Sayfa 1/3 123 SonSon
25 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Senior Member tk1550 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.

LTBA-LTBY-Eskişehir-LTBY-LTBA Trip Report !!!!

Selamlar

Geçtiğimiz günlerde işim dolayısı kısa ve güzel bir seyahat gerçekleştirdim. Bazılarımızın tutkunu olduğu KingAir B200 ile gerçekleşen bu tecrübeyi ve Eskişehir'i anlatan 55 kare!!! Şöyle buyrun

Sabahın erken saatleri, kuşumuz burada

Çeşitli açılardan KingAir B200

Geceden epeyce buhar yapmışız, camlardaki buğulanma sonradan fotoğraf için sıkıntı oldu, keşke silseymişiz

Yan komşular daha uyuyorlar

Motor çalıştırmadan önceki son kare

Motor çalıştırma için hazırlıklar, fazlaca cold&dark

Motor çalıştırdık, taksi izninden sonra Genel Havacılık apronundan 17L pist başına devam edeceğiz

Hadi bakalım tıngır mıngır pist başına

Burası F/O'nun makam odası

Ve pist başındayız. Şimdi bize düşen LTBA'nın güneyli rüzgarlardaki meşhur kalkış sırasını beklemek...Trafik o denli yoğun ki kanallar kaldırmadığı için 2 kez kanal değiştirmek zorunda kaldık

Sıra beklemeye devam, kalkış prosedürleri bir kez daha gözden geçiriliyor

Hala bekliyoruz ....

Bu büyük abiden sonra sıra bizde Biraz sarsıntılı olacak ardından kalkmak ama sıkıntı değil yeterki kalkalım

A333'ün kuyruk türbülansının dinmesi için biraz bekledik

Sırasını çaldığımız A321 Çaldık demeyelimde araya kaynadık

Ve evet artık yerde değiliz. Şimdi seri bir şekilde arkamızdan gelecek olanların yolundan çekilip, rotamıza giriyoruz

Anadolu Havaalanı için seyir irtifamıza ulaştık. KingAir benim beklediğimden daha seri bir uçak, oldukça rahat ve hızlı tırmanıyor, hızlı yaklaşma yapabiliyor

Uçağın camlarında enteresan bir güneş kırıcı sistem var. Sanıyorum iç cam tümsek ve üzerindeki bir tutacak vasıtası ile çevrilince ışığı kırıyor. Bu yol boyunca yandan fotoğraf çekmemi fazlasıyla zorlaştırdı. Bu nedenle fotoğrafların bir köşesi film yanığı gibi

Gece vardiyasından çıkmış olduğum için yolda rahat koltuklarda ara ara kestirdim. Bi ara kestirme bayağı bir uzun olmuş, gelmişiz Bu yükseklikten inmeyeceğiz tabiki

Dönüp geliyoruz Eskişehir az bekle burada

Döndük geldik.. Circle to Land tamamlandı. Finaldeyiz. Bizim tayyarenin aynısında pist başında bir tane daha var güzel bir tesadüf

İnişten sonra kendimi daha evvel çok istememe rağmen bu yaşıma kadar gelemediğim Eskişehir sokaklarına attım Anadolu Üniversitesi kampüsünden şehir merkezine gitmek için Belediye otobüsüne bindik, ama ESKART'ımız yoktu. Neyse ki çok hoşgörülü insanlar. Misafirden para almıyorlar

Şehir merkezine geldikten sonra gideceğimiz tam adres için tekrardan taksiye bindik.. Kimse "ee gelmediyseniz neden otobüsten indiniz demesin!!" biz de bilmiyoruz

Ooouuuvv Odunpazarı Evleri. Ben çok beğendim. Bazıları müze bazıları ise pansiyon, motel olarak kullanılıyormuş

İş arkadaşımın asker arkadaşının ofisinde bir kahve molası iyi gitti. Kendiniz hazırladığınız sürece kahve de sınır yok

Eee buraya kadar geldikten sonra Çibörek yemeden dönülmez. Öncesinde Kuzu Sorpa dediğimiz bir kuzu çorbası içtik. Oldukça lezizdi, bıraksalar Allah ne verdiyse içerdim Mekan hoştu, yemekler güzel ve leziz, ancak misafirden hesap almadıklarından tüm ısrarlara rağmen fiyat bilgisi alamadık, bu nedenle sizinle de paylaşamıyorum

Yemekten sonra yediklerimizi eritmek için gezmeye başladık. Osmangazi Üniversitesi kampüsünü gezdikten sonra Sazova Parkı'na geçtik. Son zamanlarda gördüğüm en güzel düzenlenmiş açık hava parklarından ve Eskişehir'e ayrı bir tat katıyor

Park içerisindeki korsan gemisi

Geminin tüm bölümlerini gezebiliyorsunuz, dekor size gerçek bir korsan gemisi havasını vermeye çok yaklaşıyor

Mutfakta bir rakı açasım geldi Yalnız mezeleri hazırlamak için tutsak hatunlara ihtiyaç var

Sen kimsin amca???

Şuraya çıkıp tepemden geçen jetleri daha yakından çeksemmi diye düşünmedim değil... Ama sonradan İstanbul'dan geldiğim çok belli olur diye vazgeçtim

Park içerisindeki göletin mal sahipleri Yeşil başlı gövel ördek sizsiniz galiba :P

Masal Şatosu. İç dekorasyonu tamamen bitmediği için henüz ziyarete açılmamış, bir sonraki karede de göreceksiniz, her kulesi Türkiye'den bir kuleyi betimliyor

Güneşi buldummu yatarım babacım!!! Şaka bir yana park içerisindeki hayvanlar çok rahatlar... Tabi oradaki insanların saygı duymasından kaynaklanıyor. Bizim İstanbul'da olsa iki ayyaşın bir gecelik mezesi olurlardı!!!

Bu aşamadan sonra sıcak bir yakınlaşma oldu, özel hayata saygı gösterip uzaklaştım... Biraz da tırstım, erkek olan gider yapabilir diye

Hocamdan spotting ile ilgili son tüyoları alırken;
    ** arada bir piste maya çalın ekip olarak!! yani mayasız piste 380 falan beklemeyin! Bülent'e söyle ne zamandır gelmiyor, kulaklarını çekicem... Sende az ciddi ol, dik dur, çarparım...
    -- ehm, tamam hocam ciddiyim. ben iletirim Bülent abiye

Park içerisinde düzenli olarak sefer yapan bir minyatür tren var. İstediğiniz istasyonda binip, istediğinizde inebiliyor, tura oradan devam edebiliyorsunuz

Tepemden o kadar çok geçtiler ki, en sonunda dayanamayıp 17-50mm ile utana sıkıla çektim bir tane

Sosyal mesajımı veriyorum Sayın Forum üyeleri

Tramvay Eskişehir'de bazı çevrelerce gereksiz görülmüş, hala tartışma konusuymuş.. Benim şahsi fikrim raylı sistem gereksiz değildir. Eninde sonunda lazım olur

Yeniden alandayız. Güzel bir enstantane.. Ben kendisine kısaca "kalibrasyon tayyaresi" diyorum

Geri dönüş için yola çıkma zamanı, pist başındayız

İrtifamıza ulaştıktan sonra air to air mütevazı bir kare aldım. Artık pilim bitmek üzere olduğundan biraz kestireyim dedim. Gözümü açtığımda Adalar üzerindeydik

23 pisti için Rnav prosedürüne başlıyoruz.. Adalar sağ kanadımızın altında

Rnav prosedürü esnasında tepemizden sıraya girmek için denize doğru devam eden bir A321 geçti ancak güneşten dolayı çekemedim. Ayrıca bu aşamadan sonra son yaklaşmaya kadar oldukça sarsıldık... Küçük uçakla büyüklerin ardı sıra yaklaşma çok hoş değil

Artık 23 pisti için ILS'teyiz. Bu kareyi çektikten hemen sonra kafamın yarısını uçağın tavanına oldukça sert bir şekilde bıraktım:S

Güzel bir downtown manzarası, kafam hala acıyor:S

Boğaz köprüsü, yaklaşmaya devam.. Bu arada diğer trafiklerden boyut dışında aşağı kalır yanımız yok, son yaklaşmaya kadar 165kts hızımızı koruduk. Belki normal ama ben daha evvelde söylediğim gibi beklemiyordum böyle bir performansı

Finalde gün batımı yaklaşmış. S apronu kadrajda

Üzerinden aylar geçmesine rağmen 05-23 pisti hala kaymak gibi Yapanların eline sağlık

İndikten sonra DHMİ Yangın İstasyonu önünde birbirine girmiş yer trafiğinin açılması için epeyce bekledik. Daha sonra pisti kat edip Genel Havacılık apronuna gidebilmek için daha fazla bekledik... İşin açıkçası LTBA güneyden rüzgar estiğinde "damarları tıkanmış bir KALP" gibi...

Genel Havacılığa giderken kalkış rulesinde bir Atlasjet

Şunları da artık ya kaldırsalar ya da uçursalar.. Yada bize versinler home cockpit yapalım)

Ve günün sonu!!

Sonuç olarak ilk kez gittiğim Eskişehir'i çok beğendim. İnsanları çok sevimli ve iyi niyetli göründüler bana. Ulaşım konusunda sıkıntısı yok.Trafik lambalarında arka arkaya 3 araba durunca "ooo trafik var bu ne ya" falan diyorlar İstanbul'dan kısa süreli de olsa böyle bir yere gitmek insanı İstanbul'dan soğutuyor. Kendimi İstanbul'a alıştırmak için Boğaz kıyısında kendime epeyce rüşvet vermek zorunda kaldım

Ve son olarak;

Canon 7D için sevgili Bülent Kavakkoru'ya
    Bu unutulmaz tecrübe için kaptanlarımıza
    İş arkadaşım Erol ağabey ve Eskişehir'deki rehberimiz Suray ağabey'e teşekkür ederim...

Olmuş bu TRIP REPORT diyenler el kaldırsın

Saygılarımla

Senior Member
    Yer
    izmir, Turkey.
    Mükemmel kareler, zannedersem forumdaki ilk Kingair trip report'u.
    Mehmet Bengi Taysun

Senior Member adnan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara, Turkey.
    Volkan güzel olmuş eline sağlık. Tek eksik var o da yemek görüntüleri
    Merak ettim, kalkış sırasında ne kadar beklediniz, hatırlıyor musun?

Senior Member
    Yer
    Huntington Beach, California, USA.
    Volkan abi,

Trip reportun harika olmus!! Guzel anlatisin ve yorumlarin ile seninle beraber yolculuk etmis gibi olduk. King Air en sevdigim ucaklardan biridir....biraz kiskandim desem yalan olmaz . Abimin de King Air'de 150-200 saatlik ucus deneyimi var.

Senior Member TK738 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Olten, Switzerland.
    Harika fotograflar ellerine saglik volkan abi. Eskisehiri gezmis kadar oldum tesekkür ederim.
    Yusuf Ziya Kökbas

2 Subat 1990

Boeing 737 NGX

Senior Member Airone - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Bursa, Turkey.
    Harika bir trip report ve harika fotograflar, ellerinize sağlık
    Eskişehire benzer bir geziyi ( ama karadan giderek )ben de geçen baharda yapmış ve güzel bir haftasonu geçirmiştim.

Senior Member
    Yer
    Konya,Izmir, Turkey.
    Çok k#305;skand#305;m çok, )
    Ali E. Titiz

Senior Member
    Yer
    Izmir, Turkey.
    Çok güzel bir trip report olmuş, resimler ve anlatım harika, çok teşekkürler.

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">İşin açıkçası LTBA güneyden rüzgar estiğinde "damarları tıkanmış bir KALP" gibi...<div align="right">Originally posted by tk1550*-*03/04/2012*:* 20:01:19</div id="right"></td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">
    Bu sözün ne kadar doğru olduğunu Pazar günü akşam üstü bizzat LTBA'da yaşadım. Önce kapıda 15dk pushback için bekletildik. Sonra taksi yolu üstünde pilotumuz "kalıkış için 23. sıradayız, 1 saatten önce kalkamayız, açın cep telefonlarınızı sizi bekleyenlere haber verin" dedi. 40dk sonra pilot "rüzgar döndü pist değişiyor tüm uçaklar pistin öteki tarafına alınacağından 15dk daha gecikeceğiz" dedi. Sonunda 95dk uçağın bizzat içinde bekleyip 16:20 yerine 17:55 de 05'den kalktık.

Melih Uçar - Izmir
    THYVA - THY518
    IVAO GA Member

Senior Member tk1550 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Beğenmenize çok sevindim Teşekkür ederim

Adnan ağabey, sanıyorum 45-50 dk civarı olması gerek beklemenin. Ki o da araya kaynak yaparak! Özel uçakları bir şekilde araya kaynatıyorlar

Yemekler için gerçekten yeltendim ama garsonlar bir tuhaf baktılar... Hani sanki memnun kalmadı şikayet edecek gibi. Ayıp olur diye vazgeçtim

Junior Member
    Yer
    , Turkey.
    Çok güzel bir trip report,elinize sağlık,King Air gerçekten King zaten diyecek söz yok üstüne !
    Z.Ufuk Sasmaz
    TRvACC C1