Sayfa 1/2 12 SonSon
14 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Senior Member BEST - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    , Turkey.

"gauge" dosyalarını nasıl açarım?

Değerli arkadaşlar,
    Farklı isimlerle aramam rağmen forumlrımızda bulamadığım "gauge" dosyalarını açmak, düzenlemek veya gauge dosyaları yaratmak için bir programa ihtiyaç var mıdır?..C++ programlama bilgisinin olması gerektiğini biliyorum. XML dosyalarını düzenleyebiliyorum. Ancak, en azından gauge dosyalarını da açarak düzenlemek istiyorum. Bilgisi olan arkadaşlara teşekkür ederim.
    Keyifli Uçuslar.
    Nuri GUVEN-1957

gau uzantili dosyalari acamazsiniz, dolayisiyla da ustunde hicbir degisiklik yapamazsiniz.
    Selçuk

*.gau uzantili dosyalardan bitmap veya ses dosyalarini almak ve geri yuklemek icin basit yollar ve araclar var, fakat kod uzerinde degisiklik yapmak o kadar kolay degil
    Sevgiler,

Bozhan Özsoy

Yer
    , Turkey.
    Cevaplarınız için sağolun arkadaşlar. Teşekkürler.
    Ancak, işte bu basit araçların NE olduğunu öğrenmek istiyorum. Ne kadar basit ve nedir bu araçlar acaba?..
    Ayrıca yeni bir ".gau" doyası nasıl yapılıyor, hangi program veya yöntemlerle yapılıyor. Yapan adamlar yapıyor biz de kullanıyoruz ya.. Biz de sıfırdan bir gau dosyası ne ile ve nasıl yapabiliriz. Yapabilme yöntemleri nedir?
    Bunların cevaplarını nternette bulmak için farklı farklı kelimelerle tam 1 gün arama yapmama rağmen GAU ile ilgili hiç birşey bulamadım.
    Bu yöntemleri öğrenebilirsem ve yeni gau dosyaları yaratabilirsem, işine yarasın yaramasın herkesle ve her yerde yapımlarını paylaşacağım...Bilgiler paylaştıkça değerlenir, sevgiler paylaştıkça büyür..
    Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim arkadaşlar.
    Keyifli Uçuslar.
    Nuri GUVEN-1957

Ben Bozham hocamin bahsettigi programlarin ne oldugunu bilmiyorum ama sifirdan yapmak ileri seviyede programlama bilgisi gerektirir.

Avsim'de Dai Griffiths'in kaynak dokumanlari var.
    http://library.avsim.net/esearch.php...au&DLID=153341
    Selçuk

Restorator programı ile açarsın;istediğin bmp ları editler değiştirirsin.Programın kullanımı gayet basit;tüm bmp ları çıkar,photoshop ile editle kopayala-yapıştır-kaydet.

Tunc Dede

Programin indirilebilecegi adres:
    http://www.bome.com/products/restorator/downloads

Yer
    , Turkey.
    Çok teşekkür ederim arkadaşlar. Verdiğiniz linklerdeki döküman ve programları indirip deneyeceğim. Sonuçları bilgilerinize sunarım. Sağolun, varolun arkadaşlar..
    Keyifli Uçuslar.
    Nuri GUVEN-1957

Ayrica resource hacker ile bmp ve ses dosyalarini da indirebilirsiniz. Gau dosyalari icine gomulu resimleri veya sesleri duzenlemek icin kullanmistim.

http://download.cnet.com/Resource-Ha...-10178587.html

Sevgiler,

Bozhan Özsoy

Senior Member linsux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Oslo, Norway.
    GAU, aslinda bir DLL (diye hatirliyorum). DLL, bir kutuphane. Kutuphaneler genelde sadece fonksiyonlari icerir (makine kodu). Kutuphanenin amaci; ortak, ise yarayan yada 3. parti kisilere arabirim saglamak icin bazi fonksiyonlari bir araya getirip sunmaktir. Ornegin standard C kutuphanesinin malloc (yigindan hafiza istemeye yarar) fonksiyonu, C kutuphanesini yazan sirket/grup/kisi tarafindan dagitilir. Bircok modul bir sekilde malloc'a ihtiyac duyabilir, bu durumda standard C kutuphanesiyle "link" eder (genelde dinamik link eder; DLL'in ismi de buradan geliyor). Bilgisayarinizda malloc'a ihtiyac duyan 100 tane uygulama olsa bile elinizde 1 tane C kutuphanesi vardir, hepsi ayni kutuphaneyi kullanir. Isletim sistemi cekirdeginde "run-time linker/loader" diye bir bolum vardir. Bu bolum, yuklenen programin gerek duydugu kutuphane, fonksiyonlari ve statik veriyi bulup, yukelenen programin sanal hafiza adreslerine gore ayarlayip link eder ve uygulama calismaya baslar. Buna "implicit linking" denir.

GAU'da ise explicit linking durumu var. MSFS basladiginda modulleri "explicitly" (acikca) bulup yukluyor ve bazi fonksiyonlar var mi yok mu onlara bakiyor, onlari cagirip modulle ilgili bilgi aliyor.

DLL'de diger isletim sistemlerindeki "shared object" mantigina ek olarak ayrica "resource" ta icerebiliyor. Bu resource'lar bilindik bir kategoride (mesela icon) yada tamamen "raw data" seklinde de olabilir, ayrica belirli bir locale icin duzenlenmis te olabilir. Shared object icerisine de static veri koyulabilir, ancak boyle bir resource mekanizmasi diger isletim sistemlerinde, benim bildigim kadariyla, yok.

Eger makine kodunu degistirmek isterseniz, ciddi bir reverse engineering bilgisine sahip olmaniz gerekir. En azindan DLL'in nasil calistigini ve hafizaya nasil adreslendigini biliyor olmalisiniz. Eger resource degistirecekseniz, bunun icin bircok uygulama bulabilirsiniz. Neyi, nasil degistirmek istediginizi bilemedigim icin yorum yapamiyorum.

Wikipedia'dan (edit; forum linki algilayamiyordu):
    http://bit.ly/f7qiCV
    Ismail Pazarbasi
    Lufthansa

Approach: "33W, confirm you have 'Hotel.'"
    33W: "Uhhhmm, we're flying into McCarren International. Uhhhmm, we don't have a hotel room yet."

Current Oslo Weather & stats

Yer
    , Turkey.
    Değerli bilgileriniz için teşekkürler İsmail hocam.
    Tunç hocamızın verdiği linkteki Florian Bömers yapımı "Restorator" programı ile "gau" dosyalarını açmak istemiştim. Ancak programın ücretli olduğunu gördüm ve satın alma şartlarını uygulayamadığım için programı indiremedim.
    "Restorator" programı birçok dosyayı açıyor:EXE, GAU, DLL, COM,SCR, SYS, DRV, TSP, CPL gibi uzantılı dosyaları açabiliyor.
    C++ veya makine kodunu falan bilmem, sadece amacım farklı "gau" dosyalarının içinde ne gibi farklı ses ve resim dosyalarının veya daha başka nelerin olduğunu görmek, değiştirip eklemek veya yeni bir "gau" dosyası yaratabilir miyim, diye merak etmiştim. Panel dosyalarının görgelerinde kulanıldığını bildiğim "gau" dosyalarının içine bakarak, farklı kokpit panel ve gösterge tasarımları yapabilir miyiz diye düşünmüştüm.Aslında tek bir yapadığım "gau" dosyaları kalmıştı. Diğerleri hemen-hemen oldu. "cab" dosyalarını açarak, yeni "cab" dosyaları falan hazırladık. XML dosyaları düzenlendi.(Çok zordu ama, bir şekilde yaptık). Panel CFG'ler oldu.
    Sadece 3.5 mb'lık "Restorator" programı da olsaydı "gau" ları da açardım ama, neyse ..
    Sanırım "gau" dosyalarının içeriği "cab" dosyaları gibidir. "gau" dosyaları yerine "cab" dosyaları hazırlasam olur mu acaba?..diye de düşünüyorum..

Tekrar teşekkür ederim arkadaşlar. Sağolun.
    Keyifli Uçuslar.
    Nuri GUVEN-1957