10 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Member
    Yer
    mersin, Turkey.

i7 2600k işlemci fs2004 ve anlık takılmalar

Öncelikle herkese merhaba,

Arkadaşlar 1 hafta kadar önce kendime büyük umutlarla bir sistem topladım. Başlıkta gördüğünüz işlemci yeni bir anakart ve 8 gb ram imle bu sefer fs9 un gözüne vuracağım diye hayaller kurarken enteresan bir şey başıma geldi,

Herşey güzel, fps 35-60 arası dolanıyor (ekran yenileme hızım 60 olduğundan üstünü göstermiyor gerek de yok zaten) ama ben eski makinemde 30 fps alırken gayet yumuşak ve akıcı bir görüntü yakalıyorken bu makinada fps 60 altına düştüğü anda yabancıların "stutter" tabir ettiği saniyelik takılmalar bütün uçuş zevkini mahvediyor. Vsync ile ilgili hemen her türlü varyasyonu denedim ama fikrini esirgemeyecek arkadaşlarıma şimdiden çok teşekkür ederim.

Herkese zevkli uçuşlar keyifli haftasonları dilerim.

Sistemim: i7 2600k 3.4 ghz işlemci 4*2 8 gb ram ATI Radeon 1GB HD4890 ekran kartı

Edit=Sistem Bilgisi

Leevent Demirdeler

Yazınızdan ekran kartı ayarlarında "vertical synchronisation" açık olduğu anlaşılıyor.
    Ekran kartı ayarınızda "vertical synchronisation" u kapatmanızı öneririm, birde FS2004 te FPS yi unlimeted değilde 30-40-50 gibi ayarlarsanız akıcı görüntü alacağınızı tahmin ediyorum.

Benim şu anki sistemimde i2600k we FS2004 50 FPS ye kilitli ve hemen hemen her koşulda 50FPS alıyor, gayet memnunum. yalniz bendeki sistemde nVidia GTX480 var.

Hikmet Cercevik

Intel i7 4790K@4400Mhz | 16GB DDR3@1600Mhz | Asus Strix nVidia GTX980ti @1216 MHz 6Gb | Asus-VG278HE 27" LCD Monitor@144Hz 3D| Crusial 1TB SSD | Raptor 300Gb HDD | WD 3TB HDD | Windows 10 professional 64bit | Prepar3D v2.5

Member
    Yer
    mersin, Turkey.
    Hikmet Bey vsync ile ilgili her türlü olasılığı denedim. Söylemek istediğim fps kitlendiğinde örneğin 30 üzeri bir rakama, fps kitlendiği rakamın altına düşmemesine rağmen bu duraksamaları yaşıyorum ve akıcılık elde edemiyorum.(simulatorde en düşük en yüksek ve ortalama fps rakamlarını görebiliyorum) Başka forumlarda da sorunun çözümüne ilişkin araştırmalarım devam ediyor. Bulursam burada sizlerle paylaşacağım.

Senior Member
    Yer
    Kütahya, Turkey.
    FS C:\ de mi D:\ demi kurulu , şayet C de kurulu ise , disk alanınından kalan kısım 10 GB altında ise , harddisk kasma yapabilir ?

Disk durumunuzu gözden geçirin . Defrag yapın.

Diğer donanımınız gayet iyi. Arka planda RAM i aşırı kullanan bir program olabilir.

Yolun sonu format atmak gibi görünüyor.

Kolay gelsin.

Süleyman CiRiT
    Kütahya-1955

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Bu hadiseye genelde ek modüller neden oluyor ... FsUipc ayarları , ekran kartı ince ayarları , kullandığınız WX eklentisinin ayarları vb. çok önemli .

Misal bir ara Nvidia ekran kartlarında aynı hadise Fs'te belirli koşullar oluştuğunda ( FsUipc ile bağlantılı wx ayarları ) grafik ayarları altında "Render To Texture" işaretli olunca bu hadise meydana geliyordu .

Velhasıl tespit edilmesi güç ancak çözülemeyecek ölümcül bir sorun değil , kolay gelsin .
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member
    Yer
    Kütahya, Turkey.
    <b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"> You have to specify a linker flag /LARGEADDRESSAWARE in the image header of fs9.exe because FS9 is a 32 bit application and only uses 2 GB of virtual adress space.
    With the largeaddressaware flag under your 64 bit OS it's possible for FS9 to use up to 4 GB address space.
    Get CFF Explorer (http://ntcore.com/exsuite.php) open fs9.exe, open file header then go to "click here" and mark "App can handle &gt;2gb addresset", save and close fs9.exe.

Preventively backup your fs9.exe before if something goes wrong.

Adresten programı indirip kurun.
    File/Open dan FS9.exe yi açın.
    Sol pencereden File Headeri tıklayın
    En sağda altta CLick Here deyen yere tıklayın.
    Açılan pencerede Apllication can handle &gt;2 GB adress space işaretleyin.
    Save edip çıkın.

Bunları yapmadan evvel her ihtimale karşı FS9.exe nin bir koyasını alın.

Ferdi VEFA bey'in yazısından alıntıdır.
    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">
    Bir de bunu deneyin.
    Süleyman CiRiT
    Kütahya-1955

Member
    Yer
    mersin, Turkey.
    Arkadaşlar çok teşekkürler cevaplar için. Süleman Bey hemen deniyorum.

Member
    Yer
    mersin, Turkey.
    Süleyman Bey söylediğiniz formül de işe yaramadı. Sanırım artık MS Flight ı beklemek gerekecek bu tarz teknik konuların çözümlenebilmesi için. En azından ben fs2004 ve fsx den artık ümidimi kestim. Xplane nasıldır onu merak eder oldum ama fs9 un verdiği tadı verir mi diye şüpheliyim.Neyse artık inşallah yeni Ms Flight hem teknik olarak daha stabil hem de simulator olma özelliğinden birşey kaybetmemiş olarak karşımıza çıkar. Şimdilik bu şekilde idare edeceğim sanırım. Ben üstüme düşen görevi yaptım ama sim. yapmadı Sağlık olsun ne diyelim. İlginiz için teşekkürler iyi akşamlar dilerim.

Senior Member mehmetcelbis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Anakartın CPU nu destekliyormu?Sizin bahsettiğiniz olay 2 sene önce benim başıma gelmişti.Anakartı değiştirince düzelmişti.
    Mehmet CELBIS-1964
    MSI MPG X570S EDGE MAX WIFI DDR4-AMD RYZEN 7 5700X 3,6-4,6 Ghz-32GB CRUCIAL BALLISTIX DDR4 4000 Mhz-SAPPHIRE RX 6700XT NITRO 12GB GDDR6 192Bit DX12-CRUCIAL P5 PLUS 1TB NVMe M2 SSD-SCANDISK ULTRA 3D 1TB NVMe M2 SSD-H.POWER 80+BRONZE 1000W-SHARKOON ELITE SHARK CA200M KASA
    32inch GAMEBOOSTER GB-327LCQ-H LOGITECH X52 Professional H.O.T.A.S. - FLIGHT RUDDER PEDAL - WINDOWS11 PRO 64BİT

Member
    Yer
    mersin, Turkey.
    Mehmet Bey problemin anakarttan kaynaklandığını sanmıyorum. Asus P8P67 LE yeni nesil bir anakart işlemci ile birlikte aldım onu da. Bu problem büyük olasılıkla ATI ekran kartımdan geliyor. En azından araştırmalarım bunu işaret ediyor şimdiye kadar. Yeni sistem toplayacak arkadaşlara eğer sistemlerini özellikle FS için topluyorlar ise ATI kartları pek tavsiye etmiyorum nvidia da kullanmış biri olarak.

Keyifli uçuşlar.