PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : LTBA landing hakk?nda

estaban
09-06-2008, 00:09
LTBA 36R ye ini? s?ras?nda ba?ka bir uçakda 06ya iniyordu ve hemen önümden geçdi.Sormak istedi?im o bölgede bir ATC aktifken bu normal bir olaym?,iki uça??n son yakla?malar? 06 ve 36 ya inicekken neye göre ayarlan?r ve ATC nin böyle bir durumda iki uça?ada sabit h?z vermesi gerekirmi??

captainmusic
09-06-2008, 01:15
Hangi ortamda uçtu?unuzu belirtirseniz daha iyi cevaplayabiliriz. Online? Offline? Gerçek veya sanal?

Offline da hiç kar??la?mad?m, bildi?im kadar?yla FS'nin atc si aktif tek bir pist üzerinden uçaklar? indirip kald?r?yor. Online da ise APP veya TOWER hizmeti var ise mutlaka görev yapan arkada?lar ikaz ederler, göz temas? veya h?z limitlendirmesi yaparlar. Yapmazlar ise temas varsa siz ikaz edebilirsiniz.

Gerçekte bundan farkl? de?il san?r?m :)

Sayg?lar

turkisheagle
09-06-2008, 10:26
Benzer olay bir IVAO uçuşumda olmu?tu.APP online d?.06 ya gelen trafikle göz temas?m? sormu?tu s?k s?k,TCAS de tabi uyar?yordu,daha sonra ben uzun piste inmenin de avantaj?ndan yararlanmak için AP off yap?p G/S üzerinden gelerek ini?imi yapm??t?m.

H?z limitlendirmesi bana çok mant?kl? gözükmüyor,zaten iki uçakda art?k dirty ve ini? konfigurasyon h?zlar?nda seyrediyorlar.Ama LTBA da gerçekte ini? için iki pistin kullan?ld??? durumlar oluyor(06&36R-36L) mutlaka bir yöntemi vard?r çak??ma tehlikesine kar?? ATC lerin.Bilen birileri ayd?nlat?rsa sevinirim.

Emre Kose
09-06-2008, 11:59
Merhaba, dün sizin ini?inizi müteakip ben de inmi?tim 06 pistine, san?r?m bahsetti?iniz trafik benim önümdeki THY uça??yd?, isterseniz ne kadar yak?n indi?inizi ve ATC'den nas?l talimatlar ald???n?z? daha net bir ?ekilde yaz?n, bu ?ekilde daha net olur durumunuz.

Hatta bu soruyu o anda hizmet veren ATC arkada??m?za ve onun kurumuna yöneltmeniz daha tatmin edici bir cevap alman?z? sa?layacakt?r.

Ben rahatl?kla söyleyebilirim ki, dün geceki ini? trafi?i özlemini çekti?im ve kalabal?k bir ini? trafi?iydi, ATC i?ini güzel yap?yordu ve çok keyif ald?m.

hakan737
09-06-2008, 12:17
dün ak?am ini? trafi?ini SUPERVISOR olarak ba?land???m için konu?ma ve pozisyon detaylar?na bakmadan izledim. Daha sonra kontrolör arkada??m?zlada konu?tum.

Dün ak?amki yak?n geçi?in kendisinde fark?nda fakat mesafeleri kontrol ederek saniye saniye izledi?ini fakat maalesef planlad???ndan daha yak?n bir geçi? oldu?unu ifade etti. Kendisi ile durumu kritik ettik ve asl?nda bir noktada ikimizde ayn? noktada tak?ld?k.

Kritik etti?imiz durumda her iki uça?a ayr? ayr? sürat tahditi verildi?inde e?er birinden birisi tahditi geç uygularsa hangi uça?a GO-AROUND talimat? verilmesi ve bu talimata ne kadar sürede reaksiyon verilece?i noktas? önem kazand?. Kontrolör arkada??m?zda bu noktada trafiklerden birisinin geç cevap veremesi halinde di?er trafi?i paternden ç?karabilecek kadar zaman?n kalmamas? yüzünden mesafenin çok az olmas?na ra?men operasona devam etmek zorunda kald???n? söyledi.
K?saca o anda saniyeler içinde karar verilecek bir durumda kendi insiyatifini uygulad???n? ifade etti.

Böyle bir durum çok nadiren olur, fakat olmamas? için elimizden geleni yapaca??z.Genellikle 3-5nm ayr?m ile bu uygulama yap?l?r fakat bazen di?er trafiklerinde araya girmesi ile e?er mesafe 3nm'de az ise ini?deki trafiklere talimat verilmesi süreci zaten k?s?tl? bir süre olan son 10nm'lik mesafede kontrolü zorla?t?r?yor.

GErçektede benzer operasyonlar yap?l?yor ama gerçekte hem pilot reaksiyonu daha h?zl?, hem gerçek radarler gerçek zamanl?, hemde uçaklar süratlerini kesin olarak tutuyorlar.Gerçekte rüzgar ve trafik müsait oldu?u sürece hava trafik kontrölörleri geliş yönüne göre trafikleri 06 ve 36 pistlerine ayr? ayr? yakla?t?rabiliyorlar.

bizim ekranlarda ise elektronik ortam?n getirdi?i olumsuzluklar ve gecikmeler yüzünden hata pay? bazen toleranslar? a?abiliyor.

estaban
09-06-2008, 12:36
Hakan beyin yaz?s?ndan anlad???m kadar?yla ATC nin sürat tahditi vermesi gerekiyordu ancak böyle bir?ey olmad?. O anda aktif ATC nin normal bir olay,tehlike arz edicek bir?ey yokdu demesi bu topici açmama neden oldu. Hepinize cevaplar?n?z için teşekkür ederim..

g0g0g0g0
09-06-2008, 15:00
Dün ak?am LTBJ den kalk???ma müteakip önümde, ND de takip etti?im yeterli ayr?mda olan bir trafik vard?.Her taramada ona da göz at?yordum, sonra aniden TCAS "traffic" uyar?s? verdi, sar? renkte gördü?üm trafik hemen alt?mda gözüküyordu.O anda hemen AP disco ve biraz yükseldim.Sonra biranda kayboldu trafik.Trafik ikaz? ald???m ilk an ATC e trafi?im oldu?unu belirttim kanaldan.Sonra özel mesajla isti?are ettik, bizi sürekli takip ediyormu? zaten, yeterli ayr?m vard?.
Daha sonra ba?lant? ile ilgili bir sorundan dolay? böyle oldu?u karar?na vard?k."Lag" denen olay vuku buldu san?r?m.
Bu gibi durumlar ülkemizdeki çok kaliteli(!) ADSL hizmetinden dolay? s?k s?k oluyor.

Buradaki 06/36 olay?nda da bu gibi bir server problemi olmu? olabilir belki.

Özetle Hakan Bey'in dedi?i gibi elektronik ortam?n özelliklerinden dolay?, her?ey çok net olmayabiliyor.
Ama bu konuda ATC dostlar?m?z?n yapabilecekleri bir?ey yok maalesef.Onlar da trafi?i olabildi?ince ak?c? idare etmek istiyor ve bundan keyif al?yorlar.(Ben de bundan çok keyif al?yorum :)

Serhat ERVATAN
09-06-2008, 15:01
Selamlar,
Emre Bey'in bahsetti?i olayda dün gece LTBB CTR olarak görevde ben vard?m(Vatsim)Trafi?in yo?un olmas? nedeniyle, LTBA için bat?dan gelen trf.leri 06,do?udan gelenlerede 36 pistlerine do?ru yönlendirdim.Sizinle birlikte 06 yakla?mas? yapan trf.e yapabilece?i max. süratle devam etmesini söyledim,sizede ils e oturmadan önce h?z?n?z dü?ürmenizi.O s?rada LTBJ civar?ndaki trf.lere bak?p geri döndü?ümde 06 ya gelenin h?z?n? dü?ürdü?ünü gördüm ama arada yeterli mesafe oldu?unu görünce müdahale etmedim.Bekledi?imden daha yak?n geçi? oldu ama benim radar?mda gözlemledi?im kadar?yla tehlike yaratacak kadar de?il.