Sayfa 1/5 123 ... SonSon
50 sonuçtan 1 ile 10 arası

FSX ve Prepar3D

Merhaba,

Büyük bir ihtimalle çoğu arkadaş Prepar3D ile bir şekilde tanışmıştır fakat azda olsa bazı arkadaşların Prepar3D nin ne olduğu ne olmadığı konusunda kafalarında soru işareti olduğunu varsayarak aşağıda birazcık açıklamaya çalışacağım.

Prepar3D nedir? Kısa cevapla FSX in mutasyonu da diyebiliriz.

FSX doğduktan sonra toplam 3 kez SP (SP1-SP2- Acceleration) geliştirildikten sonra FSX gelişimini tamamlanmış sayıldı ve bir kenara itildi ve bundan sonra hiç bir zaman FSX için update çıkmayacak. Microsoft un çıkardığı Flight Simulator serisininde de son halkası, görünüşe göre Microsoft Flight Simulator çıkarmaya da son verdi.

Fakat Lockheed Martin adlı şirket bu FSX in kaynak kodlarını Microsoft tan satın aldı ve geliştirmeye devam ediyor sanırım aynı zamanda Microsoft bir daha simulator çıkarmama taahhüdüyle birlikte bu şirkete tüm FS haklarını da sattı, Microsoft un son çıkardığı Microsoft Flight bu nedenle bir simulator değil fonksiyonel olarakta simulator olmaması gerekirdi.

Daha sonra Lockheed Martin Prepar3D yi iki kez yeniledi Prepar3D v1.2 ve v1.3 ve geliştirmeye devam ediyor bir yıl içinde v2.0 çıkacak sanırım. Şimdiki versiyonu 1.3 FSX ile nerdeyse birebir aynı fakat FSX te olan bazı bugler giderilmiş
    Prepar3D ilk başta sadece commercieel olarak kullanılmayı amaçlamıştı yani uçuş okullarında vesaire bu nedenle fiati bayağı bir pahalıydı $499 yalnız daha sonra bizim gibi hobi olarak kullananlara da kolayca satılabilmesi için hem profesyonel lisans fiatını $199 indirdi hemde Academic lisansını dahada ucuzlatarak $49 yaptı, program işlevi hepsi aynı sadece lisans değişik ve bizim gibi hobi olarak uçanlar için Academic lisansı yeterli.
    Tüm bunlardan çıkaracağımız şey şu olabilir; geleceğin Flight Simulatoru Prepar3D olacak şu an bütün FSX addon Prepar3D de çalışıyor fakan bazı değişiklikleri elle yaptıktan sonra, bazı addon şirketleride ürünlerini hem FSX hemde Prepar3D için çıkartmaya başladı bazı şirketlerde eski FSX addonlarını az bir ücret karşılığında ürnlerinin Prepar3D uyumlusunuda satıyor. Örneğin; FSX versiyonunu daha önce satın almışsanız iFly B737 serisinin Prepar3D versiyonunu $19, Real Environment Xtreme Essential ise $4.99 alabiliyorsunuz. PMDG737 serisi henüz çıkmadı ama ben PMDG yi Prepar3D e elle yükledikten sonra hiç bir hata oluşmadan kullanıyorum.

Prepar3D de neler iyileşmiş;
    Sadece arada sırada uçanlar için Prepar3D nin hiç bir getirisi yoktur daha doğrusu görünürde FSX ile aynı, fakat ücreti makul bir seviyeye indiği için ciddi anlamda sanal pilotlara tavsiye olunur geleceğin Flight Simulator’u olması nedeniyle.

Yerlerdeki bulanıklaşma tam anlamıyla tarih olmuş asla bulanıklık yok, FPS unlimited ayarlasak dahi.
    FSX te de bulanıklığı locked FPS ile bir nebze gideriliyor ama tümden değildi, FPS unlimited yaptığımızda yerlerdeki bulanıklık çok çok rahatsız ediyordu. Buda daha fazla FPS almak için unlimited ayarlamayı tercihi zor bir duruma getiriyordu, ya fazla FPS yada locked FPS ile az FPS ve az bulanıklık.
    Çok fazla autogen olsa bile FPS fazla düşmüyor en önemlisi sesler bozulmuyor.

FPS iyi derecede sayılır PMDG FSX te 30 Preepar3D de 30 alıyorum, bu durum iFly ile çok daha iyi FSX te en çok 20 FPS alırken Prepar3D de 30 FPS rahatlıkla alıyorum.

Görünüşte özellikle yer görüntüleri, renkler daha dolgun, canlı ve daha net.
    Ve intern olarak bir çok iyileştirmeler var ama hepsini biz görmüyoruz tabiiki.

Keyifli uçuşlar dileğiyle
    Konu Mendoza tarafından (01-06-2012 Saat 22:02 ) değiştirilmiştir. Sebep: Konu başliği değistirildi
    Hikmet Cercevik

Intel i7 4790K@4400Mhz | 16GB DDR3@1600Mhz | Asus Strix nVidia GTX980ti @1216 MHz 6Gb | Asus-VG278HE 27" LCD Monitor@144Hz 3D| Crusial 1TB SSD | Raptor 300Gb HDD | WD 3TB HDD | Windows 10 professional 64bit | Prepar3D v2.5

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Hocam çok Teşekkürler fakat bu mesajı öğlenden sonra okuduğumdan bazı detayları anlayamadım Prepar3D Fsx içine entegre olan bir yazılımmıdır yani bu programı kurunca yine bütün yaptıklarımızı fsx üzerinde yapıyoruz dimi yani bu program bir yama gibi mi düşünmeliyiz mesela benim çok rahatsız olduğum gölgelerde testere görüntüsü oluşuyor çok rahatsız edici birde fsx in dx10 teknolojisini kullanamıyorum aktif edince bütün görüntü mahfoluyor umarım bunlarıda düzeltirler bu şirket fsx i satın aldığına göre dahada gelişecek demektir yoksa para verip almazdı herhalde.

Abi sizden rica bulanıklık konusunda resim çekerek karşılaştırma yapmak adına burada bizimle paylaşabilirmisiniz çok memnun olurum şimdilik bukadar çok Teşekkürler.
    Soner YILDIRIM
    THY054T (LTBA)

Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.
    Soru, Hikmet Bey'e sorulmuş ama ben yanıtlasam sanırım sorun olmaz. Hayır PREPAR 3D tamamen bağımsız ayrı bir uçuş simulasyon platformudur. X Plane gibi düşünün. Gelecek vaad etmesi bizim için en büyük artısı.

Prepar 3D yi hemen hemen ilk çıktığından beri takip ediyorum. Yakında o sistemede zıplamak en büyük dileğim. Bu endenle konuyu açan Hikmet Bey'e ayrıca teşekkürler.

Saygılar,

Serhan
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Online olmaya elverişli programlar çalışıyor mu hocam bu konuda da bir bilgi rica etsek ?
    Murat KANDEMİR

Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.
    Murat Bey,
    emin olmamakla birlikte; "multiplayer" özelliği ve "sharedcocpit" özellikleri geliştiriliyor ve henüz test aşamasında diye biliyorum. Öte yandan siz "online" olmaya elverişli programlar demişsiniz, örneğin REX in son sürümü bu platformda da çalışıyor.

Serhan.
    Konu mavi tarafından (01-06-2012 Saat 18:23 ) değiştirilmiştir.
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    VATSIM'in yeni pilot arayüzü programı çalışmasında "hangisi veya hangilerinde çalışmasını istersiniz" listesinde Prepar3D seçeneklerden birisi.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Bazı soruları arkadaşlar cevaplamış bende birkaç screeenshot paylaşayım dedim.

Screenshots ların hepsi LTCG civarinda çekildi, üzerlerinde hiç bir oynama yapılmadı, FSX ve Prepar3D ayarları aynı (Similator içinde FPS Unlimited ve nVidia driver ile 30 FPS ye ayarlı).

İlk screen shotlar FSX ten:

Aşağıdaki screenshot lar Prepar3D den:

Bunlarda Prepar3D nin Kullanııcı arayüzü:

Konu Mendoza tarafından (01-06-2012 Saat 20:33 ) değiştirilmiştir. Sebep: Screenshotların karışıklığı giderildi
    Hikmet Cercevik

Intel i7 4790K@4400Mhz | 16GB DDR3@1600Mhz | Asus Strix nVidia GTX980ti @1216 MHz 6Gb | Asus-VG278HE 27" LCD Monitor@144Hz 3D| Crusial 1TB SSD | Raptor 300Gb HDD | WD 3TB HDD | Windows 10 professional 64bit | Prepar3D v2.5

Sayın Adminim, sanırsam daha önce foruma eklenen resimlerin üzerine tıklayınca orjinal boyutlarda bakılabiliyordu ama şu an olmadı sebebi ne olabilir?
    Şu an resimleri orjinal boyutlarda görmek isteyen arkadaşlar sağ tıklayarak açılan menüden resimlerin orjinalına ulaşabilirler.
    Hikmet Cercevik

Bu iki screenshot da farkı bariz bir şekilde görebilirsiniz.

Hikmet Cercevik

Senior Member Airone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Bursa, Turkey.
    Prepar3D özetle modifiye (iyileştirilmiş) bir FSX. İşin güzelliği Locheed Martin'de bir ekibin hala üzerinde onu iyileştirmek için geliştirme çalışması yapıyor olması. Ve FSX bazlı olduğu için temelde tüm FSX addonları Prepar3D ile uyumlu.

Ben kendi adıma Prepar3D'den umutluyum. Sadece tek pürüz Lockheed Martin FSX lisansını M$'tan satın alırken bunu hobi kullanımı için değil ticari kullanım için satma şartı ile almış, fiyatı da o nedenle yüksekti ama şu anda hem komple paketin fiyatı düşmüş (ama 199$ hala normal kullanıcı için yüksek) ve çıkartmış oldukları "akademik lisans" (49$) paketi de sanırım bir alternatif çözüm olmuş.

Hikmet hocam paylaşım için teşekkürler.

Yukarıdaki görüntülerden birinde benim Trabzon havaalanını scenerysini de görür gibiyim