PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : yard?m

selfcheck
08-12-2007, 08:27
arkadaslar ben b? amator p?lotum ve antreman olarak da hep bu oyunu oynuyorum neyse oyunda cozemed?g?m b? durum var...

Ya b?r? bana boe?ng ucaklar?n?n a?rbuslara gore daha bas?t ?nmed?g?n? anlatab?l?r m? ve kemer ?kaz ?s?klar? yok...

lutfen yard?m edeb?l?r m?s?n?z??[8)]

fatih.koz
08-12-2007, 09:46
Neyi anlataca??z ben anlamad?m ?

Hangi uçakta kemer ikaz ???klar? yok ?

hakan737
08-12-2007, 10:50
bende soruyu pek anlayamad?m. Boeing ve Airbus'lar zaten konfigurasyon olarak ayr? uçaklard?r.kimine göre Boeing kimine göre Airbus daha kolay kullan?ma sahiptir. KEmer ikaz ???klar?n?n FS'le veya pilotajla do?rudan bir ilgisi yoktur, fakat gerek default gerekse payware bütün panellerde kemer ikaz i?areti dü?mesi vard?r.

Kemer ikaz i?aretlerinin yan?p yanmamas? bir tek FsPassanger veya daha basit anlamda sanal havayollar?n?n kulland??? uçuş denetleyici programlar?nda uçuş de?erlendirmesi aç?s?ndan dikkate al?n?r.

sormak istedi?iniz soruyu biraz daha aç?k sorarsan?z bir ?ekilde cevaplar?z.

vaccaro
08-12-2007, 11:36
Basit inmek derken????
E?er kendi kendine inmesini dü?ünüyorsan?z san?yorum her ikisi de yapam?yor bunu (Autoland sistemi hariç).
Bunun d???nda, inmek her uçakta zor. Amatör pilot oldu?unuza göre zaten biliyorsunuzdur bunu. Cessna veya Katana nas?l iniyorsa Boeing ve Airbus aynen öyle iniyor i?te. Sadece sürat vb ?eyler farkl? o kadar.
Kemer ikaz ???klar? veya butonu olmayabilir. Dert de?il. Benim tüm uçuşlar?mda yolcu kemer ba?l? uçuyor bu ???klar olsa da olmasa da.

selfcheck
08-12-2007, 15:25
yani simdi boeinglerde kemer ikaz isiklari nerde diye butun gun aradim ama bulamadim ozellikle 737-400 de

selfcheck
08-12-2007, 15:26
bi de ben amator p?lot oldugum icin buyuk ucaklar? pek bilmem ama nedense hizim hep 600 km/h de kaliyor onu nas?l arttirabilirim?

hakan737
08-12-2007, 15:41
600km/h?!?!? uçarken h?z?n? (knt'dan)nm'den km'ye çeviren bir tek Rus pilotlar vard?r benim bildi?im. anla??lan pilot olmak konusunda FS'de amatör pilot olmakdan bahsediyorsunuz. Dolay?s? ile isterseniz ne oldu?unuz bize anlatmaktan çok samimi olunuz ve i? tats?zla?madan gerçekten ne istdi?inizi anlat?n?z. Sorulan sorulardan kimin pilot kimin pilot olmad???n? anlayacak kadar az çok kendimizce bilgimiz oldu?u için isterseniz kalp k?rmadan normal bir soru-cevap moduna geçelim.

default B737-400'de overhead panel'de-ki zaten ekran?n üst k?sm?ndad?r, seat belt olarak vard?r. Yoksa'da zaten çok sorun edilecek bir ?ey de?il. varm?? gibi yap?n olsun bitsin.

600km/h lik bir h?z bir uçak için fazla de?il ama dü?ükde olmayan bir h?zd?r. "bir pilot olarak " bahsetti?iniz h?z yakla??k 320knt civar?ndad?r. bu sizin h?z? nas?l ve hangi irtifada ölçüdü?ünüze göre bir anlam ta??r.

FL260'?n alt?nda 320knt IAS normal ?artlarda 400knt'l?k bir ground speed demektir. FL360'da'da 320 knt IAS normalde uça??n h?z göstergesinde overspeed olacak bir h?zd?r fakat gerçekten bu rakam? gösteriyorsa .85M civar?nda bir h?za o da yakla??k 500knt2?n üzerinde bir gorund speed demektir.

bu sürat çevrimleri, uça?a, a??rl??a, irtifaya, bas?nca ve s?cakl??a göre de?i?kenlik gösterir.

IAS=indicated air speed
M=mach-mach cinsinden sürat, 1M=1193mt/h ses h?z? cinsinden
FL=flight level, normal ?artlarda sabit bas?nç alt?nda ayarlanm?? irtifa.
knt= 1deniz mili 1knt=1856mt

bilginiz olsun.

fatih.koz
08-12-2007, 15:43
"amator p?lot" dediginiz sey nedir ?

Bilelim ona gore cevap verelim diye soruyorum .

BEST
08-12-2007, 18:04
Fatih ve Hakan Hocam!..
Kendimi gülmekten alam?yorum :)...Niye mi?:
Arkada??m?z siteye ad?m?n? att??? an,öncelikli olarak yapmas? gereken hareketi;"Olmazsa Olmaz:KURALLARIMIZ" ? pas geçmi? olmas?ndan dolay?...
Bir de "Nasıl Soru Sorulur?" bölümünü de göz atmam?? anla??lan.
Buna ra?men arkada??m?z? yad?rgam?yor,bu anla??lamaz sorular?n? acelecili?ine veriyorum.

1-Fakat benim anlad???m kadar? ile arkada??m?z "GERÇEK" bir AMATÖR Pilot san?r?m.(Hangi GERÇEK uçak modellerini? uçurdu?unu da yazmal?yd?...)
2-Antreman yapmak içinse;"oyun" demenin sak?ncal? oldu?u FS2004 Simulatör ile uçuyormu?!...(Buna Oyun denemez).
3-Bu simulatorde Airbus uçaklar,Boeing'lerden daha KOLAY pist'e iniyormu?."-Boeing'i indirmek ZOR!..NEDEN?" diyor arkada??m?z.
4-Gerçek olarak kulland??? HANG? Uçaklar? ise,onlarda "Kemer ?kaz I??klar?" var da,"-Bu oyunda! (simulatörde) NEDEN YOK?" diyor arkada??m?z...

Benim "naçizane alg?lama yetene?im" bu ?ekilde alg?lad?.Acaba do?ru mu anlam???m?..
Bu 4 soruyu içeren arkada??m?z?n sorununa tek-tek cevap verelim:
1- GERÇEK Amatör Pilot oldu?unuzdan dolay? sizi kutlar?z.Daha büyük uçaklarla uçman?z? ve teknik yeterlili?inizin zirvelere ç?kmas?n? dileriz.
2- FS2004 Simulatörünü oynad???n?z! için sevindik ve sizi aram?za görmekten de son derece mutluyuz.Bizim sizinle,sizin de bizimle payla?aca??m?z çok bilgiler olaca?? için de merakla yapaca??n?z payla??mlar? bekleriz.
3- Hakan hocam?z?n da hakl? oldu?u gibi;Her uça??n kullan?lmas? konusunda birbirlerinden farkl? zorluklar? olabilir.Farkl? markalara bile gitmeye gerek olmay?p,Ayn? marka uçaklar?n de?i?ik modellerinde bile kendine HAS zorluklar? da olabiliyor.
Asl?nda KOLAYLIK; sürekli uçtu?unuz uçaktaki el ve Göz al??kanl???n?za direk ba?l?d?r.Yani al??t?ktan sonra (sürekli kulland?ktan sonra) her uça?? kullanmak size kolay gelecektir.
"-?u uçak daha kolay iner,?u uçak daha ZOR iner!" diye bir?ey olamaz.Simulatör'de "Kolay ve Zor" ifadeleri ?ZAF?'dir,herkese göre de?i?ir.
4- Gerçek uçaklarda YOLCU KEMER ???klar? olabilir!..Ben FS2004'de bu ???klar?n DÜ?MES?N?!,var m?,yok mu? diye ?imdiye kadar hiç dü?ünmedim.Halâ da olup,olmad???n? bilmiyorum.Pek de fazla beni ilgilendirmiyor.Uça??m?z?n uçuş dinamiklerine de bir art?s? ve eksisi de yoktur.Olsada olur,olmasa da!....Bunu tak?lman?za gerek yok...

Benim soru mesaj?n?zdan naçizane anlad???m bunlar,verdi?im cevaplar da bunlar.San?r?m cevaplardan tatmin olmu?sunuzdur.
Anla??lamayan bir NOKTA ve/veya Bölümler olduysa hep birlikte tekrar gözden geçiririz.

Size tüm uçuşlar?n?zda Ba?ar?lar diler,Sayg?lar sunar?m.

- Suç-u Lisan ettiysem ?imdiden AFFOLA!..

sequence
08-12-2007, 18:21
<b id="quote">quote:</b id="quote"><table border="0" id="quote"><tr id="quote"><td class="quote" id="quote">2-Antreman yapmak içinse;"oyun" demenin sak?ncal? oldu?u FS2004 Simulatör ile uçuyormu?!...(Buna Oyun denemez).
<div align="right">Originally posted by BEST*-*08/12/2007*:* 18:04:33</div id="right">
</td id="quote"></tr id="quote"></table id="quote">

Nuri bey söyediklerinizde çok hakl?s?n?zda ?u Flight Simulator ve oyun kavramlar? konusundaki anla?mazl?k pek ho?uma gitmiyor.Evet simulatorler oyun de?ildir.Fakat Flight Simulator gerçe?i simule eden bir oyundur ve bildi?iniz üzere "Microsoft Games" klasörü içine kurulur.Çok de?il bir kaç topikte muhtemelen ya?lar? küçük olan simulator severler Flight Simulator'e oyun dediklerinden f?rça yemi?ler.Belki ö?renebilmek için ciddiye almak ve ciddiye alman?n ilk ad?m?da oyun olarak görmemekdir.Ancak ?u bir gerçektir ki Flight Simulator gerçe?i çok iyi simule eden bir oyundur.

admin
08-12-2007, 18:48
Selfcheck adl? üyemiz daha önce bu konuda uyarmam?za ra?men isim ve soyad? belirtmedi?i için forumdan uzakla?t?r?ld?.
Flight simulator'e oyun demek forumlar?m?zda yasak de?ildir. Çok ciddi forumlarda dahi oyun olup olmad??? konu?ulur. ?steyen oyun diyebilir. Bu noktaya çok tak?lmayal?m lütfen.