PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : AI Apron sesleri

osengezer
16-10-2008, 10:43
A?a??daki dosyalar hava limanlar?n?za AI trafikleriniz için daha gerçekçi bir ortam sa?l?yor. AI trafik kullan?c?lar? için ?iddetle tavsiye ederim.

1. Piste inen AI uçaklar?n reverse trust uygulad?klar? zaman gerekli reverse sesinin duyulmas? için gerekli dosya.
Avsim AI Sound Environment v1.01 “aisound_1.01.zip”

2. Park halindeki AI lar?n motor çal??t?rma sesleri.
Avsim Engine Startup Sounds for AI Aircraft “alistpai.zip”

3. Apron, havaliman? çevresi, ve kokpitten d??ar?daki trafi?in sesini gerçek sesler gibi duyulmas?n? sa?layan bir AI apron ses eklentisi.
Avsim AI Large Jet Replacement V1.0 “ai_lgjet.zip”

hakan737
16-10-2008, 11:12
O?uz hocam, bunlar?n uygulanms? için ya bu dosyalar?n istinas?z varolan dosyalar üzerine yaz?lmas? yada uçak s?n?flar?na göre tek tek düzenlenmesi grekiyor (reverse thrust ve startup) diye bir yaz? okudum o yüzden 2 senedir elimi süremiyorum.

siz nas?l yapt?n?z?

turkisheagle
16-10-2008, 13:29
+1

Bende böyle bir yaz? okumu?tum,ve ADOBE AI+Manuel eklenmi? bir çok AI trafi?i göz önüne al?nca direk vazgeçmi?tim.Direk overwrite yap?labilecek bir durum olsa ve kullanabilsek, çok çok güzel olur hakikaten atmosfer.

osengezer
16-10-2008, 16:11
Hakan hocam, ben direk copy paste ile elle tek tek istedi?im sat?rlar? ve dosyalar? istedi?im uçaklara ekledim. Bu i?leeeeeem baya?? bir zaman?m? ald?, ama yapt?m. :)
Evde e?iniz ?unu söyleyebilir:
"Yok art?k uçmay? birakip, ekranda saatlerce kodlar ve harfleredemi bakmaya ba?lad?n!"
Ya?murlu bir haftasonu ?eçilir ki yapacak d??ar?da bir?ey yok bahanesi ev halk?na kar?? geçerli olsun ve biraz sab?r, biraz u?ra? ile sonuç ola?an üstü oluyor. Tavsiye ederim.
Kolay gelsin...

baha_can
16-10-2008, 16:20
Ben de bu konu ile ilgili bir topic acmaya dusunuyordum. Bundan evvel "AI traffic bakis acisi" konusunu acmis ve acaba AI trafficleri boarddan izlemek mumkunmu sorusunu sormustum. Traffic view board ile amacima ulastim.. Gorsel guzelligi kuvvetlendirmek amaci ile PMDG nin modelini normal bir B738 AI nin yerine entegre ettim. AI acisindan gorsel effektler suan mukemmler.. Istek dogrulutusunda cam kenarindan, motor ustunden vb. yerlerdende bir AI ucagin inisini veya kalkisini seyretmegide mumkun kildim. Simdi ise beni rahatsiz eden ses.

Oguz hocanin avsim den verdigi isimleri denedim. Ancak start up i pek bereceremedim. reserveler iyidi. Digeri ise hiz pesinatli monoton sesden olusmus halde..

Acaba bir AI PMDG modeline, diyelim ki B738 a, PMDG(sound) sesini entegre etmek mumkunmu? AI nin gaz verdiginde sesin cogalmasi, start up da vb. yerlerde duyulabilicek sekilde..

hakan737
16-10-2008, 19:25
O?uz hocam zaten bunlarla u?ra?t???m zaman han?m "sen iyice sap?tt?n" demeye ba?l?yor :)) Tahmin ettim böyle oldu?unu ama içimden "in?Allah sadece tek klasörlük bir i?dir" dedim ama de?ilmi? demekki. Benden geçti siz kendinizi kurtar?n :) nerdeyse WOAI'nin kendi modelleri ile beraber 350 civar?nda ayr? model klasörü oldu?u için u?ra?amayaca??m :)) ama bakal?m belki bir gayret denerim.

baha_can
17-10-2008, 00:33
10 kisi hanimindan azar isitecegine bir kisi iki gun dayansin:) Soyle bi dosyasini rapidshareye yuklese keske:) Buyuk iyilik yapmis olur:D

hakan737
17-10-2008, 01:03
ke?ke öyle olsa :) bir çok farkl? AI modeli var. Herkesde ayn? AI model varyasyonlar? olmayabilir. Örne?in bende hemen hemen bugüne kadar ç?kan ve ?u anda art?k varolmayan AI modelleride mevcut.Zaman? geldikçe güncelliyorum ama mesela ?imdi siz yapsan?z bendekiler eksik kalabilir, O?uz hoca yapsa yine mutlaka aram?zda bir temel model baz?nda say? farkl? olacakt?r.Örne?in bende rus uçaklar? için bütün model üreticilerinin T154'ü varken O?uz hoca sadece SKJ'ninkileir kullan?yor olabilir. Yada tam tersi benim için.

Bu yüzden hepsini teker teker i?lemek laz?m. Bu ses dosyalar?n? haz?rlayanlar riski kullan?c?da olmak üzere alternatif olarak topyekün bütün uçaklarda kullan?lmak üzere bir dosya ad? de?i?iminide öneriyor ama mesela 747'de de B737'de de ayn? sesler kullan?lm?? oluyor. (biraz daha kar???kt? asl?nda)

osengezer
17-10-2008, 09:29
Uçak modellerinin herkesde ayr?, trafi?in herkesin ki?isel ayarlar?na göre ayarlanm?? olmas? hatta ve hatta ayn? model, ayn? texture set ancak farkl? uçuş dinamikleri dosya versiyonu olmas? bile bir olas?l?kd?r.

Bundan dolay? bir payla??m söz konusu olamaz, olursa asl?nda en do?rusu FS si silip, kar?? taraf?n mirror yani bir FS kopyas?n? kullanmak olabilir...

Hakan hocam ben tek ses dosyas? i?ini 3-4 y?l önce kullan?yordum. Mant?k çok basit: %99 tüm uçaklar?n effects sat?r?nda bulunan touchdown için kullan?lan ses dosyas?n? yukar?da bahsedilen programlardan birinden ç?kan seslerden biri ile "rename" yaparak FS içersindeki ana SOUND klasörü içersine kopyalamaktan ibarettir. Ancak i? böyle olunca turboprop da learjet de, medium veya heavyler ile ayn? reverse sesini kullan?yor. :(
Renkler ve zevkler tar???lamayaca?? gibi seslerde yoruma aç?k.

mustafa ece
03-12-2008, 17:28
Bende sadece benim han?m tepki gösteriyor diyordum[:P]. içim rahatlad?. sanal pilotlar?n ba?ka bir sorunsal? daha ortaya ç?kt?:D.

Herkese iyi çal??malar.