5 sonuçtan 1 ile 5 arası
    Biber
    Guest

ucus seviyeleri

Hepimiz ucuslarimizi yaparken gercege en yakin ortami saglamaya calisiyoruz, ister online ister offline olsun.
    Ucus seviyesi belirlerken emniyetli ucusla birlikte yakit maliyetleri de cok onemli gercek dunyada. Biz sanal pilotlar yakitimizi bedava buldugumuzdan cok dikkat edemiyebiliyoruz galiba bu konuya.
    Ister performans tablolari olsun, ister FMC ekonomik seyir datalari olsun bazi input`lar sagliyor bize. Bazen de biraz cansikan degerler cikiyor bu verilerden. Ozellikle kisa mesafe ucuslarda TOC ve TOD arasindaki mesafe cok kisa kalabiliyor.
    Lafi uzatmadan soruma geleyim. Mutlaka sanal havayollarimiz yoneticileri de bu konuya kafa yormuslardir. Ozellikle populer olan hatlarda mesela LTBA-LTAC, LTBA-LTAI, LTBJ-LTAC vs. onerilen ucus seviyeleri var mi?, olmasi gerekli mi? yoksa pilot inisyatifinde herkes arzu ettigi gibi ucsun mu?
    Bu konuda VA yoneticisi ve controller dostlar birkac satir yazarlarsa sevinirim.
    biber

Senior Member Ferdi Vefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    , Turkey.
    VA yöneticisi bu forumda herhalde bir tek ben var?m [)]

Seviye ucaga bagli olarak degisir. Ana kural Bat?ya çift rakamlar doguya tek rakamlardir. Ben tüm Avrupa gidis 320 dönüz 330 kullanirim. (A320 icin)
    Yurt ici LTAI-LTBA 280 dönüs 290
    LTAI ve LTBJ hep sorunludur. Ben ordada Dogu - Bat? kuralini uyguluyorum. Baz?lar? iki seneden beri bu konuyu tartisip durur. (Bat?-Dogu burda gecersiz diye)
    Ben LTBA-LTBJ 250 dönüs 240 uyguluyorum. Problem olursa karsi ucaga göre polemige girmeden irtifami degistirebilirim. Benim dedigim senin dedigin tartismasina girmem. Birde RVASM denen bir olay var (1000 feet degistirme) bu allahtan bunu gecerli oldugu bir irtifada ucmuyorum.

?rtifa sorun yaratmaz. As?l sorun hala Kalk?? - ?ni? pisti seçimidir.
    Ana kural mümkün oldugunca rüzgar? önden almak. Fakat hala bunu uygulamayan var. Bu sorun yaratabilir. Bende bunu çözmek icin FS'de carpisma modunu inaktif ettim [8D] Çünkü adam? ikaz etmene ragmen hiç orali olmayan pilotlar var. Adam SB'den mesaj bile gönderme zahmetine kat?lmaz langadanak iner yada alakas?z piste taxi yapar.

Win10 Pro 64 Bit/i5-9400 16 GB/nVidia GTX 1660 Ti
    P3D v.4.5/FSLabs A3xx//Orbx/ASN/vPilot/

Senior Member
    Yer
    ?zmir, Turkey.
    Bu konuda en iyi referans benim ?imdiye kadar bulabildi?im "Eurocontrol Aircraft Permormance Summary" ad?n? ta??yor. Uça??n yük durumuna göre t?rmanma, enroute ve descent s?ras?nda yakt??? yak?t?, h?z ve a??rl??a göre veriyor. Örne?in A340 la uçacaks?n?z ve LTBA-VTBD uçacaks?n?z diyelim. A?a??da yazd?klar?m averaj bir de?er olarak TOW 200 ton kabul edilerek yaz?lm??t?r. ?imdi gelelim soruya uçuş profilimiz nas?l olacak ?

Öncelikle kalk??a müteakip LTAA fir terkedilene kadar do?udan, RVSM geçerli. Misal bu örnekte FIR ? DASIS isec de terkedelim Yani oraya kadar FL310,330,350 gibi gidebilirsiniz. Oradan itibaren RVSM bitiyor ve bu sefer FL290,FL330, FL370,FL410 dan birini kullanman?z gerekiyor Bangkok a kadar. Bu profilde irtifalar? ne seçece?iz ?

Öncelikle A340 ?n climb performans?na bak?p nas?l t?rmanaca??m?z? belirlememiz gerekiyor.

Takeoff en fazla yak?t tüketilen a?amad?r. A340 standart bir kalk??ta (yakla??k 158 knot TAS) 1460 fpm bir varyo ile bu uçak 306 kg/dak yak?t tüketir. 1500 feet e kadar bu varyo korunur ve buradan itibaren 1500 frm le 300 kg/dak yakmaya baslarsiniz. 3000 feet geçilirken 1990 fpm ve 298 kg/dak yakars?n?z. Bu ?ekilde t?rmanman?n en ideal stepleri fpm ve yak?t olarak belirlidir. Tabii ki Meksikadaki 8000 feet lik bir alandan kalkiyorsaniz tüm hesap buna göre yap?lmal?d?r.

Tam olarak ne kadar yak?t gerekti?ini bu ?ekilde hesaplamak isterseniz ay?raca??n?z bir gün bu i?e yeter. Ama bir de FS deki modelin yak?t tüketim performans? gerçe?e ne kadar uygun bunu anlaman?z laz?m. Uçu? s?ras?nda FuelFlow takip edilip asl?na ne kadar uydu?u ne kadar sapt??? belirlenerek buradaki de?erler modelden elde edilen katsay?larla çarp?lmal?. Aksi halde gerçek uçakta tam olarak hesaplanan de?erler FS modeline uymayacakt?r.

A340 FL370 da 103 kg/dak yakarken FL390 da 93.6 kg/dak yakar. Bu ba?lamda DASIS isec e kadar FL390 kullanabiliriz. DASIS isec i FL410 geçmek gerekiyor. Bir FIR dan di?erine geçerken e?er RVSM gere?i irtifa de?i?ecekse geçi? noktas?nda girilmek üzere olan FIR da olunmas? gereken irtifada girilmelidir.

Bu noktadan itibaren uça??m?z FL410 da 83.3 kg/dak yakacakt?r. H?z?m?z ise önerilen ideal de?er olan 0.81 mach (FL250 dan itibaren bu h?z? sabit tutuyoruz) Ayn? ?ekilde TOD hesaplay?p IAP noktas?nda do?ru seviyeye alçalabilece?imiz yeri belirlemek gerek. Bunu nas?l yapaca??z ? Alçalma s?ras?ndaki performanslar da verilmi? ayn? dökümanlarda. Buna göre alçal?rken varyoyu en ideal de?erlere göre vermeliyiz. Misal FL330 a kadar 2700 fpm le alçal?rken burdan itibaren FL160 a kadar 2000 fpm le alçalmal?y?z.

Neyse çok uzun oldu. Buradan gerçek uçak için olu?turaca??m?z profili FS uça??na da uydurduktan sonra yak?t tüketimini en ekonomik hale getirmi? olaca??z.

Bunlar?n hepsi tümüyle sanal bir havac? olan taraf?mdan de?i?ik kaynaklardan edinilen bilgilere göre verilmi?tir. Gerçek bir A340 a hayat?mda daha bir kez binmi?li?im var. ?üphesiz forumu izleyen gerçek havac? arkada?lar?m?z bu konudaki eksik yada yanl?? bilgilerimi düzelteceklerdir. en az?ndan ben öyle umuyorum, bu kadar yazd?ktan sonra bir?eyler ö?renebilmek ad?na...

Dogan \"Karga\" Zorlu, Izmir

Senior Member
    Yer
    , Turkey.

Sevgili Do?an Hocam ;
    Aç?klamalar?n çok keyifli oluyor ,bu merak?n ve ara?t?rmac?l???n ayr? bir takdir konusu..

Ancak burada ki temel konu "ucus seviyeleri"..sizin aç?klamalar?n?z daha cok performans yönetimine yönelik ,ucak konfg. ili?kli bir ucus planlamas? ,di?er taraftan amaç max ekonomi olduguna göre ucus oncesi bu planlamay? dikkate almak en onemli konu olmal? ..

Di?er taraftan olay? simulasyona indirgersek "LTBA-LTAC, LTBA-LTAI, LTBJ-LTAC vs. onerilen ucus seviyeleri var mi?, olmasi gerekli mi? yoksa pilot inisyatifinde herkes arzu ettigi gibi ucsun mu? " sorusuna cevap olarak kanaatim ;

FL 'ler (even odd) yönlerinde belirli ..elbette pilot uctugu tipe göre TOD ile FAF noktas?na kadar yolcular?n? bogurterek kusturmak istemiyorsa daha mütevazi alt seviyeleri seçmelidir.O zamanda gerçek hayatta Do?an Hoca 'n?n söledi?i ekonomiklik devreye girerki oda simulasyon oratm?nda göz ard? edilebilir.

K?saca Biber hocam kafam?za göre ucmaktan kast?n?z ki takar Flight Level kaymakam?n? ise yok yok ,kafam?za göre FL lerle ucmayal?m derim ...

Ergenekon Kucuk

ADMİN biber - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, 1966
    estagfurullah hocam, onu kastetmemistim hem zaten biliyorsunuz yalova artik valilik duzeyinde temsil ediliyor...
    ben arada bir servinfoya giriyorum ayni hat ve ayni destination uzerinde ucan ucaklar bazen 5000 ft`e varan cruise seviyesi farkliliklariyla ucuyorlar, sorumu bundan ilham alarak sormustum. Aciklamalarinizi anladim, sagolun
    biber
    http://www.sanalpilotuz.biz/deneme1/image.php?type=sigpic&userid=3&dateline=1336667157