Sayfa 4/4 İlkİlk ... 234
37 sonuçtan 31 ile 37 arası
    Senior Member
    Yer
    , Turkey.
    Beyler ;

gerçekten surci lisan edersem affola "kim daha uza?a i?iyor " yar??mas? halinde geçsede topicler gerçekten bizler için son derece e?itici ve ogretici oluyor gerçekten varolun hepiniz..

Bu arada Ertaç yazd???n bir yerde bu topiktemiydi hat?rlam?yorum çok güzel bir konu vard? ..(inan ar?yorum bumamad?m ) elinde bu tip türkçe dökümanlar var ise ve yard?m?n olursa bu konuda nas?l makbule geçer .. edit 2: daha dogrusu arkada?lar hepinize bu sorum ..bende çok eski THY FOMlar? var sadece..elinde kaynak olan arakada?lar ile payla??sak ..(realden bahsediyorum tabiki,)

Soruna soru ile kat?lmak istiyorum ;
    "Telsizsiz VFR uçulabilece?i hepinizin malumu.Bu telsizsiz VFR uça?a motor çal??t?rma müsadesi nas?l verilir?"

LTBA ç?k??l? bir VFR ucus planl?yorsan (özellikle günümüzde belki telsizi yoktur adam?n ama kolunda baca??nda elinde GPS 'i yada bir recevier? vard?r diye dü?ünüyorum biliyorum) bu ucusu telsizin olmadan nas?l yapabilirsin ..?Olay? sadece mot?r çal??t?rma musaadesi ile ilkilendirmessek VFR için telsiz olmama gere?i bana günümüz koullar?nda pek emniyetli gelmiyor aç?kças? ..

Edit : birde akl?ma gelmi?ken hemen LTBA yan?nda çal??yorum ve recevierla bir çok kanala? dinleyebiliyorum ..Teknikteki arkada?lar?n yalanc??s?y?m Motor test 'i için belirlenmi? cycle larda izinler veriliyor-al?n?yor..Bunun için teknik ve ilgili havayolu yetkilisi ve ground ile hallediliyor.(e?er uçak üzerinde test ise.) (JET airlines için konusuyorum )Yani motor testi için dedi?in gibi 10 kez ça?r? yapmak pratikde olmasa gerek .
    Bu vesile ile ba?ta B?BER Hocaya ve herkese yarat?lan bu güzel payla??mdaki emekleri için yeniden teşekkürler..
    Ergenekon Kucuk

Senior Member
    Yer
    , Turkey.
    Selamlar,
    Ergenekon abi esta?firullah uzman de?ilim ama bildi?im kadar?n? yaz?yorum.

Bahsetti?in topic ne ile ilgiliydi hat?rl?yorsan konuyla ilgili dökümanlar? yollayabilirim.

Telsizle uçmak ile telsizsiz uçmak aras?ndaki hassas yakla?mayla hassas olmayan yakla?ma aras?ndaki fark gibi.Çevrenizden o kadar emin olursunuz.Yani emniyet ona göre.Bunun düzenlemeleri mutlaka vard?r.Konu telsiz ar?zas? olsa yap?lmas? gerekenleri dilim döndü?ünce yazar?mda.Telsizsiz uçuşu bende tam bilmiyorum.Günümüz ko?ullar?nda halen telsizsiz uçaklara rastlamak mümkün.Örnek zirai ilaçlama uçaklar?.Zaten meydanlarla pek i?leri olmad??? için telsiz olmamas? kuvvetle muhtemel.
    Ertaç Paprat

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    --- Mevzuyu Bir Toparlamakta Fayda Görüyorum ---

?ki taraf var , gerçek hayatta VFR uçuşlardan önce ;

1. Motor Çal??t?rma Müsadesi Almak ZORUNLUDUR
    2. Motor Çal??t?rma Müsadesi Almak ZORUNLU DE??LD?R

diyor bu ki?iler ...

?ki ATCO'ya dan???ld? biri ?ART DE??LD?R dedi , di?eri TEST B?LE OLSA ALINMALIDIR dedi , di?er bir ATCO dostumuz ise ALINMASINDAN YANAYIM diye görü? bildirdi ...

Her iki tarafta iddial? mesajlar yaz?yor ve kendinden emin ... Kilit nokta ?u , ki san?r?m konuya son noktay? da bu koyar ;

Elimizde bu konu ile ilgili YAZILI BELGE YOK , yani bu i? için konmu? bir KURAL yok ... ( Varsa bulmak laz?m - ben bulamad?m )

E?er olsa idi de?erli ATCO'lar?m?z mutlaka kesin konu?urdu ve di?er yazarlar bu kesinli?i sa?layan dokuman? bulur referans gösterirlerdi .

Referans gösterilecek yaz?l? bir kaynak bulunacaksa bulal?m , okuyal?m ö?renelim ama yoksa güvenlik , ekonomi , di?er uçaklar?n yapt?klar? , yapt???m?z uçuşlar vb. ile konuyu uzatmayal?m ...

Ergenekon Bey'in dedi?i gibi "sidik yar??t?rman?n" ve "dedi?im dedik çald???m düdük" zihniyetinin kimseye faydas? yok san?r?m ...

Hem kim bilir belki bu tart??ma neticesinde havac?l?k kurallar?na VFR Uçu?lar ?çin Motor Çal??t?rma Öncesi Muhaberat Kurallar? eklenir ( yoksa tabii ) ...

Her Zaman Oldu?u Gibi ,

Hak Edenlere Sevgi ve Sayg?lar?mla
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member remziusta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İstanbul, Turkey.
    Peki, diyelim ki Boeing 737 ile VFR uçuş yapmak istedi?imizde motor çal??t?rma için izin durumu ne olacak?

Bence mümkün mertebe hukuk ve me?ruiyet dairesi içinde kalmak laz?m. VFR uçarken alet kart?n?z olmad??? halde IFR yard?m? talep etmek hususunda; talep etti?iniz imtiyaz için havada sorguya çekmeseler bile yere indikten sonra keyfinizi kaç?rabilirler.
    Unutmayal?m ki bu ülke mevzuatlar?n uygulan??? aç?s?ndan Aziz Nesine bolca malzeme vermi?tir.

17 A?ustos depreminde evelerini her?eyi ile birlikte kaybetmi?, can?n? zor kurtarm?? insanlardan nüfüs cüzdanlar?n? kaybettikleri için ceza kesildi mi kesilmedi mi?

Remzi Öztürk
    Istanbul 1967

merhabalar,
    yuz saate yak?n jet ucusum var ve hic bir vfr sortisinde telsizden motor calistirma musadesi almadim ve hic bir (tekrar ediyorum HIC BIR) ATC bana neden musade almad?n demedi.
    Ayrica bugun menderes kuledeydim bizzat ATC nin kendisinede sordum kendiside VFR ucagin motor calistirma musadesi almasina GEREK YOKTUR ALMADAN MOTOR CALISTIRABILIR!!!! dedi sanirim bu konuda konusacak daha baska bisey yok kimin ne bildigi ve kimin yanlis bildiklerini duzeltmesi gerektigi ortadadir.
    Saygilar
    ucmak yasamakt?r

Arkada?lar,

Bence bu tart??may? uzatmak gereksiz.

Madem ki buras? Sanalpilot forumu, real pilot ve atc prosedürlerini sanal uçuşa uydurmak gerek.

VATSIM/IVAO için konu?uyorum, hiç farketmez,

Farzedelim VFR Kalk?? yapaca??n?z meydanda GRD ve/veya TWR var, ve sizde müsade almadan motor çal??t?rd?n?z. Taksiye haz?r?m dediniz, ne olur? En fazla kleransla beraber motor çal??t?rma müsadesi al?rs?n?z, oda zaten çal???yor, taksiye haz?r?m dersiniz, biter..

Motor çal??t?rmadan müsade istediniz, ve klerans geldi, ama motor çal??t?rma serbest demiyor. Eh motorsuz uçamayaca??n?za göre birde motor çal??t?rma izni al?rs?n?z, oda olur biter..

?imdi soruyorum size,

Bunda büyütülecek ne var?

Bana "vay efendim niye müsade almadan motor çal??t?rd?n" diyen ATC'yi kale almam, ayn? ?ekilde "ilk önce motor çal??t?r sonra klerans iste" diyen ATC'yi de kale almam. Onun problemlerini kendime dert edip zaten bir saatlik e?lencemi onun problemlerini çözmeklemi harcayay?m?

Bazen konumuzdan çoook uzakla??yoruz. E?er buras? sanalpilot forumuysa bana ne LTFJ'deki ATC'nin motor çal??t?rma usülünden, bana ne TC-DBT'nin devirdi?i çamlardan.

Bu konular? bu kadar uzat?p insanlar? Real ATC ile uçuşu zormu? gibi göstererek korkutmayal?m lütfen. ( Evet REAL ATC, belki ATC lisans? yok ama oda uzak ta olsa PC kar??s?nda görev yapan kanl?/canl? bir insan de?il mi? T?pk? pilotlar?n sanal olmad??? gibi oda gerçek)

Bence biz hobimizi daha iyi nas?l yapar?z diye dü?ünelim, lütfen bu tür küçük detaylar? b?rakal?m !

Sevgiler,

Bozhan Özsoy

Senior Member admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    degerli arkadaslar,
    yirmi mesaj once sordugum soruya cevap aldigimi soyleyip, tesekkur etmistim.
    Verdiginiz ilave bilgiler icin de tesekkur ediyor ve bu konuyu kapiyorum
    sevgiler, saygilar
    biber
    sanalpilot.com site yoneticisi
    sanalpilot.com site yoneticisi

ISTANBUL/1966