9 sonuçtan 1 ile 9 arası
    Senior Member
    Yer
    Sakarya, Turkey.
    Fragman dediğiniz kadar varmış Hocam..

Cuba Gooding'ten pek hoşlanmasamda,en sevdiğim dizilerin başında yer alan "Breaking Bad" in başrol oyuncusu Bryan Cranston'ında filmde yer alması ilgimi dahada çekti..Muhakkak sinemeda izlenilmesi gereken bir yapıma benziyor..
    Sezgin GÜL
    1980/Sakarya

Intel(R) Core(TM) İ7 CPU 950 @ 3.07GHz/Kingston (6GB) @ 1600MHz DDR3/Sapphire HD5830 @ 1024 Mb.(64bit) GDDR5/Samsung 22\'\' LCD Monitör/1TB HD 7200RPM/Windows 7 Ultimate 64 bit

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.

2012'de sıkı bir filme hazırlanın!RED TAILS

RED TAILS,

İkinci dünya savaşında Amerikan kara ve hava kuvvetlerinde siyahlardan oluşan bir filo'nun konu edildiği, fragmana bakılırsa oldukça iyi kurgulanmış bir filme benziyor.

http://www.youtube.com/watch?v=yRhtB99v4bY

Doğal olarak geleneksel her Amerikan ve İkinci Dünya savaşı konulu filmde olduğu gibi, Amerikan ordusu , zaferi ve inancı bıdıbıdıbıdı......filmin asıl konusunun yanında veya önünde herzamanki yerini almış durumda. Aslında filmin konusunu teşkil eden "siyahi pilotlar" çok ilginç bir detay.

Cuba Gooding Jr.'ın da 1995'de oynadığı bir film daha varki o buralara hiç uğramadığı gibi genel olarak sinema ile ilgili en azından buradaki hiçbir siteye dergiye vsde haber olmadı. Aslında o film, bu filmin belkide bilmeden ilk bölümünü oluşturuyordu; "Tuskegee Airman" (http://www.imdb.com/title/tt0114745/) Hoş, aslında tam sinema filmi sayılmaz TV filmi olarak hazırlanmış fakat kadro çok iyi.

Özetle;Amerikanın 1940lı yıllarda ırkçı bir şekilde siyahilere ikinci sınıf insan muamelesi yapması hayatın her alanında olduğu gibi orduda da mevcut. Siyahların subay olmasına izin verilmediği gibi rütbe almalarınada müsaade edilmiyor ve çoğunlukla geri hizmet ile en alt sınıf işlerde kullanılıyorlar. Yinede birçok siyah afro-amerikan vatana olan bağlılıkları uğruna seslerini çıkarmıyor ama her şansı deniyorlar. Savaşın sonuna doğru artan pilot ihtiyacını karşılamak için en sonunda siyahların pilot olmasına izin veriliyor.Ne varki bu süreçde kendilerini çok hırpalıyorlar, aşağılıyorlar, eziyorlar ama nihayetinde siyahlardan oluşan bir filo başarı ile eğitimini bitirip pilot oluyor. (bu ayrımcılık kısmen WASPlara da uygulanmıştır.-Kadın ulaştırma pilotları-)

Tuskegee Airman'in kabaca konusu bu ve deidğim gibi tahminen bilmeden devamı haline gelen "Red Tail" filminde , bu zorlukları yenip savaş pilotu olarak cepheye giden pilotlar konu edilmiş.

İlginçdir ama Cuba Gooding Jr., yine Amerikan ordusunda siyahilere ikinci sınıf davranılması yüzünden bazı görevlere verilmemesini eleştiren bir filmde daha oynamıştı. 2000 yılında çekilen "Men of honor" filminde, Robert De Niro'nun sert ve zalim komutanı oynadığı, donanmada dalgıç olmak için başvuran bir denizciyi canlandırıyordu. Bütün ırkçı tavırlar, zorluklar ve hakarete rağmen dalgıç olmayı başarıp komutanının gözüne girer ve deneyimli bir dalgıç olduktan sonra bir kurtarma görevi sırasında güvertede kaza geçirir. Malulen emekli edilmek istenir ama bu sefer komutanının yardımı ile mahkemeye sakat olmadığını kanıtlar. Yanlış hatırlamıyorsam gerçek yaşam hikayesi olması lazım.

Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member LTCD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara, Turkey.
    Hakikaten kadro patlamış hocam. Bryan Cranston (Breaking Bad) ki ses tonu bile izlemeye değer. Terrence Howard, "Crash" filminden beri hayran olduğum birisi.

Açıksası daha yazının başını okrken C.G.Jr "Men Of Honor" filmi aklıma gelmişti ve hatırlatmayı düşünmüştüm ama zaten siz eklemişsiniz

Amerika her ne kadar özgürlükler ülkesi ise de "başarmak zorunda" olduğunuz bir ülke. Bu nedenle "nasıl başarırım" sorusunun en çok sorulduğu ve cevabının en çok pazarlandığı bir ülke. O nedenle bu filmi bilemem ama Men Of Honor daki tüm gayretin arkasında "vatanseverlik" ten çok "sisteme eklenme" itici güçtü. Tüm kuralları "beyaz" adamın koyduğu bir dünyada onun kurguladığı bir oyunu başarıyla tamamlamak.

Tıpkı kadınların mevcut "erkek" düzene eklenme ve hükmetme çabalarını feminizm olarak sunması gibi.

Soğuk ve katı bir ABD pazarlaması olacağı muhakkak bir film. Öte yandan yine savaş teması beni uzaklaştırıyor. Savaş uçağı bana gaz odası kadar daha itici geliyor. Umarım tüm savaş pilotları işsiz kalır.
    Selim Aydogan
    1979-Ankara

Hakan abi paylaştığın için sağol. izlemeye değer bir film.
    Emrah Durmaz (1984) 35 ½ Kaf Sin Kaf

Senior Member
    Yer
    Kütahya, Turkey.
    <b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Tuskegee Airman" (http://www.imdb.com/title/tt0114745/) Hoş, aslında tam sinema filmi sayılmaz TV filmi olarak hazırlanmış fakat kadro çok iyi. </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">
    http://www.youtube.com/watch?v=zRka1ZiN-Zo

İngilizcesi iyi olanlar izleyebilir part 1-11

Türkçe altyazılı olanını bilen var mı ?
    Süleyman CiRiT
    Kütahya-1955

Yer
    istanbul, Turkey.
    bir yerlerden film halinde bulabilirseniz altyazısı burada;
    http://www.turkcealtyazi.org/mov/011...ee-airmen.html

Yer
    istanbul, Turkey.
    Tuskegee'yi normal yollardan edinmek mümkün olmadığı için , mümkün olmayan bir yoldan bulmak zorunda kaldım ve az önce turkçealtyazı sitesinden indirdiğim 2cdlik çeviri ile 1.Cdlik kısmını izledim. 2 tane hata dışında güzle çevirmişler gayet anlaşılır. Ne varki 2.CD bölümünde iş karıştı. Hem baş kısmı kaçmış hemde altyazı fena halde kaymış durumda. Bu yüzden uygun bir zamanımda 2.cd için olan altyazıyı eksiğinide tamamlayarak düzenlemem gerekiyor.

Setrettiğim kısıma bakılırsa güzel bir prodüksiyon yapmışlar.TV için olsa bile hiçde fena değil bayağı bildiğimiz film ne farkı olduğunu ben anlamadım açıkçası. Ben tamamı okul ile ilgili sanıyordum ama meğer sonunda savaşa gidiyorlarmış ama detayları elbette anlatmayacağım.

Altyazı işini halledince size haber veririm.

Senior Member
    Yer
    Kütahya, Turkey.
    2 .inci CD deki altyazı kaymasını , subtitle editör programları ile giderebilirsiniz. "süre x fps=kaymaoranı" gibi bir formülle ileri alınmıştı alt yazı ,yanlış hatırlamıyorsam ? bu program win7 de çalışmıyordu.

Bilseydim izledikten sonra silmezdim, benim için ayarlamışlardı.
    Süleyman CiRiT
    Kütahya-1955

Yer
    istanbul, Turkey.
    subtitleworkshop programı var ama arşive kaldırmıştım.Daha önce oldukça bozuk olan "Flight of Phoenix" filminin altyazısını düzenlemiştim.Ama bu sefer biraz daha fazla işi var, ilk birkaç dakikanın çevirisinide içine eklemem gerek. Tam çeviriden ilgili bölümleri alıp buraya ilave edince muhtemelen senkron kendiliğinden oturacak.Subtitle workshop'da preview olduğu için en fazla bir iki denemeden sonra oturuyor.