PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : LTBA LTAI Atlas A330 uçu?um

skydiver737
05-06-2009, 14:51
Herkese selamlar,

Geçti?imiz hafta cuma ak?am? i? için Alanya'ya gitmem gerekiyordu. Asl?nda otobüsle gidecektim (iyikide otobüs kullanmam???m :) ) ama sa?olsun Volkan bana cuma ak?am? 7 uçuşunun A330 ile oldugunun haberini verdi ve bende hemen otobüs biletini iptal edip Atlas'dan bileti ald?m. O gün ak?am? zor getirdim. Çok heyecanl?yd?m ilk defa heavy bir uça?a binecektim çünkü. Yolculuk k?sa sürecekti ama çok güzel olaca??na emindim. 16:30 da metro ile Atatürk havaalan? d?? hatlara geldim. Oradan yava? yava? iç hatlara yürüdüm. Bir müddet iç hatlarda oturdum sonra check-in i?lemleri için kontuara geçtim. Sa?olsun Volkan benim için görü?mü?tü ve güzel bir yer alabilmem için elinden geleni yapm??t?. Check-in e geldi?imde kontuardaki bayan bana nerede oturmak istersiniz diye sordu bende kanat arkas? kanad? goren bir yer olabilir dedim o da bana "eminmisinin kanat arkas?m? yoksa önümü olsun" dedi bende hala ?srarla kanat arkas? olsun diyordum :) business class ? unutmu?tum tabi :) o arada telefon çald? kontuardaki bayan telefonla konu?urken bende beklemeye ba?lad?m. Sonras?nda biletimi haz?rlam??t? "yeriniz 3K" dedi :) duyunca tabi çok sevindim ilkleri ya??yordum o gün :) ilk defa business class da yolculuk yapacakt?m. Sonra güvenlik kontrolünden geçerek bekleme salonuna geçtim. Ne yaz?kki oradan fotoğraf çekemedim malup puantiyeli camlardan dolay? :(

Ve ananons geldi bende 408 nolu kap?ya do?ru ilerledim. ?yice heyecanlanmaya ba?lam??t?m. Bilet kontrolünden sonra otobüse bindim. Makinam elimde tabi :) uçak 129 nolu park alan?nda bizi bekliyordu. A330 gün bat?m?n?n yakla?t??? o dakikalarda çok güzel görünüyordu. Araçtan indikten sonra kendime güzel bir yer bulum hemen fotoğraf çekmeye ba?lad?m. Yan?mda geni? aç? lens olmas? çok i?ime yarad? 10mm ile tüm uça?? kadraja s??d?rabilmi?tim. Sonra yava? yava? merdivenlere yakla?t?m. Art?k A330 binme zaman? gelmi?ti. Atlas?n kabin görevlisi biletimi alarak bana yerimi gösterdi. Ön tarafta 3K idi yerim cantam? yerle?tirip yerime oturdum. Bu arada kokpit için kabin görevlisine pilotlarla görü?üp görü?emyece?imi sordum soray?m size haber vereyim dedi. Sonra beni kokpite davet ettiler. ?çeri girdim kokpitte iki kaptan vard?r birisi e?itimdeydi. Son haz?rl?klar? yapm??lar CDU dan uçuş plan?n? kontrol ediyorlard?. Kendileriyle bir süre sohbet ettik daha sonra birkaç kare fotoğraf ald?m. Ve sonras?nda yerime geçtim. E?itim oldugundan dolay? uçuş esnas?nda malesef kokpitte bulunamad?m. :(

Yerime geçtikten 15-20 dk sonra "Boarding completed" anonsu geldi :) ardindan "Cross check" ve push back e baslad?k. Kalk?? 36R pistinden oluyordu önümüzde TK n?n 2 uça?? vard? 3 numarayd?k kalk??ta. Önümüzdeki 737 kalk???n? muteakip piste girdik çok falza beklemeden pistte ko?maya ba?lad? geni? kanatl? ku?umuz. Çok k?sa mesafede teker kestik pistten. O kadar heyecanlanm??t?m ki kalk?? esnas?nda fotoğraf çekemeyi unuttum :)

Kalk??tan sonra BKZ ye dönerek oradanda YAA ya ba?lan?p FL270 a t?rmanmaya ba?lad?k. Cruise a ç?kt???m?zda servis ba?lam??t?. Malesef business ?n ayr?cal???n? göremedik :) ?ç hat uçuşu oldu?undan dolay? san?r?m. :) Çok zevkli bir uçuşun ard?ndan Antalya'ya do?ru alçalmaya ba?lad?k. ?ni?imiz 36C pistine olacakt?. Malesef sa?da oturdu?umdan dolay? pisti ini? esnas?na kadar göremedim ben ini?i 18L yapars?z diye umut ediyordum ama i?te evdeki hesap çar??ya uymad? :)

Deniz üzerine geldi?imizde uça??m?z sola do?ru yat??a ba?lad? soldaki camdan denizi çok net görebiliyordum. Son yakla?maya gelmi?tik uça??m?z çok güzel bir yakla?ma ile 36C pistine teker koydu. Kaptan?m?z pistin tamam?n? kullanarak pist sonundaki taxi yolundan pisti terkederek B1 A taxi yoluyla iç hatlar terminaline do?ru taxi yapmaya ba?lad?. AYT yine her zaman oldu?u gibi çok renkliydi bol bol Rus ta??y?c?lar vard?. uça??m?z 16 nolu park yerine geldik yan?m?zda Aeroflot Don a ait bir Tu-154M vard?. Uçak kap?lar? aç?ld? ve bu güzel ku?tan ayr?lma vakti gelmi?ti art?k. Pilotlara ve kabin ekibine teşekkür ederek uçak merdivenlerinde inmeye ba?lad?m. Güne? batm??t? ve bu manzarada uçak çok ho? görünüyordu.

Çok güzel bir uçuşun ard?ndan yine yerdeydim :(

Uça??n pazatesi günü (1 Haziran 2009) Saudi ye donmesi uzucu bir durumdu uça?? bir sure daha goremeyecektik. Son uçuşlar?ndan birini yapt???m için kendimi çok ?ansl? görüyordum.

Buradan Volkan ve Emirhan arkada?lar?ma tekrar teşekkür ediyorum. Sa?olsunlar çok yard?mc? oldular.

?uan fotoğraflar?n hepsini koyam?yorum geri kalanlar? en k?sa zamanda ekleyece?im.

TC-ETK
http://sanalpilot.com/forum/uploaded/skydiver737/01.jpg

TC-ETK
http://sanalpilot.com/forum/uploaded/skydiver737/02.jpg

TC-ETK
http://sanalpilot.com/forum/uploaded/skydiver737/07.jpg

TC-ETK
http://sanalpilot.com/forum/uploaded/skydiver737/08.jpg

TC-ETK
http://sanalpilot.com/forum/uploaded/skydiver737/09.jpg

3K
http://sanalpilot.com/forum/uploaded/skydiver737/05.jpg

TC-ETK Kokpiti
http://sanalpilot.com/forum/uploaded/skydiver737/06.jpg

Uçu? vaktini bekleyen TNT737
http://sanalpilot.com/forum/uploaded/skydiver737/03.jpg

TK 777 ini?te
http://sanalpilot.com/forum/uploaded/skydiver737/04.jpg

zeplin
05-06-2009, 15:10
1. Foto?rafa hayran kald?m :) Bunlar çok güzel Bülen Bey

TC-BRS
05-06-2009, 15:50
Wow, Bülent bence yolculugun keyfini park yerine gelip ucagin disaridan fotograflarini cekerken yasamissin :) Fotograflar cok güzel lakin 1.fotograf pek bir güzel...

Umut ÖZTÜRK
05-06-2009, 15:53
Mükemmel, Gerçekten çok ?ansl?ym??s?n?z Bülent hocam bu uçuşu yakalamakla. Keyfinide doyas?ya ç?karm??s?n?z belliki. Resimler zaten harika. Di?er kareleri de merakla bekliyoruz. Çok sa?olun.

Sevgiler,

etihad777
05-06-2009, 17:25
Bulent ad?na cok sevindim nice 330 ucuslar?na.

Lubnandan sevgiler.

bramage
05-06-2009, 17:37
15 gün önce bende bu uçakta uçtum süperdi ama koltuk aralar? çok dard?.
Yar?n yine Antalya'ya uçaca??m bakal?m tekrar yakalayabilecekmiyim bu teyyareyi...

vaccaro
05-06-2009, 17:42
Bu uça?? her yere kullan?yorlar galiba. "O kadar para verdik uçural?m bari" dediler herhalde. Son 4 uçuşumun 3'ü A330 ile oldu. Hatta son uçuşta kabin görevlisine ?akadan k?zd?m. "Sizin CRJ ne güzeldi buraya t?rmanmak kaç kalori haberiniz var m?" diye.

Fatih kaptan?m boy kaç?
1.90 veya üstü herhalde çünkü THY'den sonra en geni? koltuk aral???na sahip havayolu Atlas. Ben baya?? rahat ediyorum Atlas uçuşlar?nda.

skydiver737
05-06-2009, 17:53
Arkada?lar de?erli yorumlar?n?z için teşekkür ederim.

Fatih bu uçak ?uan Saudi de ucuyor.

bramage
05-06-2009, 18:42
Arslan abi boyum 1.80 ama 330'a nedense s??mad?m 320 ler rahatt? ama 330 dar geldi bana :)

Bülent hocam bilgi için teşekkürler demekki uçuş süresini doldurdu. bildi?im kadar?yla wet lease gere?i 600 saat Atlas'ta uçmas? gerekiyordu.
Zaten Antalya pek hafif geliyordu uça?a, geçen bindi?imde pistin ortas?na gelmeden havaland?k.Uçakta yakla??k 120-130 yolcu vard?.

bluehornet
05-06-2009, 20:58
Bülent abi çok ?ansl?ym??s?n, fotolar? görünce bende binmek istedim(hergün 330 larda birine giriyorum ama uçmas? daha keyiflidir). Kokpit tepsisindeki aç?k mavi ?apkada THY logosu var san?r?m.
Fotolar?n devam?n? merakla bekliyoruz.

Motorlar P&W mi?

Bilgi: Uça?? P.tesi ak?am saatlerinde 17 Numarada Saudi stickerlar? kaplan?rken gördüm.

tk1550
05-06-2009, 22:03
Bülent abim harika kareler.. ?lk resim ba?ka güzel. Uçak Saudi'ye gitti senden bir ak?am sonra. 80 saatini Atlasjette doldurdu. Yak?nda TC-ETL de geliyor. Bu arada siz bu uça?? ekiplerle JED'ye giderken görseydiniz inanmazd?n?z. Levent A?abeyle 205-204 hizas?na gittik kalk???n? bekliyoruz gece vardiyas?nda. Uçak 36R'den ko?maya ba?lad?, önümüzde kalk?verdi ?ok olduk. Tamam 70 yolcu vard?(görevli ekipler ve teknisyenler) ama bu kadar erken ve k?sa bir T/O beklemiyorduk.

Yard?mlar konusuna gelince; sözkonusu spotting ise bir "spotting holigan?" olarak her türlü yard?m, yatakl?k, istihbarat, espiyonaj, kontrespiyonaj? tereddüt etmeden yapar?m, zorla yapt?r?r?m:)

?aka bir yana ellerin dert görmesin. Objektifine sa?l?k.Ancak di?erlerinide bekliyoruz.

Sayg?lar?mla

TurkuazBLN
05-06-2009, 22:12
Bülent abi resimler süper!
Duygularini anlatman dahada hos.
Abi hic safety card almayi aklina getirmedinmi?
A330 ve Atlas güzel ve degerli bi kombinasyon.
Ucus emniyet Kartlari toplayan arkadaslar bilir :)
Hatirliyorum Lufthansa bi ara B767 kiraladiginda, ebay üzerinden tek Kart 105 avroya satilmisdi
kalin saglicakla!

pilot975
06-06-2009, 00:39
Harika kareler bülent abi ellerine sa?l?k.Özellikle 1. kare gerçekten çok ho?.?yi kar??an olmam?? , birkeresinde denemi?tim , farkl? bir tarafa giden bir doblo araç korna çala çala bana do?ru gelip uyarm??t? .:)Eksikleri bekliyoruz.

TC-BUG
06-06-2009, 11:04
Nefis kareler ellerine sa?l?k,kokpit de g?c?r g?c?r içerisi de yeni uçak kokuyordur kesin :) . Bu arada FO THY 340 filosundaym?? sanki.

TAMYAP
06-06-2009, 12:20
Ellerine sa?l?k süper. Dar?s? tüm havayollar?n?n ba??na, tabi kal?c? olarak.

TC-BRS
06-06-2009, 12:30
Bülent firsatini bulmusken yakindan TNT'nin ucagini doya doya cekseydin :) ne kalkisini görüyoruz nede inisini...

vaccaro
06-06-2009, 12:49
Bar?? hocam, o uçak scenery maker taraf?ndan statik yap?lm?? :p

mehmetali
07-06-2009, 01:51
Bulent hocam, yazinizdan o heyecani yasadigim zamani hatirladim. Demek ki hepimizde boyle oluyormus.

Kokpit ise isil isil..

tesekkurler..

PROPAN
07-06-2009, 21:08
Bülent kaptan,
Yaz? ve resimler çok güzeldi, eline sa?l?k....

skydiver737
08-06-2009, 09:56
Arkada?lar güzel yorumlar?n?z için hepinize teşekkür ediyorum. Umar?m en k?sa zamanda buna benzer ve daha uzun bir yolculuk yapar?m ve fotoğraflar? sizlerle payla??r?m.

Herkese iyi ucuslar.

Altug737
08-06-2009, 12:10
Bulent ellerine saglik.Sana da dedigim gibi ozellikle ilk fotoya bay?ld?m.