10 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.

Prepar3D V1.4 ve bir sorun

Prepar3D 1.4 versiyonu yayımlanalı epeyice bir zaman geçti. Ancak ben çok fazla bir değişiklik olmadığını düşünerek cumartesi gününe kadar 1.3 versiyonunu değiştirmemiştim. Cumartesi gün, hadi versiyon güncellemesi yapayım dedim. Önce 1.3 ü kaldırdım ve 1.4 versiyonunu yükledim.

• Performansta minik bir yükselme oldu. Bu olumlu yanı.
    • Türkiye kaplamaları bir önceki versiyonda daha güzel, daha yeşil, daha gerçekçi idi. Bu sürümde daha çölümsü olmuş. (FSX teki çöl görünümü ile kıyas kabul etmez, halen FSX e göre daha gerçekçi)

Bunlar ilk etapta fark ettiğim noktalar.

Ancak 1.4 sürümü ile beraber bir de sorunum oldu. Scenery Library de hiçbir scenery nin ismi görünmüyor. Numaralar var (1 den 260 a kadar) ancak isimler yok. dahası ne yaparsam yapayım yeni bir scenery yükleyemiyorum. Scenery ekleme işlemini yapıyorum ve bir hatada vermiyor ama bir türlü "scenery library" de listeye eklenmiyor ve sim'de de söz konusu meydan görünmüyor. Acaba yeniden "reinstall-install" mu yapmak gerekli? 1.4 versiyonunu yükleyip benzer bir sorun yaşayan var mı?

Serhan
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Aynısı bende deoluyor hiçbir sahne ekleyemedim ancak 1.3 içeriğini de bilmediğimden şikayet etmedim demekki 1.4 ile alakalı olabilir Hikmet ağabey P3D konusunda deneyimli umarım bize bir yolgösterir tabii tüm bilenlerden rica ediyoruz.
    Soner YILDIRIM
    THY054T (LTBA)

Yanlış hatırlamıyorsam bendede birtakım scenery sorunları olmuştu, tam bu şekildemi olmuştu hatırlamıyorum ama bir şekilde çözmüştüm.

Aşağıdaki öneriyi sunacağım ama sorunu bu şekildemi çözmüştüm tam olarak emin değilim.

1-Size tavsıyem su dosyayı download edin www.sahince.com\tmp\Prepar3DscnFix.zip
    2-Zip teki iki adet dosyayı şuraya açın "C:\ProgramData\Lockheed Martin\Prepar3D"
    3-orada bulunan "scenery.cfg" dosyasının bir kopyesini alın ve açılan dosyadaki "scenery-FirstOrg.cfg" inın ismini "secenery.cfg" olarak değiştirin.
    4-"FSTscenery.exe" yi bir kez admin olarak çalıştırın.

Bu işlem scenery.cfg de olan hataları gideriyor, veya olan hatanın nerede olduğunu bildiriyor.

Umarım işinize yarar yaramazsa da bir ara araştırırız çözümü için. Bende şu an hata yok, hertürlü scenery ekleyebiliyorum.

Selamlar

Not: Targan, GEX i yüklerken sıralama önemli diğerlerinin önemi yok GEX yüklemesi şu şekilde

GEX NA
    GEX Europa
    GEX AFandME

Bendeki Scenery Library deki sıralama şu şekilde (Aşağıdaki resim P3D fakat FSX te de aynı sıralama)

Konu Mendoza tarafından (16-10-2012 Saat 01:33 ) değiştirilmiştir.
    Hikmet Cercevik

Intel i7 4790K@4400Mhz | 16GB DDR3@1600Mhz | Asus Strix nVidia GTX980ti @1216 MHz 6Gb | Asus-VG278HE 27" LCD Monitor@144Hz 3D| Crusial 1TB SSD | Raptor 300Gb HDD | WD 3TB HDD | Windows 10 professional 64bit | Prepar3D v2.5

Yer
    İzmir, Turkey.
    Hikmet Bey merhaba,

Dün sizin yanıtınızdan önce, V1.4 ü komple sildim. Kalan dosya vs. de tek, tek elle temizledim. Sonra yeniden V1.4 ü kurdum. Sonuç değişmedi. Sizin eklediğiniz görüntüde olduğu üzere "SCENERY LIBRARY" de olması gereken isimler görünmüyor bende. (V1.3 de doğal olarak görünüyordu) Enable kutucuğu ve içerisindeki "tik" ler mevcut. Sağ taraftaki "Priority" sütunu altındaki 1 den 160 a kadar ki numaralarda sıralı bir şekilde mevcut. Ancak ikisi arasındaki olması ve görünmesi gereken scenery isimleri mevcut değil. V1.3 de LTBJ, LTBF scenery leri kurulu idi. Her iki defasında da V1.4 ü silmeme, kalan klasörleri tek, tek elle temizlememe ve kayıt defterinden de silindiklerini kontrol etmeme, yukarıda bahsettiğim isimlerin görünmemesine durumuna ragmen rağmen, menüdeki world, go to airport sekmelerinden LTBJ yi seçtiğim zaman, bir önceki versiyonda eklemiş olduğum LTBJ scenerysinin park pozisyonları listede görünmekte, ancak o listedeki herhangibir park pozisyonunu seçip, başlattığımda default LTBJ scenerys ile başlıyor. Bu aşamadan sonra da hangi meydan için scenery eklemek istersem de sonuç değişmiyor, hata vermemesine rağmen scenery eklenmiyor.

Akşam sizin bu önerinizi de deneyeceğim. park pozisyonlarının kalması, bende bazı dosyaların yerini bulamadığımı ve silme işlemine rağmen bir takım dosyaların halen sistemde silinmeden kaldığı düşüncesini oluşturdu. Bu program acaba başka noktalarda da bazı dosyaları kayıt edip saklıyor mu?

Teşekkürler,

Serhan
    S. ONU® / Izmir

DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Yer
    İzmir, Turkey.
    İşte benim scenery library nin görünümü...

İsim:  Ekran Alıntısı1.jpg
Görüntüleme: 816
Büyüklük:  84.5 KB (Kilobyte) Hikmet Bey, sizin verdiğiniz dosyayı indirdim. İşlemi dediğimğz gibi yaptım. bu kezde fatal error verdi
    Konu mavi tarafından (16-10-2012 Saat 20:36 ) değiştirilmiştir.
    S. ONU® / Izmir

Merhaba Serhan Kaptan,

neredeki scenery.cfg yi değiştirdiğinizden eminmisiniz? çünkü birkaç yerde daha scenery.cfg var ama onlar il setupte kullanıldıktan sonra bir daha kullanılmıyor. emin olmanız açısından tam olarak buradaki scenery.cfg yi değiştireceksiniz bu yazıyı
    Kod:
    %programdata%\Lockheed Martin\Prepar3D
    kopyeleyerek windows explorer adres çubuğuna yapıştırarak enter leyin doğru klasöre gideceksiniz.

Prepar3D yi herzaman admin olarak çalıştırın.

herşeyden emin olduktan sonra hala çalışmıyorsa birde benim hiç bir addon scenery yüklenmeden olan orijinal scenery.cfg yi deneyin bakalım ne olacak?

Son olarak birde şunu deneyin.
    Bazan FSX olsun P3D olsun aşağıdaki dosyalar herhangi bir şekilde bozulduğunda çalışmıyor tıkanıp kalıyor, birde üstüne üstlük nedeninide göremiyorsunuz.
    Bunu düzeltmek için aşagıdakı dosyaları silin ve FSX/P3D yeniden çalıştırın.
    Bu klasörlerdeki “%AppData%\Lockheed Martin\Prepar3D” ve FSX in yada P3D nin *.pln dosyaları olan klasör deki
    Bu dosyaları:
    Previous Flight.FLT
    Previous Flight.WX
    Previous Flight.PLN

Bunu başka arkadaşlarda da FSX yada P3D çalışmama sorununa yardımcı olma amacıyla yazdım.

Selamlar
    Konu Mendoza tarafından (16-10-2012 Saat 23:02 ) değiştirilmiştir.
    Hikmet Cercevik

Intel i7 4790K@4400Mhz | 16GB DDR3@1600Mhz | Asus Strix nVidia GTX980ti @1216 MHz 6Gb | Asus-VG278HE 27" LCD Monitor@144Hz 3D| Crusial 1TB SSD | Raptor 300Gb HDD | WD 3TB HDD | Windows 10 professional 64bit | Prepar3D v2.5

Yer
    İzmir, Turkey.
    Doğrudur Hikmet Bey, üç yerde var. Biri sizinde söylediğiniz gibi programdata klasörü altında, 2. si kullanıcılar>serhan>appdata>roaming altında ve üçüncüsü root altında ki klasörlerde.

neyaptıysam ne scenery library de isimlerin görünmesini ne de yeni scenery ekleme işini başaramadım. Hatta:

[Area.125]
    Title=Bathymetry
    Local=Scenery\Bathymetry
    Layer=125
    Active=FALSE
    Required=FALSE

[Area.125] >> yeniden numaralandırdım [Area.126]
    Title=Addon Scenery
    Local=Addon Scenery
    Layer=125 >> yeniden numaralandırdım Layer=126
    Active=TRUE
    Required=FALSE

şeklinde değiştirmeme rağmen sonuç alamadım. Kurcalamaya devam ediyorum olmazsa V1.3 e geri döneceğim...

Çok teşekkür ederim.

Serhan.
    S. ONU® / Izmir

O zaman büyük bir ihtimalle sisteminizde sorun vardır Serhan Kaptan. malesef uzaktan birşey diyemiyeceğim. Bu 125 i 126 ya değiştirilmesi gerçekten gerekliydi ama demekki hata ondanda değilmiş.

Son bir deneme daha herşeyi uninstall ettikten sonra bu yukarıdaki bahsi geçen klasörü tamamen silip (Hatta P3D ile alakalı tüm klasörleri) yeniden install yapın bakalım.
    Hikmet Cercevik

Yer
    İzmir, Turkey.
    Hikmet bey merhaba,

Çok enterasandır, kendi forumlarınada yazdım. Windows güncel mi dediler. Günceldi ama yinede update yaptım ki güncelleme bulamadı. Herşeyi ama herşeyi sildim. Hatta V1.3 e geri döndüm. İlginç olan daha önce V1.3 te olmayan bu sorun V1.3 de de ortaya çıktı. Çaresiz kaldım. V1.5 i bekliyorum

Saygılar.

Serhan

EDIT:Bir ihtimal, aklıma gelen birşey daha var. Benim işletim sistemi Win7 64 bit (Türkçe) Forumlarında okuduğum kadarı ile bu adamlar bütün testleri sadece ingilizce sürüm ile yapıyorlar (haklı olarak) Dolayısı ile belki bu yüzden sorun yaşıyor olabilirim. Aklıma gelen son ihtimal bu. Ne kadar doğrudur onu ise hiç bilmiyorum.
    Konu mavi tarafından (23-10-2012 Saat 09:42 ) değiştirilmiştir.
    S. ONU® / Izmir

Türkçe windows olmasıyla alakalı olabileceğini sanmıyorum, 1.3 versionunda daha önce sorun yoktu diyorsun 1.14 yükleyince sorun başladı daha sonra 1.3 geri dönmende sorunu çözmedi. Yani 1.3 ile 1.4 yükleme arasında yaptığın sistemde herhangi bir değişiklik bu soruna neden oldu. Teorik olarak v1.5 de sorunu düzeltmeyecek gibi görünüyor. Taaki 1.3 ile 1.4 arasındaki yapılan değişiklik bulunana kadar. Bulmak çok zor olan durumlarda malesef tek çıkar yol windowsu yeniden kurmak oluyor. Yada sorundan önce yaptığın bir backup a geri dönmektir.

İşte bu nedenlerden dolayı en az 1 yada 2 ayda bir iyi çalışan durumdaki sistemimi norton ghostla tüm sisytemi backup yaparım. herhangi bir geri dönülmeyen sistem hatasında sistemi herstel yaparak 1-2 ay öncesine dönerim. Bunu tüm arkadaşlara tav siye ederim.
    Hatta bilgisyar öyle birşeyki backupunuz yoksa 10 larca yılın birikimi küçük bir hatadan dolayı ebediyete kadar kaybolabilir.
    Tavsiyem en az 1-2 ay güncelli tüm verilerinizin kopyesini yapmanız gerek hatta bir adette 1 yıl göncelli kopyenin kopyesi ve mümkünse onuda başka bir evde saklamanızdır. Bendeki tüm verilerin en az iki tane kopyesi vardır, bunu yıllar önce alışkanlık yapmıştım ve bir kaç kezde ihtiyacım oldu ve kullandım.

Herkese hatasız sistemlerde keyifli uçuşlar dilerim.
    Hikmet Cercevik