PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : saitek pro flight +throttle ayarlar?

tazmania
05-11-2009, 19:38
Arkada?lar merhaba,saitek pro flight yoke systemin tu?lar? için yapmay? dü?ündü?üm ayarlar konusunda,tu? ve özellikle throtle atamalar?n?n nas?l yapabilece?im konusunda yard?m?n?z? bekliyorum.
Dü?ündü?üm ayarlar ?u ?ekildedir

throtle da

en soldaki siyah ba?l?kl? kol-air brake (spoiler)

di?er iki koliçin; soldaki sol motor, sa?daki sa? motor throttle (reverse li)

t1 tu?u -- apu start
t2 tu?u -- apu stop

t3 tu?u -- sol motor yak?t açma pozisyonu
t4 tu?u -- sol motor yak?t kesme

t5 tu?u --sa? motor yak?t açma pozisyonu
t6 tu?u -- sa? motor yak?t kapama pozisyonu

throtle da öncelikli olarak throttle ile ilgili spoiler ve sol sa? motor thrust ve reverse k?s?mlar?d?r.

yoke k?sm?yla ilgili olarak sorunum ?imdilik yoktur

E?er resimli bir anlat?m yapabilirseniz sevinirim sorunuma yard?mc? olabilecek arkada?lardan ?imdiden teşekkür ederim

uuzgan
06-11-2009, 08:30
Throttle kollar? uçak tipine göre de?i?ken.
http://gogamermadness.com/spotimage/Saitek/Saitek_THQ_400px.jpg
Throttle-Prop-Mixture
Throttle1-Throttle2-Bo?
Throttle1-Throttle2-Throttle3
gibi.

Alttaki tu?lar ise
Soldaki Spoiler Down-Up
Ortadaki Gear Down-Up
Sa?daki Flaps

Ayarlar? Fsuipc üzerinden yapmal?s?n?z.
Keyifli uçuşlar

tazmania
06-11-2009, 11:57
U?ur kaptan?m cevab?n?z için teşekkür ederim fakat ben zaten fsupic ayarlar?n?n nas?l yap?ld???n? sormu?tum.

vaccaro
06-11-2009, 12:23
Kerem hocam, genelleyecek olursak
* FSUIPC içinde bulunan Key Presses k?sm?na giriyorsunuz
* ?lgili komutu seçiyorsunuz (mesela wingfold vb)
* Joystick üzerinde buna kar??l?k gelmesi gereken tu?a bas?yorsunuz.

vaccaro
06-11-2009, 13:53
Yanl?? yazm???m.
Key Presses de?il Buttons olacak

uuzgan
07-11-2009, 00:24
-FSUIPC'ye girin.
-Buttons and switches
-Atama yapmak istediginiz tusa basin.
tus numarasi gorunecek.
(Ayarlarin sadece secili ucaga uygulanmas? icin aircraft spesific isaretleyin.)
- "Control sent when button pressed" ks?m?ndan istediginiz atamalar? yap?n.
-Tusa bastikca kontrolun uygulanmas? icin alttaki kutucugu isaretleyin.
-Tusu birakinca uygulanmas?n? istediginiz ayari da ayni k?s?mda en altta secin (revers icin gerekli)

Bendekiler asagida

Button 0 (Sol K?rm?z?) Brakes, Repeat isaretli
Button 1 (Sa? K?rm?z?) PTT Transmit On, Repeat isaretli, B?rak?nca PTT Transmit Off
Button 4 (B1) Ap Alt Var Decr, Repeat isaretli
Button 5 (B2) Ap Alt Var Inc, Repeat
Button 6 (C1) Heading Bug Dec
Button 7 (C2) Heading Bug Inc
Button 14 (T1) Spoilers Off
Button 15 (T2) Spoilers On
Button 16 (T3) Gear Up
Button 17 (T4) Gear Down
Button 18 (T5) Flaps Decr, Repeat Checkbox isaretli
Button 19 (T6) Flaps Inc , Repeat isaretli DEG?L
Button 20-21-22 (Thr Reverser) Throttle decr, repeat isaretli, B?rak?nca Throttle Cut

Umarim faydas? olur.

tazmania
08-11-2009, 00:58
u?ur kaptan?m gerçekten faydas? oldu teşekkür ederim

gelgelelim güncel sorunlar?ma

1- gaz kolunun geri k?sm? (tam ad? ney bilmiyorum gaz kollar?n? geri çektikten sonraki ve genellikle reversi için dü?ündü?ümüz komut alan? ) için reversi komutuna ba?lad?m.Fakat bu komutu verdi?imde reversiler %25 aç?l?r iken f2 tu?una devaml? bas?l? tuttu?umda %58 e kadar aç?l?yor istedi?im throttle diye atad???m bu kolun gerisindeki k?s?ma çekti?imde throttle u reversilerimin tam aç?lmas?d?r.Bu iste?imi nas?l yapabilirim

2-saitek manual inde yazan pov tu?u(bak?? aç?s?n? de?i?tirme tu?u) için 2d kokpitte sorunsuz çal???rken, virtual kokpitte;bu pov tu? tak?m?n?n sol k?sm?na t?klad???mda tek seferde tam sola bakar halde oluyor, halbuki default olarak bu tu? virtual kokpitte ad?m ad?m ilerliyor.Bu tu?u ad?m ad?m sola sa?a gider halde nas?l ayarl?yabilirim?

cevaplar için ?imdiden teşekkür ederim

tazmania
08-11-2009, 01:19
1. sorumun cevab?n? buldum Control sent when button pressed k?sm?n?n alt?ndaki kutucu?u i?aretleyince oldu

bu araya bir soru daha s?k??t?ray?m apu komutu fsupic listesinde göremedim t1 apu start,t2 apu stop olarak atamak istiyorum

aykuttun
28-11-2009, 15:32
Kerem kaptan?m,
2.sorunuzun cevab?n? biraz ara?t?rd?m. Bildi?im kadar?yla FSUIPC'den tan?mlamaya çal??t???m?z zaman pov tu?u 8 farkl? tu? gibi atanmas? gerekiyor. Bu tu?lara da numeric keypad'deki rakamlar? atayabiliirsiniz ama o da istendi?i gibi çal??m?yor.

Benim akl?ma FS'te joystick disable etmek yerine, assigments k?sm?ndan tüm atamalar? "delete joystick assigments" ile kald?rmak geliyordu ve denedim. Sadece event sütununda View(pan) kar??l???nda Hat Switch olarak joystick atamas?n? b?rak?p, gerisini silerseniz eskisi gibi çal???yor.

U?ur kaptan?n?n kulland??? "Ap Alt Var Inc" komutunu joystick'te bir tu?a atad?m ancak PMDG 737-800'de çal??mad?. E?er joystick'te bir tu? ile çal??m?yorsa kendi evinde MCP yapan arkada?lar bunu nas?l çal??t?r?yor diye dü?ündüm. San?r?m bir ?eyi eksik yap?yorum ama neyi? Bilgisi olan üstadlar?m?zdan yard?m rica ediyorum.
Sayg?lar?mla,

aykuttun
28-11-2009, 17:48
FSUIPC kullan?m?na biraz al??t?ktan sonra; Kerem kaptan?m?n sorusunun da cevab?n? san?r?m buldum. Biraz yava? ve ad?m ad?m olsa da (ekran kart?ndand?r belki) çal??t?.

Ara s?ra 2D, 3D, spot ekrana atlama yapmamas? için öncelikle FS'de joysitck disable edilir. Saitek yoke'ta POV tu?u 32-39 aras? butonlar. Yani ?u ?ekilde tan?mlan?yor.
Buton 32.......... Pan Up
Buton 33.......... Pan Right Up
Buton 34.......... Pan Right
Buton 35.......... Pan Right Down
Buton 36.......... Pan Down
Buton 37.......... Pan Left Down
Buton 38.......... Pan Left
Buton 39.......... Pan Left Up
Tüm atamalarda Control repeat i?aretli.