PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uçu? Seviyeleri Hakk?nda...

ITER IMPIUS
01-10-2006, 11:32
Kaptanlar?m,

Bilindi?i gibi genel kural do?uya uçuşlarda tek, bat?ya uçuşlarda çift binli uçuş seviyelerinin kullan?lmas?d?r. Buna mukabil, baz? istisnalar da mevcuttur. Ltba-Ltbj uçarken bat?ya uçmam?za ra?men tek bin kullan?r?z(Gerçek hayatta böyle san?r?m, online iken kar??t?rmalar?n önüne geçebilmek için standart usül uygulan?yor bildi?im kadar?yla...)

Sorum ?u. ?stanbul_Mikonos uçmay? planl?yordum ve bu soru akl?ma tak?ld?. Rotam?z ?öyle;

(LTBA) BIG UG80 IMR UR32 REDRA (LGMK)

?imdi Big yolu üzerinden tek binli seviyemize ula?t?k diyelim. IMR Vor'a kadar bu devam etti. Peki Türkiye s?n?rlar?n? geçip Redra' ya gelirken(malum Bat?ya do?ru ilerliyoruz) tekrar çift bin mi istiyoruz? Çünkü Türkiye s?n?r?ndan ç?kt???m?za LTBJ istisnas? sona erer gibi dü?ünüyorum.

Yanl?? m? dü?ünüyorum? Yanl??sam dü?ünce ve kural eksikli?im nedir? Bununla beraber böyle uçuşlarda Flight Plan farkl? m? doldurulur?

vaccaro
01-10-2006, 12:18
Konunun uzman? olmamakla birlikte dü?ünce tarz?n?z?n do?ru oldu?unu söyleyebilirim.
Bildi?im kadar? ile kural sadece UG80 veya G80 koridoru için geçerli (buraya ait min-max irtifay? bilemiyorum). E?er UG80 üzerindeki bir irtifada uçuyorsan?z, dedi?iniz gibi buray? terk ederken çift bin istemeniz yerinde olur.
FP doldururken de aynen RVSM ve CVSM giri? ç?k???ndaki gibi doldurabilirsiniz. Yani irtifa de?i?tirilecek fix/sürat ve uçuş seviyesi (IMR/M076 F300 gibi).

ITER IMPIUS
02-10-2006, 00:33
Te?ekkür ederim Arslan Hocam.

MeteUnal
17-11-2006, 19:58
Benimde bu konunun devamo olarak sormak istedi?im bir soru var.Gerçek uçuşlarda bat?ya yap?lan bir seferde tek binli bir rakamda uçmak mümkünmü? Yada atc böyle bi?ey istermi?

vaccaro
17-11-2006, 21:18
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Benimde bu konunun devamo olarak sormak istedi?im bir soru var.Gerçek uçuşlarda bat?ya yap?lan bir seferde tek binli bir rakamda uçmak mümkünmü? Yada atc böyle bi?ey istermi?

<div align="right">Originally posted by MeteUnal*-*17/11/2006*:* 21:58:07</div id="right">
</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

Sorunuzun cevab?n? kesin olarak bilemiyorum. Mant?k çerçevesinde yakla?acak olursan ATC belki bir nedenle böyle bir ?ey isteyebilir. ?stememesi daha mant?kl?d?r tabiki.
Ancak baz? hava sahalar?nda farkl? irtifa kurallar? uygulanabilmekte.
Çok yüzeysel olarak söyleyebilece?im ?udur.
RVSM ve CVSM yan?s?ra. Kuzey-Güney RVSM (bildi?im kadar? ile Fransa, ?spanya ve ?talya'n?n bir bölümünde kullan?l?yor), NAT (North Atlantic Tracks) RVSM, Rusya metrik ve Çin/Mo?listan metrik sistemleri de mevcut.

Berk Bingol
06-12-2006, 03:56
Aslinda elimizde Jeppesen HIgh/LOw Enroute Charts var ise bu bir problem degil.Onemli olan Chart'larda belirtilmis olan yollar uzerinde bulunan birtak?m isaretleri degerlendirebilmek.Bunun icinde Jeppesen Introduction bolumunun elinizde olmas? gerekli.AIP'de berlirtilmemis, ama Jeppesen'de E&gt; seklinde bir isaret gorurseniz bu ilgili yolun "&gt; " gosterdigi istikamette EVEN THOUSAND/FL kullanilcagini belirtir, tam tersi istikamette ise ODD THOUSAND/FL kullanilacagini belirtir.