PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : IVAP-FS-Directx multiplayer problemi

turkuaz
26-04-2008, 09:45
Arkada?lar bugün sabah yapt???m LTFJ-LTCC uçuşu s?ras?nda Ankara Center olan U?ur DUNA kaptan?m sa?olsun uyar?nca fark?na vard?m. Benim makine IVAP a ba?lan?yor fakat Multiplayer olarak ba?lanm?yor mu?. Yani ne ben trafikleri görebiliyorum ne de trafikler beni görebiliyormu?. Bana tarif etti?i ?ekilde baz? ayarlarla u?ra?t?m ama nafile. Yakla??k 1 ay evvel makineye format atm??t?m ve o günden beri FS aç?l?rken a?a??daki hatay? veriyordu.
http://img222.imageshack.us/img222/4082/ivaphataekranivk4.jpg
Ben asl?nda okumadan tamam deyip geçti?im için ve sürekli seyrek trafikte uçtu?um için (malum Trainer pilot) bu sorunun fark?na varmad?m. Ayr?ca DxDiag dan directx olay?na da bakt?m sonuçlar ?u ?ekilde;
------------------
System Information
------------------
Time of this report: 4/26/2008, 09:23:31
Machine name: MURAT-PC
Operating System: Windows Vista™ Home Premium (6.0, Build 6000) (6000.vista_gdr.071023-1545)
Language: Turkish (Regional Setting: Turkish)
System Manufacturer: MSI
System Model: MS-7250
BIOS: Default System BIOS
Processor: AMD Athlon(tm) 64 X2 Dual Core Processor 5600+ (2 CPUs), ~2.8GHz
Memory: 2558MB RAM
Page File: 1011MB used, 4304MB available
Windows Dir: C:\Windows
DirectX Version: DirectX 10
DX Setup Parameters: Not found
DxDiag Version: 6.00.6000.16386 32bit Unicode

---------------
Display Devices
---------------
Card name: NVIDIA GeForce 8600 GT
Manufacturer: NVIDIA
Chip type: GeForce 8600 GT
DAC type: Integrated RAMDAC
Device Key: Enum\PCI\VEN_10DE&DEV_0402&SUBSYS_22861682&REV_A1
Display Memory: 1520 MB
Dedicated Memory: 497 MB
Shared Memory: 1023 MB
Current Mode: 1280 x 1024 (32 bit) (60Hz)
Monitor: Genel PnP Monitör
Driver Name: nvd3dum.dll,nvwgf2um.dll
Driver Version: 7.15.0011.6222 (English)
DDI Version: 9Ex
Driver Attributes: Final Retail
Driver Date/Size: 7/6/2007 08:15:00, 4788224 bytes
WHQL Logo'd: Yes
WHQL Date Stamp:
Device Identifier: {D7B71E3E-4742-11CF-7C6D-8D0201C2CA35}
Vendor ID: 0x10DE
Device ID: 0x0402
SubSys ID: 0x22861682
Revision ID: 0x00A1
Revision ID: 0x00A1

Sistem özelliklerim yukar?da mevcut, lütfen yard?m edin...[V]

fatih.koz
26-04-2008, 11:12
Sorun "DirectPlay" yani DirectX'in multiplayer k?sm? (ki IVAP bunu kullan?yor malum)

Vista'da normalde DX10 gelir ancak birçok program DX9 (hatta 9c) sürümünü ister adam gibi çal??abilmek için .

Vista'ya özgü olarak DX9c ve DX10 birlikte , biribine bula?madan , birbirini bozmadan çal??abilirler .

Bu ba?lamda emin olmamakla birlikte yorumumu yap?yorum ;

Sisteminize DirectX 9c'yi yükleyiniz , sorununuz çözülebilir .

Dx9c nereden bulunur ?

1. Güncel bili?im dergisi cd'lerinde
2. Güncel oyun dergisi cd'lerinde
3. Mikropsoft'un internet sitesinde ( Web Install olarak )
4. Mikropsoft'un internet sitesinde ( Redist. paket olarak )

?ahsi tercihim güncel ve temiz olaca??na güvenebilece?iniz 4ncü opsiyonu indirmenizdir .

Yakla??k 50 Mb gibi bir boyutu olacakt?r bu pakedin ama bir kere indirip kurmak kafi gelir san?yorum .

Kolay gelsin

hakan737
26-04-2008, 11:52
peki benim anlamad???m bir ?ey var, windows vista'n?n bu kadar yayg?n kullan?m problemleri varken (pratik olrak dü?ünürseniz görsel makyaj?n?n albenisi d???nda devaml? al???lagelen programlar?n?z vs ile bir ?ekilde problem ya??yorsunuz) neden notebook, laptop üreticileri binlerce dolara para vermeyi ve zaten kullan?m sistemininde benden çat?r çat?r paras?n? ald?klar?na göre bu makinelerin XP versiyonlar?n? üretmiyorlar! ?ahsen bugüne kadar kulland???m bütün programlara kendi ba?lar?na yada birbirleri ile çal??malar? için uyum göstermeleri için vista deste?i gelmedikçe gayt memnun oldu?um XP'den vazgeçmek istemdi?im halde, s?rf vista yüklü diye istedi?im laptop'u alamamak, alsan?z bile size gerekli driver disclerini temin edemiyor olmalar? asl?nda üretimde ve kullan?mda microsoft'un görünmeyen tekelle?mesi gibi geliyor bana.

turkuaz
27-04-2008, 09:00
Asl?nda Hakan hocam dediklerinize sonuna kadar kat?l?yorum fakat dü?tük bir batakl??a ç?rp?n?p duruyoruz. Üstüne üstlük sorun ya?amamak için vistaya bir ton para sayd?m (bill gates i zengin ettim) ama görüntüde koskoca microsoft kendi yazd??? directx-kendi yapt??? i?letim sistemi-kendi yapt??? oyun aras?nda bile uyum sa?layam?yor veya "sa?lam?yor..." bence microsoft un kullan?c?s?na sayg?s? yok...Tekel kelimesi onlar için biraz hafif kal?r çünkü bizi adam yerine koymuyor. Vallahi pardusta FS9 ve eklentilerini çal??t?rabilece?ime inansam an?nda vistay? verdi?im paray? dahi dü?ünmeden çöpe ataca??m ama o alternatif de yok san?r?m. Bir de insanlar kopya kullan?nca k?n?yoruz. Benim XP yi al?rken, vistay? al?rken, FS9 u veya FSX i al?rken (orjinaldir hepsi) sayd???m bir ton paran?n kar??l??? bu mu olmal?!..Resmen bizleri salak yerine koyan, ne yaz?l?mlar? ne de donan?mlar? adam gibi çal??mayan microsoft u k?n?yorum...Bill Gates amcam vakf?ndan aç doyuraca??na yapt??? i?i adam gibi yapsa bence daha çok hay?r yapm?? olacak.
(Fatih hocam verdi?iniz bilgiler için sa?olun, deneyece?im.)

ITER IMPIUS
27-04-2008, 10:50
Ben de Vatsim' de di?er trafikleri göremedim dün ak?am. Bende de Vista yüklü ayn? sorun olabilir mi acaba?

munur
28-04-2008, 08:43
Mehabalar,
E?er kulland???n?z yaz?l?m norton,kaspersky vb ise uninstall yap?p,Vistan?n firewall 'una Ivap application'lar?n? güvenli olarak i?aretleyin.Makinenizi restart yap?n sorun düzelecektir.Ayni olay benim ba??ma da gelmi?ti.Zaten ivao forum'lar?na da bakarsan?z,bu olay tart??ma konusu olmu?tu.
Anti virus ne kullanay?m derseniz AVG free edition olabilir.
Sevgiler