PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : TC-JFI ve bir Soru

TK738
21-06-2009, 14:05
Herkeze iyi günler, fotografi LTBA'da kalkistan sonra cektim, ancak bir sorum var, kanatlardan cikan o beyaz cizgi nedir? ve anlami nedir?

Saygilarimla

uploaded/tk738/sivas.jpg

erkal
21-06-2009, 19:05
bkz.detayl? bilgi, kolay gelsin.

http://bizimkokpit.com/2009/02/28/vorteks-nedir-kuyrukkanat-ruzgar-turbulansi/

TK738
21-06-2009, 20:04
tesekkür ederim erkal hocam... cok faydali oldu...

erkal
21-06-2009, 23:37
Rica Ederim Kolay Gelsin

alperdilaver
04-07-2009, 22:19
ben?m b?ld?g?m kadar? ?le vortex neden? ?le deg?l tamamen havan?n lokal olarak bas?nc fark?ndan dolay? sogumas? ve yogunlasmas? ?le olusur......

havadaki nem oran?n?n yüksek oldu?u yerlerde olur... kanada onden- firar kenar?- g?ren hava s?k?s?r ve bas?nc?n?n artmas? sonucu ?s?n?r... kanad?n arkas?ndan- firar kenar?- c?kan havan?n bas?nc? duser ve sogur... havan?n i?bag yan? yogusma noktas? s?cakl?g? da o andak? hava s?cakl?g?na yak?n ?se bu goruntu olur.... hatta F16 larda kanat govde b?rles?m yuzeyler?nde hatta baz? yolcu ucaklar?nda drekt kanad?n ust yuzey?nde anl?k olarak daha gen?s ama k?sa mesafel? olarak olusur.. farkl? sek?llerde de gozlemleneb?l?r....

hatta b?r b?lg? daha FS dek? g?b? kanat ucunun d?s?nda d??l de kanat ucunun ger?s?ndek? o ucgen?ms? bolulumun yalpa kanatc?g? ?le bulustugu noktada olusur....

en bas?t ornekle metal kapakl? cam mesrubat s?ses?n? acacak yad?m? ?le h?zla acarsan?z ozell?kleyaz aylar?nda yada s?cak ortamlarda ayn? sek?lde bu duman olay?n? elde eders?n?z...

özetlersek an? bas?nc dusmes? sonucu olusur...

TK738
05-07-2009, 00:48
Aciklamaniz icin tesekkür ederim alper hocam.. merak eder dururdum kac yildir simdi ise detayli bilgim oldu...

vikartindur
05-07-2009, 10:33
Selamlar, ben de bircok kez bu olaya gercek ucuslarda sahit oldum, hatta yukarida anlatildigi gibi kanat uzerinde olanini a340'ta birebir gordum, cok etkileyici bir goruntu.

Peki Fs9'da bu ozellik standart olarak var mi? Bazi ucaklarda paketten geliyor (mesela ariane gibi), ama standart olup olmadigini bilemiyorum. Fsx'te standart idi galiba.

TK738
05-07-2009, 13:22
Tuna bey selamlar

Benim bildigime göre, FS9'da bu özellik yok, ancak FSX'de bu özellik va...