Sayfa 1/2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: İş Bulmak

Senior Member
    Yer
    , Turkey.

İş Bulmak

Sayın kaptanlarım;

ATPL + 320 type + 100 saat line tecrübesi olan bir pilotun ülkemiz şartlarında iş bulma oranı nedir sizce?
    Ömer Faruk
    1986/LCEN

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Kış sezonunda zor , yaz sezonu öncesinde "orta şekerli" ...
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Ömer Bey,

Fatih hocanın dediği sezonlar dışında, sektörde ihtiyaç olup olmamasıda önemli bir durum.Şans gerektiren bir durum.Aynı zamanda başvuruda yığılma olması durumunda taktir edersinizki torpil gerektiren bir durum.Ancak ülkemiz şartlarında ATPL+TYPE+100HRS LINE sahibi birisi taş çatlasa, çatlayan taşda atomlarına ayrılsa 6 ay işsiz kalır.Mutlaka bir yere girecektir.

Şu dönem biraz sıkıntılı bir dönem yanlız.Malum Turkuaz battı , Saga 737 filosunu terk etmeye hazırlanırken 737 pilotlarının büyük kısmını işten çıkardı.(Gerçi sky onlara talipmiş diye duydum, Fatih hoca daha iyi bilir).Yani halihazırda kalifiye olup boşta gezen pilot sayısı oldukça yüksek.İlk etapta bu kişiler bir yerlere giricektir.

Bu soruyu başta sorarken, arkasından sizden gelicek soruyuda tahmin edebiliyorum.''Atlasjet Flight Academy nin fiyatları sizcede biraz yüksek değilmi?'' gibi bir sorunun ön hazırlığı gibi olmuş.

Şahsi fikrim pahalı.ATPL+TYPE+100HRS LINE verip ekstra iş güvencesi de veriyorlar.Baştada dediğim gibi zaten bu muhteşem üçlüye sahip kişi çok fazla açıkta kalmıcaktır anormal bir kriz patlak vermediği sürece.Ama ekonomide yatırım yaparken ''risk primi'' denen bişey vardır.Yatırımda daha fazla riskle, bu primi elde edebilirsiniz ancak işler yolunda da gitmeyebilir.Getiride bu risk için vardır.Ama daha az riskli genellikle devlet kaynaklı yatırımlarda, bu ekstra getiriyi alma şansınız olmaz ancak riskte yok denecek kadar azdır.Tamamen aynı mantık.

Burada karar yatırımcının.Ben risk istemiyorum kardeşim, atlasjette işe başlamak istiyorum ve bunun için ekstradan para ödemeye razıyım diyorsanız, ATLASJET FA en isabetli seçim.

Bu kadar parayı vericem (krediyle girildiyse zaten risk baştan beri büyük), biraz daha risk alıp, işimi kendi imkanlarımla bulurum ve bu risk primini elde ederim(kaba bir hesapla 25.000 ile 20.000 euroluk bir fark var) derseniz bu da gene sizin seçiminiz.

Burak

Yer
    Istanbul, TR
    AFA'nın verdiği "iş garantisi" de garanti değil bunu unutmayın ... 10 kişi mezun olursunuz , içlerinden seçer misal 3'ünü alırlar ( arz/talep dengesi ).

[ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member
    Yer
    , Turkey.
    Açıkçası riske girmek niyetindeyim. Bu sebeple sordum. Kredi imkanlarınıda görüştüm. İlk grupla başlasam tahmini mezun olduğumuz zaman şartlar ne olur onu tahmin edemiyorum doğrusu. Hemen iş bulunur mu? Kredi patlar mı vs? Kararsızım..
    Ömer Faruk
    1986/LCEN

Yer
    Istanbul, TR
    İşin içinde kredi varsa risk daha büyük demektir ki bu da sizi mezun olduktan sonra (ve seçim anında) ciddi anlamda zorlar ... Belki bekleyip istediğiniz bir firmaya girme şansınız olacak iken ilk bulduğunuza girmek zorunda kalabilirsiniz (ha iş bulduktan sonra gerisi önemli değil diyorsanız o başka ancak birçok dostumun özellikle bekleyip diledikleri - gönüllerindeki firmaya girdiklerini biliyorum . Böylece hem zihinleri hem bütçeleri rahat ediyor ilk etapta )

Nihayetinde karar ve hayat sizin , biz sadece fikir beyan eden üçüncü şahıslarız .

Kararınız her ne olursa olsun , umarım sizin için hayırlısı olur .

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    quote:
    Kış sezonunda zor , yaz sezonu öncesinde "orta şekerli" ...

Originally posted by fatih.koz*-*24/02/2011*:* 03:15:48

Fatih hocam, o zaman elinde sadece ATPL lisansı olan bir kişinin iş bulma imkanını acılı kebap olarak tanımlayabilir miyiz? Yani şirketin pilota X senelik çalışma zorunluğu sözleşmesi sunup tip + line eğitimi verme olasılığı çok mu düşüktür?
    Kıvanç Talip UÇAN

Uçak Aviyonik Teknisyeni

İstanbul / 1991

http://www.jetphotos.net/showphotos.php?userid=55072

Yer
    Istanbul, TR
    Eğer siz cidden işinizi iyi yapıyorsanız , bunu karşı tarafa hissettirebilirseniz ve size bu konuda yardımı dokunabilecek bir / birkaç referansınız varsa bu olasılık yükselebilir aksi takdirde durum gerçekten zor emin olun .

Sevgiler

Senior Member
    Yer
    , Turkey.
    Burdaki fikirler ve yorumlar benim için önemli. Bu forumdaki insanlar ya sektörün içinde olanlar veya sektörü yakından takip eden kişiler.

Benim hiçbir zaman hazırda param olmayacak. Bu 2*2=4. Ben bu mesleği istiyorsam risk altına girmem şart. Bir yandan zaman geçiyor, bir yandan pilot sayısı artıyor. O yüzden elimi çabuk tutmakta istiyorum aslında. Kredi ödemesi 25. ayda başlıyor. Buna dayanarak eğitim sonrası, kredi ödemesi başlayana kadar iş bulurum diye düşünüyorum.

Ancak hala yüzde yüz evet diyebilmiş değilim..
    Ömer Faruk
    1986/LCEN

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    ne kadarlık bir kredi ve ne kadarlık eğitim sürecinden bahsediyoruz?
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi