Sayfa 1/3 123 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 10 arası

PMDG/PIC----CLS/Wilco/AirSimmer---PSS/Level-D

Basliktanda anlasilacagi gibi bazi arkadaslarda hemen birseyler cagristiran fakat FS e yeni baslayanlarda da merak uyandiran, en yaygin payware ucak modelleri...

Simdi gelelim topic acilma sebebine;

Eger bir siralama yapicak olursak, arti ve eksileri ile,hem yeni baslayanlara referans olmasi bakaminindan hem de hepsini toplu bir yerde tutmak adina burada birkac modeli degerlendirmeye alalim istedim.
    Malum bir cok arkadasimiz freeware modeller ve panellerden sikilip illaki bu konulari burda dile getiriyor, hic olmassa burada biraz tartisip,almayi dusunudugu model hakkinda biraz bilgi sahibi olabilir diye dusundum.

Ana basliklarimiz;

Boeing-
    PMDG 737 serisi
    PMDG 747 serisi
    PIC 737 serisi
    Level D 767
    PSS 757

Airbus-
    Wilco Feelthere A320,330,340 serisi
    Airsimmer A320 Basic

Bunlar tabiki genisletilebilir,fakat bu urunleri kullanan ve su durumlardan memnunum, bu durumlardan memnun degilim (panel,sound,FMC,EADI, model vs vs gibi ince detaylari katarak)
    diye bir degerlendirme yapalim, bakalim en basarili ucak hangisi olacak.

*Dip not;
    Amacim kimseyi kizdirmak degil,yanlis anlasilma olmasin lutfen, belirttigim gibi payware ucaklara yeni baslayan dostlara referans olmasi sebebiyle acmis oldugum bir konudur.
    Atahan Barlas

Eger küçük insanlarin gölgesi büyük gözüküyorsa,orada günes batiyor demektir

05/02/1985
    Norvec

Senior Member Ferdi Vefa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    , Turkey.
    Her ne kadar k?zanlar ç?kacaksada yinemi ayn? konu diye
    havalar s?cak i?ler durgun madem açt?n son durum itibari ile yazal?m.
    Yan?t?m FS9 içindir. FSX '? bilmem. Herhalde epey bir sürede bilemeyece?im.
    E?er Airbus seviyorsan?z FS9 'da pek ?ans?n?z yok. Belki yamalarla PSSA320 olabilir. Ama oda zaten piyasada yok. Wilco ürünleri s?n?fta kald?. U?ra?maya vakit harcamaya de?mez. Airsimmers hala bo?u?up duruyor. Yani Airbus i?i zor. Yok ben yama falan u?ra??r?m derseniz diyecek bir?ey yok.
    Boeing de tek ve rakipsiz PMDG serisi. Al yükle sorunsuz çal??s?n. Ayn? ?ey Level-D 767 içinde geçerli. Burdada PIC 737 her ne kadar nostaljide olsa ne yaz?kki eksikleri olan bir uçak. Ariane pahal? ve herkesin uzak durdu?u bir uçak. Boyama kitleri yüzünden kimse filosuna dahi alm?yor.
    Listeye girmemi? olan ama PMDG ve Level-D den sonra hak kazanan uçak MD-80 (Fly the Maddog).
    Sonuç olarak;
    FS9 da; ticari Jet ler s?n?f?nda (FMC li)

PMDG 737-747
    Level-D 767
    MD-80 FlyTheMaddog

üçüde birbirinden güzel sorunsuz çal??an uçaklar.
    Win10 Pro 64 Bit/i5-9400 16 GB/nVidia GTX 1660 Ti
    P3D v.4.5/FSLabs A3xx//Orbx/ASN/vPilot/

Senior Member
    Yer
    İstanbul
    PMDG 737 ve PIC 737 kullan?c?s?y?m. PMDG hakk?nda zaten yorum yapmaya gerek bile yok e?er 737NG serisi favoriniz ise en iyi alternatif PMDG tabi FSX kullan?yorsan?z bir süre daha NGX beklemeniz gerekiyor.

PIC 737 ise benim severek kulland???m bir model, bugüne kadar ne FMC ne de dinamikleri konusunda hiç bir s?k?nt? ya?amad?m. 737-400 / 500 kullan?c?lar? için tavsiye ederim

Wilco Airbus bir süre kullanmak için cebelle?ti?im ancak gerek upgrade'ler gerek bedava modeller ile merge edilmesi hususunun devreye girdi?i akl?m? çok kar??t?ran bir uçakt?r . En önemli hususu ise uça?? sat?n ald?ktan sonra tam anlam?yla kullanabilmek için 25 euro daha masraf edip eric marciano yamas? alman?z gerekiyor olmas?.Tabi zorunluluk de?il ama özellikle sid starlar?n ve daha birçok mcdu özelli?inin daha gerçekçi olmas? için alman?z tavsiye ediliyor. Bütün upgradeleri servispack leri yükledikten sonra uçak stabil ve uçulabilir hale geliyor ancak yinede kullan?c?dan kullan?c?ya de?i?en dinamik sorunlar? olabiliyor.Kullanan ve çok memnun olan arkada?larda var pi?man olup vazgeçenlerde var. Ancak e?er Airbus'lara kar?? zaaf?n?z varsa ve mutlaka Airbus olsun diyorsan?z kesinlikle denemeniz gereken uçaklardan biri Wilco.
    Yalçın - İstabul /1983

Asus TUF Gaming B450M-Pro S | AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz | Asus TUF Gaming RTX 2060 OC GDDR6 6GB 192 bit | 32 GB (2x16GB) DDR4 3600MHz | MSFS 2020 - XPLANE 11 | Logitech Extrene 3D & Ch Yoke |

Senior Member mavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İzmir, Turkey.
    Evet, Ferdi Beyin dedi?i gibi çok yaz?l?p çizilmi? bir konu ve ki?iden ki?ete de?i?mekle birlikte bir kez daha yazal?m.

Öncelikle Wilco'nun airbus serisinde ne v1 nede v2 bir sorun "bence" kalmad? yok. Gayet güzel uçulabilir bir hale geldi o kadar ki pss tamamen sistemden sildim att?m. (piyasada art?k bulunmamas?na ra?men)

pek çok add-onu orjinal ses dosyalar? ile kullanm?yorum. benim tercihim snycrosoft un ses dosyalar?

Benim için vaz geçilmeyecekler (FS9 için):

1-Leonardo maddog 2008 veya 2010
    2-Aeroworx B200,
    3-PMDG 747 Pax ve F
    4-Level D 767
    5-wilco volume 1
    6-Wilco volume 2
    7-PSS 757
    8-PMDG 737NG
    9-PMDG 737 600 ve 700
    10-Feel There 737 Classic

benim için s?ralamada bu ?ekildedir ve wilco için "eric mariciano" ya ait yaman?n kurulmas? gerekti?i fikrine kat?lm?yorum. Bu yaman?n uça??n uçuş dinamiklerine bir etkisi yok. Sadece panellerde ki göresl baz? düzeltmeler sa?l?yor ki bununda keyfe keder bir durum oldu?unu dü?ünüyorum.
    S. ONU® / Izmir

---------------------------------------------
    DCS 2.8 + X-Plane 11.55 + MSFS 2020/// Win11 Pro /// Ryzen7 5700X, MB: MSI X570 A-PRO, Zotac 4070 12GB OC Edition, Corsair 2 x 16 GB @ 3200 MHZ DDR4, 1 X 500GB Samsung 970 Evo M.2 1 X 1TB Samsung 870 Evo SSD, Cooler Master 240 Nepton; Corsair 1000W psu... Track IR5 Pro, Thrustmaster HOTAS Warthog A-10C Throttle-Stick Replica, Thrustmaster Rudder Pedals

Senior Member lishakoglu01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Ferdi hocam ne kadar güzel yazm??s?n?z.Ba?tan sona benim dü?üncelerimde ayn?
    Levent Ishakoglu
    1970 / ISTANBUL

Senior Member erkal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Öncelikle merhaba anlat?m gerekirse; Ferdi A?abey kan?mca tecrübe dolu yaz?s? ile asl?nda söylenecek pek de bir?ey b?rakmam?? harfi harfiyen kat?l?yorum teşekkürler..

Örnek verilen tipler ve firmalar? göz önünde bulundurursak öncelikle Airbusdan yola ç?kal?m, PSS Airbus söylendildi?i gibi yok oldu daha do?rusu firma uçtu bildi?im kadar? ile hiç uçmad?m bilemiyorum sevemedim belkide..
    Wilco Airbus panel görüntüsünü aynen alm?? koymu? müthi? bir görüntü peki ya fonksiyon? Cevap Tabi ki ''S?f?r'' AirSimmer'?n fonksiyonlar? Wilco'da olsaym?? tan?ndan yenmezmi? gerçekten, modeli ise gerçekten o uça??n d?? görünü?ünün Airbusla alakas? yok sanki ba?ka bir uçak Çin yap?m? Airbus gibi bir?ey olmu? diyerek Boeing737'sine geçiyorum ki görüntüsü yine Airbus paneli gibi güzel, fonksiyonlar daha aktif ama yine kuru gürültü, u?ra?t???n ile kalm??s?n ''Wilco Publishing'' diyerek di?er ?irketlere geçiyorum;

Bugüne kadar uçtu?um uçaklardan bahsediyorum yine öyle devam edelim o benim için bir efsane ba?ar? örne?i;
    Fly The Maddog...uzun süre uçtum halada kullanmaktay?m öncelikle inan?lmaz uçma hazz? yarat?yor bu makina neden mi ? Çünkü yap?mc? firma pür dikkat her?eyin üstesinden gelmi?, çok çal???lm?? parametreler aylarca takip edilmi? ve Alitalia Pilotlar?n?n feedback(geribildirim)'leri uçak üzerinde s?kl?kla kullan?lm??, uçak %90 gibi bir oranla gerçe?i ile ayn? tepkileri gösterip hemen hemen ayn? uyar?lar? vermekte gerçekten ezbere kafan?za göre davranam?yorsunuz her uçuşumdan evvel manuelleri s?k s?k check ediyorum yoksa bir yerlerde eksik bir?eyler kalabilir gerçeklik oran? müthi? diyebilece?im güzel ku?lardan biridir MD-80 serisi.. tavsiyem yüzde yüz.

LEVEL-D Simulation'dan 767'ye geçiyorum;
    Bu uçakla nadir uçtum harika deniliyor, yine fazla ?s?namad???m tipler aras?nda gelir ama en iyi simüle edilen ad? alt?nda ço?u ki?inin dilinden hat?rl?yoruz,

PMDG737
    37 güzel uçak ho?uma gider nedense y?ld?z?m çok da bar???k de?ildir bilemiyorum
    Firma iyi tasarlam?? güzel dinamikleriyle stabil bir uçak hemen hemen her fonksiyon var yaln?z o karton kutu gibi panel pek te lezzetli de?il
    Tavsiye yüzde yüz..

Yine bir ba?ar? örne?i model uzman?;

Project Airbus...
    Bu adamlar gerçekten harika gerçek modelden dahi gerçek model yapabilen herhalde ilk ve tek firma diyebilirim belki konu ile alakas? yok ama efsane gitarist Jimmy Hendrix'in bir sözü var onu taklit eden bir kaç hayran gitaristi için bu adamlar o kadar iyi çal?yorlarki hatalar?m? bile aynen aktar?yorlar demi?tir.
    Gerçekten Project Airbus'?n da modellemesi de o derece iyi, yaln?z payware modeller gibi orijinal kendi ses ve paneli yok san?r?m 320 modeli ile Wilco Panel Merge edilebilir çok ??k olur ben kullan?yorum gayet ho?.

Aktarabileceklerim bunlard?r..

-Maddog MD-80 Series
    -LEVEL-D
    -PMDG
    -Project Airbus&Wilco Panel Merge

Keyifli Uçu?lar.

Senior Member
    Yer
    Izmir, Turkey.
    Ben de FS9 oyuncusu olarak tercihlerimi/dü?üncelerimi yazay?m

Öncelikle Serhan hocam gibi ben de orijinal ses dosyas? kullanmayanlardan?m. Payware veya freeware (hangisi ho?uma gidiyorsa) ilgili uçakta kullan?lan motor tipine ait ses dosyalar?n? tercih ediyorum.

PSS Airbus serisini sevemedim gitti. Belki panelinden falan dolay?d?r (ilk aç?l??ta hayvansal boyutta geliyor ya).
    Airbus serilerinde her nekadar merge ile kullansam da Wilco beni tatmin ediyor.

Boeing 757 ve 777 serileri için tek geçece?im uçak PSS. Son derece tatminkar ve hepsi bir arada geliyor (kaptansim gibi modül modül almakla u?ra?m?yorsunuz yani).

Boeing 737NG ve 747 için ise yine PMDG ürünlerini tek geçerim (hem de merge olmadan).

Boeing 767 için LevelD sorunsuz olmakla birlikte sadece -300ER modeli mevcut. Yeni ç?kan CLS 767 ise makul bir fiyata hepsi bir arada geliyor. Tabiki bu üründe FMC falan hak getire ama merge yöntemi ile 767-200 rolü yapan bir -300ER uça??m?z oluyor ki, oyuncular için yeter de artar .

Fifty North (50N) ise model olarak klasik 737 serisinde oldukça iyi ve PIC 737 panelini merge edince gayet ba?ar?l? oluyor.
    Esasen PIC 737'de safkan olarak (bence) ba?ar?l?.

Kulland???m sistemde tercihlerim ise :

1- PMDG 737
    2- CLS + Wilco A330 serisi
    3- PSS 757 ve 777
    4- LevelD 767-300ER
    5- Project Airbus + Wilco A320 serisi
    6- Safkan Wilco v1 ve v2
    7- Safkan PIC 737
    8- (Bahsi geçmemi? olsa da) Dreamfleet Boeing 727
    Arslan \"scenery koleksiyoncusu\" Türegün
    35,5 // 1966

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Wilco 737PIC'in tek sorunu, "bank angle" konusunda biraz fazla hassas olmas?. Bunu halleden bir fix ç?karmam?? olmalar? aç?kças? güzelim uçaktan so?utuyor. Dönü?lerde belirli bir aç?dan fazla dönülecekse, birde e?er türbülans vs varsa uça??n kant kapt?rma ihtimali çok yüksek.Bana göre tek sorunu bu, bunun haricinde zevkle kulland???m bir uçakt?r.Uçu? dinamikleri(FDE),panellerivarolan orjinal sesleri vs gayet güzeldir ama uça??n modellemesi bunlara nazaran bir basamak altta kal?yor.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member
    Yer
    Bursa, Turkey.
    Pmdg MD11'de unutulmas?n son derece gerçekçi ve iyi modellenmi? bir tayyaredir.
    Furkan Çetin
    http://www.flickr.com/photos/furkancetin/

Senior Member Bogac Erkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Ankara, Turkey.
    Ben de bir süredir PMDG MD-11'i buyuk keyifle kullaniyorum. PSS 777'i asagi yukari inip kalkamadan ucurmayi bir turlu basaramayince, buyuk ucak olarak MD-11 kullanmaya baslamistim ve cok memnunum.