Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon
50 sonuçtan 21 ile 30 arası
    Senior Member
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Mehmet Ali

Hepimizin a?z?n?n sulanarak bakt??? bir hayali gerçekle?tirdin,tebrikler.
    Tad?n? ç?kartt?ysan ne mutlu.....

Sevgili Adminim,Sanal Pilot'un kendini a?t???n?n ispat?d?r,art?k bizi Tiryaki kesmez,toplant?lar TNCM de olmal?d?r....kumsalda....hadi Ha?met s?ra bizde....

Tüm fotoğraflar çok güzel,makinen Hay?rl? olsun ve eline sa?l?k.

sevgilerimle
    Garo Mafyan - 1951 - ?stanbul

Senior Member
    Yer
    , Turkey.
    Ba?lang?ç için süper olmu?. Ayr?ca hac? olmu? say?l?rs?n. Tebrikler.
    Only flying is better...

Cok tesekkurler yorunlariniz icin..

Ada insani etrafta karsilastiginizda cok cana yakin. Hatta hala Hakan Sukur/Hasan Sas i bilenler var.. Fakat kasiyer ve saticilar cok itici davraniyorlar, halbuki genelde tam tersidir. Gecim kaynagi Turizim, Kuyumculuk (elmaslari unluymus) ve kumarhaneler.
    Adanin yarisi Hollanda yarisi Fransa yonetimine ait. Turklerden de vize istiyorlar. Gezi oncesinde Miami Hollanda konsolosluguna gidip vize almistim.Adada hem dolar hem euro gecerli.Taksi kisa mesafe icin 8$ aliyor. Hollanda tarafinda herkes ingilizce konusuyor ve genelde dolar tercih ediliyor.

Ben hic bir kulturel aktivite, muze, su sporlari, yatching gibi eglencelere katilmadim. Vaktim cok kisitliydi. Diger adalara gidemedim. Maho beachte genelde bira/vodka + spoting ve ilk kez denedigim purolar ile vaktimi gecirdim. Ustune guneste baya yandim. Fakat aklinizda olsun, WINAIR isimli yerel sirket (Juliana based) cessnalar ile diger adalara ucuyor. Bir gunu ayirip $150 gibi bir rakama SABA ,etraftaki adalar ve British Virgin adalarina gidis gelis ucmak eminim cok zevkli olurdu. Dahasi onu video ya cekmek muhtesem olurdu. Hem SABA ya hem Juliana ya ayni gunde inis; degil St.Martinde Haci olmak, Aya seyhat duygusunu yasatabilir bence fiyatlarida cok makul.

Sonesta oteli secmemin tek nedeni Maho beache yurume mesafesinde olmasi ki gercekten bu durum; otel kotu de olsa stratejik konum acisindan degerli yapiyor. Oteli hic begenmedim. Servis kotuydu, binada biraz eski. Hasmet dedenin bahsettigi, Turklere ait princess otelinde kalmayi dusunmustum once ama dedigim gibi yurume mesafesi cok onemli bir etken oldu. Ve uzak otellere gitseydim, baya bir taksi parasi verecektim. Veya gunlugu 30$ den araba kiralamak zorunda kalacaktim.

Bu arada otel fiyatlari 90$/gun e kadar dusebiliyor. Supersaver odalar normalde 130$ civari. odalarin hepsi 2 kisilik ve Oda dan baska hersey ekstra. Ben butun gezimin planini internet uzerinden orbitz.com ile yaptim. Site size bir acenta atiyor ve herseyi onunla telefonda da planlayabiliyorsunuz. Eger oteli kendim ayarlayip, biletimide kendim almis olsaydim gezi cok daha pahaliya gelecekti.

Ayrica otel gene cok ufak ama guzel bir caddede.. Bu caddede en iyi spa, en iyi gece kulubu, en buyuk kumarhane var. hepsi 50 ser metre arayla.. Ben birtek Tantra adinda gece kulubune gittim Maho beachte, Bildigimiz disko bar....

inese gore 10 pistinin saginda kalan barin adi Surf side. Heiniken semsiyelerinden cikarabilirsiniz. Bu barda Sorf tahtasina gelecek ucaklari yaziyolar. ve her inen ucagi tektek ciziyorlar. Bar calisanlari ise KLM AirFrance gibi heavy jetlerde, sahildeki insanlara `LANDING position` veya `TAKEOFF position` diye bagiriyor. Tabi herkes cosuyor, kameralari hazirlayip ucagi beklemeye basliyor..
    Bu barda ise gece enteresan bir aktivite var. Bira ismarladiginiz kiz (1 bira) goguslerini aciyor ve sizinle 10 dakika kucakta sohbet ediyor. Tabi genelde yasli amcalar rabet ettigi icin, hemen uzaklastim. Arkasinda ise Bliss adli bir mekan vardi.Tabelasi bayagi tehlikeli(!).
    Tercihimi tantra denen normal bir bardan kullandim.

inerken 10 pistinin solunda kalan bungalov tarzi barin adi ise Tortuga. Ufak bir bar ve gunluk icecek ihtiyacinizi karsilayabilceginiz bir yer. Aerosoft bu barin sandalyelerini bile 1 e 1 yapmis. uzerinde oturanlar olunca resim cekemedim. bu arada Karayiplerin en unlu birasi Presidente. (dominik cumhuriyeti yapimi).. Miami dahil heryerde encok icilen bira.

Ertesi gunu Turk oteline gitmeye karar verdim, prensip olarak kumar oynamam. Daha once oynamadimda. Taksiyle havaalanin arkasinda (dogu) kalan Cole bay a gittim. Princess otelleri ve Turklere ait kumarhaneler burdaymis. Ayrica cok guzel evler oldugu gibi , malum Turk is adaminin evide o taraftaymis, taksicinin dedigine gore. Tabi kumarhaneye ilk giriste saskinlik/cahillik ile ; sen etrafi fotograf cek. 2 adam gelsin. Cok kibar bir sekilde fotograflari silmemi istesin. Dediklerini yaptim. ve daha sonra neden cektigimi sordular. Turk oldugumdan bahsedince , patronu taniyip tanimadigimi sordular. ve gittiler. etrafa bakinirken; ismi lazim degil, birden merhaba diyen bir ses.. Otelin menajeri ile tanistik. Fotograf cekmenin yasak oldugunu kibarca belirttikten sonra ayak ustu yaklasik 10 dakika sohbet ettik. Adada 4 otel/kumarhane varmis Turklere ait. Ayrica yeni yatirimlar daha dusunuluyormus. (bence adaya cidden yerlesmeyi dusunen arkadaslar varsa malum otele CV yollasinlar.). Beyefendi ayrildiktan sonra, 2 tane guzel servis bayani, icki ve puro ikram etti. Ayrica $5 lik cip(para) hediye yollanmisti. bende makinede denedim kaybettim ama icki servisi devam ettigi icin otele cakir keyif dondum.iyikide gitmisim. Turklerdeki misafirperverlik hicbir millette yok.

Ada Miami ye kiyasla ucuz oldugu icin bana ucuz geldi. fakat Restoranlar cok pahali. Bir ogun 20$ civari. Genede yerel ve kaliteli food market ler var. Karisik yemekler, mezeler ve aldiginiz kadar oduyorsunuz. buda yaklasik 8$ civarinda tutuyor.
    Bunun disinda Amerikadan gelen zincirlerde var, Dominos pizza, subway sandwich gibi.. tabi onlarda yaklasik ogun olarak 10$ civari.
    Alkol ve urunleri gercekten cok ucuz. Zaten surekli cakir keyif gezmekten, hersabah bas agrisi ile uyanip 1 2 saatte kahve ile kendime geliyordum.

Gaspin cok oldugunu okusamda ada bana guvenli gibi gozuktu. Heleki Mullet bay denilen yere, (maho ya gore batida) yuruyerek gitmek cok zevkli idi. hic bilmediginiz yerlerden harita ile(telefon haritasi) , jungle tipi ormanlar arasinda , agustos bocekleri ve papagan sesleri ve issizligin verdigi sessizlikleri dinleyerek,35 c sicaklikta yurumek ve etrafta cok degisik canlilar ve ahsap evler gormek guzel bir maceraydi. Birden o palmiye agaclari yerini beyaz kumsal ve yesil denize birakinca , icinizden `oha` dediginiz oluyor..

Dipnot :
    747 nin arkadasindaki yesil sortlu spotterin akibeti: O spotirci o gun ordan kacmayi basardi... Benim tarafa kosa kosa `Fakk` diye bagirarak geldi. Motordan gelen hava cok sert oldugu gibi, cokta sicak. uzaktanda hissediliyor. yani tellerde duran bir kisinin ucamaktan cok yanma riskide var. Fakat ayni adam ertesi gunu de ayni seyi yapti. olumune spotter! onu tekrar tellerde yakaladim. Bi gun gercekten ucacak ama..

iyi seyirler:

Sonesta maho beach:

balkondan manzara

pistle yol arasinda kalan gobek.

hemen tavaf ediyoruz

Daha sonra maho beache giderek spotinge basliyoruz

MD nin reverserlarina maruz kaliyoruz. Diger ucaklara gore daha gucluymus.

Dunku yesil sortlu

Beni ertesi gun Porto Rico ya goturecek olan ucak

Bu ara otele gidip ogle yemegimi yedim, sonra da fakli bir aci icin arayisa girdim.

Islander clubun terasi varmis.. Bu Arslan hocanin st.martin screen shotunda adamin durdugu yerin tam karsisi olsa gerek.. Hemen oraya gidip sansimi denedim. Kimse bisey sormadi. spotinge ordan devam ettim.

Teras

Tortuga bar

Maho beach, landing position da.. Biseyler geliyor ama agaclar sebebiyle ben daha goremiyorum..

Daha sonra tekrar maho beache gittim

Fakat bu defa kamerayi birakip, ucanarak bira esliginde uzrimden inen ucaklari seyretmeye basladim.

aksama dogru bir yuruyuse cikarak 2 mil otedeki beache yurum.

Daha fazla resime bakmak isteyenler icin
    http://s767.photobucket.com/albums/x...ehmetalirende/

3.gun de gorusmek uzere.

Senior Member TC-BUG - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul, Turkey.
    Offffffffffffffffffffffffff
    Buğra Oğuzülgen - Istanbul / 1984
    Spot-TR Photographer | http://www.spot-tr.com | http://www.jetphotos.net//showphotos.php?userid=35086

Senior Member PROPAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    ?stanbul, Turkey.
    Mehmet Ali,
    Ke?ke bu geziye ait resim ve video çekimi (varsa) ile birlikte seni Tiryaki'de a??rlasak ve dinlesek ne güzel olurdu. Bilmem di?er arkada?lar?m da ayn?s?n? dü?ünürler miydi?

1964/?stanbul

Senior Member
    Yer
    istanbul, Turkey.
    Mehmet Ali kardesim,spotting te son noktayi bu lokasyona giderek koydun,artik Istanbul ekibi istifa edebilir
    Semih Numan\\ istanbul

SEMPER FI
    IN GOD WE TRUST,OTHERS MUST SHOW ID

Senior Member hakan737 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    istanbul, Turkey.
    çok özür dileyerek ben bir "ohh???????hh " demek istiyorum resimlere
    Mehmet eline gözüne cebine sa?l?k
    Hakan 737 Güven İstanbul-1970
    TURKSIM Turksim Sanal Havacılık Akademisi

Senior Member
    Yer
    istanbul / ye?ilköy, Turkey.
    Valla ölmeden bu yeri görmek istiyorum. Dünya üzerinde do#287;a ile havac#305;l#305;#287;#305;n bu kadar güzel kucakla#351;t#305;#287;#305; bir yer yok. Bencede spotting de son nokta olmu#351; Mehmet ali hocam... Ellerinize sa#287;l#305;k.

offfffffff offfffffffffffffffff

Senior Member hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    , Turkey.
    Ne off, ne ohh? sadece ahhhh .
    Garo a?abey, karaip müzikleri inceleme gezisi için sen kültür bakan?na yap??, sponsor olsun. Beni de, uçak seslerinin müziksel harmoni frekenslar? inceleme uzman? olarak öner. ?stiyenin bir yüzü.

Sanalpilot pilotunun hac ziyareti farkli oluyor tabii. Ama insan o kadar gitmisken bir St. Barts's ugrayip o cilgin finali yasamaz mi demeden de edemedim.

Eline saglik. Darisi hepimizin basina.