PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : PSS 777 dengesiz hareket ediyor..

comandante
12-12-2007, 12:32
Merhabalar arkada?lar.Bir süredir PSS 777 kullanmama ra?men baz? sorunlar?n?n çözümlerini henüz bulamad?m.:(Sorum ?u olacak;
Uçaka takeoff dan hemen sonra bu sorun zaten ba?l?yor.Örne?in burnunu 10 derece kald?rd???m zaman uçak benden ba??ms?z yukar?-a?a?? hareketlerle yükseliyor.(örne?in ben 10 derecede ile yükselmek isterken, kendi kendine bir 12 dereceye ç?k?yor, bir 8 dereceye iniyor.).Bu ?ekilde yükselmeyi ba?ard?ktan sonra,(ki malumunuz bunu uzun menzilli uçuşlar için kullan?yorum) art?k örne?in FL330 da uça?? rotaya oturtup, tamamen autopilottan kontrol etmeme ra?men uçak FL330 da gitmesi gerekirken yine yukar? a?a?? hareketler yapmaya ba?l?yor.Tabi 15 saatlik yol için 15 saat bekleyemeyece?im için:), simülatörün h?z?n? artt?r?yorum (16x).Ama böylece uça??n bu düzensiz harekelerdeki ivmeleri daha da artmaya ba?l?yor.Ve sonuç olarak öye bir hale geliyor ki 33.000 ft deki uçak bir burun kald?rmayla neredeyse 34.000 ft e var?yor.Bu seferde kuleden "Fl330 dan yüksektesin FL330 a in!.."uyar?s? al?yorum.Sonra uçak autopilot ile 33.000 e iniyor ama bu seferde toparlayamad??? için 32.000 e kadar gidiyor.San?r?m demek istedi?imi anlam??s?n?zd?r.Bütün uçuş boyunca bunlarla u?ra?mak zorunda kal?yorum.U?ra?am?yorum normal h?za dönüyorum bu seferde varmak istedi?im yere varam?yorum malum uzun menzilli yolculuk.:(Arkada?lar bu konu hakk?nda bilgisi olan varsa ve beni ayd?nlat?rsa çok memnun olurum, ilginize ?imdiden teşekkürler.

tazmania
12-12-2007, 12:44
kaptan?m sizin boeing geceden bir iki kadeh bi?eyler götürmü? olmas?n :)

Rover75v6
12-12-2007, 12:51
hocam ayni sorun bendede var.. PSS777im benim joysticke uymuyor.. cok kolay kalkip cok kolay burnu asagiya dogru gidiyor.. bende sasirdim

comandante
12-12-2007, 12:53
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"> kaptan?m sizin boeing geceden bir iki kadeh bi?eyler götürmü? olmas?n :)</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

Vallahi bana sorarsan?z bu derece sap?tmas? için en az bir büyük devirmesi laz?m..:D

A_day
12-12-2007, 13:31
Bar?? Hocam,

Sizin sorunuz içinde geçti?i için kafam? kurcalayan bir noktay? payla?ay?m istedim. (Lütfen siz üzerinize al?nmay?n.)

Bildi?im kadar?yla gerçekte 10 saatlik olan bir rotay? simülatörü h?zland?rarak 1 saatte uçtu?umuz zaman, ivao uçuş saati olarak 10 saat de?il reel geçen zaman? yani 1 saati yaz?yor. Demekki h?zland?rarak uçmam?z?n uçuş saatlerimize + bir katk?s? yok. Böyle bir + katk? söz konusu olmad???na ve FS'de uçmaktaki amac?m?z?n da "gerçe?i olabildi?ince azami simüle etmek" oldu?una göre, bu h?zl? modda uçma i?inin mant???n? kavramakta çok zorlan?yorum. Amaç uzun mesafe uçma hazz?n? ya?amaksa buyur asl?na uygun uç. O kadar süre simülatörün ba??nda kalamam diyorsan, buyur kalabilece?in kadar bir mesafeye uç.
Bu san?r?m FS'yi oyun olarak alg?lay?p alg?lamamakla ilgili bir durum. Oysaki FS'yi di?er s?radan bilgisayar oyunlar?ndan ay?ran en belirgin özellik, gerçekçili?i max. simüle edebilmi? olmas? ve gerçek ya?amdaki pilotlar?n - beceri de?il ama - bilgilerine (tamam?na de?ilse bile büyük bir k?sm?na) sahip olabilmeyi gerekli k?lmas?. Hal böyleyken bu oyunu hakk?n? vererek gerçekçi modda, gerçekçi ?artlarda ve gerçek kurallara ba?l? kalarak oynamamay? yad?rg?yorum.
Tabi bu benim ?ahsi yorumum. Hiç kimseye ?öyle ya da böyle uç deme hakk?n? kendimde bulmuyorum.

fatih.koz
12-12-2007, 13:36
Bar?? Kaptan selamlar

PSS 777'nin sürümü nedir ?

Yükleme ne durumda , CG do?ru mu ?

?lk ç?kan sürümlerinde bir CG ve sap?tma problemi vard? aynen anlatt???n?z i?leri yapan ama son ç?kan yamalarla düzeltildi diye biliyorum ( ben kullanmad???m için kesin bilgi veremiyorum bu konuda )

Geçmi? olsun

mbaser
12-12-2007, 13:37
Trim ayarlar?n?z? bir kontrol edin.Bir de joystik kullan?yorsan?z elevator sensitivity 'yi biraz daha tabiri caizse kaba duruma getirin.Tabi sorunu böyle çözebilirsiniz demiyorum fakat bir katk?s? olur tahminimce.Bir de gerçek zamanl? hava ?artlar? ile uçuyorsan?z bu da bir etkendir.

fatih.koz
12-12-2007, 13:38
Adnan Kaptan benim bildi?im ve ikazdan anlad???m kadar? ile Bar?? kaptan "offline" uçuyor :) O ikaz? yap?p belirli bir süre sonra "IFR Flight Plan Cancelled , Maintain Own Navigation" diyip atan da Fs2004'ün ATC'si ...

Zaten bildi?im kadar? ile IVAO ve VATSIM'de okyanus a??r? uçuşlar haricinde 2x bile yasak .

Sevgiler

ResatOzkeresteci
12-12-2007, 14:16
Bar?? Bey,Mehmet Bey'in de dedi?i gibi sensivityden kaynaklan?yor olabilir.Benimde daha önce bu olay ba??ma gelmi?ti.Joystick'in kendi ayarlar?ndan sensivity'i dü?ürmeniz büyük ihtimalle sorunu çözer.Bunun yan?nda bildi?im kadar?yla özellikle payware uçaklarda,h?zland?rd???n?zda,hafif de ruzgar yedi?inizde uçak deli dana gibi bir oraya bir buraya sallanmaya ba?l?yor:)

Fatih Hocam,dedi?iniz gibi bende Vatsim'de h?zland?rma yasak olarak biliyorum,ancak gezerken gördü?üm birkaç VA,üç saatten uzun uçuşlarda izin veriyordu belli bir h?za kadar,bende çok ?a??rm??t?m:)

comandante
12-12-2007, 14:22
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"> Bar?? Hocam,

Sizin sorunuz içinde geçti?i için kafam? kurcalayan bir noktay? payla?ay?m istedim. (Lütfen siz üzerinize al?nmay?n.)

Bildi?im kadar?yla gerçekte 10 saatlik olan bir rotay? simülatörü h?zland?rarak 1 saatte uçtu?umuz zaman, ivao uçuş saati olarak 10 saat de?il reel geçen zaman? yani 1 saati yaz?yor. Demekki h?zland?rarak uçmam?z?n uçuş saatlerimize + bir katk?s? yok. Böyle bir + katk? söz konusu olmad???na ve FS'de uçmaktaki amac?m?z?n da "gerçe?i olabildi?ince azami simüle etmek" oldu?una göre, bu h?zl? modda uçma i?inin mant???n? kavramakta çok zorlan?yorum. Amaç uzun mesafe uçma hazz?n? ya?amaksa buyur asl?na uygun uç. O kadar süre simülatörün ba??nda kalamam diyorsan, buyur kalabilece?in kadar bir mesafeye uç.
Bu san?r?m FS'yi oyun olarak alg?lay?p alg?lamamakla ilgili bir durum. Oysaki FS'yi di?er s?radan bilgisayar oyunlar?ndan ay?ran en belirgin özellik, gerçekçili?i max. simüle edebilmi? olmas? ve gerçek ya?amdaki pilotlar?n - beceri de?il ama - bilgilerine (tamam?na de?ilse bile büyük bir k?sm?na) sahip olabilmeyi gerekli k?lmas?. Hal böyleyken bu oyunu hakk?n? vererek gerçekçi modda, gerçekçi ?artlarda ve gerçek kurallara ba?l? kalarak oynamamay? yad?rg?yorum.
Tabi bu benim ?ahsi yorumum. Hiç kimseye ?öyle ya da böyle uç deme hakk?n? kendimde bulmuyorum.</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

Uzun zamand?r PMDG 738 kullan?yorum.Bu uzun menzil uça??na geçmemin sebebi ise farkl? pilotaj deneyimleri edinmek istememdir.Yani 777 nin pilotaj?n? da ö?renmek istedi?im için kullanmak istiyorum.K?sa menzil uçsam diye dü?ündüm fakat uça?? kald?rd?ktan sonra uzun menzil uçmadan yere indirecek a??rl??a ula?am?yor.Landing için uzun süre uçup yak?t kullanmak gerekiyor.

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"> Bar?? Kaptan selamlar

PSS 777'nin sürümü nedir ?

Yükleme ne durumda , CG do?ru mu ?

?lk ç?kan sürümlerinde bir CG ve sap?tma problemi vard? aynen anlatt???n?z i?leri yapan ama son ç?kan yamalarla düzeltildi diye biliyorum ( ben kullanmad???m için kesin bilgi veremiyorum bu konuda )

Geçmi? olsun</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

Hocam sürümünün ne oldu?unu bulamad?m fakat zannedersem ilk sürümlerden.:(CG ise uça?? fazla yüklemeden sadece %50 yak?t ile uçtu?umda da ayn? problemi yap?yor.Zannedersem CG ile ilgili bir problem de?il.:(

Bu arada fatih hocam?n dedi?i gibi offline uçuyorum.:)

A_day
12-12-2007, 14:53
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">...K?sa menzil uçsam diye dü?ündüm fakat uça?? kald?rd?ktan sonra uzun menzil uçmadan yere indirecek a??rl??a ula?am?yor.Landing için uzun süre uçup yak?t kullanmak gerekiyor. </td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

Bar?? Hocam,
Diledi?iniz kadar yak?t al?p kalkmak elinizde. Kalk?? öncesi kaba bir hesapla, motor ba??na 1500 kg/saat + 1 saatlik yedek yak?tla havalan?n, isterseniz 45 dk sonra inin. Yak?t? havada tüketmek gibi bir zorunlulu?unuz yok...

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"> Bu arada fatih hocam?n dedi?i gibi offline uçuyorum.:)</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

?lk yaz?mda da dedim ya bu benim yorumum. Online ya da offline farketmez. Bence esas olan hakk?n? vererek uçmak. Yani "Real Time" da...

Fatih Hocam,

x2'e bile izin verilmiyor diyorsunuz ama 10 gün kadar önce Rusya semalar?nda bir arkada??m?z yan?mdan ???nlanarak geçti. FSNav'dan takip ettim, çok h?zl? hareket ediyor. SR71 kulland???n? dü?ündüm. Ivae'den bakt?m; A320... Merak edip ivap üzerinden 'nas?l bu kadar h?zl? uçabildi?ini' sordum. "Flynet uçtu?unu, i?i ç?kt??? için bitirebilmek maksad?yla h?zl? modda uçtu?unu" söyledi. Bunu ?ikayet maksatl? de?il, ivao ortam?nda da h?zl? modda uçulabildi?ini söyleyebilmek için anlatt?m.

fatih.koz
12-12-2007, 15:26
Adnan Kaptan?m selamlar ,

?lginç bir deneyim ya?am??s?n?z :) Kötüleme ya da yerme amac?yla söylemiyorum ama bence IVAO'da o hareketi yapan arkada? hata etmi? ... E?er i?i ç?kt? ise duruma göre ATC'ye bunu bildirip offline olmas? daha do?ru olurdu kan?mca .

Neticede FlyNET bir bahane olamaz , olmamal? ... Bildi?iniz gibi FlyNET'te de ini? yapmadan ya da crash olmadan program? kapat?rsan?z bir sorun olmuyor , yeniden uçabiliyorsunuz .

Bende prensip olarak simulatörü h?zland?rmaya pek s?cak bakm?yorum ancak offline ortamda uzun süren s?k?c? crusie seviyesini ( TC - TD aras?n? ) atlatmak amac?yla x4-x8 gibi h?zlar? kullanan dostlar? da anlay??la kar??l?yorum .

Sevgiler

--------------------

Bar?? kaptan?m , eve gidince ( bu gece geç gidece?im ) bendeki PSS 777'ye bir bakay?m isterseniz . En az?ndan elimizdeki dosyalar?n tarih ve boyutlar?n? kar??la?t?ral?m , son patch'lerin tarihlerine bakal?m belki sizdeki sürümün ne oldu?unu anlayabiliriz .

Siz isterseniz ?imdiden air , aircraft.cfg ve Pss777'ye ili?kin gauge dosyalar?n?z?n ( bir tane olmas? laz?m ) tarih ve boyutlar?n? ( byte cinsinden ) yaz?verin .

Sevgiler

comandante
12-12-2007, 17:27
Fatih hocam demin uçak için SP2 yi bulup yükledim fakat sorun hala devam ediyor.:(

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote"> Bar?? Bey,Mehmet Bey'in de dedi?i gibi sensivityden kaynaklan?yor olabilir.Benimde daha önce bu olay ba??ma gelmi?ti.Joystick'in kendi ayarlar?ndan sensivity'i dü?ürmeniz büyük ihtimalle sorunu çözer</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

Malesef bu da i?e yaramad?.

extronus
12-12-2007, 23:53
Aircraft.cfg de flight_tuning kismi altinda *_effectiveness ve *_stability kisimlarini degistirmeniz ise yarayabilir.

Aircraft.cfg (Default Cessna 172 icin)
---
[flight_tuning]
cruise_lift_scalar = 1.0
parasite_drag_scalar = 1.0
induced_drag_scalar = 1.0
elevator_effectiveness = 0.7 // Normali 1
aileron_effectiveness = 1.0
rudder_effectiveness = 1.0
pitch_stability = 3.0 // Normali 1
roll_stability = 1.0
yaw_stability = 2.0 // Normali 1
elevator_trim_effectiveness = 0.5 // Normali 1
aileron_trim_effectiveness = 0.5 // Normali 1
rudder_trim_effectiveness = 0.5 // Normali 1
---

Hanifi
13-12-2007, 19:53
Bu joystick ile alakal? bir durum de?il çünkü otopilotta uçarken bunu yap?yor. Uçak ba??n? a?a?? yukar? sall?yor. Bende de ayn? problem olmu?tu halledemeyince kaald?rd?m. Ama çözümünü merak ediyorum tabiki. Bildi?im kadar?yla cfg ile düzeltiliyor olmas? laz?m..

comandante
14-12-2007, 00:05
Arkada?lar son çare olarak, acaba bu uça?? elinde bulunduran biri varsa bana bir zahmet aircraft.cfg sini yollayabilir mi belki sorun ondan kaynaklan?yordur.Son bir deneme yapay?m olmazsa silip leveld767 ya da pmdg 747 kullanmay? deneyeyim diyorum.?yi ak?amlar.

gokmanpi
14-12-2007, 08:11
Elinizdeki PSS777 orjinal CD mi? sayet orjinal cd ise a?a??daki SP leri yüklemeniz laz?m keza bu SP yüklerken orjinal cd yi istiyor.PSS777 bende en ufak bir problem ç?karmadan uçmaktad?r.

Sayg?lar?mla
http://img211.imageshack.us/img211/3036/777rn9.jpg

comandante
22-04-2008, 19:23
Arkada?lar.Geçmi?te açm?? oldu?um bu konu hakk?nda sorunumu çözemedi?imden dolay? yeni konu açmadan burada sorunum hakk?nda yazmay? uygun gördüm.Zorunlu bir aradan sonra tekrar simülatör kullanmaya ba?lad?m.Ve yeniden (ben de 777 lere kar?? hassasiyet oldu?undan galiba):D elimdeki PSS 777 yi denemeye karar verdim.Konunun ilk ba??nda yazm?? oldu?um sorun (oto pilot devrede iken) aynen devam ediyor malesef.Demin Service Pack 2 yi indirdim ve kurdum.Fakat ayn? sorun devam ediyor.Acaba bu sorunu payla?an ya da çözebilen arkada?lar?m?z var m???yi ak?amlar.

master44
25-04-2008, 16:57
De?erli üstadlar,
Kendi deneyimimi sizlere aktatmak istiyorum.
Bende FSX kullan?yorum ve favori uça??m 747-400.
Oto pilotta rotada ve irtifada stabil olamama sorununu bende defalarca ya?ad?m. Ve a?a??da anlatt???m ?ekilde çözdüm.
Kalk??tan sonra rotan?za ve irtifan?za oturup üç be? dakika sonra oyun h?z?n?z? art?r?rsan?z sorun ya?ayaca??n?z? sanm?yorum.En az?ndan ben bunu uygulad???mda sorunsuz uçabiliyorum.
San?yorum sorun ?urada ortaya ç?k?yor.Belirledi?iniz irtifaya oturmadan x h?z?n? art?rd???n?zda yükselme h?z?da ba?l? olarak art?yor ve belirledi?iniz irtifaya geldi?inizde uçak normal h?zdaki gibi davranm?yor ve belirledi?iniz irtifan?n tabiri caizse üzerine z?pl?yor. Oto pilot sayesinde de normalize etmeye çal???rken irtifan?z?n alt?na dü?üyor ve bu bir tür k?s?r döngü halini al?yor dolay?s?ylada uçak art?k hiç bir ?ekilde belirlenen irtifas?nda kalam?yor.Bu hadise nomalde dedi?im ?ekilde belirlenen irtifaya oturduktan sonra oyun h?z?n? art?r?p her?ey yolunda oldu?u durumlarda dahi e?er gerçek hava ko?ullar?n? kullan?yorsan?z ani rüzgar ve hava de?i?imlerinde de kar??n?za ç?kabilecek bir durum.

Sayg? ve sevgilerimle,
Mustafa Dinç

Rosemy
04-08-2008, 16:11
Arkada?lar bende de sizinkine benzer bir durum var.PMDG747-400 V1R1+V2...(LEGAL)daha yeni uçmaya çal???yorum.

Sorunum:Alçalma esnas?nda(approach) belirli bir HDG de sabit kalam?yor.Rüzgar gibi bir etken olmad??? halde piste yakla?t?kça be?ik gibi sallan?yor.Pisti tutturmak ise benim ?ans?ma,kullananlar?n pilotaj?na kal?yor.Yak?t % 50...Bu modelin dinamiklerimi böyle?bu ?ekildemi yakla?ma yapar?ya da daha farkl? bir olaym? var?PMDG737 serisinide kullan?yorum böyle bir sorunla kar??la?mad?m,Irsi olmad??? kesin..Bu bir sorunmudur bilmiyorum...?lgilenirseniz sevinirim..
Bir soru daha...PMDG747 deki FMC baz? pistleri göstermiyor.örnek:LTBS 01 pisti 737 FMC de var 747 FMC de yok.Uçak büyük diye büyük meydan yada pistlerimi ele alm??? olabilirmi?

Te?ekkürler

extronus
04-08-2008, 19:30
Ayni mesaji biraz daha detayli tekrar ediyorum.

[flight_tuning]
elevator_effectiveness = 0.7 // Normali 1.
roll_stability = 1.0

Effectiveness olanlar, siz komut verdiginizde, ornegin stick'i geri cektiginizde kontrol yuzeylerinin ne kadar tepki verecegini ayarlar. Daha kucuk rakam, komutlara daha isteksiz cevap veren ucak demektir.

Stability olanlar, (Asil onemli olani bu) ucaginizin pitch, yaw, roll donus hareketlerine karsi _agirligini_ arttirir. Ornegin default cessnanin stabilitylerini 5.0 yaparsaniz, o ucagi ne ruzgar, ne de siz kolay kolay donduremezsiniz. :)

Extra-300 ve benzeri, iki kavanoz prozac yutmus gibi ucan ucaklar bile kontrol edilebilir hale geliyorlar. :D

Not: Bu degisikligi her ucaga ait aircraft.cfg dosyasinda yapmaniz gerek.

Rosemy
05-08-2008, 18:25
Denemekte fayda var..Te?ekkürler

extronus
05-08-2008, 18:42
Buraya bir not daha eklemem gerek saniyorum.

eger effectiveness degerlerini stability degerleri ile ayni oranda arttirirsaniz, ucagin manevra kabiliyetinden (yada komutlara verdigi tepkiden) odun vermeden kararl?l???n? artt?rm?? olursunuz.

Rosemy
05-08-2008, 18:53
Te?ekkürler...Hemen notunuzu ald?m..Fakat çok kurcaland??? zamanda biraz gerçeklikten ç?km?? olmazm??
Otomobil gibi ( pati çektirmek,el freni çekipce etraf?nda felan dönebilcekmi:)) yada Zeki Müren de bizi görecekmi:)))
?aka bir yana ilgiden dolay? tekrar Te?ekkürler...

extronus
06-08-2008, 01:10
Rakamlarla cok oynanmadigi surece degismiyor. Ben sadece pitch degerleri ile, ucagin ruzgarsiz havada kontrolum altinda ve stabil ucabilecegi kadar oynuyorum. Malum, cogu ucak en ufak bilek hareketi ile bile loop atmaya calisiyor. ;)

Rosemy
06-08-2008, 15:21
Hocam dedi?iniz ayarlar default uçaklarda i?e yarabiliyor fakat PMDG nin CFG si biraz farkl?.Aynen bu ?ekilde de?il.
[flight_tuning]
elevator_effectiveness = 0.7 // Normali 1.
roll_stability = 1.0

Mesela roll ve yaw seçenekleri PMDG nin cfg sinde yok.Payware ürünlerin cfg sine göre biraz daha aç?k yazarsan?z nereleri de?i?tirece?imizi daha yapabiliriz+Ak?am bir kaç yeri de?i?tirdim de?i?ik problemler ç?kt? tekrar eski haline ald?m.

Aç?kça ?öyle izah edeyim.Mesela HDG yi piste 2-3nm kala mesela 11'e ayarl?yorsun piste teker koyana kadar rüzgar olmad??? halde HDG 10 oluyor yada 12 oluyor..yani tam sabit kalam?yor.O yüzden piste düzgün bir ?ekilde teker konulam?yor

extronus
06-08-2008, 17:09
Aircraft.cfg dosyasinda olmayan satirlari siz ekleyebilirsiniz.
Ornegi oldugu gibi dosya icine yazmaktansa, once ucakta neyi ve nasil degistirmek istediginize bakin. Misal (PMDG kullanmiyorum) eger manuel ucarken ucagin burnu, isteginiz disinda assagi yukari zipliyor ise

elevator_effectiveness = 1.0
pitch_stability = 1.5

yapabilirsiniz. Burada elevator kuvvetini sabit birakirken, ucagin burun assagi/yukari hareketini biraz zorlastirmis olduk. Yada sadece

elevator_effectiveness = 0.75

yaparak benzer bir sonucu almaniz da olasi.

elevator_effectiveness = 1.7
pitch_stability = 1.7

Burada, her iki degeri de esit oranda arttirarak ucagin sizin komutlariniza eskisi gibi tepki vermesini ancak dis etkenlerden etkilenmesini biraz zorlastirmis olduk.

Bu her ucak icin deneye deneye yapilmasi gereken birsey.

Not.
elevator = pitch / Burun assagi yukari
aileron = roll / Kanatlar saga sola yatis.
rudder = yaw / Burun saga sola

Rosemy
18-08-2008, 15:19
Arkada?lar sorunumu tekrar dile getirmek istiyorum.Pmdg747 ile piste yakla??k 2 yada 3 nm kala neden uçak sabit HDG de?erinde durmuyor ve devaml? sa?-sol yap?yor.Rüzgar veya ba?ka bir etken yok.Lütfen yard?mc? olurmusunuz.Bir ço?unuz PMDG747 kullan?yor..sizlerde böyle bir sorun yokmu?

vaccaro
18-08-2008, 15:54
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Arkada?lar sorunumu tekrar dile getirmek istiyorum.Pmdg747 ile piste yakla??k 2 yada 3 nm kala neden uçak sabit HDG de?erinde durmuyor ve devaml? sa?-sol yap?yor.Rüzgar veya ba?ka bir etken yok.Lütfen yard?mc? olurmusunuz.Bir ço?unuz PMDG747 kullan?yor..sizlerde böyle bir sorun yokmu?

<div align="right">Originally posted by Rosemy*-*18/08/2008*:* 18:19:45</div id="right">
</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

Bir önceki mesajda ise...

<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Aç?kça ?öyle izah edeyim.Mesela HDG yi piste 2-3nm kala mesela 11'e ayarl?yorsun piste teker koyana kadar rüzgar olmad??? halde HDG 10 oluyor yada 12 oluyor..yani tam sabit kalam?yor.O yüzden piste düzgün bir ?ekilde teker konulam?yor</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

PMDG kullanm?yorum fakat san?yorum problem uçak ile ilgili olmaktan ziyade yanl?? yap?yor olabilece?iniz bir iki ayarda gibi.

* Öncelikle, e?er ki autoland yapm?yorsan?z ini? esnas?nda uça??n sizde olmas? gerekir. Yapt???n?z son yakla?ma ?ekline göre de alet ve görsel ö?eler yard?m? ile ini?i yapabilirsiniz. Ancak, yine de 1-2 derece sapma bile (bana göre) çok fazlad?r. Mümkünse (yani görü? var ise) son yakla?mada pist orta çizgisini iki baca??n?z?n aras?na alman?zda yarar var.

* HDG 10 olarak otopilota girilmi? ve dandik (mesela FMC olmayan) bir otopilotta HDG tut demi?seniz, ne yaparsan?z yap?n, otopilotun HDG k?sm?na girmi? oldu?unuz de?er kesseniz de?i?mez. Rüzgar vb gibi durumlar neticesinde sizin vermi? oldu?unuz 10 derece uçuş ba??n? korumak için uça??n burnu 1-2 derece sa? sol yapabilir ve di?er aletlerde bu de?er okunuyor olabilir ki gayet normaldir.

* Son olarak, e?er ILS yakla?ma yap?yorsan?z, uça??n?z HEAVY oldu?undan dolay? (asl?nda her uçakta böyle ama heavy daha da zor) ILS konisine belli mesafeden ve süratte girmeniz gerekir. Fazla yak?n ve fazla süratli iseniz uçak ILS konisi boyunca yalpa yapacakt?r ve ini? hatt?n? kaç?rabilir.

Rosemy
18-08-2008, 16:15
Arslan Bey,normal alçal?rken veya yükselirken hdg de kesinlikle ?a?ma olmuyor fakat piste 2-3nm kala hdg mesela 10 ise daha önce dedi?im gibi sanki çok rüzgar varm?? gibi bir sa?a bir sola sallan?yor.Neden sabit durmuyor anlamad?m.Böyle bir sorunla hiç kar??la?mad?m.Ne PMDG737 de ne de free uçaklarda...?nanm?caks?n?z ekran kart?n? yükseltmeyi dü?ünürken gittik PMDG 747 ald?k.Vallahi yaz?k..Uçakta ba?ka hiçbir sorun görmedim.Kalk??,yükselme,alçalma,piste tutunmas? felan süper.Ama göze ho? gelen bir ini? gerçekle?tiremedikten sonra hep süper olsa ne olur.
?ikayetimi firmaya iletsem derdimi anl?tacak kadar ingilizcem yok.Her sorunumuzu burada sizlerin yard?mlar?yla çözmeye çal???yoruz.

NOT:Joystick kullanm?yorum+ini?lerimi genelde autopilot ile yani HDG ile iniyorum.

vaccaro
18-08-2008, 19:50
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">NOT:Joystick kullanm?yorum+ini?lerimi genelde autopilot ile yani HDG ile iniyorum.</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

Sezgin bey, probleminiz %99 buradan kaynaklan?yor san?r?m. Tabiki PMDG kullananlar daha do?ru bilgi verebilir.

Bence en k?sa sürede bir joystick edinin. Öyle abart? bir ?eye gerek de yok. Logitech 3D pro kullan?yorum. Gayet memnunun. Yan?lm?yorsam banzer ve daha ucuz olarak bir iki marka daha var.

Rosemy
18-08-2008, 19:57
Yaln?z ben PMDG737 de kullan?yorum böyle bir sorun olmuyor.En kötü hava ?artlar?nda dahi pisti tutturabilirken,747 neden piste yakla?t?kça sa?-sol yapar..E?er dedi?iniz gibi sorunu joystick çözecekse (%99)onuda al?r?z.

Halen anlamad???m hdg neden sabit kalmaz???????????

vaccaro
18-08-2008, 21:57
Sadece tahminde bulunabilirim.

737 ile 747 ayn? ki?ilerce yap?lmam?? olabilir. Birinden biri hatal? olabilir. Bence 737 hatal? olabilir, çünkü illa ki gerçeklik ise autoland olmayan bir durumda 747 nin davran??? daha do?ru olacakt?r.

Joystick almadan önce, bir yak?n?n?zda, arkada??n?zda varsa onunla deneyin. Bakal?m joystickli durumda da ayn?s?n? yap?yor mu.

'HDG niye sabit kalmaz'a cevab?m yok malesef. Çünkü uça?? uçururken neye bas?p da HDG tutturdu?unuzu bilmiyorum. Hangi HDG de?erinin sabit kalmad???n? da bilmiyorum. Yine de otopilota girmi? oldu?unuz HDG de?erinin, siz elle de?i?tirmedikçe de?i?iyor olmas? garip. Yolculardan biri (ya da bir kaç?) cep telefonu ile konu?uyor olabilir ;).
E?er ki FMC ile uçuyorsan?z (bence) HDG sabit kalmamas? gayet normaldir. Yanl???m yoksa FMC ota b*ka müdahale eden bir bilgisayar oldu?undan, dikkatle kullan?lmas? gerekiyor.

Rosemy
19-08-2008, 15:23
Tamam d?r Arslan Bey...Sorun bendeymi?..Uça??n günah?n? alm???m:)FMC ile alakal? de?il.

Bu HDG nin alt?nda HOLD diye bir tu? var kimsenin bahsetmedi?i.Bu HOLD tu?u uça??n burnu nereyi gösteriyorsa o yöne sabitliyor.HDG tu?u o esnada iptal oluyor.P?ste 1-2nm kala tam ortalay?nca(pisti) HOLD'a bas?yorum ve piste o ?ekilde kilitleniyor..Nihayet ?uan için problem kalmad?:)) Alakan?z için herkese Te?ekkürler

fatih.koz
19-08-2008, 16:25
HDG SEL
HDG HOLD
LNAV
VOR LOC (ya da birçok paneldeki ad? NAV)
APP

Uça??n yatay hareketini kontrol eden sistemlerdir ...

HDG SEL ( Heading Select ) , seçmi? oldu?unuz uçuş ba??nda uçman?za yarar . Yani üstteki alana girdi?iniz de?eri uçak takip eder

HDG HOLD ( Heading Hold ) , üstteki seçimden ba??ms?z olarak mevcut uçuş ba??n? korumaya yarar . E?er üstteki seçim ekran?nda 355 yaz?yorsa ve siz 355 ba?ta gidiyorsan?z HDG SEL ile HDG HOLD aras?nda teknik bir fark kalmaz .

LNAV ( Lateral Navigation ) , uça??n?z?n FMS deste?i ile yatay navigasyonunu yapmas?n? sa?lar . Bu özellik aç?k iken HDG deste?i devre d??? kal?r ve uçak FMC (MCDU)'dan ald??? bilgilerle hareket eder

VOR LOC ( VOR Lock , Navaid Lock ) , uça??n?z?n NAV radyosunda ayarlanm?? seyrüsefer yard?mc? cihaz?n?n (VOR) COURSE ile belirledi?iniz radyalini takip etmeye yarar . Bu özellik devrede iken HDG ve LNAV devre d??? kal?r .

APP ( Approach ) , uça??n?z?n yerden ald??? ILS LOC ( Localizer ) sinyaline göre uçuş ba??n? belirlemesine ve daha sonra yine yerden alaca?? ILS GS ( Glide Slope ) sinyali ile dikey hareketine ba?lamas?n? sa?lar . Takdir edece?iniz üzere bu özellik devreye al?nd???nda di?er özellikler devre d??? kal?r ve yakla?ma devreye al?nmadan önce pist ba??n?n de?erini HDG de?eri olarak girmek , COURSE de?erini ILS haritas?ndaki yakla?ma LOC hatt? de?erine göre girmek ( ki genelde ikisi ayn? olur ) gerekir ki APP modundan ç?kt???n?zda uçak sap?tmas?n , pilota ek yük binmesin .

Hat?rlad???m kadar? ile 747'nin FMC'si ILS Frekans?n? ve Course de?erlerini kendisi giriyor sisteme , yani tam kontrol alt?na al?yor olay? ( 738 böyle de?ildir ) . Bu de?erleri kontrol etmekte fayda var .

747'nin FMC'si ve ona ba?l? olan Airac verisinde LTBA için at?yorum yakla?ma hatt? 355 yerine 350 görülüyor olabilir , böyle bir sapma uça??n LOC sinyaline uymaya çal???rken Course kontrolü yap?p sa?a sola ba? salmas?na neden olabilir .

HDG de?eriniz ile pist ba?? de?eri farkl? olabilir , siz 355 ba?ta uçarken course gibi hdg de?erinizde 330 vs. gösteriyor olabilir ki bu da sorun te?kil edebilir .

Sorunu çözdü?ünüze göre çok üstünde durmaya gerek yok ama siz yine de bir gözden geçirin yakla?ma prosedürlerinizi ve ayarlar?n?z? .

Ayr?ca unutmaman?z gereken bir husus ise HDG HOLD'a bast???n?zda ILS yakla?mas?n?n teknik olarak son bulaca??d?r , bu ise uça??n?zda Autoland kabiliyeti var ise bunun kapanmas? demektir . HDG HOLD'a dokundu?unuz an uça??n?z en son uçuş ba?? ve en son dikey sürat ile yakla?maya devam eder . Uçu? ba??nda sorun olmaz ama böyle yakla??rken gözünüz PAPI , Flight Path Indicator , GS Indicator ve VS'de olsun zira yüksek yahut alçak kalabilirsiniz .

Emniyetli uçuşlar

Rosemy
19-08-2008, 16:37
FMC nin sadece LNAV tu?unu kullan?yorum(GPS gibi) ILS kullanm?yorum.HDG HOLD tu?u hiçbir freware uçakta olmad??? için hangi ?artlarda kullan?ld???n? bilmiyordum,hat?rlatt???n?z için teşekkürler.

fatih.koz
19-08-2008, 16:48
Sorun sistemi olmas? gerekti?i gibi kullanmamaktan kaynaklan?yor olabilir mi ?

Ho? i?in tekni?ine bakt???m?zda ha HDG ile gitmi?siniz ha LNAV ile pek fark olmaz , ama finalde özellikle de piste 2-3 mil kala ben kimsenin bu ?ekilde devam edece?ini sanm?yorum yakla?maya . ( tercih sizin ve bu bir oyun , ele?tirmiyor tespit yap?yorum yanl?? anla???mas?n )

Yani FMC ve LNAV sizi FAF'a kadar getirir , sonras?nda ya ILS yakla?ma yapars?n?z ya da otopilotu kapat?p görerek yakla?maya ba?lars?n?z ... ( pist hatt?na oturdu?unuz için VOR - NDB yakla?malar? kapsam d??? b?rak?yorum )

Bu a?amada LNAV ile devam edilece?i dü?ünülmedi?inden uça??n bu noktada hassasiyet sa?lamas? programlanmam?? olabilir ( gerçe?i de?il PMDG ) Yani teamüller , uygulamalar , kurallar dü?ünülmü? olup böyle bir yakla?ma öngörülmemi? ve denenmemi? bile olabilir ...

Normal bir yakla?ma yapt???n?zda bu sorun ba? gösteriyor mu bence birde onu deneyin , ILS'i aç?n bakal?m ba? salacak m? uçak ? ( Bence yapmayacakt?r , yapsa mutlaka bilirdik ) .

Emniyetli uçuşlar

Rosemy
15-09-2008, 16:48
Joystik almad?m çünkü HDG yi sabitleyece?ini dü?ünmüyorum.Sorun halen ayn?.Heaavy uçaklara bir türlü al??amad?m.Aircraft cfg.sini de de?i?tirdim yine hdg sabitlemiyor sallan?yor.AirEd ile nas?l de?i?tirebilirim bir faydas? olurmu?

Rosemy
15-09-2008, 19:21
AirED program? ile cfg.nin neresini de?i?tirece?imi bilmiyorum.Hold tu?uda i?e yaramad?.Yaz?k verdi?im paraya vallahi...?lk PMDG 737 serisini ald?m çok be?endim birde heavy modelimiz olsun dedim 747 ald?k.Ya?ad???m tek sorun bu HDG nin girilen de?erde sabit kalmamas?..?lgili firmaya yaz?ca??m fakat okadar ingilizcem yok derdimi anlatacak kadar.Malum sorunlar?m?z? burada dile getiriyoruz.Sonuçta siz de?erli hocalar?m uça??n dinamiklerini bilen üzerinde de?i?iklikler yapabilen ki?ilersiniz bu benim konuyada bir çözüm getirebilirmiyiz.

Te?ekkürler

vaccaro
15-09-2008, 19:42
Joystick HDG'i sabitlemek için de?il zaten.
Sadece klavyeye oranla daha rahat kumanda vermenizi sa?lamak için getirilmi? bir öneri.

Rosemy
15-09-2008, 19:53
Arslan Bey,asl?nda bunlar?n hepsi sizin suçunuz.Zaman?nda (tam 5 y?l önce) bana e_mail ile LTBA-LTAI uçuşunu (FS2002) A dan Z ye yaz?p yollamasayd?n?z ne benim uçak merak?m olacakt? nede böyle sorunlarla kar??la?acakt?m:) Benim bilmedi?im bir hobim varm?? onuda siz buldunuz.
?aka biyana sizleri tan?mak bu i?in en güzel yan?.

fatih.koz
15-09-2008, 20:15
Kaptan?m bence olay FDE ya da CFG ile alakal? de?il , tamamen uça??n programlan?? ?ekli ile alakal? ...

767 ile ilgili konuda yazm??t?m , burada da yazm???m hemen hemen ayn? cümleleri :(

Uça?? programlanan metodlar?n d???nda kullan?yor olman?z bence ya?ad???n?z problemlerin kayna??n? olu?turmakta .

747 serisi ile ilgili Boeing'in resmi dokumanlar?n? inceledim , orada da AP & AT OFF AT or BEFORE MDA ikaz?n? gördüm ( Except Autoland ) . Buradan yola ç?karak dü?üncem ini?ini otoland hariç asla otopilot ile yapmayacak bir uça?? özellikle otopilotun kapal? olmas? gereken safhalarda otopilot ile kumanda ederek tamamen kapasitesi d???na ta??d???n?zd?r .

Hal böyle olunca da uça??n sal?n?m yapmas? , uçuş ba??n? kaybetmesi , burun atmas? , otopilot kapatmas? bence gayet normal :(

Bence uçaklara o kadar para verdikten sonra birde ucuzundan stick al?n , ama stick'i al?p öylece b?rakmak sorunu çözmeyecektir bunda hemfikiriz ... Kapatman?z gereken anda otopilotu kapat?n ve stick ile hafif kumanda vererek uça??n?z? indirin olsun bitsin ( böylece FDE ve CFG ile oynayarak ürünü destek d??? b?rakmam??ta olursunuz )

Emniyetli uçuşlar

Rosemy
15-09-2008, 20:34
Anl?yorum Fatih Bey,benim ?srar etmemin nedeni PMDG737 nin HDG si verilen de?erden hiç ?a?mazken 747 neden bunu bana yap?yor diye dü?ünüyordum art?k bir son veriyorum.Herkesin ortak noktas? bir joystick ise en k?sa zamanda onuda ediniriz.Neyapal?m sa?l?k olsun

Yaln?z bir çekincem var.Haz?r konu a??lm??ken soray?m.Klavye ile landing esnas?nda A/P kapal? iken pisti tutturmak için klavye ile hafif sa? yada sol yap?nca inan?lmaz yat?yor.Joystick hiç kullanmad???m için soruyorum acaba bu sorunu çözermi.

Sayg?lar

Rosemy
15-09-2008, 20:50
1 ay içinde FS2004 için yapt???m masrafa bakarm?s?n?z.Orta halli bir geliri olan bir vatanda??m.Banada yaz?k:))

Ground Environment V2 - $30
PMDG 747-400 Queen of the Skies - €60
Level-D Simulations 767 - $55
Radeon 3650 512MB - 130 ytl
Kingston 1 GB RAM 50ytl.

Çok soru sordu?umun fark?nday?m.Beni mazur görün

fatih.koz
15-09-2008, 21:26
Esta?furullah , burada birlikte bilgilerimizi artt?rmak için var?z , hor görmek gibi bir durum olmaz içiniz rahat olsun .

Stick ile kumanda klavye ile kumandaya göre çok daha hassas ve yumu?akt?r , çok daha rahat edersiniz kullan?m an?nda ?üpheniz olmas?n .

Klavye ile milimetrik dokunu?lar , oynamalar yapamazs?n?z ancak stick ile bu çok kolay yap?l?r , hatta alaca??n?z stickte rudder kumandas? da olursa tad?ndan yenmez ... Minik bilek hareketleri ile rüzgarl? havalarda (ya da ihtiyaç oldu?unda) kuyruk dümenini bile hassas ?ekilde hareket ettirip çok güzel yakla?malar yapabilirsiniz .

Üstteki masrafa diyecek bir?ey yok :( Simulator 30 dolar yapt???m?z masraf 300 hatta belki de 3000 dolar ! Ya bu deveyi güdece?iz yutkunarak ya da bu diyardan gidece?iz ba?ka ?ans?m?z yok , elimizi verdik kolumuzu kapt?rm?? durumday?z ...

Sevgiler

Emre Kose
16-09-2008, 12:13
PMDG 747, 737 modeline göre daha detayl? ve gerçekçi yap?lm?? bir uçak. Fatih A?abey'in dedi?i gibi, siz uça?? asl?nda yanl?? olan metodlarla indirdi?iniz için problem ya??yorsunuz. Bu yüzden PMDG'ye mail falan yazman?z? zaten tavsiye etmem. Çünkü uçaklar do?ru prosedürle çok rahat iniyor.

Klavye-joystick sorusuna cevaben diyebilirim ki, joystick ald???n?zda klavye ?aka gibi gelecek. 767 dahil olmak üzere sorun ya?ad???n?z bu uçaklarla ilk defa uçuyor gibi hissedersiniz. Bir joystick edinmeye bak?n.

vaccaro
16-09-2008, 12:35
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">Üstteki masrafa diyecek bir?ey yok :( Simulator 30 dolar yapt???m?z masraf 300 hatta belki de 3000 dolar ! Ya bu deveyi güdece?iz yutkunarak ya da bu diyardan gidece?iz ba?ka ?ans?m?z yok , elimizi verdik kolumuzu kapt?rm?? durumday?z ...</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

Antalya'da ya??yor olsayd?m hiç dü?ünmez bu diyardan giderdim.
3000 $ masraf? (hatta üstünü) yine yapard?m ama golf için. Hem ?i?kolar da golf oynayabiliyor :p.

fatih.koz
16-09-2008, 13:24
Sata?ma yapmayal?m a?abey :)))

Benden daha kilolu dostlar var aram?zda , üstlerine al?nabilirler . Hem ben halen ve inatla çift haneli rakamlarday?m kilo olarak , üç hanede olanlar ne yaps?n , sumo güre?ine mi ba?las?n ?

Sevgiler

vaccaro
16-09-2008, 14:11
Kendimi kasdetmi?tim.
3 haneye az kald? san?r?m :)