7 sonuçtan 1 ile 7 arası
    Serdar Sualp
    Guest

FAI - Aeromodelling Commission toplantisi (CIAM)

Sevgili arkadaslar,

Daha evvel de soyledigim uzere Uluslararasi Havacilik Orgutunun (FAI)Lozan Olimpiyat Evinde duzenledigi 2005 yili "Aeromodelling Commission" toplantisina THK ile birlikte katildim. Bu seyahat ile ilgili anilarimi sizlerle paylasmak istedim.

24 Temmuz 1923 tarihinde yaptigimiz Lozan Anlasmasi sirasinda Turk'ler de olmak uzere bir cok Delegasyonun kaldigi "Le Chateau D'Ouchy" otelinde kalmak bahtiyarligina eristim.

Otelin ana girisinde asagidaki tabela vardi.

Toplanti Olimpiyat Parki icinde bulunan Olimpiyat Muzesinin Konferans salonunda yapildi.

Parkin cesitli yerlerinde bu gune kadar insanoglu tarafindan kirilmis muhtesem rekorlara ait ekipmanlar yer aliyordu. Bunlarin icinde bana gore en carpici olanlarindan biri de Dunya Yuksek Atlama rekoru ile ilgili olani idi. Kubali atlet Satomaier'in 2 metre 45 santimi astigi citanin yanina gidince basarilan isin ne kadar buyuk oldugunu daha iyi anladim.
    Olimpiyat muzesinin kapisinda bu an adeta olumsuzlestirilmisti.

Gogsumu kabartan bir baska goruntu de Muze icindeki yaklasik 20 metre buyuklugundeki dev ekranda cep herkulu Naim Suleymanoglu'nun video goruntulerinin sik sik verilmesiydi. Naimin Atlanta'da Dunya rekoru kirdiktan sonra ucuncu kez Olimpiyat sampiyonu olarak tarihe gectigi yarista giydigi ayakkabilar da muzede sergileniyordu.

Olimpiyatlarin planlandigi ve yonetildigi idare binasi da ayni yerdeydi.

Aeromodelling Commission toplantisinda Dunya Modelciligini ilgilendiren bir cok konular konusuldu. 2004 senesi faaliyetleri degerlendirildi. 2006 Senesi ve sonrasi faaliyetler son seklini aldi. Yarismalarla ilgili teknik kurallarda bir cok degisikliler onerildi ve tartisildi. Benim de icinde oldugum F3B/F3J Alt Komisyonunda da bir cok yeni kararlar alindi.

Bu vesile ile CIAM Baskani Mr. Sandy Pimenoff ve Academy of Model Aeronautics (AMA) Baskani Mr. Dave Brown ile modelcilik uzerine sohbetlerim oldu.

Mr. Sandy Pimenoff

Mr. Dave Brown

Konferas sirasinda 2008 F3J Radyo Kontrollu Termal Hava Akimi Model Planor Dunya ve 2009 Avrupa Sampiyonasini Turkiye'de yapmak icin kati teklif attim. Bu konuda bir cok delege ile temaslar kurdum. 2006 senesi Mart ayinda yapilacak CIAM toplantisindan sonra sizlere guzel haberi vermeyi umuyorum.
    Butun bu calismalarim sirasinda da THK Turkkusu Model Ucak Okulu Mudur yardimcisi Sevgili Tamer Ekinci bana tecrubeleriyle cok katkida bulundu.

Konferans Cumartesi gunu aksam ustu sona erdi. Bana kalan bir kac saati Lozan havaalaninda gecirdim. 800 metre asfalt pisti olan sirin bir meydan. 27 Agustos 2005 de FAI'nin 100 kurulus yil donumunde bir cok amator pilot ucaklariyla buraya ucacak.

HANGARLAR

APRON

HANGAR ICINDEN BIR GORUNTU

ZILIN TAYYARESI BAKIMDA

20 Mart 2005 gunu de THY ile guzel bir ucustan sonra istanbul'a dondum.
    Eger aklinizdan "Hocam butun zamanini toplantilardami harcadin ?" diye bir soru geciyorsa, cevabi asagida [8)]

Sevgilerimle

Senior Member PROPAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    ?stanbul, Turkey.
    Serdar hocam merhaba,
    Toplant?yla ilgili de?erli payla??m?n?z için gerçekten çok teşekkürler. Hem bizim için manevi de?eri olan bir lokalizasyonda bulundunuz hemde biz sanal havac?lara yapt???n?z çal??malarla ilgili bilgi verdiniz. Resimler de neredeyse bizi gezdi?iniz yerlere al?p götürdü.
    Son karedeki resim için diyecek hiçbir yorumum yok.[:P][:P]
    Her?ey ortada ne söylenebilir ki?

Mesut MUMCU

1964/?stanbul

Senior Member Serhan Lokman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.

Serdar Hocam bu gelismeleri bizimle paylast?g?n?z icin tesekkürler. iki sorum olacak.

1-) Binan?n girisindeki tabelada ne yaz?yor? anlad?g?m kadar?yla amerikanlar ve ingilizler, s?rplar h?rvatlar ve slovenler, italyanlar japonlar ve romenler var. Diyorum bu ülkelerin kendi aralar?nda yaptigi tarihi görüsmeler burada olmus. Peki öyleyse bizler yokmuyuz bu tabelada?

2-) Bu toplant? nas?ld?? eminimki bircok karar al?nm?st?r.. Ulkemizde güzel organizasyonlara ev sahipligi yapacak m? tekrardan? Keza bu dalda cok da d?sar?da oldugumuzu sanm?yorum. En güzel örnegi KKTC de yap?lan organizasyondu mesela...

Sevgiler
    Serhan

Serdar Hocam cok guzel resimler, paylastiginiz icin cok tesekkurler.

ps: Hocam son resim gercekten HARIKA, eh ne diyelim insallah seneye Kibris'ta boyle resimler cektirmek dilegiyle

Saygilar...
    Onur V.

^her?ey çok güzelde Serdar abi en k?sa sürede o 2 hatunun tel numaras?n? ve adreslerini istiyorum[8D][8D]
    AYJET FLYING NINERS
    EMIRHAN KÖKSAL

Kardesim Serhan,

Tabelanin toplantiya katilan ulkeler kisminda Turkiye de var. Ancak Turkiye alisilmis oldugumuzun disinda "LA TVRQIVE" seklinde yazilmis. "V" leri "U" ile degistirirsen konu anlasiliyor.
    Rahmetli Ismet Inonu ve diger degerli ve hepsi rahmetli olmus Turk Delegasyonu mensuplari bu otelde kalmis.

CIAM toplantisinda memnuniyetle gordum ki ozellikle F3J disiplininde unumuz almis yurumus. Yunan delegesi bile birlikte aksam yemegine cikmayi teklif etti. Nitekim bir aksam birlikte yemek yedik. Kendisi daha once Korfu'da Dunya Sampiyonasi duzenlemis bayagi tecrubeli biriydi. Bana butun gece Dunya Sampiyonasi duzenlemenin inceliklerini anlatti. Gelecek toplantida da Turkiye lehine oy kullanacagini ifade etti.
    Insallah 2008 senesi Dunya sampiyonasinda hep birlikte oluruz.
    Sporun insanlari ve toplumlari yakinlastirdigi gercekten dogru.

Kardesim Onur,

Gelecek sene yine Kibris'da olup daha da buyuk bir yarisma tertipleyecegiz.

Kardesim Mesut,

Son karedeki resmi 20'li yillarimda cektirebilmeyi cok istedim.

2/3 Nisan 2005 tarihlerinde Riva'da Istanbul Cup'da gorusmek uzere

Sevgiler
    [image]http://www.vateud-td.org/ss/SerdarSualp-tag01.jpg[/image]

Sevgili Serdar hocam bu seyahatlerin çok s?kla?maya ba?lad?. Seninle devaml? bulu?up sohpet etmeye al??t???m?zdan hayat?m?zda bir bo?luk olu?tu. Payla??mlar?n için sana ayr?ca teşekkür ediyorum. En k?sa zamanda görü?mek dile?i ile son resmi kay?tlara ald?m. Bilgilerine,
    Taner Sevim
    Istanbul/1964