6 sonuçtan 1 ile 6 arası
    hakan737
    Guest

FS video clip

arkada?lar bu son birkaç ak?amd?r FSim'den ald???m görüntülerle bir film haz?rlamak için u?ra??yorum. Bu i? ile en son denemem, seneler önce çal??t???m ofisdeki patronumun zamam?nda Türkiye'de ilk bilgisayar destekli say?sal grafik ve animasyon çal??malar? için kurdu?u techizatla yüksek lisans tezimin sunu?'u olmu?tu. O zamanlar çal??t???m ofis'deki (scala içmimarl?k) sevgili a?abeyim, patronum Tanju Özelgin , 3D Studio'nun ilk versiyonu ile (1990 civar?) 3 boyutlu modelleme ve animasyon yapard?. ??e biraz sard?rd?ktan sonra bugün tahminen birkaçbin dolar olan bir broadcast ekran kart? al?p panasonic video'yu kumanda edebilen bir ev tipi panasonic video edit cihaz? ile yar? profesyonel montajlar?m?z? kendimiz yapabiliyorduk. Çok sevimli bir aletti hala hat?rl?yorum, 2 audio in ve out kanal? vard?, mix yapabiliyordu, efektleri vard? ve görüntü üzerine ses dö?eyebiliyorduk.
    HAz?rlad???m kasedi projelerimle beraber okula götürdü?ümde önce hiçbir?ey anlamad?lar...sonra'da kasedimi zor geri ald?m)) tezide verdim.
    Daha sonra hem 3Dstudio gelişti hemde adobe premier'in versiyonlar? ç?kmaya ba?lay?nca i? tamamen bilgisayara döndü.

Dün gece Windows movie maker'da , adobe premier'e beznedi?i için Fraps'la kaydetti?im görüntüleri ekleyip üzerinde müzik dö?edikten sonra(ne yaz?kki efektler iyi ama kontroller zor, makine bay?ld? resmen, ses geçi?lerinde kontrol yok ) çal??may? kaydetmek istedim , çoooooook büyük bir size olu?tu.

Burada t?kand?m, bilgisi olanlardan yard?m rica ediyorum. Çal??mam ?imdi project olarka kay?tl?. Bunu bir ?ekilde dü?ük size'li bir çal??maya çevirmem gerekiyor. Bu konuda yeni bir çok ?ey oldu?u için eskisi kadar bilgili de?ilim. Zaten seneler sonra ilk defa yeltendim

bana verebilece?iniz ip uçlar? varm??
    ?u anda 46mb olan dosya san?yorum WMM'ile küçültürsem (bir sürü format ç?k?yor) 10mb civar?na inecek ama di?er formatlara , AVI vb nas?l çevrilir bilmiyorum.

önerilerinizle filmimi bitirebilece?im

teşekkürler

Senior Member hakanunal00 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İstanbul, Turkey.
    Hakan selam,
    DivX diyorum. Sürüyle çevirici program mevcut ve hemen herkes gerekli codeclere sahip.

Senior Member Arno - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Hakan hocam selam VirtualDub program?n? denedin mi hiç?

Arno Aksu
    ISTANBUL/1988
    Painter & Scenery Designer
    arno_aksu@yahoo.com
    arnoaksu@windowslive.com

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Hakan, Arno selamlar

her?eyi devletten beklememek laz?m de?i?iyle bende bo? durmad?m, sabredemedim biraz ara?t?rd?m.

öncelikli sorun Audio CD'den nas?l eklenebilir bir müzik elde edebilece?imdi. Audiograbber diye bir program buldum, bir tür MP3 çeviricisi. Burada istedi?im parçay? biraz deneme yan?lma(20 kere denedikten sonra) ile bir saat içinde WAV fomat?na dönü?türdüm. Wav'dan istenirse MP3'e çevriliyormu?.

windows movie maker'da müzik i?ini hallettikten sonra, yukar?daki as?l probleme geldim.
    bunun için WinAVI video converter diye bir ?ey buldum. Ama öncesinde WMM'de haz?rlad???m clibi uygun bir büyüklükte save etmem gerekiyordu. Bz? formatlar? dendikten sonra "high quality large" da karar k?l?p kaydettim yakla??k 46mb tuttu.
    Bu WMA (bende winamp media file olarka görüntüleniyor default o oldu?u için) dosyas?n? WinAVI ile , AVI format?na çevirmek istedim. Bu seferde divx istedi. O codec'leri bulup kurunca WMA'dan AVI'ye divx code'la convert ettim. ayn? yerde MPEG seçene?ide var ama bilemiyorum boyutu daha da dü?ürürürmü?

sonuçta 46MB olan orjinal dosya AVI format?nda (tam olarak ekranda ?u ibare var; Dshow 512X384 44mhz stereo 850kbps) 06dk15sn'lik 39MB'l?k bir dosyaya dönü?tü.
    Bunu ziplesem en fazla 35MB olur zaten-ki bir anlam? yok.

?imdi virtualdub probram?n? bulup deneyece?im ama izden ricam, bu orjinal WMA dosyas?n? nas?l dahada küçültürüm, görüntü kaliteisnden feragat etmeden?
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member
    Yer
    Izmir, Turkey.
    Hakan hocam
    Bildi?im kadar?yla mpeg format? daha fazla alan kapl?yor.
    avi veya wmv (ya da neyse mikropsoft format? yani) en az yer tutanlardan.
    Belki ses k?sm?ndan biraz fedakarl?k edersen az daha küçülebilir.
    Arslan \"scenery koleksiyoncusu\" Türegün
    35,5 // 1966

Senior Member
    Yer
    Izmir, Turkey.
    Hakan hocam
    Bildi?im kadar?yla mpeg format? daha fazla alan kapl?yor.
    avi veya wmv (ya da neyse mikropsoft format? yani) en az yer tutanlardan.
    Belki ses k?sm?ndan biraz fedakarl?k edersen az daha küçülebilir.
    Arslan \"scenery koleksiyoncusu\" Türegün
    35,5 // 1966