PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Housing Üretim ve Teknikleri

SlayemaLL
18-11-2009, 10:26
Merhabalar, bu bölümdeki geçmi?te inceledi?im pek çok ba?l??a istinaden tecrübeli kaptanlar?m?za birkaç sorum olacak. Elinizdeki projenin elektronik a?amas? ( devreler,kartlar ) tamamland?ktan sonra d?? housing için nas?l bir yöntem izliyorsunuz. Asl?nda özellikle ö?renmek istedi?im metal (veya aliminyum) profilleri nereden temin edebiliriz, özel bir forma ve ?ekile ihtiyaç duyanlar? nerede nas?l bir yöntem ile kesebilir veya kestirebiliriz.

http://img685.imageshack.us/img685/1349/42568690.jpg
http://img198.imageshack.us/img198/7889/39712080.jpg

Fikir vermesi aç?s?ndan Catia'da çizdi?im iki resimi yukar?da ekledim. As?l yapmak istedi?im 1,5 mm kal?nl?ktaki düz bir sac plakadan 2. resimdekine benzer bir bo?altma yapmak. Ama dairesel veya freeform ?ekiller zor ve maliyetli ise ilk resimdeki dikdörgen bo?alma da i?imi görecektir. Önemli olan nokta bu tür bo?altmalar için genel olarak maliyet nas?l olur. Kendi kendime yapabilece?im bir i? ise kullan?lmas? gereken yöntem,alet edevat nedir. ?imdiden cevaplar için teşekkür ederim.Sayg?lar?mla

hakan737
18-11-2009, 11:27
Metal ve aluminyum malzemeleri ayr? ayr? bu makzemeleri satanlrda yada ikisinide satan daha büyük bir malzemecide bulabilirsiniz ama genelde demir profil ve malzeme satanlarda alüminyum olmaz yada piyasada çok giden bir malzeme varsa o vard?r.

S?radan demir profil ar?yorsan?z daha çok sanayi mahalleleri veya tesadüfen herhangi bir yerdeki demir malzemecilerinde olabilir. Buralarda profil (çe?itli kal?nl?k ve kesitte) ile plaka halinde sac vard?r. Kesme i?lemini sadece ebatlama olarak yaparlar, daha detayl? bir kesim yapmazlar.

Alüminyum malzemeler ise ?stanbulda Per?embe pazar? (tünel'in karaköy giri?i) ve Ça?layanda (ana caddenin Florance Nightingale hastanesi taraf?ndaki paralelinde) vard?r. Buralarda her cins alüminyum bulunabilir. Plaka veya profil olarak istedi?inizi bulabilirsiniz.

Genelde malzemeci olarka adland?rd???m?z yerlerde (yukar?daki gibi) %90'?nda, ürünler imal edildikleri ölçülerde sat?l?rlar. YAni bir alüminyum plakadan "30X40 ölçüsünde plaka istiyorum" dedi?inizde 120X300mt olan plakadan bu parçay? kesmezler. Sat?? ölçüleri birbirini tamlayacak ?ekildedir. Ancak sizi bu ebatlarda malzeme alabilece?iniz üretici-atölye baz?ndaki yerlere yönlendirirler. ORalarda parça malzeme bulundu?u için hem istedi?iniz ölçüde alabilirsiniz hemde i?lem yapt?rabilirsiniz.

REsimdeki gibi kesim yapt?rmak için i? biraz zordur. E?mek, bükmek, kesmek, i?lemek için gerekli i?lemler her atölyede yap?lmaz. Bunlar "cakac?"larda yap?l?r. Caka i?lemi metal plakalara,e?er gerekli makinesi varsa metal profil ve borulara bükme, ?ekil verme, boyutland?rma ve kesme i?lemdir. Asl?nda tam manas? ile bükme veya press profil ile ?ekil verme i?lemi. SAnayi bölgelerinde bulunur yada malzemeyi ald???n?z yer size bir yer tarif eder. Ancak buralarda çok nazik i?lemler ço?unlukla yap?lmaz (makine boyutlar? vs bak?m?ndan)

istedi?iniz kesme i?lemi e?er çok hassas ise lazer veya su jeti kesim uygulayan bir yere gitmeniz gerekecek. Bunlarda sanayi bölgelerinde vard?r. malzemeyi ald???n? yer sze tarfi edebilir yada do?rudan buraya yönlendirir çünkü istedi?ini ?ekiller elle de yap?laca?? gibi hassas CNC tezgahlarda da yap?labilir. Elle yap?ld???nda çok hassas ve temiz bir i? beklemeyin nihayetinde elde yap?lacak.

Yapmay? istedi?iniz ?eyler, biraz özel istekler oldu?u için anlatmas?da yapt?rmas?da , yapacak ki?iyide bulmak biraz zahmetlidir zira bizde bu tip malzemeler ile yap?lacka i?ler s?n?rl? oldu?undan ço?unlukla pencere-do?rama yapmaya al??m?? ki?ilerle muhatap olacaks?n?z.

Bu i?ler biraz tabiri caiz ise "dan-dun" i?lerdir, ba??nda durup müdahale etmedikçe, estetik olarka baz? hatalar olur; perçinler, kenar kesimleri,ba?lant?lar vs.

mutlaka yap?rmak istedi?iniz ?ey ile ilgili teknikbir resim elinizde olsun.

SlayemaLL
18-11-2009, 16:54
Hakan hocam ilginize çok teşekkür ederim. Yaz?da belirtti?iniz yöntem çe?itlili?ini baya bir al??t?rm??t?m. Ama sizin de bahsetti?iniz gibi anlatamamak anla??lmamak benzeri muhtelif nedenlerden dolay? i?i yapt?racak yer bulmak zor görünüyor. Ben önceli?i i?in alt?ndan kendim kalkabilirmiyim kalkamazm?y?ma vermi?tim ama eldeki alet edavat ile bu seçenek de çok mümkün görülmüyor. Ufak bir hafta sonu projesi için buraya bu mesaj? yazmamdaki as?l amaç ?uydu:

Takribi 3-4 ay önce yaz s?caklar?n? dü?ünerek performans amac?yla sat?n ald???m CPU so?utucum,bütçeme göre yüksek oldu?unu dü?ündü?üm fiyat?n?n san?r?m hakk?n? vermek için :) ?nternette gördü?üm resimlerine oranla boyutlar? epey büyük geldi. Bu durumda fan?n so?utma amaçl? yaprak blo?u montajlad???mda PC kasam?n yan kapa??n?n a?a?? yukar? 3-4cm a??yor. Haliyle uzun süredir kasay? aç?k vaziyette kullan?yorum. Yukar?daki ekledi?im resimlerde çizdi?im temsili sac asl?nda kasam?n yan kapa??n? te?kil ediyor. Amac?m eski "muscle cars" için a?ina olunan karbüratorün kaportan?n üstünde olmas? tasar?m?n? kendi fan?m için kasa kapa??na açaca??m estetik bir delik ile sa?lamakt?. ?lk resimdeki örnek bo?altma sac?n ortas?nda de?il de tam kenar?nda olsa belki metal makas?yla çok iyi olmasada makul bir kesim yapabilirdim ancak içten yap?lacak bir bo?altma için hiçbir çözüm üretemedim. Homecockpit bölümünde geçmi?te gördü?üm birkaç projeye istinaden sanalhavac?l???n bu hobisiyle ilgili kaptanlar?m?zdan tavsiye al?r?m diye umuyorum. Ama hiç olmasa bile hafta sonu vakit dahilinde tüneli ve ça?layan taraf?nda önerdi?iniz lokasyonlar? bir yoklamaya çal??aca??m. ?lginize tekrar teşekkür ederim.Sayg?lar?mla

hakan737
18-11-2009, 17:08
tamam ?imdi oldu.

Aluminyum bulman?z zor olabilir ama e?er bulursan?z boyama derdi olmaz. Fakat sizin ihtiyac?n?z zaten 2mm'lik plaka. Ben resimden en az 5 mm olarak alg?lad?m.

herhangi bir demir malzemesi satan bir yere gidin, ve ihtiyac?n?z kadar?n? (parça vard?r genelde) yoksa ihityac?n?za en yak?n?n? al?n. 2mmlik plaka birkaç matkap deli?i ve metal dekupaj testeresi ile kesilebilir. Muhtemelen galvaniz sac vereceklerdir, yoksa DKP denilen siyah sac verirler , mukavemeti biraz daha fazlad?r onlar?n ama genelde galvaniz sac daha kolay i?lenir. 2mmden daha kal?n?na ihtiyac?n?z yok alt?ndaki kal?nl?klara ise kendiniz karar verin.

Yuvarlak delikler için yine üzerine çizip dekupaj ile ç?karabilirler. Siz demirciye sordu?unuzda size bunu yapabilecek bir demir atölyesi tarif ederler. Malzemeci en fazla varsa giyotin ile yada demir makas? ise kaba d?? ölçüye keser.

Galvaniz sac'? en küçük kutu antipas ile boyay?p üzerine bir kat macun at?n, macun kuruyunca onu z?mparalay?n hafifce yuzey düzelsin, sonra hafifi nemli bir bez ile silip kasan?z?n rengi ne ise o renkde bir boya ile boyay?n.

siyah kasa ise nalburda "siyah dekorasyon boyas?" denen bir boya vard?r. Matd?r, biraz kal?ncad?r. Ayn?s?n?n birde beyaz? var.

Yok daha iyi olsun derseniz, araba boyayan bir yere önce fiyat sorup boyatabilirsiniz. Yada yak?nlarda bir statik boya f?r?n? varsa orada da güzel sonuç al?n?r.

Sprey boyay?ya kendiniz uygulayabilirsiniz.

not; bu arada elinizdeki mevcut kapa??n üzerine delik açt?r?p ilave modifikasyonlar yapt?rabilirsiniz. Örne?in per?embe pazar?nda çok ince alüminyum ?zgaralar vard?r 1mm aral?kl? gibi, bunlar elle bile kolayl?kla ?ekil al?r. kapakdaki deli?in içinde e?er bilgisayar?n bir iç parças? ç?k?yorsa fan gibi bununla bir ?zgara olu?turulabilir. Karton kutu aç?l?m?n? biliyorsan?z bununla çok kolay hava geçirgen bir k?l?f yap?labilir.

ta1dr
18-11-2009, 18:42
bulundugunuz ilde sanayide lazer sac kesimi yapan yerlerde metalleri istadi?iniz ?ekilde kesdirebilirsiniz CNC ilede olurda cok ses c?kar?yor ve süreç uzun sürüyor

PC kasalar?n? dekopaj ile kesiyorlar sonra ege ile düzeltiyorlar bir forumda görmü?düm.

cocpit için mdf en ucuz çözüm yapan bir cok ki?i böyle yap?yor.

ben housing dü?ünmedi?imden cihazlar?n ön yüzlerini plexiglass dan lazerde kesip evde cnc ile i?liyorum
örnek

http://www.ekokpit.com/forum/index.php?topic=165.0

SlayemaLL
19-11-2009, 10:06
Hakan hocam sonradan ekledi?iniz not bölümündeki önerilerileriniz tam anlam?yla benim yapmak istedi?im i?leme yönelik. Keza ekstra bir plakay? i?lemek yerine elimdeki kapa?? modifiye etmeyi tercih ediyorum. Bu do?rultuda ek elemanlar için haftasonu karaköye kadar uzanmak gerekiyor san?r?m.

Ahmet kaptan?m hakk?n?z var benim de akl?ma ilk lazer kesim gelmi?ti ancak maliyet konusunda en ufak bir fikrim yok. Sizinde ?stanbulda olu?unuza istinaden ?stanbul için önerebilece?iniz bir adres/adresler mevcutmudur ? Maliyet içinde kaba bir fikir verebilirseniz çok memnun olurum.Tekrar tekrar teşekkür ederim sayg?lar?mla

EDIT: Ahmet Hocam özür dilerim verdi?iniz linkteki ba?l??? tek sayfa sand???mdan sormu?tum di?er sayfalarda verdi?iniz cevaplarda fiyat ve adres konusunda bilgiler vermi?siniz ?imdi farkettim. Ancak 30x30 cm pleksi için 10 dk l?k lazer kesim 30TL'ye mal oldu?unu belirtmi?siniz. Bu fiyatland?rmada plaka boyu ve süre aras?nda nas?l bir formülasyon var acaba ?

ta1dr
19-11-2009, 19:04
hocam hiç bir formülasyon yok plaka 5mm ise lazer kesilecek parca üzerinden 2 kez geciyor 10 mm ise 4 kez buda makinan?n çal??ma zaman?n? yükseltiyor.

size ?unu önermiyorum mesala 737 nin komple paneli kestrimeyin cok pahal?ya c?kar zaten plexiciler en fazla 45x75 cm kadar kesebiliyorlar
komple ön panel için en iyi çözüm mdf yada kontraplak plexsi ançak gauge radio MCP v.s panelleri için daha uygun o forumdan Orpan bey ile görü?ebilirsen daha iyi bilgi al?rs?n kendisi kendisi plexi üzeri folyo ile yapt?g?n? yazm??d? böylece backlight olay?n?da çözmü?