PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : FS9 ATC ve pause ile ilgili.

Hakan Sevindik
19-11-2009, 20:20
Merhaba arkada?lar, offline uçuşlarda FS9 ATC bazen approach s?ras?nda o kadar çok kule de?i?tirtiyor ki insan? can?ndan bezdiriyor. Mesela Heathrow (EGLL) uçuşu yapmaya korkar oldum. ?ninceye kadar belki yirmi kere kule de?i?tirmek zorunda kal?yorum. Bunun bir çözümü varm?d?r acaba?

?kinci olarak ise bildi?iniz bir "simulatör pause" programc??? varm? acaba? Uzun uçuşlarda SMS gibi uçaklarla hedefe belli bir mesafe kala simulatörü durduran bir program. Özellikle i? yerinde çok laz?m oluyor offlineda.

Yard?mlar?n?z için ?imdiden çok teşekkürler.

shc_04
19-11-2009, 21:26
Aç?kcas? bence fs'nin atc hizmeti gerçekten kötü. Benim uygulad???m iki yöntem var. Birincisi uçuşlar? vfr olarak yapmak ama bundada yo?un sis gibi durumlarda atc kalk?? izni vermiyor. Ayr?ca aktif pist d???nda bir pistten kalkmaya çal???rsan?z ona da izin vermiyor. ?kinci ve bence en etkili yöntem ise atc hizmetini hiç kullanmamak.

Pause sorunu ile ilgili olarak da Flightsim'de fspause.zip adl? dosya i?inizi görebilir san?r?m.

mehmetali
19-11-2009, 21:37
Hakan hocam,
aklimda kaldigi kadariyla, Level d nin fs e ekledigi menude ayarlar veya realism kisminda

T/D noktansinda auto pause secenegi vardi.

Tabi bu 1 ucak ve ayarlanayaman bir cozum, ne kadar isinize yarar bilmiyorum.

fatih.koz
19-11-2009, 21:57
E?er kullan?yorsan?z FsNavigator'de de benzer bir özellik vard? yan?lm?yorsam ... ( Pause için )

Benim ATC çözümüm basit , kalk?? ve var?? kleranslar?m? kendim veriyorum her ?ekilde uçuşun bu iki önemli evresinde ATC frekans?m? de?i?tirip kendim uçuyorum :) Tabii e?er inece?im meydanda ATC adam gibi hizmet verebiliyor ya da yapaca??m yakla?malar Fs9'un içinde var ise sorun yok , seçiyorum ve ATC deste?i ile uygulamama devam ediyorum ( misal Isparta Vor/Dme 05 yakla?mas? Fs9'da mevcut ve seçilebiliyor )

Sevgiler

Hakan Sevindik
19-11-2009, 22:35
Arkada?lar öncelikle cevaplar için hepinize çok teşekkür ederim.

Bengi Kaptan?m, bahsetti?iniz sorunlar oldu?u gibi, ATC ile (sanal da olsa) çok daha keyifli oluyor. Bu nedenle planlar?m? genelde IFR haz?rlay?p uçuyorum. Ne yapal?m daha güzel bir çözüm yolu buluncaya kadar ba?ka ?ans?m?z yok. Bahsetti?iniz fspause.zip i az önce indirip kurudum. Gerçi illa Netframe 1.1 istedi?i için yüklü olan 3.5 versiyonu kald?rmam gerekti ama umar?m di?er programlarla bir sorun ya?amam. ?u an bir uçuşum oldu?u için (EGLL'den :( ) henüz deneyemedim ancak ilk bak??ta anlad???m tam istedi?im program.

Mehmet Ali Kaptan?m, hakl?s?n?z o özellik LevelD dahil Wilco ve PSS de var ve bunlar bende kurulu ancak sadece kendi uçaklar? ile uçarken bu özellik devreye girebiliyor. Hatta hepsinde aç?k bende bu özellik ama SMS veya freeware gibi di?er uçaklarda bir i?e yaram?yor ne yaz?k ki. Özellikle i? yerinde frame ve zaman sorunu nedeniyle çok sevdi?im SMS'i kullan?yorum..

Fatih Kaptan?m, FsNavigatör kurulu ama IFR uçuş planlar?n? FS9 a yükleyip kulland???m için o özelli?in olup olmad???n? ben de bilmiyorum. Onu sadece bulundu?um pozisyonu takip amaçl? ve bazen de tcas niyetine yüklüyorum. Asl?nda çok güzel bir program biliyorum ama kullan?m? biraz zahmetli. :) Ancak san?r?m fspause tam arad???m program.

ATC konusunda bahsetti?iniz çözümü çok s?k???rsam ben de kullan?yorum. Ancak bu sefer de AI trafiklerle sorun oluyor. Kalabal?k bir meydana inerken hop bir AI trafik ayn? anda sizinle ini?e veya kalk??a geçiyor, bu da pek ho? olmuyor aç?kcas?. Bir de özellikle approach ve departure k?s?mlar? uçuşun en zevk ald???m bölümleri, bunlarda ATC ile uçmak gerçekten çok zevkli oluyor.

Düzeltme: Cümle kaymas?.

Hakan Sevindik
20-11-2009, 00:35
Bengi Kaptan?m, test edildi ve onayland?. Tam istedi?im gibi, istedi?im bir noktadan istedi?im uzakl?kta simulatörü beklemeye al?yor. Tekrar çok teşekkürler, büyük bir dertten kurtuldum. :)

shc_04
20-11-2009, 04:06
Rica ederim, yard?m edebildiysem ne mutlu.

Emirates
21-11-2009, 12:11
hakan kaptan?m kendinize ifr rota al?rken fsnin high altitude - low altitude - vor to vor seçeneklerinden hangisini seçip rotan?z? al?yorsunuz yada waypointler ekliyorsan?z belki o yüzden olabilirmi acaba

Hakan Sevindik
21-11-2009, 14:09
Murat Kaptan?m rotay? iki ?ekilde haz?rl?yorum, ya internetteki simroutes dan veya fs9 un flight planner bölümünden. Genelde tabi rotalar?m IFR. FS den haz?rlarkende IFR/High Altidude modlar? seçili oluyor. Ancak bu s?k ATC de?i?imi birbirine yak?n çok s?k meydanlar?n oldu?u bölgelerde ve AI trafikler aç?kken büyük sorun. FS9 ATC yakla?malar? ve ILS vektörlerine giri?lerde neredeyse bazen 30nm ye kadar bir mesafeye kadar uzakla?t?r?nca (san?r?m AI trafiklerle arada mesafe b?rakmak için) içinden geçti?iniz her aproach ve center ile konu?mak zorunda kal?n?yor. Bunun en güzel örne?i EGLL 9L/R pistlerine yakla?mada ya?ayabilirsiniz.

Emirates
21-11-2009, 14:14
(benimde ba??m fsx atc ile belada)anl?yorum. tabikide buda uçuş ak???n? engelleme ba?l?yor.çözüm getirebildinizmi ?

Hakan Sevindik
21-11-2009, 14:26
Yaz?k ki hay?r. E?er sab?rl? bir günümdeysem mesele yok, katlan?yorum, ama bazen de "ba?lar?m senin bilmemne frekans?na!" deyip piste dal??a geçti?im de oluyor. :)

Emirates
21-11-2009, 14:40
heheh:):) valla çok hakl?s?n?z kaptan?m