Sayfa 1/3 123 SonSon
24 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Senior Member
    Yer
    , Turkey.

Pilot Olamamak...

De?erli kaptan abilerim dostlar?m..
    Okulumu bitirdim. Diplomam? ald?m. ?imdi istedi?im tek ?ey atpl almak. Ancak maddi imkanlar?m k?s?tl? maalesef. Özel kurslar 100 bin tl civar? ücret istiyor. Kredi kullanay?m dedim ama bir tane evimiz var ailecek oturdu?umuz. Dolay?s?yle ailem ipotek fikrine hiç s?cak bakmad?. ?poteksiz kredide çekemiyorum. E?itim veren herhangi bir havayoluda yok ?u anda bildi?im kadar?yla. Eski?ehir için y?ll?k bilmem kaç ki?i ba?vuruyor, giri? yapabilen 10 ki?i. Oras?da imkans?z gibi bir?ey.

?imdi bu ?artlar alt?nda ben nas?l pilot olabilirim? Soru asl?nda anlams?z zira ç?k?? yollar? kapal? gibi. Ancak benim gözden kaç?rd???m bir husus varsa bunu belki burda yakalar?m diye umuyorum. Yard?mlar?n? görü? ve fikirlerinizi rica ediyorum.

Sayg?lar..
    Ömer Faruk
    1986/LCEN

Senior Member N. Mehmet YILMAZ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Eski?ehir'den neden daha ba?lamadan vazgeçiyorsunuz? E?er kendinize inan?yorsan?z neden o 10 ki?iden biri olmayas?n?z? ?u anda aktif olarak pilotluk yapan üyelerimiz size çok daha iyi tavsiyeler vereceklerdir.

Sevgiler, yolunuz aç?k olsun
    Nevher Mehmet Yılmaz
    İstanbul
    IACE 2012

Senior Member
    Yer
    Kütahya, Turkey.
    1-Hangi okulu bitirdiniz ?
    2-Bugüne kadar hiç uçuş kursu ald?n?z m? ?
    3-Yabanc? dil "?ngilizce" düzeyiniz nedir ?

Pilot olma sürecine ; ilk defa yeni ba?l?yorsan?z, birinci öncelik ,Eski?ehir Sivil Havac?l?k Yüksek okulu gibi bir üniversiteye girmek, olmazsa e?er lise mezunu ve üzeri iseniz ve dil düzeyiniz yeterli ise , özel uçuş okullar?na kay?t olmak.
    Özel pilot kurslar? ile ilgili olarak AirportTV de bir canl? yay?n yap?ld?, bu programa halen uçuş okulundan mezun olan bir çok pilot kat?ld? , bu konuda görü?lerini beyan ettiler.
    AirportTV de yay?nlanan bu program?n , ar?iv kay?tlar?n? izlemesinizi tavsiye ederim.
    Çok iyi dü?ünmenizi ve duygusal davranmaman?z? tavsiye ederim.
    Yolunuz aç?k olsun.

Süleyman CiRiT
    Kütahya-1955

Senior Member
    Yer
    , Turkey.
    Bilgisayar programc?l??? ve enformasyon teknolojilerini bitirdim.
    Bugüne kadar hiç uçuş kursu almad?m.
    ?ngilizcem yeterli düzeyde hatta e?itimimi ingilizce olarak ald?m.
    Ömer Faruk
    1986/LCEN

Member
    Yer
    ankara, Turkey.
    Selamlar, Uçu#351; okullar#305;n#305;n konu#351;uldu#287;u Airport TV yay#305;n#305;n#305;n linki:
    http://vimeo.com/9311102

Caner Yalcin

Senior Member qTr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Bence o ücret 100bin TL ile kalmayacakt?r. Sadece ATPL alarak havayolunda ba?laman?z çok zordur. Art?k tip e?itimlerini de alm?? olman?z gerekiyor. Tabiri caizse kap? gibi torpilim var diyorsan?z o zaman ba?ka. Ama yoksa tip e?itimini de ar?yor art?k havayollar?. Onun ücretide bildi?im kadar?yla 30-40bin EU.

S?nav, m?nav ücretleride i?in içine girince 200bin TL yi gözden ç?karman?z gerekiyor malesef.

Senior Member
    Yer
    , Turkey.
    Görünen o ki kaç?rd???m pek bir?ey yokmu? galiba. M?s?rda bilmedi?im bir dedem vefat falan ederse ancak o zaman pilot olurum ben. Bu yolda gidebilen arkada?lara en samimi duygular?mla ba?ar?lar diliyorum.

Ömer Faruk
    1986/LCEN

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Ömer gerçekten bu i?i yapmay? kafana koymu?san bugünkü nimetlerden faydalanmaya bak zira bizim zaman?m?zda ne bugünkü imkanlar vard? nede bugünkü gibi bize ak?l verecek yol gösterecek birileri.

Evet, havac?l?k para i?idir , bunun maalesef alternatifi yok. Ancak para bizim gibi ülkelerde a??r? de?erli baz? ülkelerdede nispeten daha kabul edilebilir bir seviyede. Bu ya??ma kadar edindi?im tecrübeye bakarsan bir yere gelmek istiyorsan arkan sa?lam olacak. ?ster aile de buna ister güvenebilece?in bir arkada?. Arkadan kimse yoksa sak?n o "bir elma ald?m sonra sat?p 3 tane ald?m bakt?m iyi gçdiyor bir kasa sonra kamyonet...." hikayesinin as?l devam? ".....sonra bana day?mdan trilyonluk miras" kald?d?r Aileni asla yermiyor ve küçümsemiyorum, her ailenin bütçesi s?n?rl?d?r ve bunada yapacak bir?ey yoktur. Madden destek olam?yorlarsa manen %100 destek vermeleri ve senin cesaretini artt?rmalar? en büyük faydalar? olacakt?r.

Gelelim para meselesini ne yapacaks?n? Önce askere git ve askerlik içini temizle! sonra aya??na dolanmas?n bu mecburiyet! Daha gençsin ve yukar?da yaz?ld??? gibi 30 ya??na kadar THY'nin al?mlar?na girme ?ans?n var. Bunu d???ndaki her olanak =para! özel ?irketler e?itimli adam isterler bu yüzdne yapacak bir ?eyin yok ancak;
    -Askerlik i?inden kurtulunca hemen en iyi yapt???n i?e sar?l! mesle?in yada de?il,
    -Bulabildi?in tüm extra i?leri yap, ne olursa olsun elinden ne geliyorsa, web tasar?m?, rehberlik, tercüme vb...
    -S?k? para politikas? uygulamak zornudas?n ve bu politika hayat?n? maalesef minimum ?artlara indirmek zorunda. Her türlü giderini k?smak zorundas?n. Para harcamayaca??n sürece k?zlar? vs unut! cep telefonu de?i?tirmek, araba almak, gezmek tozmak sinemaya gitmek , içmek e?lenmek.....hepsinin üzerini çiz! sana her bir kuru? laz?m unutma! maalesef hedefe gitmek için bunu yapmak zorundas?n çünkü 30-35 aras?na kadar yukardaki listedekilere sahip olman laz?m; ATPL+TYPE (tip lisans?)
    -Türkiyede e?itim alaca??m diye kast?rma, Türkiyedeki uçuş okullar? -arkda?lar kusura bakmas?nlar-yolunacak kaz ar?yorlar. Tamam türkiye ?artlar?nda maliyetler yüksek onu anlad?kta maalesef Türkiye gerçe?ine göre bir ?eye TALEP varsa F?YATI TAVAN YAPAR! bu 2+2 kadar gerçektir. TALEP olan hiçbir?eyin fiyat? dü?mez bu ükede!
    Yurtd???nda çok cazip uçuş okullar? oldu?u gibi bu okullara giden ö?renceilere haftal?k belirli bir saat çal??ma iznide veriliyor. Uçu? okullar? genelde kalacak yer ihtiyac?n? fiyat?n içinde kar??l?yorlar. ABD'de Florida , Seattle, Newyork vs diye tutturmazsan orta bölgelerde çok cazip fiyatlarda JAR lisans? veren okullar var. Türkiyede 60binEuro istenen kursu buralarda 60-70UbinSDye halletme ?ans?n var.
    Sanmaki sen Türkiyede bir okula gitti?inde "idame" masraflar?n olmayacak! hele bir ?stanbul'a gel görürsün ne kadar günlük masraf?n olur? ayn?s? yurtd???ndada geçerli-ki genelde yurtd???nda yeme-içme daha ucuzdur!
    ?ngilteredeki okullar?n pahal? olmas?na ra?men Avustralyadaki okullar nispeten daha ucuzdur.

Vaktini bo?a harcama, internette her gün okullar ile ilgili ara?t?rma yap. JAR lisans? verip vermediklerini, ne kadar sürdü?ünü,hangi uçaklar ile uçaca??n?, o okullar ile ilgili bir ?ikayet olup olmad??n? "hidden cost" ad?nda buradaki okullar?nda zaman zaman önüne koyduklar? ekstra ücretlerin olup olmad???n? ö?ren.

Yurtd???nda ald???n lisans?n Türkiyedeki tek sorunu (uluslararas? standarttaki JAR lisans? olmas?na ra?men) Türk lisans?na çevirme i?lemi yapman gerekiyor. Biraz vaktini al?p Türkiye bürokrasisi ile u?ra?mana kar??l?k elinde yurtd??ndan al?nm?? bir lisans sinsilesi olacak.
    Yurtd???nda göreceli olarak daha bir e?itim alaca??n muhakkak. Buradaki arkda?lar kusura bakmas?nlar, buradaki ?artlar? küçümsek de?il amac?m ama ciddi olarak ABD, Avustralya, Yeni Zellanda, ?ngiltere gibi yerlerde havac?l?k çok daha zengin ve ö?retici. Bu ülkelerde e?er anla??rsan uçuş ö?retmeni olarak kal?p saat doldurma ?ans?nda var.

Yani sonuçta k?s?tl? bütçeni harcarken çok dikkatli olmal?s?n. Bir kere harcayaca??n bir para.

Ha tabi en önemlisi, her hafta say?lsal oyna tek kolon ç?karsa advisorlük ücreti olarak PPL paras?n? al?r?m

?aka bir yana uzun bir yol olur ama istiyorsan olur, olmaz de?il.
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member
    Yer
    , Turkey.
    Hepinize ayr? ayr? teşekkür ederim. Anla??lan bu i? bir süre ask?da kalacak.

Peki haz?r konu aç?lm??ken dispactherl?kta durum nedir? E?itim masraflar? i? imkanlar? vs. Bu konuda ayd?nlatabilecek olan?m?z var m? acaba?
    Ömer Faruk
    1986/LCEN

Bir zamanlar bende çok ara?t?rm??t?m.
    ?lk olarak THY uçuş akademisi konusunda aç?kça belirtmek isterim Torpil olmadan çok zor.Kendim bizzat içine girmedim ancak Torpil ile giren yak?nlar?m oldu ve anlad?klar? kadar?yla sistemi aç?klad?lar.
    En iyi ihtimalle minimum 100 bin TL harcay?p uçuş okulunda e?itiminizi tamamlad???n?z? varsayal?m,sadece biraz ara?t?r?n Uçu? okullar?ndaki e?itim görenlerin,mezun olanlar?n,bir ?irkette çal??anlar?n say?s? kaçt?r.Daha sonra Pilot al?mlar?n? inceleyin aradaki fark? anlayabilirsiniz.En üzücü olay ise Babadan O?ula mant???n?n Ülkemizdeki ?irketlerde s?k s?k kullan?l?yor olmas?.Umar?m anlatabilmi?imdir.
    Benim önerim e?er ayn? paray? ay?rabilirseniz Yurt d???nda bölümünüz ile ilgili e?itimi tamamlay?p kaliteli bir yaz?l?mc? olabilirsiniz.Daha sonra rahatl?kla kendi Cessna'n?z ile uçabilirsiniz
    EMRE CELIK