PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Scenery problemi,yard?m lütfen.

TC-BUG
12-01-2008, 13:52
Ba??ma ilk defa böyle bir olay geldi yüzlerce kez scenery yükledim ve kald?rd?m,çok sinir bozucu gerçekten.Dün avsimden yeni ç?kan bir ?talya scenerysi indirdim ; http://library.avsim.net/esearch.php?DLID=115531 ; kendi exe si vard?,kurulumu yapt?m manual ? okurken orada e?er scenery library ye eklemezse kendiniz 5 klasörü ekleyin diyordu,FS açt?m bakt?m en üstte gelmemi? ben de gelmedi herhalde deyip kendim ekledim,altta 2 tane entry vard? onlar? silip kendim ekledim.Sonra scenery yi pek be?enmedim ve kald?rmaya karar verdim,ne olduysa bundan sonra oldu.
?lk olarak kald?r?nca default meydan da kayboldu.Zaten bir gariplik vard? hem default pistte hem de sceneryli pistte ko?arken uçak z?pl?yordu sanki asfalt üzerinde de?il de çimlerin üzerinde ko?uyor gibiydi.?imdi de meydan?n bulundu?u yer sadece çim.Bahsetti?im meydan?n icao su LIEE bu arada.
2. problem ise çok daha ilginç,kald?rmak için kendim ekledi?im 5 tane scenery library girdisini elle kald?rd?m,daha sonra kurulum yaratt??? klasörü kald?rd?m bitti.Normalde uninstall i?lemi bitmi? olmas? gerekirdi,fakat ?öyle garip bir durum var,scenery library ye her defas?nda benim elle silmi? oldu?um 2 cagliari girdisi kendi kendine her seferinde tekrar ekleniyor !.Ben siliyorum ok diyorum tekrar scenery library ye girdi?imde bak?yorum geri gelmi?ler.Sonuçta FS9 u her aç???mda scenery area not found hatas? al?yorum.Kald?rd???m bir scenery kendi kendini scenery library ye otomatikman her seferinde nas?l ekler hiç bir fikrim yok.Yap?mc?ya email att?m ondan da cevap bekliyorum,gelmeme ihtimaline kar?? buradan da soray?m dedim.Acaba aran?zda bana yard?m edebilecek olan var m? ?.Te?ekkürler.

AYK
12-01-2008, 14:32
Ayn? dertten ben de muzdaribim. Yard?mc? olabilecek ki?iye pe?inen teşekkürler, zira kafay? yedirtecek bu Allah' ?n cezas? senaryo eklentisi..
Levent S?ray

BEST
12-01-2008, 14:40
Ah be Bu?ra hocam..Ne yapt?n?z.Ayn? hatalar benim de ba??ma geldi?inden beri,art?k Ne exe'li uçak,Ne de exe'li scenery yüklemiyorum.
Çünkü nereye Ne yüklüyor,Ne yap?yor,Uninstall'? var m? ? hiç bilemiyoruz.Yeri gelmi?ken söylemeden geçmiyeyim.LAGO ürünleri çok ba? a?r?t?yor.Amann D?KKAT!...
Bu yazd?klar?m üzüldü?ümü gösteren ve dikkatli olman?z için yazd?klar?m idi.
?imdi Bu?ra hocam..yukardaki yaz?n?zda anlayamam?? olabilirim ama,siz elle LIEE scenerysinin "Addon scenery" klasörüne atm?? olman?z gerekir.Yaz?n?zdan anlad???m kadar? ile LIEE dosyas?n? elle silmek için FS'yi aç?p,"Scenery Library" den girip,LIEE klasörünü i?aretleyip,DELETE yapt?n?z san?r?m.
Ama esas kendi dosyas?n? FS'yi KAPATTIKTAN sonra,FS 9/Addon Scenery dizinne gidip,bu klasörde bulunan LIEE dosyas?n? da kald?rman?z gerekir.Yani Önce dizindeki dosyalar? silin.Sonra tekrar bir daha deneyip,FS'yi açarak "Scenery Library" den LIEE dosyas?na bak?n bakal?m.?ayet yine ordaysa t?klay?p,tekrar DELETE yap?n.Düzelece?ini umuyorum.Tekrar çözümler üretiriz.Ben burday?m hocam.Sonucu bekliyorum.Sevgiler.

TC-BUG
12-01-2008, 14:45
Nuri hocam,
exe yi masaüstünde bir klasöre açt?m,sadece LIEE2008 adl? bir klasör yarat?yor,onu da root folder a koyuyor fs9 a,addon scenery ye de?il.
?lk yükledi?imde dedi?iniz gibi root folder dan addon scenery içine kendim ta??y?p eklemi?tim scenery library ye,zaten ana klasörde eklemeye kalk?nca cagliari already exists diyor,addon scenery içindeyken eklenmi?ti ve daha sonra alttaki 2 tane entryyi görmü?tüm.silme i?ini de önce scenery library den silip sonra klasörü silmi?tim.Klasör ?u an yok zaten,derdim de bu,ona ra?men scenery library içinde halen girdi var,delete dedi?imde de geri geliyor.

BEST
12-01-2008, 14:59
Hayret ?a??lacak durum.
Hocam bu "root folder" dedi?iniz dosyay? nerde is?,bulabilirseniz onu elle silmeye çal??san?z.
Bu da olmazsa,?ayet bu scenery den sonra PC'ye bir ?ey eklemediyseniz,son çare "sistem geri yükleme" yapabilr misiniz?.
?u an ba?ka çözüm de akl?ma gelmiyor.Nerdesiniz Fatih hocam,Hakan hocam?..:).?nan çok üzüldüm Bu?ra hocam.Geçmi? olsun.

TC-BUG
12-01-2008, 15:04
Hocam root folder dedi?im fs9 ana klasörü,orada da yok zaten liee klasörü hiçbir yerde yok sorun o .System recovery yapamam hay?r kullanm?yorum windows un o özelli?ini.

hakan737
12-01-2008, 15:28
Bu?ra, scenery.cfg içinden ekledi?in Cagliari scenery area sat?rlar?n? sil.

daha sonra documents and settings/........./fs9 içindeki scenery.cfg'ye gidip oradanda kontrol et cagliari ile ilgili bir ?ey kalm??m??

FS9'un ana directorysi alt?nda gözüne yabanc? gelen bir dat, exe veya bat dosyas? varm?? bu tip EXE uzant?l? sceneryler genellikle (herzaman de?il) bir scenery.bat dosyas? yada ona benzer bir backup dosyas?
yarat?rlar bak bakal?m varm??

birde exe'yi bo?a bir yere açt?m demi?tinya, dikkat et, ana scenery klaösrü içinde FS9'un temel sceneryleirnde muhtemelen Europe içine bir?ey atm?? yada de?i?tirmi?mi? zaten görürsün bo?a açt???n pakette buraya ait bir BGL varmi yokmu?

serdem
12-01-2008, 16:05
Selamlar,

Ayni sorunu baska bir sceneryde bende yasadim. Toni agremontun sceneryleri yuklu idi bilgisayarimda (Madeira, ispanya ve portekiz) fakat Hellas Scenery Team'in scenerylerini yukledikten sonra soz konusu scenerylerdeki tum objeler kayboldu ve bende onlari kaldirmak zorunda kaldim. Su anda ise ispanya, portekiz veya madeira uzerinde ucmak istedigimde degil havalani, bina vs. gormek dahi imkansiz.

FS 9'u yeniden yuklemeden bu sorunu cozebilir miyim sizce?

Not:Toni agremontun sceneryleri exe dosyasiz gelen elle yukleme yapilan scenerylerdir. FS9'un ana scenery folderine de herhangi bir mudahalesi yoktur.

Safak Erdem

adnan
12-01-2008, 16:22
Bakt?n?zm? bilmiyorum ama program fs9 ana klasörüne kendi uninstall dosyas?n? koymu? olabilir.

fatih.koz
12-01-2008, 16:54
"Elle kald?rd???m halde gitmiyor geri geliyor" ar?zas? genellikle Fs9 Root'daki Scenery.cfg file Documents & Settings alt?ndaki kopyas? aras?nda uyu?mazl?k oldu?unda olur .

Ve genelde Fs (akl?nca iyilik etti?ini dü?ünerek) root'dakini görmezden gelip Docs & Sett alt?ndakini onun üstüne yükler ve aktive eder .

E?er çok elzem bir durum yok ise Hakan A?abey'in çözüm önerisi problemi a?mak için kafi gelecektir .

Sevgiler

TC-BUG
12-01-2008, 18:39
FS9 root klasöründeki cfg de cagliari girdisi mevcut,C:\Documents and Settings\xx\Application Data\Microsoft\FS9 alt?ndaki scenery.cfg de scenery ile ilgili bir girdi yok.

FS9 root folder da herhangi bir uninstall yok.

Hakan hocam göze yabanc? bir bat dosyas? exe dosyas? yok.

Dedi?iniz bgl dosyas? setup ile LIEE2008 içine kendi geliyordu,manualde fs9/scenery/eurw içine kendiniz at?n diyordu.ben ilk yüklemede atmad?m bu dosyay?.sonra kald?rd?ktan sonra havaliman? kaybolunca orjinal dosyay? .off yap?p bu bgl yi att?m,fakat co?rafya daha da bozulunca meydan?n etraf?nda tekrar bunu silip orjinal dosyay? .bgl yapt?m.

yap?mc? halen mailime cevap vermi? de?il.

?imdi RegCure program? ile registry taratt?m,daha sonra RegCleaner ile tek tek bakt?m herhangi bir girdi yok,Regcure program? liee2008 ile ilgili bir?eyler buldu ve temizledi.Bakal?m i?e yarayacak m? ?imdi tekrar deniyorum haber veririm.

edit : hakan hocam ?imdi gördüm root folder a scncfg diye bir exe gelmi? onu da siliyorum bakal?m.
edit 2 : aç?l??ta hatalar 2 ye ç?kt?,ama en az?ndan default meydan? geri getirebildim bir ?ekilde.?u scenery cfg yi de halledersem tamamd?r.
edit 3 : windows\prefetch klasörü alt?nda 4 tane liee2008 li dosya vard? onlar? da sildim,aç?l??ta hata 1 e dü?tü ama halen var.

TC-BUG
12-01-2008, 19:11
Restart ettim,tekrar fs9 klasöründen scenery.cfg den elle sildim,fs9 u açt?m ve bu sefer scenery cfg ye eklenmedi.Aç?l??ta da hata almad?m.Default meydan da geri geldi.Ba?lad???m yere geri dönmü? oldu hatadan eser kalmad?.Yard?m eden herkese çok teşekkürler.

Benzer sorunu ya?ayan di?er arkada?lara : Registry program? (regcure bizzat tavsiye ederim) ile pc yi tarat?n,daha sonra windows aramas? içinden sorun yaratan dosyalar? aray?n (ben liee diye arad?m) ve temizleyin gördüklerinizi.Tahminen sorun kalmaz sizde de.

fatih.koz
12-01-2008, 19:36
Haydi geçmi? olsun Bu?ra ...

Emniyetli uçuşlar

TC-BUG
12-01-2008, 21:28
Sa?ol Fatih kaptan?m.

Bir daha scenery yüklemeden 2 kere dü?ünürüm art?k :)

hakan737
12-01-2008, 23:02
aç?kças? güvenmedi?iniz gruplar?n exelerini yüklemeyin, bilindik gruplarda sorun ç?km?yor ama bir kez daha yüklerken bir terslik hissetti?im bir scenery yada uçak hatirlamiyorum ne idi, kald?rmak istedi?imde bütün FS'i kald?rmak üzereyken makineyi kapatarak kurtarmi?tim!!!
Neyseki iki tane birbirinin e?i FS oldu?u için birkaç dakika içinde dosyalari kopyalayip kurtarm??t?m.

yüklerken farketti?im tuhafl?k, klasör açmas? gerekirken her?eyi FS'in alt?na at?yordu dolay?s? ile uninstall diyince oradan itibaren ne bulursa kald?rmaya ba?lad?!!!! kabus'a bakarm?s?n?z? :)

turkisheagle
12-01-2008, 23:12
Geçmi? olsun Bu?ra hocam,Bende uyduruk bir LSZH scenery indirmi?tim,sonrada güzel bir freeware olarak ç?kan? indirip yanl??l?kla üstüne kurmu?tum.Zurich deki bir organizasyona kat?lm??t?m,crashi kapatmay?da unutunca,süper zevk ald???m uçuş,kule frekans?ndan ayr?l?p yerle temas kurmadan,taxi yolu içindeki dipsiz bir uçuruma dü?erek bitmi?ti maalesef.O gün bu gündür,her indirdi?im sceneryi uçmadan bir kez kontrol ediyorum,çok seçerek scenery kuruyorum.Tekrar geçmi? olsun,?yi uçuşlar olsun

TC-BUG
12-01-2008, 23:50
Hakan hocam seninki tam kabusmu? gerçekten :)

TC-BUG
13-01-2008, 02:36
Bu meydan?n default halinde uça??n pistte ko?arken sekmesini de anlad?m,afcad ile meydan?n afcad?n? açt?m pist özelliklerine bak?nca pist "bitumus" diye bir madde ile kapl? seçili.onu concrete yap?p afcad ? kaydedince uçak beton zemin üzerinde ko?uyor.

Bir sorum var,stock afcad ? aç?p bu düzeltmeyi yapt?ktan sonra bunu tekrar stock olarak kaydedemez miyim ? ?lla AF2_LIEE.bgl diye mi kaydetmem laz?m ? Stock haliyle oynama yapam?yor muyuz hiç sonuçta bu default meydan ve stock halinin de modlanabilmesi laz?m bence.

hakan737
13-01-2008, 12:27
maalesef STOCK olan meydanlar FS9'un ana scenery dizini içinden gelen default AFCAD datalar?. En ufak bir de?i?iklikde AFCAD de?i?itirilmi? olarak kabul ediliyor ve STOCK afcad file geçerlili?ini yitiriyor.Bundan sonra modifiye edilmi? olan versiyon kullan?ma giriyor.

TC-BUG
13-01-2008, 12:47
Anla??lm??t?r hocam teşekkürler.

BEST
15-01-2008, 18:16
Benden de size Geçmi? Olsun Bu?ra Hocam.Paçay? kurtard?n?z sonunda!.:)
A?a??daki Hakan Hocam?z?n sözlerine HAK vermemek elde de?il.

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">aç?kças? güvenmedi?iniz gruplar?n exelerini yüklemeyin, bilindik gruplarda sorun ç?km?yor ama bir kez daha yüklerken bir terslik hissetti?im bir scenery yada uçak hatirlamiyorum ne idi, kald?rmak istedi?imde bütün FS'i kald?rmak üzereyken makineyi kapatarak kurtarmi?tim!!!
Neyseki iki tane birbirinin e?i FS oldu?u için birkaç dakika içinde dosyalari kopyalayip kurtarm??t?m.

yüklerken farketti?im tuhafl?k, klasör açmas? gerekirken her?eyi FS'in alt?na at?yordu dolay?s? ile uninstall diyince oradan itibaren ne bulursa kald?rmaya ba?lad?!!!! kabus'a bakarm?s?n?z? :)

<div align="right">Originally posted by hakan737*-*12/01/2008*:* 23:02:25</div id="right">
</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

Yakla??k 3-4 aydan beri Forumlar?m?za yeri geldikçe;" EXE'li (setuplu) Scenery ve Uçak Yüklemenizi tavsiye etmem." diyordum.Tabi baz? bildik,güvenilir yap?mc?lar istisna.

Bu arada Addon Scenery'ye ELLE kopyalanm?? ve " Scenery Library" den aktifle?tirilmi? bir scenery üzerine,daha sonra ayn? isimde veya ayn? meydana ait scenery' yi ÜZER?NE KAYDET-YAPI?TIR yap?p ta,öncekini silmeden-passifle?tirmeden KES?NL?KLE "Scenery Library" den AKT?FLE?T?RMEY?N?Z!..

Örnek: Daha önce kulland???n?z bir meydan?n scenerysinden,ayn? meydana ait daha GÜZEL bir scenery buldunuz,
-?lkönce eski sceneryyi FS'nin aç?l???ndaki ilk menüdeki "Scenery Library" den eski kulland???n?z meydan?n Dosyas?n? t?klay?p,"DELETE" yap?n?z,
-Sonra FS'yi kapat?p,Dizine gidip;FS9/Addon Scenery içinden bu passifle?tirdi?iniz eski meydan?n scenery dosyas?n? siliniz (Oradan ç?kart?n?z),
-Yeni scenery'yi FS9/Addon Scenery içine ELLE kopyalay?n?z,
-Ard?ndan yine FS'yi çal??t?r?p-ilk ana menüsünden "Scenery Library" içine girip,buradaki "Add.Scenery" ye t?klay?p,aç?lan penceredeki "Addon scenery" içindeki yeni scenery'nizi bulup,üzerine t?klay?p,"OK" deyiniz.
-FS'yi kapat?p,(Restart) tekrar aç?n?z.
Böylece sorunsuz ?ekilde yeni be?endi?iniz ayn? meydan?n scenery sini FS9'a tan?tm??,akifle?tirmi? oldunuz.

Sevgiler.Tekrar Geçmi? olsun Bu?ra hocam.

TC-BUG
15-01-2008, 19:52
Te?ekkürler :)