PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sistem Yenileme ile ?lgili Görü?

Poyraz
13-05-2008, 12:48
Selamlar,
Bir-iki haftad?r sistemimi yenilemek için en uygun, en sorunsuz ve en ekonomik parçalar? seçmek için u?ra??yorum. Art?k seçti?im parçalar? alarak hayata geçirme safhas?na geldim ancak sizlerinde fikirlerinizi almak istiyorum, çünkü fikirleriniz benim için de?erli ve ya?am?? oldu?unuz tecrübelerde varsa bilmek isterim.

Dü?ündü?üm sistem:
??lemci : Core2 DUO E8400
Anakart : Gigabyte GA-EP35C-DS3R
Ekran Kart? : Palit 512MB GeForce 9600GT Sonic (PCI-E)
Bellek : OCZ 2x1 GB 1066 DDR2 KIT Reaper - HPC
Kasa : Thermaltake SopranoRS 101 VG7400BNS-RS 400W
ve ya
eski kasam?n üzerine LC Power LC6550 Super Silent 550W V2.0 PSU

Gönül isterdi ki ekran kart? 8800gt olsun ama FS için onaylanan bütçem bu kadar?na yetiyor :)

Bir de sormak istedi?im eski kasam?n içine yeni anakart olur mu? Sonuç olarak 6 y?l öncesinin AGP slotu olan bir anakart ?u anda kulland???m ve kasadaki bo?luklarda ona göredir diye dü?ünüyorum. E?er uymaz derseniz PSU seçene?ini iptal edip direk kasay? alaca??m.

PC kullan?m amac?m ço?unlukla FS için, ara s?ra photoshop vb. çal??t???m oluyor.

Te?ekkürler, sevgilerimle...

Edit: Bilgisayar? kullanma amac?m? yazmay? unutmu?um.

bramage
13-05-2008, 14:27
Hocam bu konuda sana en iyi yard?mc? olacak ki?i Fatih Koz karde?imizdir.
Ancak bana göre DDR2 ve DDR3 ile çal??abilen kartlar var piyasada onlardan seçersen upgrade konusunda daha iyi olur.
Ayr?ca kasay? uygun bir?ey seçip onun fark?na 8800 serisi kart alman daha mant?kl? bence

fatih.koz
13-05-2008, 14:33
Selçuk Kaptan?m selamlar ,

Eski kasan?z e?er "ATX Form Factor" dedikleri standarda uygunsa (%99.99 uygundur) yeni anakart?n?z sorunsuz uyum sa?layacakt?r sabitleme i?lemini yaparken .

Ancak burada dikkat etmemiz gereken husus yeni anakart?n ebatlar? olmal?d?r , baz? anakartlar ebat olarak biraz uzun ( uzunluktan kast?m kasan?n enine olan yerle?imi ) . E?er kasan?z enine uzunluk olarak k?sa tipte ise ve anakart?n?z uzunsa diskleri ba?lad???n?z metal k?s?m anakarta dayanabilir ya da optik sürücünüz anakart?n üstüne ç?karak o bölgedeki kondansatörlere de?ebilir vs.

Bu tip bir uyumsuzlu?un önüne geçmek için önce kasam?z?n içini bir ölçelim , kasan?n anakart? yerle?tirece?imiz bo? alan?n?n boyu kaç cm eni kaç cm bilelim .

Sonra alaca??m?z anakart?n üretici sitesindeki teknik verilerine bakal?m , orada mutlaka en - boy bilgisi olur . K?yaslamam?z? yapal?m ki sonra "tüh" demeyelim .

??lemci için söylenecek pek bir?ey yok , 3000 Mhz tek çekirdek h?z? , 1333 Mhz FSB'si ve 6Mb L2 önbelle?i ile sim için fazlas?yla yeterli bir seçim .

Anakartta bolca Ram slotu mevcut ( 6 Adet ) , bunlar?n ba?lang?çta ikisini kullan?p 2x1 = 2 Gb yaparak 32bit i?letim sistemi kullanmakta makul bir yat?r?m olabilir . ( Tavsiyem 2x2 = 4Gb ile limitleri yükseltmek olabilir , dikkat bu durumda XP 64bit ya da Vista 64bit gerekir )

Ekran kart? x600 serisi olarak orta üst s?n?fta , yani sizi üzecek bir kart de?il . Belki bir x800 performans?nda olmayacakt?r ancak bir üst s?n?fa ait olman?n verdi?i teknik avantajlar ile o aç??? kapatabilir .

?öyle örnekleyeyim , 7600 serisi bir kart 6800 serisi bir karttan yeni ve teknolojik olarak üstün olsa bile çok elzem oyunlar ve durumlar hariç perfomans üstünlü?ü 6800'dedir . Tabii ki bu fark 20-30 FPS de?il sadece 3-5 FPS gibidir genelde .

Bu mant?kla bakarsak alaca??n?z 9600 GT , 8800 GT ile hemen hemen e?de?erde performans sunacakt?r simulatörde .

Hele ki kart?n?z DDR3 Rame sahip , so?utmas? da stabil ve iyi ise bekledi?inizin de üstünde bir performans/stabilite yakalayabilirsiniz .

Gerekirse so?utmay? iyile?tirip kart? biraz overclock etmek ho? sonuçlar do?urabilir :)

Velhas?l sözün özü ; Ekran kart?n?z? DDR3 Ram'li olmas?na dikkat etmek sureti ile gönül rahatl??? ile alabilirsiniz bana kal?rsa .

Anakart için çok iyi ya da çok kötü demek mümkün de?il , yerle?imsel bazda tasar?m?ndaki negatif yönler d???nda emsalleri ile ayn? performans? sunabilen , her ne kadar BIOS ayarlar? biraz kafa kar??t?r?c? olsa da stabil ve temiz bir kart .

Genel kan?m ise bu sistem ile temiz bir kurulum ve ayarlama i?leminden sonra yap?lacak iyi bir i?letim sistemi kurulumunun ard?ndan birkaç küçük "tweak + ayar" ile oldukça iyi bir Fs2004 performans? alabilece?iniz yönünde .

?imdiden hay?rl? olsun ...

Sevgiler

-------------

Ek : Ben yaz?ya ba?lay?p uzun sürede bitirdi?imden arada ada??mdan gelen gönderiyi görmemi?im :) Sa?olas?n Fatih Kaptan?m .

Mutlaka teknik yönü ve güncel bilgisi benden daha iyi olan dostlar vard?r aram?zda ... Ben sadece teknik altyap?m ve simulator hususunda senelerdir edindi?im tecrübe ile bilgimi payla?maya çal???yorum siz de?erli hobida?lar?m ile .

Faydam oluyorsa ne mutlu bana .

Sevgiler

Poyraz
13-05-2008, 15:36
Fatih Ünal kaptan?m öneriniz için teşekkürler. Gigabyte'?n bu anakart? hemDDR2 hem DDR3 destekli, özellikle dikkat ettim dedi?iniz sebeple. Asus'tada ayn? özellikte bir kart var ama BIOS update'den sonra benim anlayamad???m baz? özellikleri kayboluyormu? (Asus P5KC)

Fatih Koz kaptan?m yard?mseverli?inize teşekkür ediyorum. benim anakart eski kasaya uyarm?dan kast?m arkadaki jak bo?luklar? ve slot bo?luklar? yeni kart?n slotlar?na ve jaklar?na uyarm?yd?. Kart yerine otursa bile eski kart?n AGP slot bo?lu?u yeni kart?n PCI-e slotuna denk gelecek mi acaba? Böyle bir sorun ya?ayacaksam ba?tan yeni kasa almak mant?kl? olabilir.

Birde merak etti?im baz? bilgisayar forumlar?nda PSU'nun gücü abart? yüksek olmal? gibi ?eyler yaz?yor. Benim seçti?im kasan?n PSU'su 400W ve yorumlarda gerçek 400W oldu?u yaz?yor. Ama bahsetti?im forumlarda 500-600W PSU lardan bahsediliyor oyun makinas? için. Sizce 400W yeterli midir, yeterlinin alt?nda m?d?r ve ya vasat?n üstü müdür?

Ekran kart? DDR3 bellekli. ?lk ba?ta 8800 alamayaca??m için 8600GT bak?yordum ama kar??la?t?rmal? testlerde 9600'ün daha yüksek performansa ula?t???n? ve yeni nesil GPU kulland???n? gördüm. Sizin söylediklerinizde do?ruluyor bunu teşekkürler :)

64bit XP'ye geçi? için biraz daha bilgi edinmeliyim kendim. Baz? programlarda ve sürücülerde 64bit ile ilgili sorunlar oldu?unu duymu?tum, bu beni biraz korkutuyor. Yeterli olmazsa bu 2gb bellek o zaman XP 64bit için 2gb daha bellek kiti alabilirim.

Sevgilerimle...

cougar
13-05-2008, 15:58
Fatih hocam cok guzel anlatmis ona tekrar tesekkur edip bir kac biseyde ben eklemek isterim.

32Bit'in getirdigi engellemeler yuzunden x32 based isletim sistemlerinde 4GB RAM tam olarak adreslenemiyor dogrudur, ancak PAE denilen (Physical Address Extension) sayesinde -tabii ki motherboard'un desteklemesi lazim- 3.5 GB olan limit yukari cekilebiliyor.

Windoze yuklu makinalarda boot.ini de boot edilen windoze'un oldugu satira
" /PAE " komutunu " " olmadan eklemek yeterli. Eger ki sisteminizi restart ettikten sonra windoze yuklenmeden restart atarsa sorun degil, makinayi safe mode'da acip /PAE komutunu kaldirabilirsiniz. Safe mode sirasinda /PAE komutu olsa bile windoze PAE olmadan boot edicektir.

x64 based bir isletim sistemi tabii ki x32 based bir isletim sisteminden daha iyidir ancak driver problemi yasiycaginiz da asikardir. Nerdeyse yaklasik 8 ya$inda olan Creative Live! 5.1 Digital ses kartimi x64'de kullanamamin en buyuk nedenlerinden biri de budur. Gerci kX diye bi grup var onlarin yazdigi EMU5001 icin olan driverlar var o driver'lar sayesinde calisiyor ama o driver'larda profesyonel muzik ile ugrasanlar icin oldugu icin, yok reverb'u yok bass bi$i bi$ileri di$inda pek bir getirisi yok benim icin.

Ekran kartina gelicek olursak fatih hocama tamamiyle katiliorum, isi biraz olsun teknik datalarla anlatmak icin ufak bir tablo hazirladim

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">
8800 GT

GPU : G92
Process Size : 65
Transistors : 754M
Pixel Shader : 4.0
Vertex Shader : 4.0

Specifications

Core Clock : 600 MHz (Superclocked version'da 700 MHz Zotac 8800GT gibi)
Memory Clock : 900 MHz (Superclocked version'da 1000 MHz Zotac 8800GT gibi)
Memory Bus : 256 bit
Memory Size : 512 MB
Memory Type : GDDR3
ROPs : 16
Shading Units : 112

9600 GT

GPU : G94
Process Size : 65
Transistors : 505M
Pixel Shader : 4.0
Vertex Shader : 4.0

Specifications

Core Clock : 650 MHz
Memory Clock : 900 MHz
Memory Bus : 256 bit
Memory Size : 512 MB
Memory Type : GDDR3
ROPs : 16
Shading Units : 64</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

Bu tablodan da anlasilcagi uzere, 9600 8800'den kesinlikle daha iyi degil ancak 8800 GT'e gayet yakin degerlerde. En onemli ve performans getiricek ozelligi ise GDDR3 destekliyor olmasi "Graphics Dual Data Rate"

piyasa fiyatlarina bakarsak aslinda 8800GT (superclocked version'dan bahsetmiorum) fiyatlari ile 9600GT fiyatlari arasinda aslinda 60-70$ fark var. Eger ki bir kez yapilicak bir sistem olucaksa 60-70$ daha fazla verip 8800GT alinmasi en makulu olucaktir. Ram'ler motherboard destekledigi surece arttirilabilir keza HDD'de oyle. Ancak 9600 alip 1 ay sonra 8800GT almak birazcik cep yakicaktir. Malum oncelikle eskisinin satilmasi, ki ikinci el olucagi icin alindigi fiyattan daha ucuza satilmasi gibi... Tabii gonul isterdi ki 9800GT olsaydi degil mi (:

Toplamak gerekirse, eger ki butcede daha fazla bir esneklik yok ise, 3GHz'lik bir CPU yerine 2.6 GHz'lik bir CPU secilip fiyattan kazanc saglanip 8800GT secilebilir. Fatih hocamin da dedigi gibi bizim emektar FS2004 icin 2.6 GHz'lik CPU'lar bile hayli hayli yeterli.

PAE (Physical Address Extension) ile ilgili detayli bilgi icin
http://en.wikipedia.org/wiki/Physical_Address_Extension

Sevgiler...

cougar
13-05-2008, 16:00
Ufak bir ekleme, vista geldigi icin, micro$oft XP x64'e olan destegini hafif hafif cekmeye basladi bile, insanlari 64Bit'de yeni isletim sistemi olan vista'ya gecirebilmek icin.

O yuzden x64 secilicek ise en mantiklisi Vista ne yazikki :(

fatih.koz
13-05-2008, 17:24
Anil Kaptanim selamlar ,

Ben hic /PAE ve /3GB eklentilerine girmemistim anakarti ve yapiyi test edemedigim icin :) Tabii ki boyle bir imkan var , hatta forumda bir baska konuda detaylica irdelemis ornekler vermistik .

Degerli bir agabeyimin PC'sinde x86 Windows XP mevcut , elimizde 4 adet Corsair ram mevcut ancak ne /PAE ne de /3GB zorlamalari ise yaramiyor anakart + isletim sistemi uyumsuzlugu yuzunden . Mecburen 3 GB kullaniyor , tabii bu da Dual DDR ozelligini etkiliyor ama idare ediyoruz bir sekilde :(

[ Onemli olabilecek not , bahse konu uyumsuz anakart Gigabyte'in okkali bir anakarti ]

Teknik verilere bakinca 9600 GT ile 8800 GT arasinda "Shading Units" farki var gibi goruluyor , bunun disinda gerek saat hizlari gerekse de kapasiteleri bazinda hemen hemen aynilar , bir de transistor sayisi ciddi oranda dusuk 9600'de :)

Keske bilimum dergilerdeki gibi imkanlarimiz olsa da ureticiler bize deneme amacli urunler gonderse kendi testlerimizi yapabilsek simde , bir Fs2004 , bir FsX testi yapsak , ekran kartini sistemi , genel performansi dilimizde degerlendirebilsek . Ne hos olur

[ Zamaninda TurkSim'de "Urun Incelemeleri" bolumu acmayi dusunmus ve muhtelif yapimcilarla temasa gecmistim, tam surum olmamak kaydiyla demo surumu , zaman kisitlamali surum vb. gonderip gonderemeyeceklerini , gelisen Turk Sanal havaciligina turkce icerikli urun incelemeleri sunmamizin iyi olacagini vs. anlatmistim ancak uzulerek soyluyorum ki ulkemizde kacak kullanimin had safhada olmasi , orjinal urun alicilarinin IVAO ve VATSIM'de kayitli kullanicilara oranlar cok dusuk miktarlarda olmasi nedenleri ile bu talebi reddetmislerdi .

Hatta Mikropsoft'un FsInsider sayfasi bile ulkemizde lisansli satilan FsX urunu ve kullanici sayisini baz alarak sitemizi "Community Links" kismina eklemeyi reddetmisti ! , neyse konuyu dagitmayalim ]

Selcuk Kaptanim , kasanin ic olculeri musait ise dis yerlesimden suphe etmeyiniz ... Neticede alt kisimdaki slotlar ve onlara karsilik gelen kasadaki acik alanlar "ATX Standardi" icindedir . Standart disi yapilan tek kisim anakartin klavye ve usb girislerinin oldugu arka kisimdir ki bunun icinde her anakart ureticisi anakart pakedine kasanizin o bolumune tam oturacak sekilde bir ara parcacik koyar .

Normal sartlarda kasalarin bu bolumleri sabit degil degiskendir , kimi sabit gibi gorulse de iceriden bakildiginda iki kucuk vida ile sabitlendigi gorelebilir . Neticede o kismi sokup yeni anakart ile gelen parcayi oraya takacaksiniz ( sIkI gecmedir , vidali degildir ).

Eger kasanizin bu bolumu sabitse ( cok eski kasalar boyleydi ) , ya kasayi degistirmek ya da birkac alet edavat ile o kismi kesip atmak durumundasiniz .

PSU konusunda ben "gerektigi - gerekebilecegi" kadar guc desteginden yanayim .

Yani benim sistemim en agir kosullarda 500W guce ihtiyac duyacaksa (ki bunun icin tum ekipmanin maksimum duzeyde calismasi gerekir , ki genelde bu yasanmaz) %10 opsiyon koyup 550W'lik ya da bilemediniz 600W'lik bir PSU alirim , olur biter .

Neden 500W isimi gorecekken 1000W'lik bir PSU'a yatirim yapayim .

Son donemde artan guc tuketimine karsi bircok kullanici yuksek guc verebilen PSU'lar aldi ANCAK ureticiler bir sekilde guc tuketimini dusurmek zorunda kaldilar ve son uretilen ekipmanlar he bu sinirlamalar icinde kalarak piyasaya suruluyor .

Bir ya da iki sene onceki donanimlarin guc tuketimlerine ve ihtiyaclarina bakarak simdikiler ile kiyaslarsaniz ne demek istedigimi anlayabilirsiniz , belki bir AB yasasi belki teknoloji ureticilerinin ortak karari ile benim takip edebildigim kadariyla guc tuketimleri asagi cekildi .

Kardesimin PC'sinde calisan 6600 GT su an evde kullandigim 8600 GT'den daha cok guc tuketiyor , ayni mantikla Athlon 2700 islemci ile Athlon X2 4400 islemcinin guc tuketimleri hemen hemen ayni ...

Bu nedenle ben PSU konusunda "en yuksegi - en pahalisi en iyisidir" demiyorum , bize yetecek gucu opsiyonlu olarak stabil olarak saglayan , guvenli kaliteli bir PSU en iyisidir diyorum .

Sevgiler
Fatih

fatih.koz
13-05-2008, 17:36
Aklima gelmisken yazayim , araya is girince unuttum ;

Guncel donanimlarin XP 64bit'te surucu destegi mevcuttur, elinizdeki eski donanimlari ( ses karti , tv karti , modem vb. ) kullanmayacaksaniz gonlunuz rahat sekilde 64 bit XP'ye ( ya da Vista'ya gecebilirsiniz )

Ornekler ;

Nvidia Ekran Kartlari : 64 Bit destegi var
ATI Ekran Kartlari : 64 Bit destegi var

Nvidia Anakartlar : 64 Bit destegi var
AMD Anakartlar : 64 Bit destegi var
Intel Anakartlar : 64 Bit destegi var
SIS Anakartlar : 64 Bit destegi var
VIA Anakartlar : 64 Bit destegi var

Realtek , Marcom vb. Gigabit Ethernet Kartlari : 64 Bit destegi var
Realtek , SIS , Nvidia Ses Kartlari : 64 Bit destegi var
Creative Ses Kartlari ( yenileri ) : 64 Bit destegi var
Creative Multimedia Aygitlari ( yenileri ) : 64 Bit destegi var
SkyStar , Aver DVB Kartlari : 64 Bit destegi var

CH Products Urunleri : 64 Bit destegi var
Saitek Urunleri : 64 Bit destegi var

Sozun ozu guncel olarak satilan , ya da yakin zamanda uretilmis ne oldugu , markasi , ureticisi bilinen tum ekipmanin 64bit XP surucu destegi mevcut .

Tabii bunu Vista'nin cikisina ve 64bit'i son kullaniciya daha kolay ulastirmasina borcluyuz :) Eger Vista cikmasa ve 64bit yayginlasmasa XP'ye destek vermezdi ureticiler kolay kolay .

Yazilim konusunda da eger 16bit bir uygulamaniz yoksa (ki olacagini pek sanmiyorum , cok eski uygulamalar boyle idi) , 32bit tabanli tum uygulamalariniz 64bit Windows'larda sorunsuz calisir .

XP'de WoW64 modulu/emulatoru vardir , cok az bir sistem yuku ile [ %1'ler civarinda ] 32 bit uygulamalarinizin 64 bitte sorunsuz calismasini saglar .

Tabii bu tip bir calistirmada 64bit isletim sisteminin tum nimetleri ve performans artislarini hissedemezsiniz ama sorunda yasamazsiniz .

Misal bende FarCry isimli oyun mevcut , bitirmedigim icin yeniden yukledim gecenlerde . Once normal CD'lerinden yukledim ve WoW64 yapisi sayesinde hicbir sorun olmadan calisti 32bit olan bu oyun (WoW64 otomatiktir , siz birsey yapmadan o anlar ve devreye girer).

Sonra oyun icindeki bir grafik bocegini (bug) duzeltmek icin yapimcisinin sitesine girdim ve 64bit yamasinin yapildigini gordum . Indirdim kurdum ve oyunumu tam olarak 64bit destegi ile calistirdim .

Performans , stabilite , haritalarin yapisi ve yukleme sureleri ile grafik iyilestirmelerini gorunce "iyi ki 64bit XP kullaniyorum" dedim . [ Tabii bu bana oynadigim tum bolumleri bir daha oynamak mecburiyeti olarak geri dondu ama olsun , o guzellik ve akicilik ile sanki baska bir oyun oynuyormusum gibi zevk aldim ]

Keske dedim icimden , Fs2004'un ve FsX'in de 64bit surumleri olsa , elimizdeki aletin tam performansini alsak bu urunlerde .

Sevgiler

Poyraz
13-05-2008, 22:58
An?l hocam önerileriniz için teşekkür ederim. ?çi?leri bakan?m?n bana tan?d??? bütçenin k?s?tl? olmas? sebebiyle, FS'ün de i?lemci dü?man? oldu?unu dü?ünerek alabilece?im en iyi i?lemciyi almal?y?m mant???yla yola ç?kt?m. ??lemci konusunda çevremden Q6600 almam konusunda da çok bask? vard?, gerçekten iyi ve aralar?nda 50usd falan var. Ancak zaten FS'in dört çekirdek i?lemci deste?i olmad???ndan gereksiz buldum ve çift çekirdekte bana göre en iyi i?lemciyi almaya karar verdim. Yani anlayaca??n?z bundan daha fazla harcayamam, dedi?iniz gibi i?lemci dü?ürüp fark? 8800gt'ye yat?rmay? dü?ünebilirim bakal?m yapabilecek miyim [8D]

Fatih hocam benim eski kasaya güvenemedim aç?kças?, söyledi?iniz parça sabit, kes-biç yerine han?m? kand?rd?m thermaltake'in tipi estetik olarak güzel falan dedim raz? ettim. Yani PSU ile olan alternatif yok art?k :D An?l kaptan?n Live 5.1 sorununu bende ya?ayaca??m e?er 64bit XP'ye geçersem. Çünkü eski parçalar?m? da (ses kart?, tv kart gibi) kullanmak durumunday?m. ?leride bunlar?da de?i?tirip 64bit yapabilirim sistemi tabi. Birde dedi?im gibi çok oyun pe?inde de?ilim, FS sorunsuz olsun yeter. FS 64bit için destek vermiyorsa benim için 64bit gerekli de?il ?imdilik diyorum.

?lginiz, yard?mseverli?iniz ve payla??m?n?z için çok çok teşekkürler kaptanlar?m.
Sevgilerimle...

fatih.koz
14-05-2008, 08:45
Tamam o zaman , ?imdiden hay?rl? olsun yeni sistem ...

Madem elde mevcut creative ses kart? var , anakart?n üzerindeki ses kart? da aktive edilerek Fs'te çift ses kart? kullanabilirsiniz .

Böylece uça??n sesleri Creative'den gelirken , Teamspeak , Vatsim Voice gibi ATC muhaberat ayg?tlar? anakart?n ses kart?ndan gelir . Daha gerçekçi bir ortam sa?lanm?? olunur :)

Tekrar hay?rl? olsun diyor , emniyetli uçuşlar diliyorum .

Sevgiler

Poyraz
14-05-2008, 09:34
Günayd?nlar,
Te?ekkür ederim hocam yard?mlar?n?z ve verdi?iniz bilgiler için.

Görü?mek üzere, sevgiler...