10 sonuçtan 1 ile 10 arası
    Senior Member linsux - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Oslo, Norway.

"Umm.. apologies for shitty landing"

Her ay oldugu gibi yine Norwegian ile Oslo'dan Kopenhag'a gitmek uzere isten ciktim. Biraz gec cikmisim, tren istasyonunda hemen check-in yapmak istedim ama makine izin vermedi; counter'in kisa sure sonra kapanacagini, hemen counter'a gitmemi yazdi. Ancak ekspres trenle 20dk daha gitmem lazimdi. Meydana ulasip self check-in sirasina girdim ama bir taraftan da tereddut ediyorum, ya olmazsa diye... cunku kalkisa sadece 40dk vardi ve counter'in onundeki sira cok uzundu. Neyse ki bagajim yoktu. Terminaldeki makine hemen boarding pass cikartti ve ben de pass elimde dolasmaya baslamistim. O da ne... guvenlik sirasi dis kapiya kadar uzaniyordu. Siraya girdik. Birazdan bir bayan guvenlik gorevlisi beni ve birkac kisiyi siradan cikartti ve "Crew only" bolgesindeki x-ray'e davet etti. Hemen ucaga bindik ve ucagin belki yarisi doluydu. Ben pass'te yazan 21A yerine 21F'e oturdum (neden bilmiyorum) benim yerime de baska birisi oturdu ve kalkisa 15dk kala boarding bitti. Ucak icerisinde oturmaya devam ettik, kitap okuma, diger ucaklari seyretmek derken 15dk gecti.

Deicing'ten sonra 3 numara olarak havalandik. Kopenhag'a inis icin alcalmaya basladigimizda ucak sallanmaya basladi. Korku filmi gibiydi; strobe cakinca kanat uclarindan yagan yogun kar goruluyor, beyaz cizgiler halinde ve ucak surekli sallaniyordu. Yerden gelen isiklar bir anda belirdi. Pistin biraz karli ve havanin ruzgarli olmasi sebebiyle muhtemelen kaptan biraz daha sert bir inis tercih eder diye dusundum. Ama oyle olmadi. Ucak yere resmen dustu. 21D'de iPod ile muzik dinleyen genc kafayi on koltuga vurdu ama sert degil, iPod elinden firladi, herkesten bir mirildanma, bir "ah" "uh" sesi geldi. Benim on cebe koydugum kitap ta cepten cikip yere dustu. Ucagin tek parca halinde kalmasina sirket adina cok sevindim. Daha once de benzer ama bu kadar siddetli olmayan bir inis yapmislardi.

Taksi icin pisti terk ettigimizde F/O, PA'den anons yapti. Durumu anlatti ve "umm.. apologies, that was a shitty landing" dedi, herkes gulmeye basladi. Ucagi terk ederken de kapida host yerine F/O vardi; cok mu uzuldu, ne... "Bye bye" kivaminda birseyler soyledi.

Kopenhag'ta tipi vardi. Cok sert esen ruzgar ve ufak kar taneleri sehir icinde bile gorus mesafesini ciddi oranda etkiliyordu.

Pist islak, karli, kaygan, buzlu, vs. olunca ucagi biraz daha sert indirmek makbul mudur? Sanki boyle birseyi daha once konusmustuk.
    Ismail Pazarbasi
    Lufthansa

Approach: "33W, confirm you have 'Hotel.'"
    33W: "Uhhhmm, we're flying into McCarren International. Uhhhmm, we don't have a hotel room yet."

Current Oslo Weather & stats

Senior Member Serhan Lokman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    hahahaha ))

Ne alcak gonullu adammis yahu

Rahatlgindan ve durustlugunden oturu de tebrik ediyorum kendisini ..

Sana da gecmis olsun diliyorum. Daha yumusak inisli ucuslar olur bundan sonra umarim

Senior Member ITER IMPIUS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    ?ST, Turkey.
    Delikanl? pilotmu?

Yer
    Oslo, Norway.
    Deyim pek dogru degil ama. Bad, too bad, one of the worst, horrible, vs. deseydi herhalde kimseyi etkilemezdi.
    Ismail Pazarbasi
    Lufthansa

33W: "Uhhhmm, we're flying into McCarren International. Uhhhmm, we don't have a hotel room yet."

Senior Member
    Yer
    , Turkey.
    UTED Dergisinin Haziran say?s?nda ?u an ad?n? hat?rlamad???m bir kaptan pilotun "kuyruk sürtmesi ve nedenleri" üzerine bir makalesini okumu?tum. Makalenin bir yerinde ?slak pistlerde [u]yumu?ak ini?in özellikle önerilmedi?ini</u> görünce hayret etmi?tim.

Ya???l? havalarda sert ini?in öneri sebebini bilmiyorum, ancak tahminim o ki; arka ini? tak?mlar?nda sert ini? an?nda art?r?lan dü?ey ini? yükü ile birlikte pist yüzeyi ile tekerlekler aras?ndaki suyun h?zl?ca de?arj?n?n sa?lanmas? ve ini? tak?mlar?n?n pist yüzeyine çok k?sa süre içerisinde ve direkt sürtünmesinin amaçland???n? dü?ünüyorum. Yava? ini?lerde ise t?pk? aquaplanning benzeri bir durumla kar??la??labilece?ini tahmin ediyorum. Tabii ki bu benim fikrim, do?rumu de?il mi bilmiyorum. Konunun uzman? arkada?lar sizi daha iyi ayd?nlatacaklard?r.

Sayg?lar?mla.
    Ferit
    Ferit Öztürk
    feritozturk1955@yahoo.com

Senior Member TC-BUG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Bence gayet yerinde olmu?
    Buğra Oğuzülgen - Istanbul / 1984
    Spot-TR Photographer | http://www.spot-tr.com | http://www.jetphotos.net//showphotos.php?userid=35086

Senior Member
    Yer
    Konya,Izmir, Turkey.
    Pilot ini? için özür diledi?ine göre pek "kitabi "bir ini? olmam?? anla??lan, ama pilotun hareketi çok ??k. Bu arada sana da gelmi? geçmi? olsun, tatl? bir an? olarak kalmas?, ve bunu anlatabiliyor olman sevindirici.
    Ali E. Titiz

Senior Member agrilex - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Izmir, Turkey.
    Tam olarak nerede okudu?umu hat?rlam?yorum ancak, ?slak pistlerde sert teker koymak olas? bir "su yast???" olay?n?n önüne geçmek için öneriliyor.
    Sevgi ve saygiyla

Okhan UÇAR
    1969 - İzmir

MSI Z270 PRO A, I7 7700K 4.20 GHz, MSI Geforce 1080 TI , Corsair 2x8 GB DDR4 16 GB Ram, 750 W Power, 240 GB Toshiba OCZ SSD,240 GB Samsung EVO 850 SSD

Haha, super.
    Selçuk

Yer
    Oslo, Norway.
    Yani... itiraf mi ozur mu, her ne dersek diyelim, kabinde duyulunca herkesten sicak bir tepki aldi.

Belki haberlerde de okumussunuzdur; bu yil, Danimarka'nin son 40 yilinin en cetin kisiymis, hatta karayollarinin tuz stoklari tukenmis. Zaten bircok ucus ta iptal edilmis son gunlerde. Emin degilim ama belki de PF, FO idi, ucagi o indirdi. Yine teori... ucak biraz hafifti, yarisi belki doluydu. Oslo'dan (muhtemelen round-trip yapacak kadar) yakit almistik. Neyse, ucak hafif kalinca belki ruzgara karsi kontrolu de almak icin hizli geldi. Gerci bu durumda varyonun daha dusuk olmasini beklerim. Neyse, onlarin elinde performance chart var, birsuru check list var... elbet bir bildikleri vardir. Bakalim Pazartesi sabahin korunde Oslo'ya donebilecek miyim!
    Ismail Pazarbasi
    Lufthansa