PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ati 4670 HD Biosa Tan?tmak?

ersinoz
29-09-2009, 21:00
Bir süre önce yanan Nvdia GT 6600 ekran kart?m?n yerine Ati Radeon HD 4670 ald?m, daha önce hiç ati ekran kart? kullanmad???mdan henüz ayarlar?n? tam anlam?yla yapam?yorum. Sitede bu konu ile ilgili bir ayar konusu buldum ve inceliyorum.. Ayr?ca bu kart sanki biostan habersiz çal???yor gibi... Ekran kart?m? bios'a nas?l tan?taca??m? anlat?rsan?z sevinirim. Ana kart?m Asus P800

Ersin Özdil
Sevgiler Sayg?lar,

linsux
29-09-2009, 21:39
Ekran kartinin BIOS'a tanitilmasi diye birsey yok. Siz ne gozlemlediniz, neye istinaden boyle dusundunuz?

Sag alt tarafta (system notification area) kirmizi bir ATI logosu cikacak. O, Catalyst Control Center (CCC). Suruculeri indirmis miydiniz?

ersinoz
29-09-2009, 22:23
?u anda bu karttan hiç bir verim alam?yorum. CCC yi kurdum sitesinden güncelledim. Xp pro kullan?yorum ve makina eskisinden daha uzun sürede aç?ld??? gibi Ekran bir karars?zl?k içinde aç?l?yor, Önce bir scane çizgisi ç?k?p hemen kayboluyor, fareye sa? t?klad???mda bile menü aç?lmas?nda zaman kayb? oluyor, pencerelerin aç?lmas?ndada durum ayn? ve Fs frame eski kart?ma oranla baya?? dü?ük.

Ersin Özdil

mavi
30-09-2009, 09:53
Geçmi? olsun öncelikle,

Bu kart giri? seviyesi bir ekran kart?, fazla bir?ey beklememek laz?m 3D testlerde 9600 GT nin bile çok gerisinde kalan bir kart. Hat?rlad???m kadar? ile 128 bit bellek arabirimine sahip! (bakmay?n siz 46.. kodu ile sat?ld???na bana göre 3870 bu karttan çok daha üsütün. Bir versiyon önceki kart olmas?na ra?men)

Bios a tan?tma diye bir?ey yok, ?smail Bey'de yazm?? zaten. (Y?llard?r AT? ekran kartlar? kullan?r?m, hiç böyle bir?ey yapmad?m)

Catalyst control center da detayl? ayarlar mevcuttur, biraz kurcalama ile do?ru ayar? yapars?n?z. Dilerim bir parça düzelir.

linsux
30-09-2009, 13:04
Overclock falan mumkun mu acaba? Ben karti bilmiyorum, ama performans sorunu muhtemelen karttan kaynaklidir. Karti almadan once bu konuda daha fazla teknik bilgiye birilerine danissaydiniz keske.

mavi
30-09-2009, 14:44
Ersin Bey,

?smail Bey yaz?nca akl?ma geldi, 4670 serisinde üretici firmalar taraf?ndan 2 farkl? tip bellek kullan?ld?. GDDR3 ve DDR3. GDDR3 bellekler di?erinden daha h?zl?, bir ihtimal sizinki DDR3 olabilir.

Sizin kart?n markas?n? bilmiyorum ama Powercolor'un PCS serisi overclock'lu (çok az bir fark olmas?na ra?men) ve daha iyi bir (sessiz) referans so?utucu ile geliyordu. San?r?m sizinki bu seriden de?il.

adnan
30-09-2009, 15:19
Ersin bey, CCC çal??mak için " .NET Framework " program?na ihtiyaç duyuyor. Sizde yüklü mü?
Ayr?ca siz mi takt?n?z bilmiyorum ama, kart?n üstüne ekstra elektrik ba?lant?s? yap?lmas? gerekiyor. Bu yap?lm?? m?? Yap?lmazsa karars?z çal??abilir.

Ben ?ahsen hiç CCC kurmuyorum. Ati Tray Tools bana yetiyor.

mavi
30-09-2009, 15:26
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"> kart?n üstüne ekstra elektrik ba?lant?s? yap?lmas? gerekiyor. Bu yap?lm?? m?? Yap?lmazsa karars?z çal??abilir.
<div align="right">Originally posted by adnan*-*30/09/2009*:* 16:19:04</div id="right">
</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

Bu kart'?n ekstra güce ihtiyac? yoktur. Hali haz?rda zaten dü?ük güç tüketimi olan bir kartt?r. (üzerinde harici güç ba?lant? noktas? olaca??n? hiç sanm?yorum.)