Okul gayet güzel ve çok fazla öğrenci trafiği var. Öğrencileri genelde orta doğu ülkelerinden. Avrupadan da öğrencileri var. Filosu neredeyse Ayjet ile aynı DA-20 DA-40 DA-42 ve AT-3 leri var. Ben bu okulla neredeyse anlaşıyordum ama eğitim bittikten sonra lisans çevrim ve formalite işlerin zaman alacağını düşünerek eğitimime burada devam etmeye karar verdim.

Burada ki okullardan bende bahsetmeyeceğim sadece eklemek istediğim bir okul var oradan bahsedilmemiş. Antalya-Isparta merkezli Er-Ah okul şuan için çok iyi gözüküyor. Öğrenciler tamamen havayollarına yönelik yetiştiriliyor. İklim olarak uçuşa çok müsait bir bölgedeler. Uçaklarının çoğu Garmin G1000 glass cockpit e sahip. Bence bu okulu da listene alabilirsin.

Aklıma gelenler bunlar. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Başka sorun varsa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım. Şimdiden başarılar diliyorum. Umarım herşey istediğin gibi olur.
    Bülent KAVAKKORU Istanbul 1977
    SpotTR Uyesi
    www.spot-tr.com
    www.ltbaspotter.com
    Airliners.net
    Jetphotos.net

Senior Member Can258 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Izmir, Turkey.
    Merhaba Mustafa Bey,

Aynı konuyu bende araştırıyorum. Şu an üniversite eğitimim için Almanya' da bulunuyorum. Gelmişken burada eğitim almam güzel olur diye düşündüm. Intercockpit' i buldum ben hatta yazıştım. Eğitimleri İngilizce. (Almanya' da ki bazı okullar Almanca bazıları İngilizce eğitim veriyor.) Mart/Nisan gibi görüşme ayarlayıp gideceğim konuşmaya. İlgilenirseniz sizde yazın derim hemen cevaplıyorlar. Websitesi : http://www.intercockpit.de . Ayrıca bu okul hakkında daha fazla bilgisi olan varsa paylaşabilir mi ? Benim bildiklerim bu kadar şu an itibariyle.
    Can Inelli
    1990-LTBJ

Tekrar merhaba,
    Kaç gündür yoğunluktan girip yazamadım. Değerli yorumlarınız için çok teşeşkkür ediyorum.
    Araştırmalarım devam ediyor hala. Bakalım nereye gideceğiz
    \"Bir Spittfire ile uçmak,balodaki en güzel kızla dans etmek gibidir.\"
    Mustafa KARAPINAR
    29.09.1987
    LTBU/ÇORLU

Senior Member Serhat ERVATAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Bursa, Turkey.
    Merhaba,
    Şu anda Çek Cumhuriyeti'nde yaşıyorum ve burada biraz araştırdım, iyi sayılabilecek bir uçuş okulu buldum.
    Okul ile yazıştım yine de uygun bir zamanımda Prag merkezli okulu ziyaret edeceğim.

http://flyingacademy.com/index.php?page=flying-academy

Prag ve Brno olmak üzere iki tane base leri varmış ve yabancı öğrenciler genellikle Brno yu tercih ediyorlarmış.

Ücreti yaklaşık olarak 39.000 Euro ve uzun süreli kalacaklar için tamamen eşyalı, 2 kişilk yurt tarzı odalarda barınma imkanı sağlıyorlar ve bununda ücreti aylık 300 euro civarı.

Eğitime siz ne zaman isterseniz o zaman başlıyorlarmış ve başladıktan sonra eğer siz tamamen uygun olursanız 63 haftada eğitimi bitirme garantisi veriyorlar.

Edit: Tabi yurtdışında yaşamanın zorluğunu göze almaya değer mi,İngilizce pratiğini geliştirmek dışında,Türkiye'deki şirketlere göre bir adım önde olunur mu bilmiyorum.
    Konu Serhat ERVATAN tarafından (05-03-2013 Saat 22:24 ) değiştirilmiştir.
    Serhat ERVATAN,
    servatan@trvacc.org
    Bursa

Burak Bey merhaba,
    Bende Mustafa Bey gibi hayallerimin peşinden koşup ve tabiki maddi olarak bazı fedakarlıklarda bulunup ticari pilot olmak istiyorum.
    Uçuş okulu vb tüm detaylar üzerinden bazı araştırmalar yaptım. Fakat en büyük çekincem yaşım. Şu anda 31 yaşındayım ve uçuş okulundan mezun olunca 33 yaşında olacağım. Sizce bu bir sorun yaratırmı?
    Şimdiden teşekkrüler,