PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir PC de ikinci ekran kart?

TanerSevim
22-05-2008, 15:04
Sevgili arkada?lar ve özellikle Fatih Hocam,

Bir PC de iki ç?k??l? ekran kart? mevcut iken, ikinci bir ekran kart? tak?larak toplan 3 yada 4 ekran ba?lan?labiliri mi?

g0g0g0g0
22-05-2008, 15:18
SLI yada Crossfire destekli bir anakart ile tamamen ayn? 2 VGA kullan?labilir.
Hatta quad Crossfire ile 4 , triple SLI ile 3 VGA kullan?labiliyor ?uanda.

2 VGA ile 4 ç?k?? al?nabilir ancak performans için detayl? konu?mak gerekir.

( SLI---Nvidia , Crossfire---ATI )

TanerSevim
22-05-2008, 15:27
Her iki kart?nda muhakkak ayn? olmas? gerekli san?r?m. ?ki ayr? ekran kart? tak?lmas? mümkün olabilirmi. Birden fazla ektran kart? kulan?lmas? makinay? çok yava?lat?r m??

g0g0g0g0
22-05-2008, 15:39
Evet Taner Bey kesinlikle ayn? tip ayn? model olmal?.
Farkl? tipte kart takmak ancak ekstra tak?lan eski tip PCI olursa olabilir.(Normal PCI, PCI-Express de?il).Tabi bu PCI karttan 3D performans? alamay?z.

SLI yada Crossfire yapmak en iyi çözüm.E?er CPU ve PSU güçsüz de?ilse sorun olmaz.
Örne?in ?uan 9600GT ler uygun fiyat olarak, 2 tane al?n?p güzel bir SLI sistem olu?turulabilir.Anakart olarak da MSI P7N SLI uygun.CPU olarak da C2D E7200 olursa 4 monitör 1280 FS9 kullan?labilir verimli.

fatih.koz
22-05-2008, 20:28
Ben SLI (ya da Crossfire) yap?lmayacak ise iki farkl? ekran kart? olur diye biliyorum , denemedim , sadece bir yaz?da okudu?umu an?ms?yorum (Anakart ararken denk gelmi?ti) .

Bence de çift ekran kart? ile 4 ekran kullan?m? günümüz CPU'lar? ve anakartlar?n?n iyi bir PSU ile beslenmesi durumunda sorun yapmaz performans olarak .

Tabii uygulaman?n merkezinde Fs2004 oldu?unu varsayarak bunu söylüyoruz , güncel oyunlarda sonuç ne olur bilemem (ancak yine de çok fazla bir olumsuz etki olaca??n? dü?ünmüyorum)

Sevgiler

agrilex
23-05-2008, 00:04
Bilgisayar?m? ve ekran kart?m? upgrade ettikten sonra çift PCI-E slotlu P5KC anakarta: 1. PCI-E slota 8800 GT ikinci slota da ATI X1600 pro ba?lad???mda bios açmas?na ra?men windows Xp Sp2 aç?lmamakta direnmi?ti. SLI veya Crossfire ba?lant? da denenmemi?tim üstelik. Nvidia ve ATI uyumsuzlu?u nedeniyle olabilir diyerek X1600 pro'yu ç?kararak devam etmi?tim sonuçta.

orpan
26-05-2008, 03:28
taner hocam ben 2 adet saphire 1950 pro ile crossfire olay?n? denedim 4 monitör ç?k?? almak mümkün hemde öyle ugra?maya falan gerek yok o özelligi hemen sunuyorlar performans dü?mesi bekleme cunku bariz bir performans art??? olmu?tu zaten crossfire daki amacta performans art?s? bendeki kartlar 256mb t? 256+256=512 olarak çal???yordu birde üstelik overclock yapt?m bir müddet sonra gecen yazd? s?caklara dayanamay?p kart?n biri yand? garantiden degistirdim tad?n? alm?st?m bir kere yine overclok yapt?m tabiki uzun bir muddet sorunsuz kulland?m