Sonuçlar: İzmir Adnan Menderes Havalimanı kimin olur?

Katılımcı sayısı
60. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • TAV Havalimanları

44 73.33%
  • Limak Grubu

11 18.33%
  • İbrahim Çeçen IC Holding

2 3.33%
  • İzmir Konsorsiyumu

3 5.00%
Sayfa 1/4 123 ... SonSon
31 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Senior Member tk1550 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı kimin olur?

İhalenin sonucu her ne olursa olsun kazananın İzmir'in olacağı kesin... Aralarında benim şirketimin de bulunduğu 3 büyük havalimanı işletmecisi grubun katılacağı ihalenin sonucu sizce ne olacaktır?

İhaleyi kim alırsa daha güzel bir proje ve sonuçları olacaktır?

Seçenekler arasında kısa bir hatırlatma ve tanıtım...

1- TAV Havalimanları: Halihazırda Türkiye'nin en büyük meydanı kabul edilen İstanbul Atatürk Havalimanı'nı ve Ankara Esenboğa Havalimanı'nı işletiyorlar. Konusunda en tecrübeli firma olarak geçiyor TR içerisinde. Yurtdışında da birçok başarılı yatırımları mevcut. Aynı zamanda İzmir Dışhatlarında 2015'e kadar işletmecisi..

2- Limak Grubu : İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı işletmecisi. Pegasus rüzgarını arkasına alarak 2 senede birçok ödül kazandı. Bunların arasında "Dünyanın en hızlı büyüyen havalimanı" ve "Dünyanın en iyi low cost havalimanı" ödülleri mevcut.. Son atılımları Priştina Havalimanı oldu...

3- İbrahim Çeçen IC Holding: Yaz sezonlarında en yüksek trafiği çeken Antalya Havalimanı'nın işletmecisi. Kısa bir süre önce Kütahya Zafer Bölgesel Havaalanı'nın ihalesini aldı.

4- İzmir Konsorsiyumu: IZAIR'de olduğu gibi İzmir'li önde gelen sanayicilerin ve işadamlarının ortak bir konsorsiyum kurarak ihaleye girecekleri konuşuluyor. Ancak ihaleye kısa bir zaman kalmasına rağmen oluşum halen kurulamadı.

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Biraz önyargılı olabilirim ama İzmirli iş adamları Iz Air'ı çok güzel yönettikleri gibi bir de bu ihaleye girmeye mi çalışıyorlar? Komik.
    Kıvanç Talip UÇAN

Uçak Aviyonik Teknisyeni

İstanbul / 1991

http://www.jetphotos.net/showphotos.php?userid=55072

Yer
    Istanbul, Turkey.
    Selamlar

Malum haber sitesinde bu konuda Tolga Turgut'un bir yazısı olduğunu da yeni farkettim. Tesadüf olmuş..

Benim şahsi kanaatim TAV'ın en güçlü aday olduğu. TAV hem bu konuda geçmişten gelen bir vizyona sahip, hem de halen sözkonusu havalimanının bir parçasını işletiyorlar. Bir havalimanının işletme konusunda el değiştirmesi beraberinde ciddi sıkıntıları getirebilir. İzmir'in şuanda oturmuş bir TAV kültürü ve altyapısı mevcut...

TAV; İzmir'i tekrardan elde edebilmek için çok büyük bir çaba sarfedecektir. İhaleyi aldığı takdirde İstanbul ve Ankara'nın yanına İzmir'i eklemiş olmaları da ayrı bir prestij unsuru...

Limak grubu; Sabiha Gökçende yakaladığı ivmeyi İzmir'de de yakalayabilir küçük bir ihtimal olsada. Ancak low cost müşterilerini İzmir'e çekmeyi başaracak güçte bir oluşum.

İzmir; yolcu potansiyeli olarak ne İstanbul'a ne de Antalya'ya benzeyen bir meydan. Kültürel ve sosyo-ekonomik açıdan çok daha farklı... Terminali yaptıktan sonra yolcu peşine düşecek olan firmaları zorlayacak etkenlerden biri de bu olacak...

İzmir Konsorsiyumu konusunda maalesef Kıvanç ile aynı düşünceleri paylaşıyorum. IZAIR, eğer hatasız yönetilmiş olsaydı belki şuanda operate edildiği firma ile boy ölçüşebilirdi. Eğer sonu IZAIR gibi olacaksa hiç girmeseler fena olmaz.

Bana göre ibre TAV'dan yana...

Saygılarımla

Senior Member bluetomcat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    IZMIR, Turkey.
    Ticari bir ihale ne olacağı belli olmaz, sıfırdan yeni bir meydan ihalesi olsaydı şanslar eşit diyebilirdim ama TAV dış hatları yapan ve halen işleten bir firma olarak bir adım önde ve bir mecburiyeti ile kolaylığı var,mecburiyet dış hatlara sahip olması kolaylık aynı mimari projeyi uygulayarak dış hatları uzatıp iç ve dış bir arada tek çatı altında bir yapılanma ile ve aynı zamanda inşaat süresince mevcut dış hatlar binasının bir kısmını iç hatlara açarak 2 terminali sıkıntı yaşatmadan çalıştırabilir.
    Hakan DAGHAN
    member of TurkishVirtual (4292)
    İzmir / 1967

Bana görede TAV bu ihaleyi alır. O yüzden oyumu TAV diye kullandım. Ama gönlüm Sabiha Gökçene bakarak Limak'tan yana.

İzmirlilerin iş adamlarına güveni kalmadı artık. Yıllardır bir tane futbol takımımızın elinden tutup da birinci lige çıkaramadılar. İz-Air de de plan program yapmadan iş yapıldı.

Bana göre hala ulaşım sorunu da devam ediyor bu havalimanın. Özellikle güneye doğru yolcular ulaşımda sıkıntı yaşıyorlar. Potansiyelinin çok altında kullanılıyor bu havalimanı.
    Emrah Durmaz (1984) 35 ½ Kaf Sin Kaf

Senior Member
    Yer
    Izmir, Turkey.
    Hangisi cemaate yakınsa o alır.
    Arslan \"scenery koleksiyoncusu\" Türegün
    35,5 // 1966

Yer
    Istanbul, Turkey.
    <b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Hangisi cemaate yakınsa o alır.

<div align="right">Originally posted by vaccaro*-*09/10/2011*:* 12:37:46</div id="right">
    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">
    Bknz; Arslan abiden muhalif bakış açıları, Cilt II, İzmir ))

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Hangisi cemaate yakınsa o alır.</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">
    ahahaha )

Emrah Durmaz (1984) 35 ½ Kaf Sin Kaf

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Arslan hocam boş ver cemaati felan "parayla imanın kimde olduğu bilinmez"miş öyle derler son iki seçeneği boşverin, İzmir ticaret odası karar alıp bir araya gelene kadar seneler geçer! İbrahiç Çeçen'ide geçiyorum ve Antayaya bu kadar para gömdükten sonra sadece finansör olması kaydıyla bir daha başka yatırıma kolay kolay giremez çinkü AdnanMenderes'in trafik ortalaması Antalyaya benzemez.

Bu işte %51 TAV, sonra %49'la LIMAK gelir. Bu ikisi havaalanı işletmeciği konusunda ve hatta inşaatı konusunda söz sahibi. LIMAK aslında TAV'ın yanında çömez kalır biraz. TAV artık işi ciddi olarak kurumsallığa döktü, hem inşaat hem işletme bazında. O yüzden hesabını kitabını iyi yapıp ona göre teklife girip alır.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Banned
    Yer
    Türkiye
    Arslan Hocam çok yaşa emi. Eğer e şıkkı olarak konsaymış sanırım en çok oyu alırdı.