Sayfa 3/4 İlkİlk 1234 SonSon
34 sonuçtan 21 ile 30 arası
    Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.
    Doğrudur, Hikmet Hocam. FSUIPC son sürüm yüklü.

Prepar 3d nin ilgili menü ayarlarını defalarca kurcaladım yaptım vs. SWFFB2 yi görüyor ama sadece throttle tepki vermiyor. Throttle axsis leri bir kaç kez yeniden tanıtmayı/kurmayı denemiştim. Ancak akşam gidince bir daha bakayım. Z axis tanıtma işini tekrar deneyeyim. Sonucu herşekilde paylaşırım ki olurda ileride aynı sorun yaşayan olursa bir faydası dokunsun.

Teşekkürler.

Serhan

Bir Not: Acaba P3D için ayrı bir forum sekmesimi talep etsek sevgili Admin'den? Çok mu abartmış oluruz?
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Alıntı atmaca53 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Fatih Kaptanım öcelikle Teşekkür ederim dediğiğniz gibi dikkatimden kaçmış olsa gerek bunun içinde özür dilerim değerli vakitlerinizi aynı konular için harcatıyoruz.

REX 2 yi kullanmıştım hakikaten insanı çıldırtacak seviyeye getiriyordu ama ReX Essentials'i deneme fırsatım oldu bunda diğeri gibi ekran gitmeleri falan olmuyor yükleme biraz daha çabuk gibi yakındada Overdrive çıkacak bakalım o zaman ne farkeder ben kafayı deniz kaplamalarına taktım videolarda izliyorum ırmaklar dereler denizler harika ama hangi ayarı yapsam bir türlü o kaliteye ulaşamadım sistemimde kötü sayılmaz Dx10'u aktif ediyorum belki ondandır diye daha berbat oluyor DX 10 konusunda önerebileceğiniz birşey varmı daha önce kullanmayı önermemiştiniz ama yinede bi denemek istesek bildiğiniz bir ayar varmı?

Tekrar kusura bakmayın benim gibi yakıtı pompaya ulaşmamış pilotcuklarla uğraşmak sabrınızı zorluyor olabilir ama ne olur kızmayın bu yaşta bilyeli arabaya binemediğimizden henüz tüyü bitmemiş kuşların uçmaya çalışmasını taklit etmeye çalışıyoruz hoşçakalın .
    Olay kızma , sabır zorlama meselesi vb. değil ... Ben vaktim oldukça yazarım , defalarca aynı konu sorulsa da usanmam . Beklentim sadece yazılanların okunması , araştırılmasıdır . Benim yazmış olmam da önemli değil , kim yazmış olursa olsun , okunmayınca - araştırılmayınca kıymeti kalmıyor .

Neyse lafı uzatmayalım , çok yazdık bunları da zamanında

Dx10'u önermedim , yine önermiyorum çünkü FsX içindeki Dx10 sadece "Preview" yani "Ön İzleme" , birçok sıkıntı yaşatabilir , birçok eksiği olabilir , stabil olmayabilir vs. vs.

Sürekli aynı sorunu gündeme getiriyorsunuz , benim anladığım özetle şu "XXX bir sitede film/resim gördüm . Bende neden aynısı olmuyor ?" . Bu konuda kusura bakmayın ancak bizim yapabileceğimiz bir katkı yok ... Aynı cevabı verip duracağız ve bu böyle gidecek , sistem ayarlarınızı kontrol edin , beğendiğiniz görselin yapımcısı ile konuşup ayarlarını öğrenip aynısını uygulayın , sisteminizi tanıyın ve ondan neler alabileceğinizi bilin , donanımınıza iyi hakim olun ve en önemlisi ne istediğinize karar verin ...

Son dönemde görüyorum ki FsX'den de vazgeçip Prepar3D'ye yönelmiş durumdasınız ... Nacizhane tavsiyem , Fs2004 ve FsX serisinde beklentilerinizi oturtmadan ve sizi tam anlamıyla tatmin eden sonuçlara ulaşmadan heves ederek yeni bir sisteme geçmeyin , bence bunu yaparsanız orada da hüsrana uğramanız ihtimali yüksek olacaktır .

Sevgiler
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Tavsiyelerinizi dikkate alacağım, Herşey için Teşekkür ederim. Prepar3D'ye olan ilgim dediğiniz gibi şimdilik bir heves çünkü FSX'te çektiğim sıkıntılardan kurtulmak istiyorum.

Fakat Hikmet Kaptanın tavsiyesine uyup yeni sürümünü beklemeyi planlıyorum şimdilik bulaşmak istemiyorum daha stabil ve benim gibi acemilerin zorlanmayacağı bir seviyeye ulaşana kadar v2.0'ı bekleyeceğim şimdilik tek isteğpim FSX'i adam edebilmek şu sıralar farklı bir problemle uğraşıyorum NGX'i çalıştırınca sistem zorlanmaya başlıyor anakart yazılımı uyarı veriyor işlemci yüzdesi 80-90 lara çıkıyor önceden %30-40 seviyelerindeydi fakat şimdi ne oldu anlayamıyorum SSD disk kullanmama ve format atıp kullanmama rağmen herkese uğraş ve emeklerinden dolayı Teşekkür ediyorum Saygılar.
    Soner YILDIRIM
    THY054T (LTBA)

Yer
    Istanbul, TR
    Cevabı yukarıda yazmıştım ;

"sisteminizi tanıyın ve ondan neler alabileceğinizi bilin , donanımınıza iyi hakim olun ve en önemlisi ne istediğinize karar verin ..."

Sisteminizi tanıyın : Elinizdeki donanımın tam ve doğru kurulmuş olması , ayarlarının stabil ve performanslı çalışacak şekilde yapılmış olması önemlidir . Sadece gidip anakart - işlemci - ram - ekran kartı almak ve bunları birleştirip işletim sistemi kurarak sorunlar aşılmıyor .

Ondan neler alabileceğinizi bilin : Elinizdeki donanımı tam olarak verimli çalışır şekilde kurduktan sonra , işletim sistemi ve ek programlarınız da yüklendikten sonraki performansını görün . Daha sonra Fs yüklediğinizde temelden ileri doğru giderek sisteminizi tartın , neleri yapabiliyor , nelerde zorlanıyor .

Donanımınıza iyi hakim olun : Stabil sistemi elde ettikten sonra adım adım geliştirmeleri uygulayın , sisteminizi tanıyın , zorlandığı yerlerde iyileştirmeler , rahat çalıştığı yerlerde geliştirmeler yapın , gerekirse takviye düşünün , sistemin en zayıf halkasını tespit edip ona göre çözümler üretin .

Ne istediğinize karar verin : Sistemi tanıyınca ve neler yapabileceğini bilince bu adım kolaylaşıyor , görsellik mi performans mı yoksa tam ortası mı ... Uçağın sistemleri mi , görsel mi ( daha doğrusu içi mi dışı mı ) , meydanlar mı dağlar - taşlar mı vs. vs. yoksa hepsinin tam orta yeri mi ? Bunlara siz karar verip elinizdeki sisteme göre düzenlemeyi kendiniz yapacaksınız , bu da öyle x sitedeki nhancer ayarıyla ya da y sitedeki tweak notları ile olmuyor öyle şıp diye bir kerede . Temeli oluşturduktan sonra yavaş yavaş oluyor , okudukça , öğrendikçe ve tecrübe ettikçe istediğiniz sisteme erişiyorsunuz zamanla . ( Eklentilerin de alınması ve sadece tıklayıp kurulması ile elde edilmiyor sonuçlar aklınızda olsun )

Kolay gelsin .

[ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Fatih Kaptanım Tekrar Sağolun. Ancak şöyle bir durum var daha önce aynı bu donanım bu işletim sistemi ve aynı FSX kurulum ve eklentileri daha önceleri bu sorunlar yok iken şimdi farklı birşey yapmadığım halde (sadece ssd firmware ve anakart,e.kartı sürücü güncellemelerinden başka) neden böyle oluyor ? işte hal böyle olunca sitresten ne yapacağımıda şaşırıyorum kafam allak bullak oluyor zaten böyle olduğundan burada bilen birileri yardım edebilir diye paylaşıyorum, benimki usta şöför ile direksiyon şöförünün farkına benziyor siz ustasınız motordanda anlarsınız şanzımandanda ben ise daha joystik tutmayı öğreniyorum şu halde teknik konularda çakıyoruz ve ağabeylerimizin yardımına baş vuruyoruz.

Neyse bu iş biraz karıştı galiba araştırıyorum tabii bazen dikkatten kaçanda olabilir ama bulamadığım sonuçları yine sizlerin yardımıyla çözmeye çalışacağım sağolun.
    Soner YILDIRIM
    THY054T (LTBA)

Senior Member btuncel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Eskisehir, Turkey.
    Selam,

PREPAR3D için pusuda beklemekle beraber bu program sanırım işleri hızlandıracak. Uzun bir süredir FSX+REX+GEX+ASE+TopCat+PMDG grubu ile gayet tatminkar ve sorunsuz uçuşlar yapıyorum.

Tüm bu programlar (başta PMDG olmak üzere) nasıl oluyor da Prepar3D için problem olmuyor (hele ki, PMDG Prepar3D için geliştime yapmayacağını açıklamış olmasına rağmen) anlayamıyorum.

Neyse konumuz bu değil;

Prepar3D şu anda (veya beklenen v2 ile) (özellikle fsx'in core codlarını da satın aldığından hareketle);

- Grafik kartının kullanarak işlemci yükünü azaltması,
    - Çoklu çekirdek kullanımı sayesinde fps'i artırması

konularında ne alemdedir? Yani yukarıda saydığım programların tamamı ile birlikte 80-100 fps'leri stabil olarak görüp diğer taraftan PC'de bir DVD encode etmeye kalksak ne olur??

Bir de elimde bayağı bir payware scenery var. Sanırım bu scenery'leri gerek bu program ile gerekse de başka bir program ile kullanabilme şansımız yok değil mi? Yoksa "kardeşim Prepar3D scenery'lerinde buna gerek yok zaten" diyeceğiniz saçma bir soru sormuş olabilir miyim?

Diğer taraftan X-Plane de bu aralar bayağı kafa karıştırmaya başladı.

Özellikle Prepar3D kullanan arkadaşların yorumlarını merak ediyorum...

Sevgiler...

Yer
    İzmir, Turkey.
    Alıntı Mendoza Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Serhan hocam birde şunu kontrol et;

Prepar3D nin menüsünden Options->Settings->Controls->Axis ve oradaki Throttle axis neye tanıtılmş kontrol et veya Joystick'in Z-Axis i yeniden tanıt bakalım ne olacak.
    Evet, Z-Axis i yeniden tanıttım. Kendisi 7 numaralı tuşa atadı benim Z-Axis i (niye öyle yaptı bilmiyorum ) Ama sonuçta işe yaradı. sorun kalmadı.

Teşekkürler.

Serhan
    S. ONU® / Izmir

DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Yer
    İzmir, Turkey.
    Alıntı btuncel Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster

Bir de elimde bayağı bir payware scenery var. Sanırım bu scenery'leri gerek bu program ile gerekse de başka bir program ile kullanabilme şansımız yok değil mi? Yoksa "kardeşim Prepar3D scenery'lerinde buna gerek yok zaten" diyeceğiniz saçma bir soru sormuş olabilir miyim?
    .
    Hayır, (hemde 2 tane sağlam Hayır ) 1. Hayır: Bu sceneryleri P3D de kullanabilirsiniz. Henüz (benim elimde olanların) hepsini denemedim ama denediklerim sorun çıkartmadı çalışıyor. Sanıyorum ki büyük bir yüzde ile de çalışacaklar. 2. Hayır: Hayır neden saçma bir soru sormuş olasınız ki? Her soru muteberdir, defalarca sorulup bazen gülümsememize sebep olsada. (kanımca )

Soru olmazsa, cevap olmaz; cevap olmazsa, yazı olmaz. Yazı olmazsa, okunacak olmaz, okuma olmazsa forum olmaz!!! Forum olmazsa ne yaparız? Sorun, sorun, sorun ki sorunlar çözülsün!

Saygılar.

Serhan
    Konu mavi tarafından (19-06-2012 Saat 13:24 ) değiştirilmiştir.
    S. ONU® / Izmir

Yer
    Istanbul, TR
    Alıntı mavi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet, Z-Axis i yeniden tanıttım. Kendisi 7 numaralı tuşa atadı benim Z-Axis i (niye öyle yaptı bilmiyorum ) Ama sonuçta işe yaradı. sorun kalmadı.

Teşekkürler.

Serhan
    7 numaralı tuşta bir kısa devre durumu olabilir mi acaba ? Yani siz dokunmasanız bile stick 7 numaralı tuştan sürekli sisteminize bir sinyal gönderiyor olabilir , bu da hatalı algılamaya neden olabilir . İmkan varsa cihazın kendi kontrol/ayar arabirimi (ya da Windows üstünden) tuşları bir kontrol edelim , gerçekten böyle bir durum var ise 7 numaralı tuşa temizlik ve kontrol amacıyla müdahale etmek gerekebilir

Sevgiler

Yer
    İzmir, Turkey.
    Alıntı fatih.koz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    7 numaralı tuşta bir kısa devre durumu olabilir mi acaba ?
    Fatih Hocam, bu ihtimal hiç aklıma gelmemişti. Çünkü FSX te gayet iyi çalışıyor. (sistemde her ikiside yüklü olduğu için biliyorum) Sadece P3D de bu problem vardı. Öte yandan gerçekten sorunun kaynağını merak etmekle birlikte çözülmüş olması beni fazlasıyla mutlu etti.

Saygılar,

Serhan.
    S. ONU® / Izmir