PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : IVAO MTL DOSYALARI

ee_ee
24-09-2006, 16:53
IVAO'un MTL program?n? çal??t?r?p dosyalar? indirdi?imizde nerdeyse bütün uçaklar FS'a yükleniyor. Ancak hiçbirinin panel ve sound dosyas? yok. Ben LTL taraf?ndan yüklenmi? olan THY 737-400 (B734) FS'un default panel ve sound dosyas?n? ekledim mükemmel bir boeng'im oldu. Di?er uçaklar?n panel ve sound dosyalar?n? nereden bulabilirim? Avsim demeyin belki 20 dosya indirdim baz?lar? eksikti yada çal??mad?. Bir türlü do?ru panel ve sound dosyalar?n? bulam?yorum.Yard?mc? olursan?z çok sevinirim.
Sayg?lar
Erdim Elitez

vaccaro
24-09-2006, 17:32
Öncelikle niçin do?ru düzgün modeli olan bir uçak yerine AI uçak kulland???n?z? merak ettim. Yani illa ki paral? olan PSS, PMDG, Ariane, Wilco vs vs ürünlerini kullanman?za gerek yok. Kittyhawk, POSKY, iFDG vb bir sürü ücretsiz modeli kullanabilirsiniz.
Tabi zevkler konusunda tart??maya girmeyece?im AI uçuraca??m derseniz o da sizin bilece?iniz i?.
Gelelim ses ve panel konusuna. avsim ya da flightsim adreslerinden gayet ba?ar?l? panel, ses, scenery, texture velhas?l akl?n?za gelebilecek hemen her ?eyi indirmenz mümkün.
Do?ru panleden neyi kastetti?inizi anlamad?m. Ses dosyalar? için, e?er motorlar? pek tan?m?yorsan?z do?ru ses dosyas?n? bulamam?? olman?z? anlayabilirim. Ama "do?ru panel" mi bulamad?n?z yoksa sizi tatmin edecek ?ekilde bir panel mi bulamad?n?z çünkü avsim gibi bir sitede do?ru arama kriterleri ile bir çok kaliteli panele ula?abilirsiniz.
Ses dosyalar? için ise uçak tipindense, mümkün oldu?unca motor tipine göre arama yapmal?s?n?z.

ee_ee
25-09-2006, 03:16
AI den kast?n?z nedir anlamad?m? ben zaten para vermedim ki Ivao program?yla gelen MTL program?n? çal??t?r?nca bütün uçaklar FS'nin içine yükleniyor.(burda amaç di?er uçaklar? farkl? görebilmek) Bu yüklenen uçaklarda THY filosuda mevcut. Bende textureler ile ugra?mak yer?ne FS nin içinde default gelen 737 panel ve sound dosyas?n? MTL den yuklenen boing'in içine yerle?tirdim. Sound=/Panel= sat?rlar?n? ekleyince çat?r çat?r çal??t?. ?imdi ayn? listede gelen A3XX serisi THY ucaklar?n?n sound ve panel dosyas?na ?htiyac?m var. Bildi?iniz gibi FS de airbus serisi yok. Avsimden yüklediklerimde de panel dosyas? koymu? içine 747/400'e alias vermi?. Yani yükleyip açt???n?zda kar??n?za boing paneli ç?k?yor airbus uça??nda. Neticede bana düzgun sound ve panel dosya link verebilirseniz çok memnun olurum. Bu arada ben bu i?in bu kadar acemisi oldu?um halde burada üstad diyebilece?im ki?ilerin böyle bir imkandan haberdar olmamalar? çok ?a??rtt? beni. Çünkü forumda bak?yorum texture dosyalar? s?k? s?k?ya takip ediliyor. Herkes THY-MNG-PEGASUS-ATLAS uçaklar? ile uçmak istiyor. Al bunu ?öyle ?uraya yap??t?r,böyle kopyala filan bana biraz uzun i? gibi geldi.Yap?lan emeklerede sayg?s?zl?k etmek istemem eminim onlarda takdire ?ayan i?lerdir ama el o?lu yapm?? iki dosya kopyalay?na i? bitiyor niye kasal?m ki. Onlara ayraca??m?z vaktimizi daha verimli i?lerde kullanabiliriz diye dü?ünüyorum.
Sayg?lar
Erdim Elitez

vaccaro
25-09-2006, 08:47
?imdi anlad?m.
IVAO MTL paketi, di?er online trafi?i göstermek amac? ile haz?rlanm?? bir pakettir. Normalde uçuş için ku?llan?lmas? sa?l?kl? de?il. Uçmaz demiyorum yanl?? anlamay?n sadece modeli detayl? de?ildir, uçuş dinamikleri kötü olabilir (neticede uçurulmamak üzere tasarlanm?? bir ?ey bu).
Tabiki de içerisine sound ve panel klasörleri yüklenince çal??abilir.
Panel ve ses dosyalar? da her zaman uçak ile gelmeyebilir ve do?ald?r. Bunlar? ayr? ayr? aratman?z gerekiyor. Yani avsim arama ekran?nda "FS2004 panels" k?sm?nda A320, Airbus 320, Airbus, Airbus A320 vb. ?eklinde bir isimle arama yaparsan?z A320 ailesine ait panelleri bulma imkan?n?z var. Ayn? mant?kla "FS2004 sound" bölümünde A320, Airbus 320, Airbus, Airbus A320 gibi isimler ya da IAE, CFM gibi motor üreticisi firmalar?n isimlerini kullanman?z gerekir.

Ama uzun i?i sevmedi?iniz anla??ld???na göre bence default 737-747 panelleri ve ses dosyalar? ile idare edin. Çünkü panel ve ses dosyalar? yüklerken de ?unu ?uraya kopyala, di?erini buraya kopyala ?eklinde i?lemleri yapman?z gerekiyor.

ee_ee
25-09-2006, 13:28
Say?n Arslan Bey

?nan?n default boeingden daha iyi uçuyor meret. Ayr?ca aircraft.cfg dosyas?na bakt?m her iki uça??nda hemen hemen ayn?, çok ufek tefek farkl?l?klar var. Yukar?da belirtmi? oldu?unuz mant??? zaten AVSIM'de uygulad?m.(A320 PANEL/SOUND olarak) Neticede bir onceki yaz?m da ki sorunla kar??la?t?m. Do?ru düzgün bir AIRBUS paneli bulamad?m.Bulduklar?mdan da BOEING paneli ç?kt?. Sonuçta bana adam ak?ll? düzgün bir AIRBUS paneli gerekli.Arkada?lar?n aras?nda boyle bir panel bilen varsa ve link verir ise çok mute??ekkir olurum.

Not= Uzun i?i severim sevmem de?il. Sadece kolay? var iken zoru niye seçeyim?
Sayg?lar
Erdim Elitez

vaccaro
25-09-2006, 13:39
A32x panelini Ken Mitchell diye aratabilirsiniz. Bildi?im en iyi freeware A320 panellerinden birisi. Di?eri de Hector Molina.
Tabi "do?ru düzgün"den kas?t ne onu bilemedi?im için "en iyi freeware" ?eklinde kulland???m ibare size göre s?f?r?n alt?nda kaliteye de tekabül edebilir.
Uzun veya k?sa i? için ise pek bir ?ey diyemeyece?im. Neticede ben de sizinle ayn? mant??? güderim. Ancak, yükledi?iniz MTL paketi içindeki A320 ile iFDG A320 aras?nda da?lar kadar fark oldu?u için o modelleri önerdim.
Tabi sonuçta uça?? kullanan ve gören siz oldu?unuza, ve ayr?ca bu uçaktan da memnun oldu?unuza göre pek de söylenecek bir ?ey yok.
Kolay gelsin :)

ee_ee
25-09-2006, 14:06
Çok teşekkür ederim yard?m?n?z için ama içime kurt dü?ürdünüz son yazd???n?zla. Cehaletimi umar?m mazur kar??lars?n?z ben burdan bak?nca ayn? bizim orjinal A320 gibi gözüküyor IFDG A320'de ki fark nedir acaba? Güzel bir?ey kaç?r?yorsam çok üzülürüm. Sonuçta sizde bu kadar övdü?ünüze göre u?ra??lmas? gereken bir durum olsa gerek. Yanl??m?y?m?
Sayg?lar
Erdim Elitez

vaccaro
25-09-2006, 14:49
Yok övmüyorum.
Sadece ?öyle söylemek daha yerinde olur. MTL pakedindeki uçaklar sadece görüntü olsun amac? ile var. Ba?ka bir deyi?le siz online uçarken di?er uçaklar? benzer ?ekilde görebilesiniz diye.
Avsim'den yan?lm?yorsam sevgili Selçuk'un (Selçuk Oral diye aratabilirsiniz) boyad??? iFDG A320 THY uça??n? indirip bir deneyin. En az?ndan görsel olarak dahi aradaki fark? daha iyi anlayabilirsiniz.

hakan737
25-09-2006, 17:19
Arslan hocam olabildi?ince uzun olarak aradaki farklara anlatmaya çal??m?? birde ben deneyeyim.

indirdi?iniz MTL dosyas? içindeki uçaklara asl?nda AI bile olmayacak kadar basit yap?da ve nerdeyse 0 etkisi olan FDE yani uçuş dinamiklerine sahipler.
(AI-airtifical intelligence yani FS2004'ün siz uçarken etraf?n?zda bir plan dahilinde uçan uçaklar?, ayr?ca yüklenmeleri gerekiyor)

FS2004'den bizim istedi?imiz, ba?l??? bir çok alt ba?l?klar?da do?uran temel istekdir.Nedir bu?

gerçeklik!
-uça??n modelinin gerçekl?i, hareketli yüzeylerinden içindeki koltuklara üzerindeki perçinlere, kargo kompart?man? içindeki kargo konteynerine , park yerindeki kukalara kadar geni? bir yelpaze. Biz bunun içinde bir yada birkaç?n? bir arada görebilirsek gerçeklik anlam?nda kendimizi tatmin etmi? oluruz.
-bütün bir uçuş boyunca gördü?ümüz panel;ana resminin benzerli?inden, ekran say?s?na, ekran içindeki yaz?lara, çal??an dü?me say?s?na sahip k?l?nan fonksiyonlara, ilave edilen paral? pras?z özelliklere var?ncaya kadar geni? bir be?eni ve tatmin alan?. ayn? yukar?daki gibi bir veya birkaç?n?n veya hepsinin bulunmas? be?eni derecemizi etkiler.
- uça??n gerçek uçak performans?na e?de?er FDE'ye yani uçuş dinami?ine sahip olmas?. Gerçek h?z, gerçek performans, gerçek yak?t rejimi, ivmelenme , trim efekti vsvsvsv.

tüm bunlar FS2004'de yakalamay? arzu etti?imiz , bizi memnun eden bile?keler. bunlar?n özelliklerinin nekadar? bir araya gelirse o kadar memnuniyetimiz artar. Bunlarla beraber konstanstrasyon, uçuş bilgisi , pilotaj vb gibi etkilerde beraberinde gelir, zira tüm bu özleliklerden faydanlanmakda bilgiyi beraberinde getirecektir. oda bir zincir gibi uçuca eklenmi?tir.

Be?eni ve beklenti görecelidir. Bütçeye, kabiliyete, ayr?lacak zamana göre de?i?ir. FS2004 üzerinde çal???lmas? gereken bir programda?r ve tamamen kullan?c?ya özel hale gelir. kimsenin FS'i bir di?eriniki ile temel özellikler hariç ayn? de?ildir. ks?acas? FS2004 ile bir ev al?rs?n?z evin içi bo?tur, siz o evi ekledi?iniz uçak, scenery, panel vb gibi ilavelerle dekore etmeye ba?lar ve ya?anacak (uçulacak) hale getirirsiniz. TÜm bunlar? yapmak istemeyende eve girip bir ?ilte atar ve oradabo? duvalar içinde odada odaya gezerek ya?ar.

o yüzden kulland???n?z MTL modelleri ile alaca??n?z zevk tamamen size aittir, bir ba?kas?na sorsan?z, mesela bana, onlar?n yüklü oldu?unu unuttum bile! :D

fatih.koz
25-09-2006, 22:17
Diline sa?l?k a?abey ... Gayet güzel bir benzetme ile özetlemi?sin durumu .

Bende Erdim Bey'e AI modeller (burada MTL olarak geçiyor ad?) uçmamas?n? önerebilirim .

Tamam , iyiler ho?lar ama uzaktan bak?nca ;) ?çine girince ise dedi?iniz gibi uçarlar ama nas?l uçtuklar?n? bir Allah bilir birde FDE'yi yapan arkada? .

Ben k?saca birkaç model yazay?m , AVSIM'de rahatl?kla bulabilir ve kolayl?kla kurup kullanabilirsiniz ;

Boeing ?çin ;

Kittyhawk 737 modeli ( Selçuk Oral'?n ?ahane THY boyamalar? vard?r bu uçak için )

POSKY 737 modeli ( Bozo'nun ?ahane THY ve PEGASUS boyamalar? mevcuttur )

POSKY 757 modeli ( Türkiye'de bir tek SunExpress ve AtlasJet 757 kullan?r ki bunlar?ndan AVSIM'de bu model için boyamalar? mevcut )

Airbus ?çin ;

iFDG modelleri ( Selçuk Oral'?n birbirinden güzel THY boyalar?n? bulabilirsiniz , yine ayn? model için OnurAir ve Atlasjet boyalar? da mevcut )

HNAC A300 ve A310 modelleri ( Selçuk Oral ve Bozo'nun boyamalar?n? bulabilirsiniz )

?smini verdi?imiz modelleri ve üzerine kuraca??n?z boyamalar? kurmakta çok zor de?il , AI ile uçmaktansa bir iki deneme ile sadece readme dosyalar?na bakarak bu uçaklar? kurabilir ve çok ho? uçuşlar yapabilirsiniz .

Daha sonra emin olun AI'lerin varl???n? sizde Hakan a?abey gibi unutursunuz .

Kolay gelsin ?imdiden ,

Çok k?sa bir liste ama ilk etapta arama yaparken i?inize yarayabilir ;

http://www.turksim.org/aircraft.asp

Sevgiler

ee_ee
26-09-2006, 09:34
Herkese yard?mlar? içim çok teşekkür ederim.Üstadlar?m?n tavsiyesine uymakta fayda oldu?unun bilinçindeyim.Hatta ?u an Fatih bey'in verdi?i linkden 737-8F2'yi indirmeye ba?lad?m bile. Merak etti?im bu dosyalar?n içinde panel ve sound dosyalar? mevcutmu yoksa hepsi sadece boyama m??
Bir de arkas?ndan panel ve sound dosyalar?n? arayacakm?y?m?

ee_ee
26-09-2006, 09:34
Herkese yard?mlar? içim çok teşekkür ederim.Üstadlar?m?n tavsiyesine uymakta fayda oldu?unun bilinçindeyim.Hatta ?u an Fatih bey'in verdi?i linkden 737-8F2'yi indirmeye ba?lad?m bile. Merak etti?im bu dosyalar?n içinde panel ve sound dosyalar? mevcutmu yoksa hepsi sadece boyama m??
Bir de arkas?ndan panel ve sound dosyalar?n? arayacakm?y?m?

hakan737
26-09-2006, 11:30
indirdi?iniz uçak dosylar? ?u ?ekilde varyasynlarla paketlenirler;

-uça??n sadece texture'ü (yani kaplamas?,her texture her uça?a olmaz, uça?? indirdi?niz yerde yada içindeki readme.txt dosyas?nda hangi modele oldu?u yazar. burada modelden kas?t uça??n tipi de?il, uça??n modelini yaratan grup, gruplar, paral? modeller vb;örn;required FFX, required PMDG,required PSS,required SGA gibi ifadelr ile anlat?l?rlar)

-uça??n modeli +texture'ü (sadece freeware modellerde bu seçenek olur, model ile beraber gelir. bunu aç?klamas?nda yazar)

-uça??n modeli+kaplamas?+paneli (çok nadir olarak özel haz?rlanm?? freeware paketlerde gelirler.)

-uça??n modeli+kaplmas?+paneli+ses dosyalar? (buda çok nadir,sadece belirli modeller üzerinde çal??an ki?i ve gruplar?n paketleridir. örne?in david maltby, tinmouse project gibi.)

paral? modellerde uçak, model ,ses ve panel bir arada gelebildi?i gibi (PSS,PMDG vb), sadece model olarak sat?lan, kaplamalar? freeware olarak yada yine para ile sat?lan ürünlerde vard?r ,örne?in 50North (50N olarak geçer yeryerde)Ariane,Phoenix gibi firmalar?n ürünleri

tüm bunlar? tek tek veya beraber avsim, flightsim vb flightsim kütüphanelerinden ara?t?rarak bulabilirsiniz zira bir tane de?il birçok ürün vard?r indirebilece?iniz. Keyfiyet size kalm??t?r.

sadece bilginiz olsun diye, paras?z ürünlerde david maltby ve tinmouse tam paket halinde payware tad?nda analog panel ürünleir sunarlar. richard probst'un panelleri, Eric Cantu'nun modelleri flightsim'de me?hurdur.

indirdi?iniz uçakda hangisi yok olmayan defaulttur. panel yoksa default bir panel gelecektir 737-400 veya 777, sound içinde ayn?s? veya bir ba?ka default sound dosyas?.

hakan737
26-09-2006, 11:30
indirdi?iniz uçak dosylar? ?u ?ekilde varyasynlarla paketlenirler;

-uça??n sadece texture'ü (yani kaplamas?,her texture her uça?a olmaz, uça?? indirdi?niz yerde yada içindeki readme.txt dosyas?nda hangi modele oldu?u yazar. burada modelden kas?t uça??n tipi de?il, uça??n modelini yaratan grup, gruplar, paral? modeller vb;örn;required FFX, required PMDG,required PSS,required SGA gibi ifadelr ile anlat?l?rlar)

-uça??n modeli +texture'ü (sadece freeware modellerde bu seçenek olur, model ile beraber gelir. bunu aç?klamas?nda yazar)

-uça??n modeli+kaplamas?+paneli (çok nadir olarak özel haz?rlanm?? freeware paketlerde gelirler.)

-uça??n modeli+kaplmas?+paneli+ses dosyalar? (buda çok nadir,sadece belirli modeller üzerinde çal??an ki?i ve gruplar?n paketleridir. örne?in david maltby, tinmouse project gibi.)

paral? modellerde uçak, model ,ses ve panel bir arada gelebildi?i gibi (PSS,PMDG vb), sadece model olarak sat?lan, kaplamalar? freeware olarak yada yine para ile sat?lan ürünlerde vard?r ,örne?in 50North (50N olarak geçer yeryerde)Ariane,Phoenix gibi firmalar?n ürünleri

tüm bunlar? tek tek veya beraber avsim, flightsim vb flightsim kütüphanelerinden ara?t?rarak bulabilirsiniz zira bir tane de?il birçok ürün vard?r indirebilece?iniz. Keyfiyet size kalm??t?r.

sadece bilginiz olsun diye, paras?z ürünlerde david maltby ve tinmouse tam paket halinde payware tad?nda analog panel ürünleir sunarlar. richard probst'un panelleri, Eric Cantu'nun modelleri flightsim'de me?hurdur.

indirdi?iniz uçakda hangisi yok olmayan defaulttur. panel yoksa default bir panel gelecektir 737-400 veya 777, sound içinde ayn?s? veya bir ba?ka default sound dosyas?.