5 sonuçtan 1 ile 5 arası

PMDG ve proceed direct XXXX

Arkadaslar forumda aradim ama bulamadim, benim sorum su olacak; Mesela ATC size proceed direct to TOKER dedi, PSS ile kolay FMC de DIR buttonuna tiklayarak TOKER veriyoruz, yalniz PMDG de DIR buttonu yok ayni islemi nasil yapacagiz? yardimci olursaniz sevinirim.

Not:Yurt ici ucuslarda genellikle inter. ve VOR'lari nerdeyse ezberledik ama sorumun asil amaci yurt disi ucuslarinda zorlanmamak icindi.
    Herkese selamlar.
    Hikmet Cercevik

Intel i7 4790K@4400Mhz | 16GB DDR3@1600Mhz | Asus Strix nVidia GTX980ti @1216 MHz 6Gb | Asus-VG278HE 27" LCD Monitor@144Hz 3D| Crusial 1TB SSD | Raptor 300Gb HDD | WD 3TB HDD | Windows 10 professional 64bit | Prepar3D v2.5

hocam aç fmc yi LEGS den TOKER YAZ en ba?a koy EXEC bukadar
    Erhan Simsek
    THY 1067
    B738

Tesekkurler Erhan hocam, daha denemedim ama denerim birazdan.
    Yalniz FMC hafizasindaki route 'ya ne olacak o zaman bunu merak ediyorum aslinda
    Hikmet Cercevik

Intel i7 4790K@4400Mhz | 16GB DDR3@1600Mhz | Asus Strix nVidia GTX980ti @1216 MHz 6Gb | Asus-VG278HE 27" LCD Monitor@144Hz 3D| Crusial 1TB SSD | Raptor 300Gb HDD | WD 3TB HDD | Windows 10 professional 64bit | Prepar3D v2.5

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Bir?ey olmaz Hikmet Kaptan ...

E?er rotan?zdaki bir noktaya direct komutu alm?? iseniz o noktay? seçiyor ve üste ta??yorsunuz böylece aradaki di?er bacaklar siliniyor , rotan?zda olmayan bir nokta ise Erhan Kaptan'?n yazd??? gibi giri? yap?p en üste ekliyorsunuz ...

Mesele burada zaten ;

Rotan?zda olmayan bir nokta ekledi?inizde bu noktadan sonra ROUTE DISC ikaz? veriyor FMC Kafa kar??t?ran nokta ise buras? olacakt?r bilmedi?iniz hava sahalar?nda ...

Ülkemizden örnek vereyim daha kolay olsun anlatmas? ;

Rotam?z :

BERGO
    DUGLA
    BIG
    SADIK

DUGLA'ya gelirken ATC bize "DIRECT DENIZ" dedi ! Haydi buyrun buradan yak?n ...

Girdik "DENIZ"i ve en üste yerle?tirip EXEC'e bast?k .

Uça??m?z DENIZ'e yöneldi ama halen altta DUGLA BIG SADIK duruyor !

Ekran ?öyle

DENIZ
    --ROUTE DISC
    DUGLA
    BIG
    SADIK

E?er DENIZ'in BIG'den sonra SADIK'tan önce oldu?unu bilmiyorsak vay halimize , hemen haritalar? aç?p aramam?z laz?m yoksa DENIZ'e vard???m?zda uçak bu hali ile MEVCUT BA?I KORUYARAK LNAV deste?ini kapat?r .

E?er DISC ikaz?n? düzeltmek için , DUGLA'ya t?klay?p DISC'in üstüne getirirseniz , yani DENIZ'in yerini bilmeden "nas?lsa aradad?r" diye DUGLA'y? yine rotan?zda bar?nd?r?rsan?z uçak DENIZ'e gidip oradan DUGLA'ya döner ... Ho? olmaz haliyle

Böyle bir durumda do?ru olan tabii ki SADIK'a t?klay?p onu DISC'in üzerine ta??makt?r , böylece rotam?z ATC müdahalesi ile

DENIZ - SADIK halini alacakt?r .

Umar?m aç?klay?c? olabilmi?imdir , insan?n ba??na gelmeden o stresi anlamas? zor [;P] Hiç tavsiye etmiyorum dostlara , bir kez ba??ma geldi Almanya üzerinde ATC'nin verdi?i intersection'? ne haritalarda nede FsNAV'da bulamay?nca elim a??ma doland? sonunda bakt?m olmayacak 10 mil kala ATC'ye sordum ...

( Sonra dersimi ald?m ama , uça??n ARIAC'?n? güncelleyince en az?ndan FsNAV'? da güncellemek ve veritaban?n? yeninden olu?turmak gerekiyor ... Elinizde güncel haritalar yoksa ve FsNAV'da eski ise durum vahim )

Kazas?z uçuşlar ,
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Fatih kaptan gercekten cok aciklayici oldu yazdiklariniz detayiyle iyi olmus benim yanim sira diger bazi arkadaslarinda bu vesileyle sorulari cevaplanmis oldu.
    Bu soru nerden cikti derseniz? benimde basima Amsterdam uzerinde geldi ATC bana direct xxxx dedi x'i simdi hatirlamiyorum neresiydi, bende tam hazirlik yapmistim rwy 06 ya inis icin FMC de STAR'ida vermistim ee ne olacak simdi chartlari karistirdim bulamadim bir anda benimde aynen elim ayagima dolanmisti, tek care ATC ye özelden yazdim bilmiyorum ozur dilerim sen bana heading ver en iyisi dedim sonra o hala bana hey sisstt nereye gidiyorsun gibi ikazlar etmeye basladi ondan sonra tek care Hollandaca olarak konustum anlattim tabiiki özelden, oda anlayisla karsilamisti gerci tabiiki ATC nin hollandaca bilmesi avantajimdi ingilizce konusmam gerekseydi tamam yanmistim[xx(] normal standart havacilik lisani olarak idare ediyoruzda boyle aksiliklerde hem/kum/fem anlarsinizya[8D].
    ingilizceyi dahada ilerletmeye calismaktan baska caresi yok sanirim.

Herkese selamlar
    Hikmet Cercevik