9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: orman kazasi

Senior Member Bozo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    United Kingdom

orman kazasi

RoyalSkies.CO.UK Youtube VidZ

!site yenileniyor - yakinda biter !

Senior Member karacan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Çok korkunç, adeta orada gibi yaşıyor insan dehşeti.
    Sebep her ne olursa olsun bu kadar alçak uçmaması gerek, aşırı güvendenmi kaynaklandı acaba.
    Istanbul 1978
    enginkarabacak [at] istanbulva.com
    www.istanbulva.com

Senior Member LTCD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara, Turkey.
    Bana biraz istem dışı bir nedenle irtifa kazanamamışlar gibi geldi. Ama hiç konuşma da yok ya da duyulmuyor.
    Selim Aydogan
    1979-Ankara

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    İkinci bir video daha var, orada kazanın nasıl olduğu kazazedenin ağzından özetlenmiş;

This is unprecedented footage of a small airplane crash from inside the cockpit from two different views. Miraculously, everyone survived. The pilot will make a full recovery and the rest of us escaped with superficial injuries and feel very lucky to be alive . This trip was much anticipated and due to our excitement we had our Gopro cameras filming at various times. After flying up into the mountains for a morning hike in the Frank Church River of No Return Wilderness we were planning on flying to a small mountain town for dinner. Due to warming temperatures there was an increase in density altitude and we had a hard time getting adequate lift. After taking off we hit an air pocket that made us rapidly loose altitude, pushing us down into the trees. The cameras were left on for a couple of hours during the aftermath. Thank you to all the many individuals who eventually came to our aid and took the time and effort to help in any way they could. We appreciate you more than you know.

Şu iki yorum sanırım biraz daha aydınlatıcı;

As a flight instructor I have several observations both good and bad:
    1) I must commend the pilot for maintaining directional and attitude control of the aircraft right up to the point of impact. His actions during this part of the accident undoubtedly saved lives.
    2) High Density Altitude. First clue, altitude and high temps. Second was very anemic takeoff performance. He missed both. Lesson learned and good illustration for all of us who fly just what high DA can do to a light airplane.

As a licensed pilot, I have to ask the following questions:
    1) Was the weight and balance of the aircraft calculated before take off?
    2) Was the density altitude calculated and taken into consideration before take off?
    3) Given density altitude, was the proper runway length calculated?
    4) Was the aircraft was overweight?
    5) Was the aircraft underpowered?
    These are all things that a good and caring pilot takes into consideration before risking his life and the life of his passengers!
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member KeremBektaş - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Izmir, Turkey.
    Metnin türkçesi var mıdır?

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Birinci paragrafta, kazazedelerden birisi özetle şunu anlatıyor; Pilotun tamamen sağlıklı olacağını, kendilerininde az bir yara ile kurtuldukları için çok şanslı olduklarını söylüyor. Bu gezi uçuşunun umduklarından çok daha heyecanlı olduğunuda. Dağlara uçtuktan sonra ve sabah biraz yürüyüş yaptıktan sonra planları Franck Church Nehrinden kalkıp geri dönemeden başka bir küçük dağ kasabasında yemek yemekmiş. Çok sıcak hava yüzünden "density altitude-yoğunluk irtifası"da artmış ve kalkışta yükselmek için çok zorlanmışlar. Kalkıştan hemen sonra bir hava boşluğu (tahminimce hava boşluğundan ziyade bastırıcı bir hava akımıda olabilir) birden irtifa kaybetmelerine ve ağaçlara doğru gitmelerine neden olmuş. Kamera bu esnada-çarptıklarında- düşmüş (birkç saat sonra farkedip bulmuşlar anladığım kadarıyla). Birçok kişi çeşitli yollarla kaza alanında yardımlarına gelmiş.Onlara şükran borçluymuşlar.
    (kelime kelime çevirmedim,özetle böyle)

İkinci paragraf, uçuş öğretmeninin yorumu;
    Bir uçuş eğitmeni-öğretmeni olarak iyi ve kötü birkaç gözlemim var;
    1- pilotu çarpma noktasına kadar uçuş doğrultusunu ve irtifasını korumak konusunda takdir etmeliyim. Bu davranışı ile-kumandası yada becerisi- kesinlikle birçok yaşamı kurtardı.(uçaktakilerin kesinlike hayatını kurtardığı anlamında)
    2- yüksek yoğunluk irtifası (high density altitude).İLk ipucu irtifa ve yüksek sıcaklık. İkinci olarak problemli kalkış performansı (anemic ne demek bilmiyorum).-Pilot- ikisinide atlamış. Buradan hepimiz için-bu tip uçaklarla uçanlar- çıkarılacak ders ve örnek, yüksek DA-density altitude'ün hafif bir uçağa ne yapabileceğidir. (yüksek yoğunluk irtifasının)

3.paragraf,
    Lisanslı bir pilot olarak şu soruları sormak istiyorum;
    1-w&B ağırlık ve denge hesaplaması kalkıştan önce yapılmışmıydı?
    2-kalkıştan önce yoğunluk irtifası hesaplanmış ve bu göz önüne alınmışmıydı?
    3-yoğunluk irtifasına göre pist mesafesi doğru hesaplanmışmıydı?
    4-uçak fazlamı ağırdı?(overweight=izin verilenden daha ağır)
    5-Uçak güçsüzmüydü? (underpowered= üretmesi gereken güçten daha az anlamında)
    Bunların hepsi iyi ve dikkatli bir pilotun kendi ve yolcularının hayatını riske etmeden önce göz önüne alması gereken şeyler.

not;
    Yoğunluk İrtifaı (Density Altitude): Yoğunluk irtifaı, sıcaklığı standart olmayan basınç irtifaının düzeltilmiş şeklidir. Bu, uçağın performansına bağlı olarak kabul edilmiş olan teorik bir değerdir. Normalin üzerindeki sıcaklıklar uçağın havada tutunmasını etkiler. Uçuş planlamasında bu durum dikkate alınarak uçulacak yükseklik, uçağa ait Dash One’daki (-1) grafiklerden yararlanılarak önceden belirlenir. Basınç ve yoğunluk irtifaı, sıcaklık standart olduğunda birbirine eşittir.
    kaynak Tayyareci akademi(http://www.tayyareci.com/akademi/ucusgos1.asp)

(elimden geldiğince çevirdim, yanlışım varsa düzeltin yada uyarın ben düzelteyim)
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member ta1dr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    , Turkey.
    bu konuda otorite değilim ama izlediğim kadarı ile dengesiz bir uçak (agırlık merkezi limitler dışında) birde sıcak hava eklenince uçak zaten yerden kalkamıyor sonrasında irtifa alamıyor neyseki can kaybı yok ( en azından ben öyle anladım)
    Ahmet UÇAN-1969 Istanbul
    NE MUTLU TÜRKÜM DIYENE

Biraz arastirdim. Density altitude 9000ft ustu. Gidilecek mesafeye, motorun saatte tukettigi yakita, ve rotanin daglik alan olmasina gore ucagin almasi gereken yakitin agirligi ile yolcularin agirligi hesaba kalitinca ucagin agirlik limitinin ustunde olmasi muhtemel (reddit linkinde bu analiz var). Ayrica yakit hava karisimi da, o gunun sartlarina gore motorun daha iyi sogumasi icin biraz yakittan yana zengin tutulmus galiba. Bu da gucu azaltiyor.

Cevrenin ormanlik olusuna, kalkis kosusunun uzunluguna ve kalktiktan sonra ucagin tekrar alcalip teker koymasina bakinca pilot nasil oluyor da hala inatla kalkiyor, ben anlamadim. Biraz bile bile lades.

NTSB prelim raporu: http://www.ntsb.gov/aviationquery/br...01X65804&key=1

http://www.reddit.com/r/aviation/com...now_if/c5q19tz
    Selçuk