PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Motorsuz uçu? deneyimi :Glider

Emirates
24-11-2009, 22:51
arkada?lar ben bir kaç gündür motorsuz hava arac? olan glider lar? ara?t?r?yodum temelde pervaneli uça??n yard?m?yla 7 bin feet a kadar yükseldikten sonra kendi ba??na kal?yor ve hava ak?mlar?ndan yararlanarak irtifa kazanabiliyor izledi?im bir kaç videoda mont blanc da??n?n semalar?nda glider ile uçuş yap?l?yordu ve geçrekten çok etkilendim muhakkak içimizde ilgilenenler vard?r beni biraz daha ayd?nlatabilirlerse sevinirim çok teşekkürler

hakan737
24-11-2009, 23:03
http://planorucusokulu.thk.org.tr/

birde Türk planörcülerin bir dernek sitesi vard? ama kapanm??.merak etti?iniz bir konu varsa eskilerden içinde benimde oldu?um birkaç ki?i ile aktif olarak planörle uçan Selçuk yard?mc? olabilir.

ilk söz olarak , planörle uçmaktan daha büyük bir zevk yoktur.

Emirates
24-11-2009, 23:54
hakan hocam verdi?iniz siteyi inceliyorum çok çok teşekkürler.ve planör ba?lang?ç kurslar?n?n verildi?ini gördüm.ara?t?rma içindeyim

drumex
25-11-2009, 22:34
Hakan hocama katilmamak elde degil. Planorle ucus inanilmaz keyifli. Tamamen doganin gucuyle havada kalinan bir ucus ve bunun guzelligi apayri. Planor icindeyken kanatlarin pozisyonu sanki ucak taklidi yaparcasina kollarinizi iki yana acmis oldugunuzdaki gibi, adeta bizzat ucuyormus hissini tatmak mumkun.

Planorculugun Turkiye'de baslangici aslinda cok eski (1930'lar) ancak sportif havaciligin ulkemizdeki genel hali dahilinde planorculuk de hak ettigi yerde degil. Bu konuda Hakan hocamin cok genis bilgisi olduguna eminim. Ben Ingiltere'de uctugum icin Turkiye'de planorculuk nasil icra ediliyor bir fikrim yok. THK'nin sitesine girmistim bir defa, orada egitimin yaz aylarinda kurs seklinde yapildigi yaziyordu. Onun disinda bir bilgim yok.

Merak ettiginiz bir nokta varsa seve seve yardimci olurum.

Bir tek hemen bir noktaya degineyim, ucakla kalkislar x feet'e kadar diye birsey yok. Havaya ve uculan yere, yapmak istediginizin ne olduguna gore degisir.