Sayfa 3/3 İlkİlk 123
30 sonuçtan 21 ile 30 arası
    Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    1. için bu çok mümkün. Yaklaşmakta olan bir uçak en korunmasız anında demektir. Fotoğraf çekenler için mükemmel objetif açısı ve yakınlık aynı zamanda bir uçağı yerden sabote etmek içinde yeterli mesafe demek. Olurya birinin gözüne kulağına gider diye çok açıklama yapmıyorum.

Yabancılar için öncelik nedir bilmiyorum ama bizde ne kadar uzka durdurursan okadar iyi edersin mantığı var. Bizde havalanının çevresi tamamen tehdit unsur edecek yapılaşma ile çevrili.Bu yüzden görünebilir ve engellenebilir tehditleri azaltmak önlem almak risk yüzdesi içindeki bir miktarı kaldırıyor.Çözümmü?tabiiki hayır.

2. için, uydu resimleri hernekadar genel olarak bilgi versede güncel değil. Yani bir istihabrat uydusunun gerçek zamanlı ve yüksek çözünürlüklü resminin yerini tutamaz ama genel olakra fikir verir. FAkat uydu fotoğrafları "plan" dır, halbuki yer seviyesinden çeşitli açılarda çeklecek fotoğraflar,izdüşüm uydu resimleirne 3. boyutu katar.
    NE kadar işe yarar, ne işe yarar? orasını bilmiyorum,nöbetçi klübelerinin yüksekliği, tel örgü yükseklikleri, arazideki engebeler vs için, plan yapmak isteyene yardımcı olur.

Dönüp aynı yere geliyorum, gam yok kasvet yok ülkeleri için böyle bir dert yok! dert bizim gibi ister istemez tehditlerle iç içe yaşayan ülkelerde söz konusu.Onda da bu işin başında olan kişinin sorunu ne akdar objektif ve fonksiyonel çözeceğine bağlı.

Havalaanları içindeki teraslar elbette çok daha güvenli mekanlar.Özellikle güvenlik taramasından geçilerek gidilebilenler. Buralardan bir tehdit olma ihtimali sonderece az.Daha önce dediğim gibi,kontrol altında tutulduğu sürece kimse birşey yapamaz.Ancak Atatürk havalimanında mimari olarak böyle bir imkan bırakılmamış. Bunu en başında düşüneceklerdi. Dışarıdan bir meraklı olarak gelip terminalin herhangi bir yerindeki seyir terasına artık ulaşmak mümkün değil. ancak yolcu olarak girildikten sonra bir yere ulaşabilirsiniz oda eğer yaparlarsa!
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    <b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Cok klasik bir soru olacak ama yonetmelik falan varmi bu yasakla ilgili olarak. Karakola gidip yatan olmusmu acaba. Neyin guvenligi soz konusu ? Planlar projeler zaten internette dolu. Google map zaten tabak gibi gosteriyor. Yurtdisinda her limanin bir terasi var. Demek oralar guvenliksiz basibos yerler. Dua edelim biz korunuyoruz.

<div align="right">Originally posted by Ferdi Vefa*-*12/04/2011*:* 00:52:35</div id="right">
    </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">
    Sivil havalimanlarında fotoğraf yasağı ile ilgili Sayın Servet Başol'un güzel bir yazısı var:

http://www.airporthaber.com/hukuk-ve...masi-830y.html
    Kıvanç Talip UÇAN

Uçak Aviyonik Teknisyeni

İstanbul / 1991

http://www.jetphotos.net/showphotos.php?userid=55072

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Flyinn yönetiminden konu ile ilgili bir mail daha geldi. Kendilerine balkondan fotoğraf çekimi hakkında, eğer izin verilirse bu cumartesi gününü değerlendirmek istediğimi ilettim. Cevap:

"Şuan net bir açıklamamız yok,ama kapsamlı gruplar halinde çekim yapılmasına hala müsade etmiyoruz.
    İyi çalışmalar"

Barış hocam herhalde bahsettiğiniz Hollandalı arkadaşlara güvenlik bu yüzden ses çıkarmadı. THYVA forumunda da gördüğüm bir konuda dün bazıları Flyinn'den fotoğraf çekimi yapıyorlarmış. Flyinn'e geçen aylarda mail atsak herhalde net olarak fotoğraf çekimi yasak derlerdi. Bu sefer kem küm ediyorlar. Galiba "spotting" ile ilgili atılımlar onların da kulaklarına gitti.
    Kıvanç Talip UÇAN

Uçak Aviyonik Teknisyeni

İstanbul / 1991

Senior Member TC-BRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    , Turkey.
    Kivanc, flyinn sanmiyorum toplu olarak buna izin versin. cumartesi günü flyinn terasin önünden gecerken baktimda masa ve sandalye koymuslar. havalar isininca icerideki cam kenari müdavimleri o masalarda oturur, yani bir sekilde kalabalik olur, o zaman bizde araya girersek daha kalabalik oluruz.... böyle birseyi istemezler sanirim. yada bilmiyorum sürpriz yapip izin verirler

Güzel günlerdi diyor ve ic geciriyorum....neyse

Bence en azindan tum SpotTR uyeleri ve forumdaki diger ilgili kisiler email atsa yine birseydir. Gurbetspor adina oynasam da ben bile atarim ne olucak.
    Selçuk

Senior Member
    Yer
    , Turkey.
    Bir güzel haber sizlerle paylaşmak isterim. Özetle IBB beyaz masaya bir başvuru yapmıştım ve cevabı.
    T.C.
    İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI
    Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı Halkla İlişkiler Müdürlüğü
    BEYAZMASA

Sayın ERCAN KARAKAŞ;

İlgi : 18/04/2011 20:37:36 Tarih ve 936517 Nolu Başvurunuz

Başvurunuzda yer alan konu değerlendirilmesi ve gereği için İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sosyal ve İdari İşler Müdürlüğüne
    iletilmiş olup alınan bilgi aşağıdaki gibidir;

"Söz konusu şikayetten dolayı bütün güvenlik personeli bilgilendirilmiş olup, uçak fotoğraflarının çekilmesinin yasak olmadığı
    belirtilmiştir. Tüm personele gerekli uyarı ve ikazlar yapılmıştır. İlginiz ve uyarınız için teşekkür ederiz."

Sosyal ve İdari İşler Müdürlüğü
    0212 455 20 20

------------------------------------------------------

İyi günler dileriz.

ELİF YAŞAR
    İBB BEYAZMASA
    TANITIM VE HALKLA İLİŞKİLER UZMANI
    02124551542
    elif.yasar@ibb.gov.tr

ALO 153 BEYAZMASA

BİZE YAPTIĞINIZ BAŞVURUNUZ :

IBB florya tesislerinde Uçak fotoğrafı çekimi.
    Merhabalar,

Bizler Türkiye'de havacılık fotoğrafçılığını hobi olarak benimsemiş SpotTR grubuyuz, 35 civarında üyemiz var, dünya çapında
    havacılık fotoğrafçıları grupları arasında bilinirlik ve popülerlik olarak gayet iyi bir durumdayız. Yine internet üzerinde havacılık
    fotoğraf grupları arasında gayet iyi bir yerdeyiz.

Zaman zaman toplanıyor fotoğraf çekimi yapıyoruz zaman zaman kişisel olarak bu hobiimizi gerçekleştiriyoruz. Grup olarak 3 yıldır
    bir aradayız, grup üyelerimiz öğrencilerden doktorlara, havacılık çalışanlarından emeklilere kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

Hemen hemen her mevsim Istanbul'u bu amaçla ziyarete gelen yabancı misafirlerimiz oluyor. Avrupa'da her ülkeden olduğu gibi en
    uzak japonya ve Avustralya'dan dahi misafirlerimiz oldu. Önümüzdeki günlerde yine oldukça misafir bekliyoruz.

Sizlerden bir isteğimiz var, ilgili kanun gereği yasak olmamasına rağmen güvenlik ekipleriniz uçak fotoğrafı çektiğimiz zamanlarda
    yanımıza gelerek YASAK diyorlar. Bu yönde özellikle Florya tesisinizdeki güvenlik memurlarınıza konuyu hatırlatmanızı rica
    ediyoruz.Yine bu anlamda tesislerinizi havacılık fotoğrafı çekmek ve aynı hobiyi paylaştığımız yerli ve yabancı insanlara tavsiye
    etmek istiyoruz.

Bu amaçla tesisinizi kullanmamızın size katma değer yaratacağı da ortadadır ki yurtdışında dahi reklamınız olacaktır. Bu amaçla
    havaalarında seyir terasları yapılmakta, insanlar bu hobileriyle vakit geçirmektedir.

Havalimanını kapsayan çitlerde özel güvenlik bölgesi girilmez yazmakta ve fotoğraf çekimi yasak değildir. Konuyla ilgili yasa
    gerekleri ise grup üyeleri tarafından bilinmektedir. Yani uçak fotoğrafı çekmek yasak değildir.

Özetleyecek olursak, sizlerden fotoğraf çekmek, amaçlı daimi olarak tesisinizi kullanmak ve bu hobiyi paylaştığımız yabancı
    hobidaşlarımıza da tavsiye etmek istiyoruz.
    İlgili cevabınızı bekler iyi çalışmalar dileriz.

SpotTR grup fotoğraflarımızın bulunduğu web site adresi http://www.jetphotos.net/showphotos.php?group_id=68

Grup yönetimi adına,

Ercan Karakaş.

ekarakas320@gmail.com
    Only flying is better...

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Harika bir haber Ercan kaptanım. Spotting ile ilgili ilk somut adım bu olsa gerek. Bahsedilen yere Maps'ten baktım, çekim açısı olarak nasıl bir mekan? 05 inişleri tam olarak görüyor ama ışık durumu nasıl olur?
    Kıvanç Talip UÇAN

Uçak Aviyonik Teknisyeni

İstanbul / 1991

Senior Member
    Yer
    , Turkey.
    Sabah 05 inişleri için harika bir mevki. Öğleden sonrası için akvaryum inşaatına doğru açılmak gerekiyor.
    Only flying is better...

Senior Member
    Yer
    Harkov, Ukraine.
    Ercan Kaptan'im Florya Tesisleri hallolduda.... Teraslar ne olacak acaba... TAV'a teras icin bir basvuru yapildimi...

Bu guzel haberi duyurmak lazim heryere. Spotterlar cogalsin
    Dertli Designer...

National Aerospace University
    Kharkov Aviation Institute (KhAI)
    Aerospace Engineering Bachelor Student
    End..

Member
    Yer
    ISTANBUL, Turkey.
    Herkese merhabalar,uzun süredir yogun iş temposu yüzünden siteyi takip edemiyordum,suan biraz daha normal iş temposuna dönerek siteyi takip etmeye başladım.Ben şuan yeni kurulan özel bir televizyonda kameramanım.Ve bu yazılanları okuyunca oldukça üzüldüm.Çünkü biz tv kanalı olmamıza rağmen bizler bile bazen herhangi bir çekim yaparken inanılmaz derecede zorlanıyoruz.Yakında havacılık programı yapılıcak,gerekli başvurular yapıldı izinler alındı,ama yinede dhmi zorluk çıkarıyo.Hatta spotter'ları anlatmıştık program müdürümüze ve spotter ile ilgili çekimler yapma düşüncesindeydik.Ama yazılanları okuyunca oldukça üzüldüm.Malasef bizdeki egitim sistemi degişmedigi sürece bu sorunların biteceğini düşünmüyorum.Halkını illegaliteye iten bir devlet anlayışı olabilir mi ?
    Mehmet Ali Unal / Istanbul