4 sonuçtan 1 ile 4 arası
    Senior Member Airone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Bursa, Turkey.

MCX ile yer poligonu oluşturma

Gmax ile yer polygonu oluşturan tasarımcı arkadaşlara FS2004 / FSX içine doğru bir şekilde aktarma konusunda yol göstermek için uyguladığım metodu kısaca paylaşmak istiyorum.

Öncelikle ilk adımda Gmax ‘ta (FS2004 veya FSX SDK ile) hazırlamış olduğunuz modeli Flightsim model (*.mdl) olarak export ediyoruz. Bu noktaya kadar işlemde bir farklılık yok.

Bu noktada ModelConverterX programını açıyoruz.

ModelConverterX programındaki Wizards /Ground Polygon Wizard ile az önce oluşturmuş olduğumuz mdl dosyasını açıyoruz. (ModelConverterX programının en azından Options/Exporter Settings kurulumunu yapmış olmanız gerekli)

• Kullanılan tüm yer kaplamaları (texture dosyaları) için küçük numara altta büyük numara üstte yer alacak şekilde Layer ataması yapıyoruz. (FS2002 SDK'ya göre layerlar 4'er 4'er artmakta)
    • Bu layerların uzaktan görünme özelliğini belirlemek için 30,000 m ye kadar olacak şekilde görünürlük mesafesini giriyoruz. Pist, apron gibi büyük alanlar için 20,000-30,000m, park numaraları gibi detaylar için ise 5,000-10,000 m uygun mesela.
    • Pozisyon, yükseklik ve yön bilgilerini giriyoruz. (Bunları Gmax dosyasını oluştururken belirlemiş oluyorsunuz zaten)
    • FSX /FS2004 seçimini yaparak bgl dosyasını oluşturuyorsunuz.

Ve sonuç

FS2004/FSX içinde titreşme (flicker) sorunu olmadan çalışan yer poligonu oluşturmak için şu anda kullanılan metod bu.

Model Converter X programıdaki Ground PloygonWizard öncesinde bu iş Gmax’a FS2002 SDK’sı kurularak ve elle asm dosyaları editlenerek yapılıyordu. Artık MCX ile bu iş çok pratik oldu.
    Bu arada hala bilgisayarında ModelConverterX kurulu olmayan tasarımcı arkadaş varsa mutlaka kursun ve kullansın, en azından modelleri analiz etmek için

ModelConverterX için link:
    http://www.fsdeveloper.com/forum/dow...?do=file&id=83

Yukarında özetlediğim şekilde MCX ile yer polygonu yapılmasını anlatan bir video:

http://www.youtube.com/watch?v=0GJz5mDmCdA

Benim yer polygonu yapımına başlarken referans aldığım ilk tutorial :
    http://iblueyonder.com/ground-poly-tutorial/

Bu konuda her türlü bilgi ve tüm tasarım metodları aslında fsdeveloper.com forumunda mevcut ancak İngilizcesi yeterli olmayan arkadaşların aradıkları bilgilere ulaşmasında sorun olabilir sanırım.

Tasarımlarınızda başarılar,
    Konu Airone tarafından (05-10-2012 Saat 16:04 ) değiştirilmiştir.

Senior Member BEST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    , Turkey.
    Bu kadar değerli ve önemli döküman için çok teşekkürler Sunay hocam. Her bir adımı, dikkatli şekilde tasarımlarımda uygulayacağım. Saygılar.
    İLAVE:
    Hocam, diğer sorunum da "LOD" uygulamasını yapamadığımı zannediyorum. Yani, biliyorsunuz.. nesnelerin belli bir uzaklıktan sonra görünmemesini sağlamak ve FS'de Frame'i azaltmamak..Ben "L.O.D" uygulaması diye düşündüğüm Gmax programının üst kısmındaki butonlardan "Graph_Editors/Track View/Open Track View" i seçerek, o an Gmax'ta çizdiğim nesne, terminal, vs.. içindeki her bir poligon için Open Track View kartındaki GÖZ iconuna tıklıyordum. FS'de Frame'i azaltmamak için LOD uygulaması Gmax programında bu şekilde mi acaba?.. Veya sizin nesnelere yaptığınız LOD uygulamanız nasıldır hocam? ..Tekrar teşekkürler. Versiyonum; Fs9.
    Konu BEST tarafından (06-10-2012 Saat 03:42 ) değiştirilmiştir. Sebep: İLAVE altındaki LOD sorunu.
    Keyifli Uçuslar.
    Nuri GUVEN-1957

Senior Member Airone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Bursa, Turkey.
    LOD yapımı konusundaki püf noktayı da ayrı bir topik olarak paylaşacağım, konular karışmasın.

Senior Member BEST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    , Turkey.
    Şu sayfada paylaştığınız http://www.sanalpilot.com/forum/show...OD-olu%FEturma "Fs2004 için LOD oluşturma" paylaşımınızı okudum ve bazı sorularımın olduğu mesajımı da yazdım hocam. Çok teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim. Saygılar.
    Keyifli Uçuslar.
    Nuri GUVEN-1957