Sayfa 5/5 İlkİlk ... 345
48 sonuçtan 41 ile 48 arası
    Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Görsellikte 3D , işlevsellikte her zaman için 2D ... Olayın gerçekçilikle falan da alakası yok , hadise çok basit ;

Gerçek uçakta 3D bir ortamın içindesiniz ve tüm bileşenler ile etkileşim halindesiniz .

Simulatörde ise siz ne yaparsanız yapın 2D bir "ekrana" bakmak ve bu ekran üstünde işlem yapmak zorundasınız . Etkileşim yok , haliyle 2D bir ekranda "yapay" 3D kokpitin pek işlevselliği kalmıyor .

Teknoloji gelişir siz bir sanal gerçekçilik ortamı içinde olursanız , ya da bir hologramın oluşturabilir bunun sol koltuğuna geçerseniz o zaman 3D kokpit olması gerektiği gibi çalışır .

Sözün özü "Elimi uzatıp overhead panele dokunamıyor isem , popup bir ekrandan tıklamayı tercih ederim"

İşin teknolojik boyutunu açmaya çalıştım biraz , sizlerinde söylediği gibi tercih kişiye aittir , isteyen istediği gibi uçar

Sevgiler

--------

Ek , sevenleri kızmasın ama ben çok özel bir fark göremedim NGX'te ... Bildiğimiz 737 NG , abartılacak bir uçak değil , "ooo" dedirten bir özelliği yok , ekstra olarak bir Terrain Radar ile HUD var ki TR açık söyleyeyim birçoğumuzun hiç işine yaramaz . HUD ise LOW VIS. yapmıyorsanız pek kullanılmaz . ( TR yerine WXR yapmış olmalarını tercih ederdim )

Şu hali ile bana bolca süslenmiş , birçok simulatör pilotunun (gerek bilgisizlik gerek simulatör ortamındaki gereksizlikler nedeniyle) hiçbir zaman kullanamayacağı özelliklerle doldurulmuş bir ürün diyesim geliyor NGX için ...
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member
    Yer
    İstanbul
    PMDG nin NGX te 2D paneli bu kadar hor görüp üvey evlat muamelesi yapacağını bilseydim almazdım. Sadece VC severler için yapılmış. Alışmaya çalıştım ama olmuyor VC bana göre değil...
    Yalçın - İstabul /1983

Asus TUF Gaming B450M-Pro S | AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz | Asus TUF Gaming RTX 2060 OC GDDR6 6GB 192 bit | 32 GB (2x16GB) DDR4 3600MHz | MSFS 2020 - XPLANE 11 | Logitech Extrene 3D & Ch Yoke |

Arkadaşlar bizde de bayağı 2D ci varmış gerçekten bilmiyordum bunu. Tabiiki herkes mutlu olduğu gibi yapsın yoksa ne anlamı var zevksiz bir uçuşun.
    Ha aslında baştan başlamaklada alakalı gibi sanki çünkü ben ta baştan VC ile başlamıştım. sırf bu yüzden nVidia nın 3D Vision systemini (3D actif güzlükle) kullanıyorum o zaman derinlikte oluşuyor ve cockpitin içinde gibi oluyor. Aslında bu yüzden VC cockpitte bütün düğmelerin çalışması benim için önemliydi bunuda PMDG yapmış e simule ettiği sistemlerde azımsanmayacak kadar fazla hatta sil baştan B737 öğreniyorum diyebilirim, eskiden bilinenlerin çoğu geçersiz bu son versiyonda. PMDG nin documanları gerçek B737 nin documanları.

Hikmet Cercevik

Intel i7 4790K@4400Mhz | 16GB DDR3@1600Mhz | Asus Strix nVidia GTX980ti @1216 MHz 6Gb | Asus-VG278HE 27" LCD Monitor@144Hz 3D| Crusial 1TB SSD | Raptor 300Gb HDD | WD 3TB HDD | Windows 10 professional 64bit | Prepar3D v2.5

Banned
    Yer
    Türkiye
    Arkadaşlarımızın dedikleri gibi 3d kokpit bilgisayar ekranında yine 2d olması nedeniyle ve fare/klavye ikilisi ile kafayı oradan oraya çevirmeye çalışıp tuşlara tıklama eziyeti de (tabi bana göre) üstüne eklenince açıkcası bir avantaj veya artı gerçekçilik hissetmediğim gibi tersine gerçek kokpitteki gibi seri kumanda veremediğim için ben de aksine gerçekçilikten daha da uzaklaşmışım hissi yaratıyor. Malum kullandığınız sanal da olsa bir uçak ve yerine göre seri komutlar verebilmeniz lazım. Bu durumda elbette bir ev kokpiti veya tabi gerçek kokpiti tercih ederim. Ama ekrandakini değil. Ben sizi anlıyorum, kendinizi görsel olarak gerçek bir kokpit içinde gibi görüyorsunuz ama yukarıda saydığım dezavantajlar neticesinde 2d kullanım çok daha seri, pratik ve dolayısıyla gerçekçi geliyor bana. Aslında esas olan şöyle IFTC tadında bir simulator kokpit olması elimizin altında. İşte gerçek 3d odur bence.

Senior Member
    Yer
    Giresun, Turkey.
    TR yerine WXR olması hakikaten çok daha hoş olurdu, şahsi fikrim hatta bir gereklilikti. Halen PMDG ile kullanılabilen en iyi WXR eklentisi nedir acaba?
    Selçuk TORAMANOĞLU
    Giresun/1958

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Ek bir ekrana sahipseniz RealityXP'nin WXRadar'ını tavsiye edebilirim ... Uçağa entegre olmasa bile en azından diğer ekrana bakarak nereye uçmanız gerektiğini belirleyebilirsiniz .

http://www.reality-xp.com/flightsim/wx500/index.html

PMDG NGX'e 70 USD verdikten sonra bir 30 USD'de RXP WxR'ye vermeniz gerekecek o ayrı bir konu !

Emniyetli uçuşlar
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member
    Yer
    Giresun, Turkey.
    Bilgi için tşk Fatih hocam.
    Selçuk TORAMANOĞLU
    Giresun/1958

Senior Member LTCD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara, Turkey.
    GP ve GA yı simüle eden add-on varmı?

Çarşamba da bi gece yatınca ertesi gün cold and dark and gıcık bi kokpite girdik. Batarya da bile tık yok

Mecburen ground power istedik, elektriği sağladık ama bu seferde APU çalışmıyor. Gerçekte bu durumda Ground Air le gerekli hava temin ediliyor bi deneyelim dedik, FMC nin ilgili kısmından GA bağlattık. Kompresörün sesi moralimizi düzeltti biraz.

İki numarayı çalıştırdık ama birinciye nefesi yetmedi biraz bekleyip iki numaradan da akışı destekleyerek bir noluyu çalıştırdık.

iFly ile arama hiçbişey giremez dediydim ama... kafam biraz karıştı gibi

Selim Aydogan
    1979-Ankara