Sayfa 2/3 İlkİlk 123 SonSon
24 sonuçtan 11 ile 20 arası
    Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    quote:
    Hepinize ayr? ayr? teşekkür ederim. Anla??lan bu i? bir süre ask?da kalacak.

Peki haz?r konu aç?lm??ken dispactherl?kta durum nedir? E?itim masraflar? i? imkanlar? vs. Bu konuda ayd?nlatabilecek olan?m?z var m? acaba?

Originally posted by 515*-*25/02/2010*:* 21:03:55

Dispeçerlikde aynen pilotluk gibi gönül i?idir, ciddi olarak bu i?i seviyor olman?z ve istiyor olman?z gerekir aksi takdirde çekilecek dert de?ildir ba?tan pe?in pe?in söyleyeyim

Mevcut yönetmeli?e göre Dispeçer daha do?rusu Flight Operations Officer / Uçu? Harekat Uzman? olabilmek için gereksinimler TC vatanda?? , en az lise mezunu , yabanc? dil bilgisine sahip (ingilizce) ve 23 ya??ndan büyük iseniz;

A. Muhtelif mesleklerde en az 2 y?l çal??m?? olmak (pilotluk, navigatörlük , meteoroloji uzmanl??? , hava trafik kontrolörlü?ü gibi) ve SHGM'ne ba?vuruda bulunarak direkt teorik ve pratik s?navlara girmek .

B. Bir OCC ofiste , dispeçer gözetiminde en az bir y?l çal??m?? olmak ve havayolunuzun sizin ad?n?za SHGM'ne ba?vurmas? sonucu s?navlara girmek .

C. Yetkilendirilmi? bir kursa kat?larak ba?ar?l? olmak ve s?navlara girmek .

?eklinde .

A ??kk?n? kullanarak bu mesele?e geçen var m? bilmiyorum ancak B ??kk?n? kullanarak ülkemizde dispeç lisans? alabilmi? 2-3 ki?i var ( in?allah 4 ve 5nci 'de yak?n zamanda olacak )

C ??kk? en geçerli yol ancak bir tak?m olumsuzluklar? yok de?il , pilotluktaki i? s?k?nt?s? burada da mevcut , kurslar ücretsiz de?il [minimum 5000-6000 Euro gibi bedeller telaffuz ediliyor + belli bir ki?i say?s?na ula?madan kurs aç?lm?yor + her kurstan gelen SHGM s?cak bakm?yor] ve dispeçer maa?lar? öyle pilot maa?lar? kadar yüksek de?il sektörde (maalesef).

Yeni yürürlü?e girecek yönetmeli?e göre ise ya? s?n?r? 21'e inerken , 2 y?l çal??man?n ard?ndan kurs zorunlulu?u konmu? ve lise yerine en az yüksek okul mezuniyeti ve a??rla?t?r?lm?? yabanc? dil bilgisi geliyor . Yeni yönetmelik henüz taslak halinde , üzerinde de?i?iklikler olabilir - olmayabilir bilemeyiz.

Mevcut yönetmeli?i ve taslaklar? SHGM'nin resmi sitesindeki ULUSAL MEVZUAT k?sm?ndan takip edebilirsiniz .

Yaln?z tekrar etmekte fayda görüyorum , dispeçerlik gerçekten yürekten istiyorsan?z yap?labilecek bir i? . Çal??t???n?z firman?n büyüklü?üne göre sürekli dikkat ve çal??ma isteyen , kafan?z?n içinde birden çok de?i?kenin tek kale maç yapt??? , a??r stres ve sorumluluk isteyen bir meslek . bu nedenle sak?n ama sak?n "pilot olamad?m dispeçer olay?m" gibi bir dü?ünceye kap?lmay?n , sonra pi?man olursunuz ve belki de bu i?e gerçekten gönül vermi? bir arkada??m?z?n önünü kesmi? olursunuz fark?nda olmadan .

Mail adresim san?r?m ki sizde var, gerekirse detaylar? mail ile de anlatabilirim uzunca (ancak bundan pek farkl? olmaz emin olun)

Sevgiler
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    , Turkey.
    A ??kk? sana uyard? Fatih Sanal, manal ama çal??t?n m? ,çal??mad?n m?. sen belirt SHGM 'ye.(Belçika dikkate alm??t?) Birde kabul ediyorlarm? )
    4-5 . olaca??na da hiç ku?kum yok.

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Ben Fatih kendisinden hariç olanlar? söylüyor sand?m o s?ralamaya dahil olamazki zaten onunki banko
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Gecmiste bildigim kadari ile yaklasik sayi (10-15) arasi aday , isbasi egitimi adi altinda 7-11 ay arasi calisarak lisansini aldi. (THY)

2004 yilina kadar Fransa milli havacilik , sinav ucreti ve ingilizce bildiginizi belirten bir belge (Toeffl v.s) ile sizi dispatch lisansi `sinavina` direkt dahil ediyordu.2004 te son verdiler. (tabii salt olarak sinava girmek saglam bir altyapi gerektiriyor , herhangi bir havaolunda calismayip gecebilen kac kisi olmustur bilemiyorum)

ABD de ulkemizden daha cazip fiyatlara gelecek kurslar mevcut.Sonucta orada bir cok havacilik okulu var , ulkemizde ise az fakat donuste sizi ayni pilotajdaki gibi lisans onaylatma sorunu bekler Tabii gozunuz korkmasin ,SHGM ucus harekat uzmanligi konusunda `pilotaj` kadar git gel yaptirmiyor.

illa havacilik alaninda calismaliyim diyorsaniz , size tavsiyem `cephe` dedigimiz kisim yani ; apron , yer hizmetleri , Occ veya ucus harekatta olmayin.

Sonra ya seker ya da tansiyon sahibi olursunuz.

Ben sizin gibi bilgisayar programciligini bitirmis olsaydim zamaninda , inanin havaalaninin yakinindan bile gecmezdim

Tabii sogutmakta istemem , yolunuzda basarilar dilerim.Umarim arzu ettiklerinize kavusursunuz.
    Cevat Adapazarli
    1980 / Adapazari

Banned
    Yer
    Türkiye
    Olaya bir de Pollyanna usulü bak?n derim. Tamam baz?lar?m?z belki istedi?i halde pilotluk mesle?ini edinemedi ancak iyi ki ?u FS denilen olay var. Pilot olsayd?m ömrüm boyu uçamayaca??m yerlere, uçamayaca??m tipte uçaklarla evimin rahatl???nda can?m?n istedi?i zamanda uçabiliyorum de?ilmi. Kaç pilot alt?nda B747, A340 vs. ile can? istedi?inde St.Maarten'e uçabilir ki? Sanal pilotlu?u seviyorum ben..)

Berhan Dönmez
    ATPL(A),F27,B737,A306,A310.

Senior Member
    Yer
    , Turkey.
    ??te budur. Hemen ba?vurumu yap?yorum.

Edit: Yap?yorum yapmas?nada burda dönecek torpili dü?ünemiyorum bile. Bana s?ra gelir mi ondan bile ?üpheliyim. Yine de ümidi yitirmeyip azimle devam etmek laz?m.
    Ömer Faruk
    1986/LCEN

Senior Member ITER IMPIUS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    ?ST, Turkey.
    quote:
    ??te budur. Hemen ba?vurumu yap?yorum.

Edit: Yap?yorum yapmas?nada burda dönecek torpili dü?ünemiyorum bile. Bana s?ra gelir mi ondan bile ?üpheliyim. Yine de ümidi yitirmeyip azimle devam etmek laz?m.

Originally posted by 515*-*06/03/2010*:* 16:32:52

Torpil falan yok, yormay?n kafan?z? böyle ?eylerle... Çe?itli elemeler mevcut, DLR testi gibi, hak etti?inizde kar??n?zda kimse duramaz.

Senior Member cougar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Izmir, Turkey.
    DLR sinavi ATPL lisansini aldiktan sonra. ATPL'e baslayacak, veya TK'nin egitimlerine gidicek birini once DLR'a sokamazlar. TK'nin bu akademilere girmeden once yaptigi sinav psikomotor sinavi.
    Anil Ardahanli (First Airborne: 1980 Izmir) Sindel Niner Wings ATPL \"737\"
    Science I believe, with physics I fly.

Senior Member
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    DLR ? yapan kurum 2 farkl? seviyede yap?yor bunu.ATPL i olan pilotlar?n girdi?i bir seviye var, birde e?itim verecek kurumlar?n adaylara yap?lmas?n? istedi?i bir çe?it daha var.S?nav sistemi birbirine çok benzesede ö?renci adaylar?n?nkinde baz? modüller eksik ATPL lilerin girdi?i s?nava göre.Dolay?s?yla TK akademinin Almanyaya yollad??? ö?renci adaylar?n?n girdi?i s?navda DLR s?nav? diye geçer isim olarak.Psikomotor u ?stanbul da yap?yorlar zaten bildi?im kadar?yla.

Ekleme:E?itim verecek kurumlar?n iste?i derken, daha çok havayolu akademileri ve avrupada isim yapm?? ,talebin a??r? oldu?u uçuş okullar? için yap?yorlar.Di?erleri için ''ö?renci=$'' mantalitesi i?ledi?i için, bu DLR s?nav? pek bilinmiyor.
    Burak