8 sonuçtan 1 ile 8 arası
    Senior Member
    Yer
    , Turkey.

FSX için "Asus G75VW-9Z218V" notebook hakkında görüş ve öneri ricası

Selamlar.

Yeni taşındığım evimde masaüstü bilgisayarı için yer olmadığından zorunlu olarak notebook arayışına girdim ve yaptığım araştırmalardan sonra Asus'un "oyun notebooku" kategorisindeki G75VW 9Z218V modelinde karar kıldım (kılmak üzereyim).

Düşündüğüm notebook şu (Asus web sitesi):
    http://www.asus.com.tr/Notebooks/Gam...75VW/#overview

Bu da "hepsiburada" linki:
    http://www.hepsiburada.com/liste/asu...&categoryId=98

Özellikleri de özetle şöyle:

İşlemci Intel® Core™ i7 3610QM (2,3 Ghz, turboboost ile 3,1 Ghz)
    İşletim Sistemi Orijinal Windows® 7 Home Premium
    Çipset Intel® HM77 Chipset
    Bellek 16 GB DDR3 1600 MHz SDRAM
    Ekran 17.3" Full HD 3D LED Backlight 1920 x 1080
    Grafik NVIDIA® GeForce® GTX 670M 3GB GDDR5 VRAM
    Depolama 2.5" SATA Dual HDD
    750GB 7200rpm SSH
    256GB SSD
    RAID0/1 Support
    Optik Sürücü Blu-Ray DVD Combo
    Kart Okuyucu 3 -in-1 card reader ( SD/ MS/ MMC)
    Kamera HD Web Camera
    Network Integrated 802.11 b/g/n

Benzer özellikte bir notebook'un FSX videosu:
    http://www.youtube.com/watch?v=rpjPhcWii-A

Bu da daha düşük konfigürasyonlu bir Asus notebook da FSX videosu:
    http://www.youtube.com/watch?feature...&v=3hxCnVp2qAM

Ancak yine de, FSX'in masaüstü bilgisayarları bile son derece kastığını düşünürsek, FSX'in bu notebookda nasıl performans vereceği konusunda büyük endişelerim var.

Diğer yandan fiyat 4.500 - 5.000 TL olunca görüş ve önerileriniz benim için çok çok önemli.

Açıkçası sizlere danışmadan, görüşlerinizi almadan satın almak istemiyorum. Çünkü bu fiyatı ödemek benim için oldukça fedakarlık gerektirecek

Görüş ve önerilerinizle, ayrıca notebooklardaki FSX tecrübelerinizle yardımcı olursanız çok memnun olurum.

Saygılarımla

Ferit
    Ferit Öztürk
    feritozturk1955@yahoo.com

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Şahsen be o paraya asla Fs (ya da herhangi bir oyun) için kullanacağım bir notebook almam ...

Tamam cihaz güzel , rahatlıkla FsX'i çalıştıracaktır (zorlama olayı sizin görsel ve işlevsel beklentilerinize göre düzenlenir , dolayısı ile çok sorun yaşayacağınızı sanmıyorum) ancak bence siz ne yapın edin hobinize 1 metrekare bile olsa özel bir alan ayırın ( sade bir bilgisayar masası 1 metreye 70 cm civarındadır ) . Sanırım havacılık sevgimiz bu kadar özelliği ve ayrıcalığı hak ediyordur ...

Sevgiler
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member
    Yer
    kayseri, Turkey.
    Fatih hocama katılmamak elde değil ki o parayı ödemek kafanıza yatmış, o paraya ile öyle bir desktop toplanır ki ..... ne demek istediğimi umarım anlatabilmişimdir.

Dip Not: Bende bir notebook kullanıcısıy(d)ım. Yukardakı düşündüğünüz makina kadar güçlü olmasa da buna hemen hemen eş değerdi denilebilir. Ama yine desktop yine desktop. Notebook da olmuyor üstat.
    Tabi yinede karar senin. Makinaya gelincede laf yok
    Naci TOLGAY
    KAYSERI

Senior Member
    Yer
    , Turkey.
    Fatih Bey ve Naci bey selamlar.

Öncelikle değerli görüşleriniz için çok teşekkürler.

İnanın bana 1 yıl öncesine kadar FSX için kurmayı düşündüğüm sistem hayalim bambaşkaydı (i7 işlemci, GTX 580-680 ekran kartı, 102 ekran full HD LED TV monitör vb. daha neler neler...) , harcıyacağım para da hiç gözümde yoktu.

Gelin görün ki geçen 1 yıl içerisinde hayatımda çok şey değişti, istemeyerek evimi değiştirdim, hayatımı değiştirdim, daha mütevazi bir yaşamım var. Keşke dediğiniz gibi bir imkanım artık olsa.

Dolayısıyla notebook benim için tek seçenek.

Almayı düşündüğüm sisteme şunları yüklemeyi planlıyorum:

- FSX + SP1 + SP2
    - REX
    - PMDG 737 NGX, (tamamlandığında PMDG 777)
    - CS 767 (tamamlandığında CS 777)
    - Ayrıca sadece bir kaç büyük dünya kentine ait havalimanı (Fsdt KJFK, Aerosoft LFPG vb.)

başka da bir eklenti açıkçası düşünmüyorum.

Bu sistemi stabil 30 - 40 fps ile kullansam bana yeter (keşke daha da yüksek fps olsa, insanın gözü doymuyor ki )

İşte bu konudaki görüşlerinize ihtiyacım var. Çünkü harcıyacağım para benim için şu anda tahminlerinizin ötesinde çok değerli

Saygılarımla

Ferit
    Konu ferit tarafından (18-09-2012 Saat 14:46 ) değiştirilmiştir.
    Ferit Öztürk

Yer
    Istanbul, TR
    Ferit hocam,

4500-5000 TL aralığı bence yüksek FsX için ... Neden ;

1. Kullanacağınız programların hiçbiri mevcut teknolojiye göre tasarlanmamış ve eski ürünler . FsX en iyi ihtimalle sizin yapacağınız oynamalar sayesinde birden çok işlemciyi kullanabilir hale gelecek , bundan ötesini beklemeyin çünkü yapısı o . Dolayısı ile 2.7 Ghz sabit 3.1 Ghz turbo boost özelliği olan işlemciniz FsX'i açtığınızda sürekli 3.0/3.1 Ghz'de çalışabilir , program ile işlemci optimize olmadığından CPU sürekli aşırı hız isteği varmış gibi sanarak kendini yorabilir / turboda kalabilir ( bu da aşırı güç tüketimi ve ısınma demektir ) . 3.0 Ghz eşiği Fs için normal şartlarda yeterli bir sürat , bu bakımdan işlemci hızı bakımından çok sıkıntı olmayacaktır diyebiliriz ancak okuduğum birçok analizde Fs'in i5 ile daha iyi performans verdiği yazıyordu ( Intel'ci olmadığımdan çok derinine inmedim konunun , işlemcilerin iç yapısı ile alakalı olabilir )

2. Ekran kartınız testlerde ciddi sonuçlar elde edebilmiş başarılı bir ürün ancak o da FsX ile çalışmaya başladığında uygulama onu tam tanıyamadığı için tüm gücünü gösteremeyebilir , hatta gösteremeyecektir ... Bendeki GTS450 AMP ile kıyasladım kartınızı , CUDA çekirdeği bendekinin iki katı ama ram ve işlemci hızları düşük , eğer kullanacağınız oyun CUDA teknolojisini tam olarak kullanabiliyor ise oyun performansınız normal seviyeli bir karttan çok daha iyi olacaktır ancak ya kullanmıyorsa ! O zaman da GPU'nuz klasik yöntemler ile çalışmaya devam edecek (yani CUDA optimizasyonu olmadan kendi kendine/bildiği gibi işe yapacak diyelim kabaca) bu da oyundaki görsel performansı düşürecektir. Böyle bir hadise gerçekleştiğinde de mecburen cihazın saat/ram hızına ek olarak kaplama doldurma kapasitesi öne çıkacaktır . Ayrıca Fs'in Dx9 uyumlu bir yazılım olduğunu düşününce ekran kartınızın Dx11 kapasitesi de çok bir işe yaramayacak , GPU size sadece Fs'in isteyebildiklerini sunacak ( bu da hepimizin ortak sorunu )

3. İşletim sisteminiz ve tüm sürücüleriniz 64bit olacak ancak FsX için kullandığınız tüm yazılımlar/eklentiler 32bit . Bu da maalesef hepimizin ortak sorunu , Ms'in yeni ve güncel teknolojileri destekleyen bir Fs çıkarmayacağını bildiğimiz için çözümsüz Hal böyle olunca sadece 64bit'in RAM kullanım güzelliğinden faydalanabiliyoruz ... 16 GB Ram bu bağlamda iyi ancak bence FsX için fazla , yaptığım tüm testler ve okuduğum tüm teknik analizlerde Fs için 4 GB'ın kabul edilebilir , 8 GB'ın ise fazla olduğunu gördüm ( kötü değil , sadece fazla = ekstra maliyet ) .

Kendi sistemimde tam 64bit destekli ve Nvidia CUDA'yı kullanabilen bir oyunu değişik şekillerde test ettim , aradaki farklar neredeyse inanılmazdı ! Oyun CUDA'sız 32bit sürümünde oynanıyordu ama keyif vermiyordu görsellik ve performans bazında / 64bit'te CUDA'sız performans düzeldi görseller zorladı sürekli sistemi / 64bit CUDA ile tadından yenmez sonuçlar çıktı ortaya . Bu testleri yaparken içimden "keşke FsX'de 64bit'i tam kullansa ve Nvidia'nın CUDA'sı ile optimize edilse" dedim sürekli çünkü Fs'ten aldığım görsel/performans sonuçları yaptığım testlerin 32bit/CUDA'sız sonuçları ile örtüşüyordu

Neyse lafı uzatmayalım fazla , bu cihaz FsX'i çalıştırır ancak bir mucize beklemeyin ( frame düşmeleri , NGX ile kasılmalar , yükleme yavaşlaması vb. yaşayabilirsiniz ) ... Bu cihaz ile alacağınız performansın aynısını (belki fazlasını) verebilecek başka (fiyatı ve özellikleri düşük) cihazlarda vardır . Ben eve genel kullanım için bir notebook aldığımda ( Acer Aspire 5755G , GT540M 2GB , i5 2300/3000 işlemci , 4 GB Ram : 1500 TL civarı idi fiyatı ) birkaç test yaptım Fs9/FsX ile desktop cihazımla hemen hemen aynı performansı yakaladım aklınızda olsun ( gidin o cihazı alın demiyorum , sadece örnek veriyorum ) .

Daha önce de birçok arkadaşımıza , dostuma söylediğim cümle ile bitireyim yazımı ;

"En pahalısı ve en yenisi biz simulatörcüler için her zaman en iyisi değildir !"

Sevgiler

[ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

O islemci ile fsx zorlanicaktir
    Alp TANATMIŞ

1984 / CYYZ

Senior Member
    Yer
    , Turkey.
    Fatih Bey, çok teşekkür ederim. Vaktinizi ayırıp emek harcamışsınız sağolun, zahmet verdim.

Görüş ve değerlendirmelerinizi çok dikkatli bir şekilde not ettim.

Saygılarımla

Ferit
    Ferit Öztürk

Yer
    Istanbul, TR
    Estağfurullah ne zahmeti Ferit hocam , dilim döndüğünce anlatmaya çalıştım çok derinlerine inmeden teknik hadiselerin , umarım işinize yarar yazdıklarım ve bütçenize uygun bir cihaz alır keyifle uçarsınız .

Sevgiler