Sayfa 2/2 İlkİlk 12
15 sonuçtan 11 ile 15 arası

Konu: Ehliyet

Senior Member
    Yer
    Istanbul, .
    Reşat Hocam, sen kiralıyamıyorsan benim kiralamam rüya gibi bir şey sanırım?
    ONUR KAYA
    Grafice Design

Senior Member
    Yer
    Izmir, Turkey.
    Hayır imkansız degil tabiikide,benim soylemek istedigim benim egitim aldıgım tek motorlu ucak tipi sadece THK da var ve suanda onlarda tamamen saat olarak dolu.Benim herhangi bir yerde ucak kiraladıgım ucak muhtemelen 172 olacaktır.Bunun icin ticari pilot lisansım olmasına ragmen ben bile o ucagın intibak yer dersini ve 5 saatlik bir intibak ucusunu yapmam lazım.Soylemek istedigim alacagın PPL lisansıyla da her ucagı ucuramazsın,bu ucakların intibak derslerini ve ucuslarını yapman lazım tabii bunlarda ekstra maliyetler.Hakan abinin de dedigi gibi Turkiye'de genel havacılık cok cok yaygın olmadıgı icin secenekler sınırlı ve maliyetler bizim standartlarımıza gore yuksek sayılır (ucus bası 250 euro gibi birseydi THK da T67 saatlik ucreti sanırım).Ancak sen PPL lisansını alacagın ucus okulunda daha sonra ucak kiralayıp ucabilirsin Hakan abinin soyledigi kurumlar bildigim kadarıyla tamamen bu iş icin uygun.
    B737NG
    In Thrust we trust..

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Benim nacizane tavsiyem, alın bir "trike",bütçenize göre her tür modeli var üstelik araba arkasına takılacak transportları bile mevcut eğer sürekli bir yerde kalamayacaksa. THK'dan veya birçok yerde verilen eğitimler ile birde microlight lisansı....bence "hobi" amaçlı uçuş için yamaç paraşütünden sonra motorlu bir uçuş yapmak için en ucuz ve pratik yol. Üstelik yok izindi yok uçuş planıydı yok meydana girdin çıktındı vs yok. Uçulacak yerdeki tahditleri gidip bir meydandan öğrenmek yeterli.

Hatta benim gönlümde yatan diğer bir konu başlığı altında açtığım deniz microlight veya ultralight havacılığının gelişmesi. Ne piste gerek var nede başka bir şeye, direk denizden kalkmak ve inmek(gerekirse karaya iniş opsiyonuda kullanılabilir)

PPL'in artı ve eksileri çok tartışılır çünkü; her meydanda uçuş yapılamayabilir, kiralanacak uçak bulmak hem zor hemde ortalama uçuş saati 250-350$ civarında şu günlerde(uçağına göre değişiyor),hatta bazen dahada pahalı. Üstelik büyük meydanlara yanınızda misafir getirip uçurmanın binbir türlü zorluğu var (hatta bazen ücreti) ve bunu kolaylaşıran tek şey meydana konuşlanmış bir uçuş klübü. Klüplerde bunu amme hizmeti olarak yapmıyor , üye olmanız gerekiyor, bu da yıllık birkaç yüz dolar ile birkaçbin dolar arasında değişiyor.Daha kötüsü böyle klüplerin sayısı sanırım iki elin parmakları kadar sadece!
    Yani iş PPL alınca da bitmiyor. Koskoca Türkiyede 2 tane meydan var genel-sportif havacılığa himet eden, birisi hezarfen-ki artık onlarda öyle pek sivillere sevimli bakmıyor, diğeri Selçuk-Efes. Samsun'daki güzelim sportif meydanı kapattılar, Antalya karain'in durumunu bilmiyorum. Ülkemizde maalesef sportif klüp havacılığı son nefesini vermek üzere.Hem imkanlar hem maliyetler açısından

Bir uçak sahibi olmak sorunları çözmüyor, eskiden uçuş saati 100-150$ civarlarındayken bile yılda en az 150saat uçmuyorsanız, uçak sahibi olmak bir avantaj sağlamıyordu (vergisi, sigortası , bakımı, yakıtı,yedek parçası,hizmet bedelleri vs).Bugünkü fiyatlarla ancak holding sahibi olursanız uçak sahibi olmak pek dokunmaz. Alternatif olarak "LSA-light sport aircraft-hafif sport uçak"sınıfında uçaklar var. Fiyat olarak 2.el bir C152-172 fiyatı ayarında ama avantajı ilk yatırım maliyeti ile beraber saatlik uçuş ve bakım giderlerinin klasik bir uçağa göre çok düşük olması. Aramızdan iki arkadaşımız bu tip uçağa sahipler ve bir saatlik uçuş maliyeti 60TL civarlarında, vergiden muaf, kilo avantajı ile bazı alan hizmet bedellerinden de muaflar. Ancak dediğim gibi ilk yatırım maliyeti yüksek. Ancak orta-uzun vadede ve bol uçarsanız kompanse etmesi çok rahat. örneğin flight design CTLS veya bu ; http://www.foxbat.com.au/index

Ultralight-microlight ise toplamda en düşük maliyet. PPL'e gerek yok, kendine özel lisansı var (microlght lisansı veriliyor ama ultralight lisansı maalesef artık verilmiyor, belki hala yetkisi olan bir yer vardır, olmazsa yurtdışındanalınıp konvert edilebilir). İlk yatırım maliyeti her bütçeye göre değişiyor. Sahibinden.com da bile şu anda alınabilir birçok trike var ve 10bin TL'den başlıyor 30bin dolara kadar gidiyor. Bu araçların hakkı 25-50bin TL arası bir yatırım sıfır alınırsa çünkü kendi güvenliğinize yatırım yapıyorsunuz birazda konfor, BRS gibi kurtarma sistemleri, gps, kabin , en önemlisi güvenilir bir kanat vs derken rakam şekillniyor bununda alt ve üst limitleri var ama nihayetinde uçaktan daha ekonomik. Lisansı yanımıyorsa 2-3bin TL civarında. Yurtdışından gelirse gümrük, SHGM kayıtları vs gibi ekstra masraflar var. En büyük avantajı evinizin çevresi müsait ise oradan bile kalkar ve iner. Olmadı bir yere nakledilir, montaj ve demontajı sadece 20 dakika sürüyor. ÖZellikle denize inip kalkanlar süper.
    Hızları düşük olduğu için (nispeten) daha keyifli bir uçuş sağlar seyrede seyrede. Buna karşın performanslı modeller oldukça kabiliyetlidir

örneğin bu http://www.airborne.com.au/pages/home_n.cfm

elbette microlight bir uçak gibi değildir tam bir hobi uçuş aracıdır ve durumu müsait olanlar için gerek tek başına gerekse ikiüç kişi ortak olarka rahatlıkla ulaşılabilecek uçuş araçlarıdır. Ne zaman bunların sayısı artar ozaman hava parkları yavaş yavaş kurulmaya başlar.

bu iki sitede ;
    http://www.ultralightflyer.com/
    http://www.lightsportaircraft.ca/

yüzlerce her bütçeye uygun hafif hava aracı var.

Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member
    Yer
    Istanbul, .
    Hakan, hocam teşekkürler
    ONUR KAYA
    Grafice Design

Senior Member
    Yer
    Harkov, Ukraine.
    http://www.yildiz.tv/?act=dvr&chan=b...6-2011%2010:40

Hocam linkteki programda istanbul klubunun microlight egitimi ve ehliyet alimi ile ilgili bilgiler mevcut
    Dertli Designer...

National Aerospace University
    Kharkov Aviation Institute (KhAI)
    Aerospace Engineering Bachelor Student
    End..