PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : FS 2004' de çift rwy kullan?m?

singaporeairlines
25-06-2008, 11:02
Mrb arkada?lar. Soruma bir örnekle ba?l?yaca??m . Bildi?iniz gibi ltba da bazen kule ini?leri rwy06 dan verirken kalk??lar? rwy36 dan veriyor ama büyük uçaklar?da yine rwy36 dan indiriyor. Ayn? ?ekilde 24 den indirirkende 18 den kald?r?yor. Benim merak etti?im fs 2004 dede böyle bi?ey yapabilirmiyiz . Afcad danm? yap?l?r acaba bu ve oradansa nas?l yap?lr .Nrmalde fs2004 de ini?leri rwy 24 den verirken kalk??lar? da 24den veriyor veya ayn? durum di?er pistler içinde geçerli .Acaba bu nas?l de?i?ir. Te?ekkürler

fatih.koz
25-06-2008, 11:29
Gerçek hayattakini bire bir yans?tmak mümkün olmayabilir ancak dilerseniz de?i?ik çözümler üretebilirsiniz AFCAD ile .

At?yorum ;

Rwy24 Closed For Takeoff , Rwy18L/R Closed For Landing yaparsan?z 18'i ve 24'ü aktif k?lacak bir rüzgarda 24 ini?ler , 18 kalk??lar için kullan?l?r .

Ya da Rwy36R/L closed for Landing , Rwy06 Closed for Takeoff derseniz

Tüm kalk??lar?n?z 36lardan ini?leriniz ise 06'ya olur .

Ancak hiçbir zaman AI ATC'nin gerçek bir ATC gibi dü?ünmesini ve davranmas?n? sa?layamazs?n?z pist kullan?m?nda .

Kolay gelsin

hakan737
25-06-2008, 13:54
Asl?nda STAR ad? verilen bir yöntem ile farkl? yönlerdeki veya paralel pistleri ayr? ayr? kulland?rmak mümkün. Ancak ben bu yöntem üzerine birkaç ay çal??t?ktan sonra dökümanlar?n anadilimizde olmamas? yüzünden pes ettim zira o kadar kar???k bir yöntemki e?er düzgün tercüme edilmezse do?ru yapt???n?z? sand???n?z ?ey asl?nda zaten ba?tan beri hatal? oluyor!

kabaca STAR yöntemi, meydan üzerinde FS'in pist seçimi için kulland??? bir rakamsal çarpan'a göre pistin çevresinde hayali pistler olu?turmak.Bu nedenle ,bazen avsim'de "STAR yöntemi ile haz?rlanm??t?r" diye bir not gördü?ünüz meydanlar?n AFCADlar?nda 10-15 tane daha pist tan?m? vard?r.

özetle, belirli bir çarpan ile hesaplanan dilim-derece say?s?na göre hayali pistler ekleniyor ama her eklenen piste mevcut pistin de?erleri veriliyor fakat uçak inerkende bu hayali pistlerin hiçbirinden bahsetmiyor! yazmas? bile kar???k. Hesapllama i?ini bir yere kadar halletmi?tim-ki buun için birde program ç?kt? sonra ama hayali pistleri tan?mlamak ve bunu FS'e kabul ettirmek bir hayli zor!anlat?rken biryerden sonra "haa tamam yaa , dereceye böl pist tan?mla ama de?erleri mevcut olsun" gibi bir an kolay bir i?lem havas?na girsede yaparken zor.

Zaten art?k pek'de yapan yok, dökümanlarada san?yorum art?k ula?mak zor zira ben PAI'nin forumunda okumu?tum bunu, daha sonra PAI format de?i?tirdi ve forumda birçok konu silindi. Bulabiliyorsan?z googledan AFCAD STAR vb gibi birkaç kelime ile aratabilirsiniz.

Bir ba?ka yol daha var ama biraz allengirli bir yol. bir nevi sol elle sa? kulak göstermek. STAR'da sorunu %100 çözmüyordu bu da %100 çözmüyor ama çapraz, paralel pist operasyonlar?nda (LTAI gibi örne?in, LTACde i?e yaramaz, de?mez zira) yine biraz rahatlama yapar.

Dedi?im gibi allengirli zira bu sefer meydan afcad'ini ikiye bölüyoruz. örne?in AF2_LTAI'ye AF2_LTA1 ekliyoruz. Bunu yaparken mevcut AF2_LTAI'de meydan? tam yar?s?ndan itibaren pist kullan?m? park yerleri vs ay?r?yoruz. Örne?in 36R/18L'yi ini? kalk??a tamamen kapat?p , sadece TERMINAL 1 ve TERMINAL2'nin 36C taraf?na park yeri assign ediyoruz. geri kalan yönlere giden tüm taksiway, park yerleri vs hepsini siliyoruz!

sonra AF2_LTA1'e gelip tam tersini bu sefer bunun için yap?yoruz.
Özetle LTAI için iki tane Afcad tan?ml?yoruz sanki iki ayr? meydan varm?? gibi ama asl?nda bunlar üst üste oturmu? birbirlerini tamamlayan iki puzzle parças? gibi.

??mdi i?in en dert k?sm?, bütün AI trafikler içinde normal LTAI için park yerlerine geleceklere LTAI, LTA1'e gelmesini istediklerimize airports.txt içindeki LTAI yerine LTA1'i ekliyoruz (koordinatlar? ayn?).Fligtplans içindeki LTAI'leride LTA1 olark de?i?tiriyoruz. Böylece uçaklar?n bir k?sm? LTAI için di?er k?sm? LTA1 için uçacaklar anlam?na geliyor.LTA1 bir pisti di?eride di?er pisti kulland?kla?r için meydan bölünmü? oluyor.

Ama dedi?im gibi zahmetli bir i? ve bütün AI trafikleri ayarlamak hakikaten problem. Bunu KLAX, KORD veya KFJK için yap?yorlard? ama bana sorarsan?z kafa kar??t?rmaktan ba?ka bir ?ey de?il.

Alternatif yol, Fatih hocan?n dedi?i gibi pisti ini?e veya kalk??a kapatmak.

LTBA'da 06/24 pistlerini AFCAD içinden kalk??a kapat?n. böylece sadece ini? için kullan?lacaklard?r. (ho? bazen i?lemiyor bu nedenini bende bilmiyorum!)

singaporeairlines
25-06-2008, 14:37
Fatih hocam ve Hakan hocam çok sa?olun.Cidden bu i?in di?er yönü feci komplikeymi? . Sizlerin ded?i yöntemi kullanarak afcaddan yap?cam .Te?ekkürler.

tk1550
26-06-2008, 18:00
Bunu AFCAD ten yapabilmek kolay bir?eymidir peki?E?er kolaysa yap?cam ama yok onunda ayr? bir komplike olma durumu var diyorsan?z vazgeçeyim hemen..Zira bunca ai trafikle i?in içinden ç?kamayabilirim.Ai trafic leri sizlerin tavsiyeleriyle düzenledim.?imdilik ufak tefek ar?zalar? hariç sorunsuzlar.Böyle bir uygulamadan sonra sap?t?rlarsa toparlamas? güç olabilir.

Sorumu toparlayay?m;
Fatih hocam?n dedi?i gibi runwaylar? afcad ten ini? ve kalk??a kapat?rsam ai trafik ler buna uyarlarm??Kalabal?k bir Ai trafik kullan?m?na ne derece uygundur?

Sayg?lar?mla

tk1550
26-06-2008, 20:09
Denedim ve Ai trafik ve Ai ATC nin benim kurallar?m? kaale almad???n? gördüm:)

Fatih hocam?n dedi?i gibi Afcad vas?tas? ile pistleri gerçekte oldu?u gibi ini? ve kalk??a kapad?m.Örnek vermiyorum zira yukar?da verilmi?.Rüzgar? kendim 242 dereceden 15 knt ayarlad?m.Rwy 24 kalk??a kapal? oldu?u için uçaklar?n 18 e gidece?ini dü?ündüm ama sonuç hayal k?r?kl??? oldu.Rwy 24 closed take off olmas?na ra?men Ai ATC bir güzel taksi verdi, Ai trafiklerde pek bir güzel kalkt?lar.Denemek için o anda rüzgar? tam tersi yöne çevirdim.Acaba taksideki trafik di?er piste yönlenirmi diye?Nerdeee!?!Pa?alar gibi kalkt?lar ters rüzgara ra?men...

Yani Fatih hocam?z?n tezi do?ru.Ai ATC bizi sallam?yor.Demekki neymi? papaz pilav yemez!!!:D:D

fatih.koz
26-06-2008, 21:22
Yok yok yer :) Yanl?z AI 'yi "refresh" etmezseniz rüzgar de?i?imini kaale almaz .

Denemek için uçuşa ba?lamadan rüzgar? 24'e göre ayarlay?n ve 24 kalk??a kapal? olsun ( Loading Traffic'ten önce rüzgar ayarl? olsun yani ) .

Olmas? laz?m .

osengezer
27-06-2008, 22:40
Hakan hocam?n ikinci bahsetti?i iki afcad üst üstte oturma metodunu geçen sene deneyip bir iki haftal?k bir çal??ma neticesinde LTBA ve LTAI için ayarlam??t?m. LTBA'da tüm heavy THY ler d?? hatlarda AF2_LTBA ya gidiyorlard? küçüklerde iç hatlara AF2_LTB1'e yönleniyordu. Ayn? ?ekilde tüm yabanc? firmalar?nda FP lerini update etmi?tim. Türk kargo firmalar?da AF2_LTB3 da uzun pistleri ve kargo apronlar?n? kullanmak üzere ayarlanm??t?.

Ancak tüm çabalar?ma ra?men ve gene Hakan hocam?n da bahsetti?i gibi PAI de de defalarca bu konu tart???ld? her ne kadar farkl? overlaying (üst üstte afcad katmanlar?) yarat?lsada ÇOK AKILLI FS ATC, ne YAZIKKI yukar?da LTBA da bahsetti?im örnekteki gibi 3 farkl? ama ayn? ça?r? kodlu hava liman? agl?lad??? için üst üstte inen yada taxi de birbirlerini geçen deli pilotlarla doluyordu.

Maalesef ben AF2_LTBA da uçarken beni yokmu?um gibi davranan AF2_LTB1 ve AF2_LTB2 AI lar?ndan az Aircraft Collision "CRASH" ya?amad?m.

Bence eme?e ve harcanan zamana göre bo?a çekilen bir u?ra?. Sonuç her metod ile tatminkar olmayacakt?r.

ltbaxh
28-06-2008, 00:17
DUB-AMS uçuşunda tailwind'le indirdi ya art?k beni AI ATC... ben bir?ey demiyorum.

turkisheagle
28-06-2008, 00:30
Can kaptan,delinin ipiyle kuyuya inilirmi?:)

FMC si olan gelişmi? bir uçakla uçuyorsan,aktif pisti belirle,git kalk,request flight following al ve bundan sonra ATC sana asla kar??mas?n,sadece traffic allert ve frekans de?i?imi ikaz? yap?cakt?r.PC de FSNAV kurulu ise,kendi kendini oradan vektörle,çok daha gerçekçi ve pratik oluyor bu yöntemle offline uçuşlar.Tavsiye ederim;)

Yoksa 36R da adeta köprü trafi?i gibi trafik varken,senide oraya verir,sonrada ukelaca ''GO AROUND'' der,saç ba? yoldurtur.Ama bu yöntemle rüzgar sakinse sen pa?a pa?a 06 ya inersin.Hemde 36 daki zavall? AI pilotlara havan? atars?n.:)

hakan737
28-06-2008, 00:48
:)

1- AI density'i asla LTBA gibi kalabal?k meydanlar? göz önüne alarak %100 kullanmay?n.Bu makine performans? ile ilgili de?il FS'in operasyonel kabiliyeti ile ilgili :) %70 en fazla 80 ideal.
2- AIseperator veya SmoothAI programlar?ndan birini kullan?p horizontal seperation'u en az 8nm'e ç?kar?n veya 180saniyeye.
3- FSconfigurator program? ile AI uçaklar?n pist içindeki h?z?n? maksimuma'a ç?kar?nki salak salak durmas?nlar pistin içinde :) taksi süratlerinide 20knt'a ç?kar?n yine piknikde gibi gezmesinler taksi yaparken.