9 sonuçtan 1 ile 9 arası
    Senior Member
    Yer
    ?stanbul, Turkey.

Yeni bir sistem toplamak istiyorum

Arkada?lar herkese merhabalar.Sonunda eski kasam? yenilemeye karar verdim.?ki tane kabaca sistem toplad?m.Fakat ben Windows XP kullanmak istiyorum.Ve tabi ki FS9'u da windows XP üzerinde kullanaca??m.Bundan dolay? baz? endi?elerim oldu çünkü baz? çevrelerden "toplad???n bu sistem baya?? yüksek özelliklere sahip ama bunlarlda Windows vista gibi bir ürün kullanman daha do?ru olur e?er windows xp kullanacaksan bu sisteme bukadar para vermene de?mez." diyenler oldu.Bende bu konuda size dan??mak istedim.

?lk dü?ündü?üm sistem a?a?? yukar? ?u ?ekilde;

MSI AM3 790FX-GD70 Anakart
    AMD Phenom II X4 955 Black Edition 3.2 Ghz i?lemci
    4 GB Kingston veya corsair marka DDR3 bellek
    1 gb Sapphire ATI Radeon HD 5770 HDMI Grafik kart?
    750 Gb Samsung Spinpoint F1 32 mb cache Hard disk

ikinci sistemim ise ilk sistemin pahall? gelmesi olas?l??? ile DDR2 bellek üzerine...

Asus M4A79 Deluxe Anakart
    AMD Phenom II X4 955 Black Edition 3.2 Ghz i?lemci
    4 GB Kingston veya corsair marka [u]DDR2</u> bellek
    1 gb Sapphire ATI Radeon HD 5770 HDMI Grafik kart?
    750 Gb Samsung Spinpoint F1 32 mb cache Hard disk

Tak?ld???m bir?ey daha var.Ekran kart?n?n özelliklerini okurken bir noktay? kaç?rm???m.Chipset i yeni kaliteli bir ürün olmas?na ra?men ekran kart? 128 bit.Bunun bir dezavantaj? olur mu?

Onun d???nda genel olarak fikirleriniz ele?tirilieriniz nelerdir?

Windows XP kullanmak, Windows XP ile photoshop kullanmak, Windows XP ile FS9 kullanmak için bu türde sistemler toplamak ne derece do?rudur?Ya da Do?ru mudur? ?lginize ?imdiden teşekkür ederim.?yi ak?amlar.
    Bar?? KUL

Senior Member fatih.koz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, TR
    Söyleyenler do?ru söylemi? ...

Böyle bir sistemle "mecburen" minimum Windows XP 64 Bit kullanmak zorundas?n?z ki bu i?letim sistemi ile bile sisteminizin tam performans?n? görmeniz , onu tasarland??? ?ekilde kullanman?z olas? de?il .

Vista'y? unutun , zaten bir halta yaram?yordu ve tarih oldu . Böyle bir sistemle Windows7 sizi üzmez aksine "iyi ki bu sistemi alm???m , iyi ki Windows 7 64 bit kurmu?um" dedirtir .

Tek 750'lik HDD yerine iki adet 500'lük disk öneriyorum , ram'ler mutlaka DDR3 olsun . Ekran kart?n?z?n ramleri de DDR3 olmal? . ( Ramleri kit al?n uyumlu olsunlar ve bütçe varsa 4 de?il 8 GB dü?ünün üzülmesiniz )

Bunlar performans için olmazsa olmazlar .

Seçti?iniz ekran kart? Fs9 için fazlas? ile yeterli ancak böyle bir sistemde neden FsX kullanmayas?n?z ki ?

Ekran kart?na biraz daha bütçe ay?rabilirseniz , minimum GeForce 275 serisi (ya da e?de?eri ATI serisi ) bir kart ile hem Fs9 hem FsX'te iyi sonuçlar al?r s?k?lmadan uzunca süre bu sistem ile uçars?n?z kanaatimce .

Sevgiler,?imdiden hay?rl? olsun sisteminiz .

Düzenleme Notu : ?mla hatalar?
    B. Fatih KOZ [Antalya / Southwind Airlines / Flight Dispatcher, Instructor]

[ X-Plane 12 / MsFs 2020 / DCS 2.7 ]
    [ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Monitor de cok onemli. Ikinci el temiz bir 21" Flat Tube Trinitron CRT bulabilirseniz mevcut $300 seviyelerindeki 22-24" LCD panellerden cok daha iyi bir goruntu kalitesi alirsiniz.
    Sevgiler,

Bozhan Özsoy

Senior Member
    Yer
    ?stanbul, Turkey.
    <b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Söyleyenler do?ru söylemi? ...

Böyle bir sistemle "mecburen" minimum Windows XP 64 Bit kullanmak zorundas?n?z ki bu i?letim sistemi ile bile sisteminizin tam performans?n? görmeniz , onu tasarland??? ?ekilde kullanman?z olas? de?il .

Vista'y? unutun , zaten bir halta yaram?yordu ve tarih oldu . Böyle bir sistemle Windows7 sizi üzmez aksine "iyi ki bu sistemi alm???m , iyi ki Windows 7 64 bit kurmu?um" dedirtir .

Tek 750'lik HDD yerine iki adet 500'lük disk öneriyorum , ram'ler mutlaka DDR3 olsun . Ekran kart?n?z?n ramleri de DDR3 olmal? . ( Ramleri kit al?n uyumlu olsunlar ve bütçe varsa 4 de?il 8 GB dü?ünün üzülmesiniz )

Bunlar performans için olmazsa olmazlar .

Seçti?iniz ekran kart? Fs9 için fazlas? ile yeterli ancak böyle bir sistemde neden FsX kullanmayas?n?z ki ?

Ekran kart?na biraz daha bütçe ay?rabilirseniz , minimum GeForce 275 serisi (ya da e?de?eri ATI serisi ) bir kart ile hem Fs9 hem FsX'te iyi sonuçlar al?r s?k?lmadan uzunca süre bu sistem ile uçars?n?z kanaatimce .

Sevgiler,?imdiden hay?rl? olsun sisteminiz .</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">
    Çok teşekkürler hocam.Bir de ?öyle bir sorun var.Yazd???m AMD i?lemcilerde L2+L3 toplamda 8 mb cache var.Quattro intel i?lemcilerde ise 12 mb cache var.Acaba Intel Q9550 benzeri bir i?lemci ile k?yaslarsak hangisini almam daha mant?kl? olur?AMD i?lemci 3.2ghz ve 8mb cache'e sahip ayn? fiyata alabilece?im Intel Q9550 ise 12 mb cache's sahip fakat 2.83 Ghz.Bu konuda da fikrinizi merak ediyorum.Onun d???nda yine baz? çevrelerden At? hakk?nda olumsuz yorumlar duydum.Nvidia'n?n ATI den genel anlamda iyi oldu?unu photoshop veya oyun benzeri durumlarda Nvidia'n?n performans?n?n daha iyi olaca??n? dolay?s?yla ekran kar?t?n? nvidia seçmemi tavsiye ettiler.Bu konuda ne dü?ünürsünüz?Almak istedi?im ATI 5770 1 gb san?r?m yakla??k 800-850 Mhz çal??ma h?z?na sahip Ve ram i GDDR5 fakat 128 bit.Bu da bir dezavantaj de?il mi?E?er öyle ise Bunu yerine ATI 4890 1 gb 800 MHZ GDDR5 [u]256bit</u> Nasıl olur?Performans testlerini inceledim de 4890'?n performans? 5770'den yüksek gösterilmi? tek dezavantaj? üzerinde 5770'ler gibi HDMI ç?k??? yerine DVI olmas? ve Directx olarak 5770 ler gibi 11 de?il de 10.1 i desteklemesi..

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Monitor de cok onemli. Ikinci el temiz bir 21" Flat Tube Trinitron CRT bulabilirseniz mevcut $300 seviyelerindeki 22-24" LCD panellerden cok daha iyi bir goruntu kalitesi alirsiniz.</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">
    Burhan bey, ?u anda monitörümü de?i?tirmeyi dü?ünmüyorum.Çünkü hali haz?rda Philips 19" LCd kullan?yorum .
    Bar?? KUL

Yer
    Istanbul, TR
    ATI'nin baz? kartlar? gerçekten çok güzel oluyor ancak hepsi için ayn? ?eyi söylemek zor ... Ayr?ca ATI'nin halen düzeltmediler ise uzun zamand?r süregelen bir sürücü verimsizli?i mevcuttu , yani iyi bir donan?m yap?p ona uygun iyi bir sürücü yapam?yorlard? ! Kart güzel ama sürücü vasat olunca performans kötü oluyordu , Nvidia ise bu konuda gerçekten i?i limitlerinde yapar durumda .

Hem kartlar? iyi hem onun için haz?rlad?klar? sürücüler verimli , hal böyle olunca performans kaç?n?lmaz oluyor .

GTX 275'i bizzat denedim , rahatl?kla önerebilirim . Asla FsX dü?ünmem ömrüm boyunca Fs9 kullanaca??m derseniz ?u an iyice ucuzlam?? durumda olan 9800 GTX'ler bile i?inizi fazlas? ile görür .

Ekran kart?n?n Ram'lerinin 256 bit olmas? tabii ki avantaj ancak bunu k?yas s?ralamas?nda sonlara do?ru koyun .

- Chipset ve özellikleri
    - Ram kapasitesi
    - Ram bit yap?s?

?eklinde kar??la?t?r?n kartlar? , ilk iki özelli?i ayn? olanlardan üçüncü özelli?i üstün olan öne ç?kacakt?r ancak sadece ve sadece ram bit yap?s? iyi diye bir kart çekirdek h?z? iyi olan bir kart? geçemez akl?n?zda olsun .

E?er yeni ç?kan ve ç?kacak oyunlara ilginiz yoksa Dx9c sizi uzun süre tatmin edecektir , bu nedenle Dx10 ve Dx11'i dü?ünmeyin . Malum her iki Fs'te Dx9c kullan?yor

Sevgiler

[ AMD Ryzen5 5600X / Nvidia RTX 3060 Ti 8GB / 32GB DDR4 Ram | Asus TUF Gaming FX505DV: AMD Ryzen7 3750 / Nvidia RTX 2060 6GB/ 16GB DDR4 Ram ]

Senior Member mehmetcelbis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Bar?? Bey Merhaba

Yeni sisteminiz hay?rl? olsun.Fakat bende fikrimi belirtmek isterim. Yapm?? oldu?unuz sistemin en zay?f halkas?n? ekran kart? olu?turuyor. Bu sizi karamsarl??a itmesin.ATI HD5770 DDR5 belle?e sahip olan kart?n dezavantaj? bant geni?li?inin üst seviye AT? ekran kartlar?ndan az olmas?d?r.Bu da yüksek çözünürlükteki oyunlarda ( Crysis, FSX, vb.) dar bo?azl?k yarat?r.
    Eylül ay?nda bir sistem toplad?m.Bunu ölçü alarak kendinize bir sistem yapabilirsiniz.
    ANAKART :Gigabyte GA-MA790X-UD3P
    CPU :AMD Phenom II X4 940 Black Edition 3.0 Ghz i?lemci ( O.C olarak 3.4 Ghz kulan?yorum.)
    RAM : OCZ Reaper HPC Edition OCZ2RPR10664GK 4GB (2 x 2GB) DDR2 1066 Dual Kit
    EKRAN KARTI:AT? Radeon HD 4870 Toxic DDR5 1Gb
    HDD : WD5000AAKS 3.5" 500GB 7200RPM 32MB Caviar Black 2 adet
    Power Sub : OCZ700SXS ATX 12V/EPS 12V 700W Aktif PFC
    Kasa : Cooler Master SE-335- Elite ( Powers?z )
    di?er parçalar DVD RAM, TV kart?,

Bu sistemle Crysis ve FSX te full çözünürlükte 40 fremate ald?m.
    Vista puanlamada hepsi 5,9
    Windows7 puanlama
    CPU:7,3
    belek :7,3
    3d :7,5
    Aero:7,5
    HDD:5,9

Umar?m yard?mc? olmu?umdur.

Mehmet CELBIS-1964
    MSI MPG X570S EDGE MAX WIFI DDR4-AMD RYZEN 7 5700X 3,6-4,6 Ghz-32GB CRUCIAL BALLISTIX DDR4 4000 Mhz-SAPPHIRE RX 6700XT NITRO 12GB GDDR6 192Bit DX12-CRUCIAL P5 PLUS 1TB NVMe M2 SSD-SCANDISK ULTRA 3D 1TB NVMe M2 SSD-H.POWER 80+BRONZE 1000W-SHARKOON ELITE SHARK CA200M KASA
    32inch GAMEBOOSTER GB-327LCQ-H LOGITECH X52 Professional H.O.T.A.S. - FLIGHT RUDDER PEDAL - WINDOWS11 PRO 64BİT

Senior Member
    Yer
    ?stanbul, Turkey.
    Arkada?lar yard?mlar?n?z için teşekkür ederim.Ben bugüne kadar hep gigabyte anakartlar? kulland?m ve çok menundum.Fakat yazd???m MSI 790FX-GD70 anakart? özellik ve fiyat bak?m?ndan bir gigabyte MA790FXT-UD5P den daha uygun geldi.Fakat MSI anakartlar? hakk?nda pek bilgim yok bu anakart hakk?nda ne dü?ünüyorsunuz?Ayr?ca RAM konusunda biraz daha ara?t?rma yapt?m Kingston d???nda performans aç?s?ndan daha iyi 1333 Mhz bir kit almak istiyorum fakat hangi marka ram ler AMD i?lemcilerle daha uygun olur diye karar veremedim.Baz? RAM ler özel olarak Intel ler için üretiliyor vs.Bu konuda da fikir verebilirseniz çok memnun olurum.
    Bar?? KUL

Yer
    Istanbul, TR
    MSI anakartlar iyidir , çekinmeden kullanabilirsiniz ben uzunca süredir hem kendim kullan?yor hem de öneriyorum . Özellikle orta üst ve üst s?n?f kartlar? sorunsuz , destek hizmetleri güzel .

Ram olarak e?er bulabilirseniz Corsair Dominator alabilirsiniz , gayet ba?ar?l? ve performansl? ürünlerdir .

?imdiden hay?rl? olsun .

Senior Member SlayemaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    SAMSUN, Turkey.
    Bar?? Kaptan?m öncelikle ?imdiden hay?rl? olsun yeni sisteminiz.Ancak kendi uygun buldu?unuz iki alternatif konfigürasyonda PSU ile ilgili bir bilgi vermemi?siniz.Halihaz?rda kulland???n?z PSU çok iyi ise sorun yok ama oda miyad?n? doldurmu? bir ekipman ise listenize güçlü bir PSU'yu da masraf kalemi olarak eklemenizi öneririm.Keza PSU güçlü olmad?ktan sonra üzülerek söylemeliyimki bütün di?er donan?mlar? high-end seçseniz dahi yeni sisteminizden performans beklemeyin. Önerim ise e?er ileri seviye vgalar ile SLI veya CrossFire dü?ünmüyorsan?z OCZ Fatal1ty series 550W olabilir.Takribi iki ayd?r kullan?yorum ve gerek verimlilik,gerek performans gerekse fiyat oran? bak?m?ndan tam puan verdi?imi söyleyebilirim.Tekrar hay?rl? olsun
    Onur Can AYTEK?N
    11.01.1984 / SAMSUN
    slayemall55@hotmail.com