Sayfa 1/2 12 SonSon
14 sonuçtan 1 ile 10 arası

PPL lisansı konusunda danışmak istiyorum

Merhaba sevgili hocalarım arkadaşlarım;

Uzun yıllardır hevesini taşıdığımm pilotluk mesleğine ilk adımı atmak için PPL lisansını almak için gerekli işlemleri başlattım. Yalnız şuan için aklımda 2-3 uçuş okulu var. Vizeyi aldıktan sonra artık uçuş okulunun ödemesini yapıcam ve bu noktadan sonra vazgeçme durumu olmayacak. Onun için siz değerli hocalarıma danışmak istedim.

Şuan için aklımdaki uçuş okulu Florida da bulunan FLYEASA uçuş okulu. Fiyatları gayet makul ve hours building içinde okul imkanlar tanıyor. Direkt olarak JAA lisansı verebiliyor bu uçuş okulu. Onun için convert olaylarına gerek kalmayacak. En cazip kılan yanı ise açıkçası bu. Eğitim süresi Türkiye'ye göre oldukça kısa. Onların takvimine göre 21 günde bitiyor kurs ama hava koşulları nedeniyle +-1-2 hafta ekleyebilirsiniz dediler.

İkinci bir alternatif ise amerikada yine faaliyet gösteren FAA lisansı veren başka bir uçuş okulu. ACUWINGS diye Türk girişimcinin kurduğu bir uçuş okulu. Ancak bu okuldan alacağım lisans FAA olacak ve Türkiye'ye gelince NON JAA to JAA sınavına girmem ayrıca 2500 euro ya yakın masraf yapmam gerekiyor. Açakçası bu da çok mantıklı gelmiyor.

3.Alternatif Türkiye'de ki uçuş okulları. Ancak şuanda Pirelli'de makina mühendisi olarak görev alıyorum. Bu sebeple kursa devam zorunluluğuda söz konusu olduğundan 3-4 ay sürecek PPL eğitimini pek başarıyla bitiremeyeceğim aşikar. Sadece haftasonları derslere gidebilirim bunu da hiç bir uçuş okulu kabul etmedi. Birde fiyat olarak 11.000 USD ile 14.000 USD arası fiyatlar aldım. Açıkçası fiyatta yüksesk geldi.

Şimdi siz değerli hocalarıma bu 3 alternatifide sormak ve değerli görüşlerinizi almak istiyorum. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür eder sargı ve sevgilerimi sunarım...

Ahmet Sefa Yavuz

nobetci admin: sagolsun uyemiz "tercume etmis".

Senior Member tk1550 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Hocam

Öncelikle hayırlı olsun demek isterim. Umarım en kısa zamanda amacınıza ulaşırsınız. Benim şahsi fikrim sizinle örtüşüyor, yani birinci seçenek en mantıklısı... Ama tabii işin iç yüzünü bilmeden fikir beyan ediyorum...

Amerika'daki uçuş okulları konusunda forumdan Derin arkadaşımız bilgili olabilir. Ancak bildiğim kadarı ile oda bu aralar aşırı yoğun olduğundan foruma pek uğrayamıyor...

Türkiye için sizin bulunduğunuz şartlarda Bülent Kavakkoru ağabey PPL lisansı almıştı. Hem çalışıp hemde kursa devam ettiğinden epey zorlandığı zamanlar oldu. Ona ulaşıp bu topic hakkında bilgilendirmeye çalışayım. Eğer müsait olursa o da görüşlerini yazar....

Hayırlısı olsun tekrardan

Saygılarımla

Senior Member TC-BUG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Bilmeniz gereken tek sey,ve sizi mutlaka yanilttiklarina eminim floridadaki okullar ve ozellikle aradaki bazi Turk baglantilar gercekleri soylemiyorlar,
    sadece Amerikada ucarak JAA lisansi alamazsiniz. JAA lisansi almak icin mutlaka Avrupada ucus yapmaniz gerekir. Bunu mutlaka bilin. O yuzden iyice arastirmadan bu ise girmeyin. JAA regulasyonlarina gore mutlaka Avrupa icinde bir ulkede ucmaniz lazim.

Ben diger opsiyon olan Seattle daki Acuwings'de CPL imi aliyorum ve bizim JAA egitimimiz var ve Yunanistan Kavala'daki partner bir okulda veriliyor.Sitede gerekli aciklamalar var.Dedigim gibi sadece Amerika icinde ucarak JAA alamazsiniz,bunu size soylemiyorlar sonradan ogrendiginizde is isten gecmis olmasin.
    Buğra Oğuzülgen - Istanbul / 1984
    Spot-TR Photographer | http://www.spot-tr.com | http://www.jetphotos.net//showphotos.php?userid=35086

Senior Member skydiver737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Ahmet bey selamlar,

Oncelikle guzel bir yola adim atiyorsunuz simdiden hayirli olsun diyorum. Amerikada JAA lisansi konusunda tamamiyla Bugra arkadasimiza katiliyorum Avrupada ucus yapmadan malesef JAA lisansi alamazsiniz. Mutlaka amerikadan sonra cevrim yapmaniz gerekecek.

Turkiye'ye gelecek olursak. Ben lisansimi Sabiha Gökçen'de bulunan İstanbul Havacilik Kulubunden aldim. Fiyat konusuna malesef birsey diyecemeyecegim Amerikaya gore burasi neredeyse 2 kati. IHK haftasonu ucus yapabiliyorsunuz ayni sekilde teorik egitimleride. Karar sizin.

Umarim faydali olabilimisimdir.
    Bülent KAVAKKORU Istanbul 1977
    SpotTR Uyesi
    www.spot-tr.com
    www.ltbaspotter.com
    Airliners.net
    Jetphotos.net

Arkadaşlar ve sevgili hocalarım. Cevaplarınız için öncelikle zaman ayırdığınız için teşekkür ederim.

Amerika'daki uçuş okulunun web sitesini sizlerle paylaşmak istedim. Bugün uçuş okulunu aradım ve böyle bir şeyin mümkün olup olmadığını sordum. Yani Avrupada uçmadan amerikada JAA konusunu. Eğitim departmanından bir yetkili öğretmen pilotu bağladılar ikna olmayınca. Hocam hem FAA lisansı verdiklerini hemde JAA verdiklerini bunun tercihini öğrencinin karar verdiğini söyledi. Yani dileyen FAA kurallarına tabi tutulup FAA yer derslerini alabiliyormuş. Uçuş okulunun bir merkezide Ingiltere'de. Acaba uçuş akademisi bittikten sonra ingiltereye mi gönderiyorlar diye sordum hayır dediler. Bende şaşırdım çok arkadaşlar. Birde siz inceleyebilirseniz belki benim göremediğim birşeyleri görebilirsiniz. Sitenin hemen girişinde sol tarafta JAA PPL yazıyor 5595 usd olarak

Saygılarımla...

Senior Member TC-BUG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Dedigim gibi insanlari yalan soyleyerek dolandirmaya calisiyorlar JAA icin Avrupa icinde ucus lazim aman sakin kanmayin.
    Buğra Oğuzülgen - Istanbul / 1984
    Spot-TR Photographer | http://www.spot-tr.com | http://www.jetphotos.net//showphotos.php?userid=35086

JAA diye birşey kaldımı?
    AYJET FLYING NINERS
    EMIRHAN KÖKSAL

Senior Member tazmania - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    İstanbul Havacılık Kulübü ile yaklaşık 2 ay önce yapmış olduğum konuşmada;derslere devam zorunluğu diye bir şey olmadığını söylemişlerdi.Siz ne kadar gider iseniz tabi para da öderseniz(taksit de yapıyorlar ama kurs bitene kadar ödemede bitmiş olacak) oluyor.Kurs yaklaşık 3 ay sürüyor,hava koşullarına bağlı olarak 1-2 hafta ileri geri durumu söz konusu.Eğer kışın sertifika alacak iseniz tarkim'e de bakın.yer derslerini istanbulda alırsınız.Hava derslerini de adanada,böylelikle hava koşulları durumunu elemiş olursunuz.Bence İHK daha mantıklı gibi.Eğer Amerikaya gitme ihtimalini de göz önünde bulundurursak dil için Amerika da mantıklı.Bence Türkiye'de alınan sertifika daha iyidir elbette ki daha pahalı ama en azından osu busu yok!

Şimdiden hayırlı uğurlu olsun.

KEREM ETGÜ

ISTANBUL

Ey Ana! Eğer Oğlun Bir Asuman Aşkına Tutulmuşsa Bırak Uçsun!

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    ABD'de PPL+JAA çevrimi(yer dersi+15 saat uçuş yanılnıyorsam)+21günlük idame (hadi uçuş okulunun ortak kulanılan evi desem yinede 500~1000 dolar alırlar)+yemeiçme (çok pahalı olmasada bir miktar tutar)+ABD uçak bileti git gel+Avrupada uçulacak ülkeye uçak bileti(+kalacak yer+yeme içme)+sınav harçları = ?

Türkiyede PPL lisansı-ki İstanbul havacılık klübü ulaşım açısından hezarfen'e göre daha müsait =?

kitap ıvır zıvır zaten Türkiyede de ABD'de ilave edileceği için yazmadım.

Aradaki fark=ABD ve Avrupada İngilterede vs (Yunanistan ve Romanya bile olsa) uçma farkı (meydan çokluğu, tecrübe,eğlence,özgüven,donanım ve kültür farkı). İngilizce eğitim (PPL için çok şey farketmez sonraki uçuşlarınızı burada yapacaksanız veya ileriye dönük başka planlarınız yoksa). Türkiyede eğitim, daha rahat , saatler size özel, IHK olursa gökçen gibi bir meydanda çalışma,JAA çevrimi derdi yok, PPL lisansı tüm dünyada geçerli

(bana göre dünyanın en saçma salak uygulaması! FAA standartlarında pilot pilot değilmi yani? sırf Avrupalıların insanları sömürmek için çıkardıkları bir icat. Koy ikisinede aynı standartı birinden eksilt diğerine ekle , ortak global bir lisans türü olsun işte! )
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Junior Member
    Yer
    Berlin, Germany.
    Merhaba Yeni bir site ama inceleyinderim. http://pilotol.com Bu siteyi TGRT Televizyonunun Is ve Yasam diye bir programinda konu etmisti.
    http://www.airnewstimes.com/airborne...13-haberi.html ve orijinal adresi http://pilotol.com/
    böyle.
    Airborne Sytems Pilot Okulu, Türk Öğrencileri Koord: Cem YALÇIN'in airnewstimes teki röportajini yukaridaki linkte bulabilirsiniz. Kolay gelsin. Ümitlerinin gerceklesmesini dilerim.
    Ali ihsan PASLI-Berlin