PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : AI Hakk?nda ufak bir soru

turkisheagle
15-01-2008, 15:07
Merhabalar,

Türkiye için gerçekçi bir VFR-Havataxi ve ?? jeti trafi?i yaratmak ve Default VFR trafikten Türkiyeyi ay?rmak gibi bir proje üzerinde çal???yorum.Trafik paketlerinden buldu?um güzel i? jetlerini ve Default FS VFR uçaklar? ile trafik yaratmaya ba?lad?m.Planlar? tek tek elle yaz?yorum ve bir konuda eksik bilgi ile yaz?yorum planlar?.

Örne?in:

AC#16,TC-BON,15%,24Hr,VFR,13:00:00,14:05:00,140,F,125,LTFE, 18:00:00,19:05:00,150,F,126,LTBA

Gibi bir planda, ''24Hr'' tam oalrak neyi ifade eder?Çok basit bir konu biliyorum ama acemilik var.Haftal?k plan olmad???n? biliyorum ''WEEK'' olmad??? için ama nas?l bir düzenle uçuyor örne?in 24 yaparsak?Nette yabanc? forumlarda bakt?m ama çok aç?klay?c? bilgilere rastlamad?m.Hakan Güven hocan?n döküman?n?da okumama ra?men orada da göremedim.

Biraz daha bilgi ve pratikten sonra,Trafi?i bitirip,2-3 ay içinde buradan da isteyen dostlara payla??r?m.

?yi günler.

hakan737
15-01-2008, 15:53
24hrs demek, o uçak için sadece 24 saatlik bir zaman dilimi içinde plan yapabilece?iniz anlam?na geliyor. Yani o uçak sadece 24 saatlik zaman dilimi içinde (hergün) kaç uçuş set ettiyseniz o kadar uçacak fakat o 24 saatin sonunda kalkt??? meydana geri dönmü? olacak demektir. Siz isterseniz 2 isterseniz k?sa k?sa 30'ar dakikal?k 10 uçuş koyars?n?z ama sonuçta bu ard???k uçuşlar?n sonunda kalkt??? meydana gelmek zorunda.
kabaca "günlük" uçuş demek.
6,12,18hrs'da ayn? mant?kta.

WEEK'den fark?, WEEK'de haftan?n günleri söz konusudur.
1-pazartesi
2-sal?
3-çar?amba
4-per?embe
5-cuma
6-cumartesi
0-pazar demektir.

bu WEEKly yani haftal?k programda, 7 gün içinde istedi?iniz kadar yere (birbiri ile ba?lant?l? olmak ?art? ile) istedi?iniz saatte uçar, hatta baz? günler uçmazs?n?z ama sonuçta yine ba?lad???n?z meydanda bitmek zorunda.

Flightplan haz?rlarken en önemli kural, uçak kalkt??? meydana geri dönmelidir. 24hrs veya WEEK planda örne?in;
IST-ESB-IST bir bacakt?r, fakat bu bacak bu zaman dilimine yay?labilir;
IST-ESB-->ESB-TBZ-->TBZ-ODS-->ODS-TBZ-->TBZ-AYT-->AYT-IST ?eklinde sonu yine IST olacka ?ekilde haz?rlanabilir fakat ?u olmaz;
IST-ESB--&gt;ESB-TBZ--&gt;[u]ADA-ERZ</u>--&gt;ODS-TBZ--&gt;TBZ-AYT--&gt;AYT-IST
Yani zincir halkalar? birbirine de?mek zorunda.

24hr veya WEEK plan içinde istedi?iniz kadar bu döngüyü zaman elverdi?i ?ekilde yapabilirsiniz, yani WEEK'de çar?ambaya gelene kadar uçak IST'e dönebiliyorsa, yeniden IST'den ba?lamak üzere ba?ka bir sefer sinsilesine uçak ç?kabilir.

Unutulmamas? gereken; her bir uçak için haz?rlanan planda, uçak bir yerde sefer döngüsünü bitirince , ba?ka bir meydandan benzer bir döngüye ba?layamaz! mutlaka o meydana gitmesi için bir sefer yapmas? gerekir.

turkisheagle
15-01-2008, 16:56
Hocam ?imdi kafamda baz? ?eyler çok daha net olu?tu,çok teşekkürler de?erli bilgileriniz için.

TurkuazBLN
16-01-2008, 02:50
hakan hocam bu konu ile ilgili benim de bi sorum olacak, kisaca cevaplaya bilirseniz cok memnun olurum.
hocam bi ucagin misal olarak istanbul- Madrid ucusunun ne kadar uzun oldugnu nerden elde ediyoruz?
yani illede flightplana mi bakmamiz gerekir, yoksa bunun daha basit bi cözüm yolu varmi acaba?
kalin saglicakla.
( yeni alba berlin Türk Telekom PTT macindan geldim ses tellerim baya bi zedelendi :D , cok hos bi mac izledik ) bana müsade
kalin saglicakla!

hakan737
16-01-2008, 11:49
E?er soruyu AI uçaklar?n uçuş süresi için soruyorsan?z;

1- kendiniz bir sat?r yaz?yorsan?z-ki tavsiye etmem- herhangi bir havayolu timatable'indaki zaman aral???n? hesaplayarak kalk?? ve ini? saatlerinizi GMT olarak giriyorsunuz. GEnellikle havayolu uçaklar? için cruise speed hemen hemen ayn? oldu?u için bu süre çok de?i?mez ama ayn? uçuşu bir Business jet yada GA uça?? için haz?rlayacaksan?z, bir yerlerden iki ?ehir aras?ndaki mesafeyi bulup sonra o uça??n tahmini seyir sürati ile ne akdar zamanda alaca??n? hesaplay?p, sonrada bunu kalk?? ve ini? saatlerine GMT olarak girmeniz gerekir.

2- ben AI plan haz?rlarken AITM isimli program? kulland???m için (asl?nda bu program sadece edit etmek içindir ama kand?rarak yeni plan haz?rlamak mümkün) program kendi içindeki bilgilere istinaden kalk?? saatini girdi?imde uça??n tipine gire ini? saatini belirliyor. E?er ben istersem ETA yani tahmini var?? saatini sabitleyerek o saatte inmesini sa?layabilir yada trafi?e göre erken veya geç inmesine izin verebilirim.

E?er uçuş süresini sadece merak etti?iniz için ö?renmek istiyorsan?z yine bir timetable öneririm. timetable'lar?n en arkas?nda uçuş numaras?na göre uçuşun kaç saat sürdü?ü yazar. ?kinvi bir yol, FS flightplannerDan (veya herhangi bir plannerdan) alac?a?n?z uçuş mesafesini uça??n seyir süratine oranlad???n?zda kaç saatlik uçuş oldu?unu hesaplayabilirsiniz.

turkisheagle
16-01-2008, 14:04
Hocam peki haftal?k plan kurmam??sak,ve 24Hr veya 8Hr gibi bir sat?rla plan? kurduysak;

A)Uçaklar kafalar?na esti?i günlerdemi uçar?

B)Her gün mü o uçuşu yapar?

C)Ba?taki sat?rda girdi?imiz yüzde den yola ç?karak haftada kaç gün o uçuşu yapaca??n?m? hesaplar?

D)Hiçbiri mi?:)

hakan737
16-01-2008, 15:31
Ave B için;
saatli uçuşlarda 24hrs ,8hrs, hergün ayn? rotay? tekdüze uçar uçak. haftal?kda ise 1 haftal?k uçuş periyodu içinde istenilen güne istenilen uçuşlar tanzim edilir.Fakat nihayetinde o da bir haftad?r ve her hafta ayn? rotay? uçar.

C için; yüzde oran? FS'in görüntüledi?i AI trafik oran?n?n hangi diliminde olaca??n? gösterir.
FS'de AI traffic densty ayar? 0'dan %100'e kadar bir yo?unluk seçene?ine ba?l?d?r. Flightplanda yer alan yüzde oran? bu yo?unlu?un içinde nerede olaca??n? gösterir.?öyleki;

plan %50 ayarlanm??t?r, FS'in traffic densty ayar? %50dahil ve üzerinde ise bu plan FS'de uçar vaziyette görülecektir. Fakat FS'in density ayar? %50'den dü?ükse sadece o de?erin alt?ndaki trafikler görüntülenir. Bir tür eleme ayar? gibi. baz? planlar random kar???k haz?rlan?r, ba?z uçuşlar %1 baz?lar? %60 ...vb gibi. traffic density kaça ayarl? ise üzerindekileri göstermez, alt?ndakileri gösterir.

turkisheagle
16-01-2008, 21:22
Anla??lm???r hocam,teşekkürler.