PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Boeing F/A-18F ve ?lginç Duman?

BEST
21-01-2008, 01:57
Arkada?lar bu resimde uçak ne yap?yor?,anlayamad?m.

KAYNAK : http://www.jetphotos.net/viewphoto.php?id=364692&nseq=33

<center>http://sanalpilot.com/forum/uploaded/best/Boeing FA-18F.jpg</center>

TC-BUG
21-01-2008, 02:06
Bu görünen olay ses bariyerinin geçilmesi olay? yani 1.0 mach'?n geçilmesi,do?an?n bir tepkisi gibi çok ilginç bir olay gerçekten.Orada gerçekten fiziksel bir katman olu?uyor,deniz üzerinde bunun yap?ld??? bir foto vard? ve orada denize de?en k?s?mlar? dalga/köpük olu?turuyordu.Çok ilginç kareler var baz? karelerde sanki orada ba?ka bir boyut varm?? gibi arka plan vs. daha farkl? görünüyordu.Gerçekten çok acaip bir olay.San?r?m havac?l?k tarihinde yanl?? hat?rlam?yorsam ses bariyeri geçilmesi s?ras?nda can kay?plar? da ya?anm??t?.

serdem
21-01-2008, 02:07
Ucak tam ses duvarini gectigi anda resim cekilmis.

Safak Erdem

agrilex
21-01-2008, 03:35
Kaynak ForumTR

Hepimiz bir kez olsun ya?am???zd?r böyle bi an?, Sonic Boom yani ses duvar?n?n a??lmas? olay?n?.. Tepemizden bir F-16 vs. geçerken birden felaket bir patlama olur, akl?m?z ba??m?zdan gider.. Ses duvar?n? a?t? uçak, bi?ey diil deriz, ama o ses duvar?n?n gerçek bir duvar oldu?unu bilmeyiz. Evet o duvar gerçek bir duvar! Peki nas?l olu?ur bu duvar, onu biraz açmaya çal??iim sizin için. Arkas?ndan da inan?lmaz resimlere ve videolara bi göz at?n..

Ses kayna??ndan halka ?eklinde dalgalar halinde yay?l?r.
Asl?nda ses, titre?imlerin madde üzerinde ilerlemesinden ibarettir -biz bu titre?imleri kula??m?zla alg?lay?p frekans?na (saniyede olu?an dalga say?s?) göre yorumlar?z- O yüzden ses dalgalar? bo?lukta yay?lamaz.Her bir dalgan?n h?z? hava ortam?nda 340m/s yani 1225 km/saat civar?ndad?r ve bu da 1 mach diye adland?r?l?r. (sesin h?z? yay?ld??? ortama göre de?i?ir, ortam?n yo?unlu?u artt?kça h?z artar).

E?er sesi olu?turan kaynak hareketliyse, ?öyle bir durum olu?ur. (fizik derslerinden hat?rlars?n?z, doppler etkisi falan filan).
E?er kayna??n h?z?, ses h?z?na ula??rsa, o zaman olan olur. Ses dalgalar?n?n hepsi üst üste biner. Yani kaynak, ç?kard??? ses dalgalar?yla beraber ayn? h?zda ilerlemeye ba?lar.

Bu dalgalar moleküller üzerinde titre?im etkisi yaratt???ndan, üst üste binmi? bir çok ses dalgas?n?n (bunlar art?k bir ?ok dalgas? olu?turmu?tur) titre?im etkisi de katlanm?? olur. Bu da bir bas?nç meydana getirir. Ve bir jet ses h?z?na e?it h?za ula?t??? an, bir yüksek bas?nçl? hava duvar? ortaya ç?kar. Bu duvar, oldukça sert bir duvard?r. Jetler bu duvar? delerek ses h?z?n? a?arlar, ve bu s?rada biz müthi? bir gürültü duyar?z, hatta olay yere yak?nsa ?iddetli biçimde sars?l?r?z. ??te sonic boom yani ses duvar? patlamas? böyle gerçekle?ir

Ses duvar?n? a?t?ktan sonra infilak eden F14 videosu;

http://www.youtube.com/watch?v=7qMtnFtB38I&NR=1

karacan
21-01-2008, 11:46
Bende alttaki videoyu her akl?ma geldiginde izler gülerim, o k?rm?z? ?apkal? k?z?n ''AOHF!'' deyi?i bana çok içten gibi geliyor. :D
Concorde da hakk?n? veriyor ama.

http://www.youtube.com/watch?v=annkM6z1-FE

zeplin
29-01-2008, 01:28
Asl?nda F-18 ses duvar?n? tam anlam?yla geçmemi? tam içinde gidiyor ?u anada... Blue Angels'a ait solo uçak deniz üzerinde alçak irtifada geçi?ini yaparken yine buna benze ses duvar?nda gitti?ini anlad???m?z bulutun içinde geçi?ini sürdürmekte. Normal ?artlarda bu uçak ses kat?n?n 2 kat? f?zle gidemiyor aero dinamik olarak ama pike yaparken yerçekimi kuvvetiyle 2 kat daha h?zl? gidilebilir.

dr.fly
30-01-2008, 13:41
Okhan bey payla??m?n?z için çok teşekkür ederim. Gerçekten çok aç?klay?c? olmu?.

sequence
30-01-2008, 16:07
Peki Flight simulatorde bu etkiyi animasyon olarak simule eden bir addon var m??

zeplin
30-01-2008, 16:28
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Peki Flight simulatorde bu etkiyi animasyon olarak simule eden bir addon var m??

<div align="right">Originally posted by sequence*-*30/01/2008*:* 18:07:32</div id="right">
</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

Baz? jetlerede mesela viper f-16 da effect olarak vard? san?yorum hatta duvar? geçince ç?kan ses bile gayat güzel ç?k?yodu ama bende sistemdeki bir sorundan dolay? kaybettim. bulursam size habr veririm

dr.fly
31-01-2008, 21:28
Bugün tesadüfen i? yerindeki birbayan doktor arkada??m, y?llar önce Çanakkale Orman i?letmeleri park?nda çay içtiklerini ve birden ani bir patlama ile bulunduklar? kulubenin camlar?n?n k?r?ld???n? söyledi. Patlama ile e? zamanl? olarak bir jet uça??n?n geçti?ini söyledi. Çevredekiler patlaman?n uçaktan geldi?ini söylemi?ler. Arkada??m?n ya?ad??? "sonik patlamaym??" anlad???m kadar?yla. Ona bu forum ba?l???n? okuttum çok ilginç buldu.

extronus
01-02-2008, 00:59
Bandirma da (Aslinda Erdek'e bagli) Assagi Yapici koyu yakinlarinda, yazlarimin onemli bir kismini gecirdigim, halamlara ait bir yazlik vardir. Bazen jetler, o kadar alcaktan gecerlerdi ki, eger ucagin govesi engellemese pilotlarin yuzlerini gormek mumkun olurdu. Bu gunku bilgimle bakip, muhimmat tipini sayabilir, FLIR var mi yok mu soyleyebilirdim sanirim. :) Eger gorus musait ise ve dikkatlice bakarsaniz kalkislarini farkedebilir, eger sirayla kalkmislar ise formasyona girislerini ve yavasca fakat kukreyerek ustunuzden gecislerini izleyebilirdiniz. (Muhtemelen arkadas grubumuz icinde izleyen/izlemeye calisan tek ben idim.) Bir aksam ustu, denizden cikmis, "Eve gidip yemek mi yesek yoksa gece olana kadar orada mi otursak" vb(!) seklinde muhabbete dalmisken, iki ucagin havalanmis oldugunu farkettim. Aksam gunesinin de etkisiyle oldukca gorunur haldeydiler. Yalniz her zaman izlemeye alisik oldugumun aksine, hareketlerinde bir anormallik vardi. Hareketleri, olmasi gerekenden daha hizliydi. Sanki bir filmi hizlica ileri sarar gibi. Ikinci ucak, tepe noktasindayken varliklarini farkettim. Havalanmislar ve sonra adeta denize yapismislardi. Ben onlari farkettikten on, en cok on bes saniye sonra once biri sonra digeri neredeyse tam uzerimizde _patladilar_... O sesin uzerimde yaptigi etkiyi ancak lisedeki beden hocamin (elleri dert gormesin) dersinden kactigimda attigi tokat ile eslestirebiliyorum. Takip etmek icin arkami dondugumde coktan kaybolmuslardi tabi... Arkalarinda biraktiklari biraz belirgince duman izinden, F4 olabilecekleri yonunde bir tahmin, o sesin hatirasi ve oyle kuvvetli bir makineye kumanda etmenin nasil bir his oldugunu merak etmekten baska pek bir sey yok elimde bu gun.

BEST
01-02-2008, 02:10
De?erli Turgut kaptan?m.
Band?rma ve Erdek dedi?iniz de ?öyle bir durdum.Çünkü ben de her ak?am üzeri (so?uk olmad??? zamanlar) saat 17:00 civar?,Pazartesi pazar?ndaki evimin balkonundan F-16 lar?n kalk?? ve ini?lerini seyrediyorum,uzaktaki binalar?n üzerinden kayboluncaya kadar.Tabi ?ehrin üzerinde Sonic patlama olaca??n? beklemiyorum.Ama belki bir gün! yakalar?m.
Yaz?n ise Erdek'te,uçaklardan mahrumum.Sayg?lar?mla.

zeplin
06-02-2008, 01:10
Çekiç güç uçaklar? Adana'dayken ben birkaç kez duydum... önce ne oldu?unu anlayam?yorsunuz ama sonradan aaaa bu geçen bir F-15'di veya F-16'yd? diyorsunuz. asl?na bakarsan?z bu sonik patlamayla bilirli düzeyde bölgesel deprem bile yarat?labiliyor. Patlaman?n mant???n? yukarda "agrilex" kaptan?m zaten anltm??. Incirlik ?u anda tamamen ölü bir üs ve belki Türkiye topraklar?ndaki en gelişmi ve hala gelişin bir üs. Bakal?m sonu ne olacak?