Sayfa 1/2 12 SonSon
20 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: ATC sorunu?

Senior Member erkal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.

ATC sorunu?

Herkese Sevgiler, daha öncede ço?umuzun ba??na geldi?ini tahmin etti?im ufak bir problemim var, dün ak?amki Samsun-?stanbul uçuşumda Sinop'a kadar hiçbir problem yoktu ATC ile Gayet samimi bir ?ekilde çal???yorduk fakat Sinoptan sonra ipler kopuverdi anlamad?m ATC beni (BKZ.VOR)'a yönlendirmesi gerekirken Sinoptan sonra hiçbir?ey sölemeden çekti gitti sonra baya bir aç?ld?m Karadenize do?ru denizin üstünde saatlerce gittim acaba dedim ATC aç?klardan bana yön verip 18 lerden birine mi yöneltecek dedim ama maalesef o kadar ak?ll? de?iller microsoft sa?olsun. sonra ATC'den bir ses: Onur Air 075 contact to Simferophol Control dedi,bende sevindim birazdan kesin ?st'e yönlendirirler dedim tabiki böyle bir?ey olmad?, nerdeyse Romanya'ya inecektim sonra art?k dayanamad?m Confirm Cancelled IFR dedim FL30'dan VFR ?stanbula 24'e indim bu konuda yard?mc? olursan?z sevinirim...?Y? UÇU?LAR

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    normaldir, tela?lanmay?n. Marmara denizinin ortas?nda da Yunanistan'a ,Ankaradan gelirkende durduk yere Yenisehir appr'a baglanabiliyorsunuz.

biraz yaz?l?m?n tolerans?n?n fazla olmas? birazda bu bölgeye fazla önem verilmemesi. birkeresinde de beni habire alan?n etrafinda doland?r?p durdu, 20 dakika boyunca rotaya giremedim!
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Evet Do?rudur, Ço?u zaman Menderes Departure'da yap?yor ayn? dalgay?, özellikle R16 kalk??lar?nda b?raksan?z Atina'ya kadar gidersiniz mesela unutmu?tum sölemeyi,Band?rma'ya girerken de bazen Mikonos Approach'dan saçmal?yor neyse art?k böyle idare edece?iz...Te?ekkürler Hakan Bey...?Y? UÇU?LAR

Senior Member linsux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Oslo, Norway.
    Benim basima iki defa benzer bir olay geldi.
    LTBA - LGAV ucuyordum, Kahire'ye kadar gittim. Donuyorum, "please expedite your turn to heading..." diyor.
    CYVR - EDDM ucuyorum, Sili'yi gectik, Amerika kitasi bitti, artik kutuplara gidiyoruz "Ingiliz bilim adamlarina katiliriz aksam balik ekmek yeriz buz magrasinda" diye dusunmeye basladim. Arada sacmaliyor, pek muhtemelen bu sorun FSX'te de mevcut. Acaba kaynagi nedir...
    Ismail Pazarbasi
    Lufthansa

Approach: "33W, confirm you have 'Hotel.'"
    33W: "Uhhhmm, we're flying into McCarren International. Uhhhmm, we don't have a hotel room yet."

Current Oslo Weather & stats

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    ba?l?ca sorunu koordinatlarda. sonra uça??n konumuna göre vermesi gereken bir komutta e?er uçak o bölgede de?ilse yada o anda bir?ey olmu?sa veya eklenensceneryler nedeni ile FS9'un default data ayarlar? ile bir uyumsuzluk oluyorsa ATC sap?t?yor! yapmas? gerekn ?eyi ne zaman yapac?a?n? bilemedi?i için saçma sapan bir komut gönderiyor.

tamamen yaz?l?mdaki-ki siz yaz?l?mc?lar bilirsiniz, ?urdayken ?unu burdayken bunu apa komut zincirini koparan bir bo?luk hataya sebep oluyor. örne?in ço?u kere, 36R2den kalkt?ktan sonra ATC beni YAA'ya yönlendiremiyor! öyle 180 ba?la acayip bir yere gidiyoruz, sonra IFR plan? ipta edip rotaya girip birkç way point sonra plan? tekrar aç?nca düzeliyor! enteresan.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Yer
    Istanbul, Turkey.
    San?r?m Fs'nin default planlar?nda oluyor bu problem genelde, O yüzden rota'da de?i?iklik yapmak en iyisi, mesela örnek veriyorum default planda BIG VOR üzerinden cursor geçiyorsa onu BIG de?ilde BIG'?n daha yak?n?ndaki herhangi bir VOR'a(waypoint) ba?larsak Hakan Bey'in de?indi?i ?ekilde düzeliyor,sadece bir örnek BIGA VOR. ?Y? UÇU?LAR...

Senior Member
    Yer
    Izmir, Turkey.
    Ben genellikle plan? asalinkte yap?p fsnav üzerinden FS'ye gönderiyorum. E?er SID-STAR uçmuyorsam sorun yok ?u ba?a dön plana göre devam et diyor. Ha! abuk ATC lere ba?lam?yor de?il ama onlar da gayet güzel i?i ba?ar?yor. Bir keresinde LTBJ-LTBA uçuşumda Mikonos beni gayet güzel bir ?eklide, 18 pist do?rultusuna kadar götürmü?tü
    Arslan \"scenery koleksiyoncusu\" Türegün
    35,5 // 1966

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Bazen fevkalade çal???yorlar,bazende radar ba??nda uyuya kal?yorlar,eee kolay i? de?il ATC'lik ?u Fsnav i?ine bende soyunaca??m galiba Arslan Bey...?Y? UÇU?LAR

Senior Member linsux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Oslo, Norway.
    Arslan bey, ben genellikle dogrudan FSNavigator ile plan yapiyorum. FSNavigator'un planner'i kotu diye mi kullanmiyorsunuz?
    Ismail Pazarbasi
    Lufthansa

Approach: "33W, confirm you have 'Hotel.'"
    33W: "Uhhhmm, we're flying into McCarren International. Uhhhmm, we don't have a hotel room yet."

Current Oslo Weather & stats

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Evet bende bu konuda tak?ld?m soracakt?m,kafam kar??t?da çünkü hiç kullanmad?m ço?u ki?i komplike ve karmakar???k bir program oldu?unu söylüyor, s?k?c?ym?? tek ba??na m? ne kullan?lamazm?? diye duydum biraz bilgi alabilirmiyiz Arslan Bey....?Y? UÇU?LAR...